Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Je zaujímavé, že "Svedkovia" idú až do takej krajnosti, že rodič odmietne podať krvnú transúfziu dieťaťu po havárii, ktorou by bolo možné zachrániť život.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Svedkovia jehovovi majú zakázané prijímať aj darovať krv. Takže pochybujem, že uspeješ.
Viď : http://sk.wikipedia.org/wiki/Svedkov...3.ADru.C4.8Dky
Obmedzenia na členov:

* Svedkovia Jehovovi neoslavujú Vianoce, Veľkú noc ani narodeniny.
* Nesmú sa zúčastňovať náboženského vyučovania na školách.
* Nesmú prijať transfúziu krvi a ani ju darovať pre hrozbu "pošpinenia jednoty"
* Nesmú vykonávať vojenskú službu avšak civilnú službu môžu, ak im to svedomie dovolí
* Nesmú voliť alebo vyjadriť spolupatričnosť k nejakej zástave alebo krajine.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Ospaly Pozri príspevok
Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
A prečo ho nechceš rešpektovať?
Veď je dospelý a pri zmysloch (aj keď povedzme pre nás z divných dôvodov ) sa tak rozhodol.
1 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
.....v tom asi neuspeješ, ak pacient nesúhlasí a podpíše, treba ho prepustiť domov, čo s takým čo nechce pomoc .....ak odmieta liečbu , ležať môže aj doma.
0 0
Ospaly Ospaly

Ospaly je offline (nepripojený) Ospaly

to: millačik. lebo šikovny pravnik by mohol na sude poukázať na fakt, že jeho vyhlasenie platilo iba v dobe podpisu, a keby bol vedel v akom zlom stave je, že by bol súhlasil s transfúziou len už nemohol zmeniť rozhodnutie, nakoľko nebol pri zmysloch.(to je ten spominaný predpokladaný súhlas) A ďalej prečo ho nechcem "rešpektovať" ... smiešne slovo a v tomto prípade je úplne pokrútený jeho význam. Lebo pri niektorých operáciach (a stači aj zlomenina nohy, panvy.. jednoducho bežne veci pri autohavarii) by sa moja účasť na operácii rovnala asistovanej sebevražde. A keď sa nezoperuje, ma tiež "slušnu" šancu na smrť, čo by som tiež považoval za asistenciu na sebevražde... nechať ho zomrieť, aj keď sa mu dalo pomocť. AJ keď ako hovoria moji kolegovia, nik ma z pribuznych nebude ťahať po sudoch ak pacient zomrel preto, lebo nedostal transfúziu. Preto ak má niekto skúsenosti (hajil na sude nejakého zdravotníka, prip sa zaobera touto problematikou) nech sa podeli o pravnicky výklad, a aj prip s odkazmi na konkretne paragrafy. P.S: názory su protichodné a ani hlavní odborníci v SR (nechcem menovať pre kt odbory) sa nevedeli jednoznačne vyjadriť a iba odporučali skor nepodať.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ako lekar si povinny urobit pre pacienta vsetko aby si zachranil jeho zivot resp. zabranil zhorseniu jeho zdravotneho stavu.
Nesplnenie si takejto povinnosti kvalifikuje platny Trestny zakon (zakon cislo 300/2005) ako zlocin zabitia z vedomej nedbalivosti
podla § 147.

Povinnosti nemozes byt zbaveny takym vyhlasenim ake tu opisujes. Nakolko taketo vyhlasenie celkom jednoznacne sposobi nasledok smrt, alebo poskodenie zdravia.
Trestny zakon pozna v § 29 suhlas poskodeneho. Avsak je tam celkom jednoznacne stanovena vynimka:

(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak bol vykonaný so súhlasom poškodeného a nesmeruje proti jeho životu alebo zdraviu.

A teda taky pravny ukon, ktory jednoznacne zaklada suhlas osoby s tym aby ci uz konanim, alebo ZDRZANIM SA KONANIA doslo k jeho ujme na zdravi alebo zivote je absolutne neplatny a to na zaklade § 39 zakona cislo 40/1964 (Obciansky zakonnik) ktory vravi:

Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

nakolko takyto suhlas odporuje platnemu zakonu a teda na takyto pravny ukon sa hladi ako by neexistoval.

Preto aj ked ti jehovista da vyhlasenie, ze si nezela krvnu transfuziu, tak v pripade ak jej neposkytnutie by sposobilo ujmu na jeho zdravi alebo zivote, podla § 29 je takyto suhlas neplatny.

Ak mu neposkytnes krvnu transfuziu, caka ta trestne stihanie. Predlozenie jeho vyhlasenia ta viny nezbavi, nakolko si povinny poznat pravny poriadok a vediet ze taketo vyhlasenie je podla zakona neplatne. A bud si isty ze na zaklade pitevnej spravy bude zacate trestne stihanie ak bude zjavne ze problemom bolo nepodanie krvnej transfuzie.

Takze kludne mu tu transfuziu daj. A nicoho sa neboj. Je to nie ze tvoja pravo, ale je to tvoja povinnost.
8 0
bikam bikam

bikam je offline (nepripojený) bikam

Je to mne srdce drásajúca téma, hlavne keď moji známi sú Svedkovia Jehovovi a nechcem vedieť, čo by robili, keby sa niečo zlé stalo ich deťom, a bol by potrebný takýto zákrok. Veď tie deti za to nemôžu, akú vieru vyznávajú ich rodičia.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
... no myslím si, že naozaj to nie je jednoznačné, ak je pri vedomí a odmietne, je plne spôsobilý a ako môžeš niečo proti vôli pacienta? Keď to urobíš po svojom , možno sa nakoniec budeš súdiť s dotknutým, poprípade s jeho rodinou........
Potom závisí na uhle pohľadu, na sudcovi a právnikovi ......
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Bionda Pozri príspevok
... no myslím si, že naozaj to nie je jednoznačné, ak je pri vedomí a odmietne, je plne spôsobilý a ako môžeš niečo proti vôli pacienta? Keď to urobíš po svojom , možno sa nakoniec budeš súdiť s dotknutým, poprípade s jeho rodinou........
Potom závisí na uhle pohľadu, na sudcovi a právnikovi ......
Kludne mozes urobit niektore veci proti voli svojpravneho cloveka. Ked ide o jeho zdravie alebo zivot. Rovnako ak niekde hori dom a pridu tam poziarnici a niekto povie ze on nechce aby ho vyniesli von, ze on tam chce zhoriet, tak poziarnik nebude a nemoze pozerat na jeho prejav vole. Nakolko takyto prejavo vole je jednoznacne neplatny a to bez ohladu na to ci ten kto takuto volu prejavil je, alebo nie je sposobily na pravne ukony.
1 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Svedok Jehovov je prísne veriaci človek, ktorý svoj život riadi učením biblie. No a mimo iného sa tam píše, že manipulácia s krvou a teda i transfúzia, je prísne zakázaná.
Dospelý človek by mal mať právo o sebe rozhodnúť. To prehlásenie nedal pre prípad, že bude pri vedomí, napísal ho pre prípad, že nebude mať inú možnosť transfúziu krvi odmietnuť.
No to s tými deťmi musí byť pre nich asi tiež dilema, to je určite ťažké rozhodnutie.
Keďže je aj vierovyznanie Svedkov Jehovových legálne, mali by už v dnešnej dobe mať lekári v tomto jasno, myslím tým, že by mala byť nejaká právna úprava tohto problému.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

na jednej strane v mnohych pripadoch sa posielaju pacienti domov, lebo, lebo ".......", aj ked prave pre nich by bolo najvhodnejsie vyuzit vsetky moznosti, zial, ale nie su vyvoleni,

a na druhej strane sa tu bijeme o niekoho, kto vedome odmieta pomoc....

radsej sa priklonim k tym, ktori marne cakaju v poradovniku na svoju prilezitost, a vacsinou sa jej ani nedockaju,
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Život žije každý podľa svojich predstáv. Nie som svedok Jehovov, iba som napísala, podľa čoho konajú. Ak je to jeho presvedčenie a to je také silné, že je ochotný preň umrieť a nikomu inému tým neublíži, nevidím dôvod, prečo by nemal podľa neho žiť.
Horšie je postavenie lekára, ktorý sa musí rozhodnúť.
Obávam sa, že tú krv mu musí dať.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pravna uprava je v tomto viac ako jasna. Nevidim tam v tom vobec ziadne pochybnosti. V podstate ta somarina s nemanipulaciou s krvou je celkom dobre intepretovatelna:

Az 40 % ludi potrebuje pocas zivota aspon 1 x transfuziu. Tak to potom by mohli svedkovia jehovovi vybrat 60 % najschopnejsich a najzdravsich deti a zvysne rovno popravit. Ved je to presne to iste. Celkom zjavne sa takto snazia o akesi "ocistenie populacie" kde ti menej zdravi a ti co nemaju stastie proste nepreziju a nebudu sa dalej reprodukovat a preziju len ti najzdravsi a najstastnejsi. Tym chcem poukazat na to ze cela ta teoria o nepodavani transfuzie je taka absurdna ako fasisticka teoria o cistej rase.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
mona091 Pozri príspevok
na jednej strane v mnohych pripadoch sa posielaju pacienti domov, lebo, lebo ".......", aj ked prave pre nich by bolo najvhodnejsie vyuzit vsetky moznosti, zial, ale nie su vyvoleni,

a na druhej strane sa tu bijeme o niekoho, kto vedome odmieta pomoc....

radsej sa priklonim k tym, ktori marne cakaju v poradovniku na svoju prilezitost, a vacsinou sa jej ani nedockaju,
Neodmieta, len verí niečomu, čomu neveria ostatní. Apropo hneď kontaktujú svojich ľudí, ktorí zabezpečujú náhrady za krv.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

DanielaSĽ Pozri príspevok
Neodmieta, len verí niečomu, čomu neveria ostatní. Apropo hneď kontaktujú svojich ľudí, ktorí zabezpečujú náhrady za krv.
je to ich slobodna volba, ze sa nechaju manipulovat, a nie len oni,
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Keby som pred 2 týždňami odmietla transfúziu krvi, tak by som tu dnes nepísala

A čo by zostalo po mne? Vdovec, dve siroty a smutná rodina

Veľmi sa teraz teším, že som ešte tu a môžem si svojich blízkych pomojkať
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Pravna uprava je v tomto viac ako jasna. Nevidim tam v tom vobec ziadne pochybnosti. V podstate ta somarina s nemanipulaciou s krvou je celkom dobre intepretovatelna:

Az 40 % ludi potrebuje pocas zivota aspon 1 x transfuziu. Tak to potom by mohli svedkovia jehovovi vybrat 60 % najschopnejsich a najzdravsich deti a zvysne rovno popravit. Ved je to presne to iste. Celkom zjavne sa takto snazia o akesi "ocistenie populacie" kde ti menej zdravi a ti co nemaju stastie proste nepreziju a nebudu sa dalej reprodukovat a preziju len ti najzdravsi a najstastnejsi. Tym chcem poukazat na to ze cela ta teoria o nepodavani transfuzie je taka absurdna ako fasisticka teoria o cistej rase.
A možno sú tí jehovisti pre spoločnosť menej obťažujúci , ako alkoholici / feťaci / atď.
Takže pokiaľ oni nezasahujú do slobody iných - nezasahuj ani ty do ich slobody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
pre úplnosť: aj v rámci Svedkov Jehovových v tejto otázke je snaha o revíziu postoja k tejto otázke. Viď napr. http://www.krev.info/Text/speedingCZ.htm
...
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
profesional Pozri príspevok
Pravna uprava je v tomto viac ako jasna. Nevidim tam v tom vobec ziadne pochybnosti. V podstate ta somarina s nemanipulaciou s krvou je celkom dobre intepretovatelna:

Az 40 % ludi potrebuje pocas zivota aspon 1 x transfuziu. Tak to potom by mohli svedkovia jehovovi vybrat 60 % najschopnejsich a najzdravsich deti a zvysne rovno popravit. Ved je to presne to iste. Celkom zjavne sa takto snazia o akesi "ocistenie populacie" kde ti menej zdravi a ti co nemaju stastie proste nepreziju a nebudu sa dalej reprodukovat a preziju len ti najzdravsi a najstastnejsi. Tym chcem poukazat na to ze cela ta teoria o nepodavani transfuzie je taka absurdna ako fasisticka teoria o cistej rase.
Dosť nevhodne odsudzuješ ľudí, o ktorých zjavne nevieš vôbec nič. Alebo ty si počul, že zomrelo dieťa preto, že mu bola rodičmi odopretá tranfúzia? Každý dospelý človek je zodpovedný sám za seba a mal by mať právo rozhodovať o sebe.
Ak sa už treba tak starať o niekoho, čo tak viac starostlivosti o onkologických pacientov, tí pomoc uvítajú, alebo o matky, ktorým otec neplatí výživné na deti a žijú z neuveriteľne malých peňazí.
Ak je niekto rád a je spokojný, že mu tranfúzia zachránila život, je to v poriadku. Bola to jeho voľba.
Niekto krv nechce za žiadnu cenu. To je zasa jeho voľba.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Hovorili sme o prípade, kedy rodič odmietol maloletému dieťaťu podať krvnú transúfziu, nie, že sa sám rozhodol a ohrozil seba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať