Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
..ja nie som ani SJ a ani nechodím do žiadneho kostola a ja som za eutanáziu , za interupcie a slobodné právo každého rozhodnúť sa , ja ako pacient, odídem a v žiadnom prípade nedovolím , aby niečo na mne robili s čím ja nesúhlasím. Mám zdravotnícke vzdelanie a aj nejakú tú prax, z môjho pohľadu je to minimálne neetické nerešpektovať pacienta ......
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bionda Pozri príspevok
..ja nie som ani SJ a ani nechodím do žiadneho kostola a ja som za eutanáziu , za interupcie a slobodné právo každého rozhodnúť sa , ja ako pacient, odídem a v žiadnom prípade nedovolím , aby niečo na mne robili s čím ja nesúhlasím. Mám zdravotnícke vzdelanie a aj nejakú tú prax, z môjho pohľadu je to minimálne neetické nerešpektovať pacienta ......
Ano, len tu je treba povedat, ze medzi napr. eutanaziou a potratom je zasadny rozdiel, pretoze v prvom pripade rozhodujes za seba (spravidla v momente nevylecitelnej choroby) a v druhom pripade rozhodujes za ineho (ktory ma navyse zivot iba pred sebou).

Z tohto pohladu vidim aj velky rozdiel medzi odmietnutim transfuzie SJ pre seba a odmietnutim SJ transfuzie pre svoje deti. Ak hovorim, ze nemam problem respektovat ich pravo v prvom pripade, v druhom so si uz nie taky isty.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
misomiso Pozri príspevok
Ano, len tu je treba povedat, ze medzi napr. eutanaziou a potratom je zasadny rozdiel, pretoze v prvom pripade rozhodujes za seba (spravidla v momente nevylecitelnej choroby) a v druhom pripade rozhodujes za ineho (ktory ma navyse zivot iba pred sebou).

Z tohto pohladu vidim aj velky rozdiel medzi odmietnutim transfuzie SJ pre seba a odmietnutim SJ transfuzie pre svoje deti. Ak hovorim, ze nemam problem respektovat ich pravo v prvom pripade, v druhom so si uz nie taky isty.
Ak budeš v bezvedomí, pochybujem, že sa ťa budú pýtať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
misomiso Pozri príspevok
Tak potom asi nie je v poriadku zakon. Je to myslim dost podobny pripad tomu, ked sa riesilo, ci ma nemocnica (zamestnavatel) pravo nariadit lekarovi vykonat umely potrat.

Ja osobne nevidim ziaden probem v tom, aby sa Svedkom Jehovovym vyhovelo, ako odmietaju transfuziu, najma ak nebol zo strany ststu problem po revolucii vyhoviet im v tom, ze odmietaju vojensku sluzbu. Na zaver chcem iba dodat, ze nie som Svedok Jehovov.

To snáď nemyslíš vážne. To si myslia skoro všetci, čo sedia v base.

Súdy nerozhodujú, či je zákon v poriadku, ale o tom, či bol zákon porušený. Nech je aký chce. Potom by sme nemuseli mať vôbec žiadne zákony.
Ak to vyšlo v zbierke, tak to platí.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

marjankaj Pozri príspevok
Ak budeš v bezvedomí, pochybujem, že sa ťa budú pýtať.
Na to by prave mali sluzit tie pisomne vyhlasenie. Pokial viam o darovani organov sa clovek tiez nerozhoduje v bezvedomi, ale moze sa o tom rozhodnut vopred.


marjankaj Pozri príspevok
To snáď nemyslíš vážne. To si myslia skoro všetci, čo sedia v base.

Súdy nerozhodujú, či je zákon v poriadku, ale o tom, či bol zákon porušený. Nech je aký chce. Potom by sme nemuseli mať vôbec žiadne zákony.
Ak to vyšlo v zbierke, tak to platí.
No ak vravim, ze zakon asi nie je v poriadku, tak iste nemam na mysli pracu sudov ale parlamentu. Nastastie mame parlamentnu demokraciu a tam sa zakony bezne menia.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Nedávno som pozerala jednu reláciu, kde bolo povedané, že darcami orgánov sme všetci, pokiaľ darcovstvo písomne neodmietneme.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

VERONIKA6 Pozri príspevok
Nedávno som pozerala jednu reláciu, kde bolo povedané, že darcami orgánov sme všetci, pokiaľ darcovstvo písomne neodmietneme.
Ale bolo tam aj tvrdenie lekárov, že tiež majú svoju etiketu a vyžadujú súhlas blízkych..
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Tu som k tomu objavila vhodný článok:

Informovaný súhlas a neodmietnutie darcovstva
Legislatíva, pre tak citlivú oblasť akou je odber a transplantácia orgánov, je nevyhnutným základným súborom pravidiel, ktorý zabezpečuje ochranu, bezpečnosť a práva darcov aj príjemcov orgánov. V súčasnosti sú pre mŕtvych darcov vo svete dva základné princípy darovania. Prvým je informovaný súhlas, čo znamená, že darca už za života vyjadrí svoj súhlas s darovaním orgánov po smrti. V prípade, že ho nevyjadril, akceptuje sa súhlas rodiny. Druhým princípom, ktorý platí aj u nás, je predpokladaný súhlas. To znamená, že potenciálnym darcom je každý, kto počas života neodmietol darovanie orgánov po smrti. Ak svoj nesúhlas počas života darca nevyjadril a rodina odmieta odber, jej rozhodnutie sa v praxi rešpektuje, aj keď zákon odber umožňuje.
Pre živých darcov orgánov, ako je oblička a časť pečene, je vždy vyžadovaný informovaný súhlas. Darca musí podpísať súhlas s darovaním a so skutočnosťou, že sú mu známe všetky riziká súvisiace s odberom. Jeho právom je kedykoľvek pred odberom od darovania odstúpiť. Základným princípom je, že prospech pre príjemcu musí prevažovať nad potenciálnymi rizikami a ujmou pre darcu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
misomiso Pozri príspevok
Na to by prave mali sluzit tie pisomne vyhlasenie. Pokial viam o darovani organov sa clovek tiez nerozhoduje v bezvedomi, ale moze sa o tom rozhodnut vopred.

Ak to vyhlásenie bude odporovať zákonu, tak ti to bude na dve veci.




No ak vravim, ze zakon asi nie je v poriadku, tak iste nemam na mysli pracu sudov ale parlamentu. Nastastie mame parlamentnu demokraciu a tam sa zakony bezne menia.
To zákony nikdy nebudú v "poriadku". Vždy sa nájde niekto, komu to nebude "vyhovovať". Keď sa niekomu nepáčia naše, možno mu budú vyhovovať napríklad v Somálsku.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Cele je to postavene na poradi hodnot zakladneho spolocenskeho zaujmu, ktore pravny poriadok chrani.

Prvou a najvyssou hodnotou je ZIVOT.
Osobna sloboda je az daleko daleko za nim. Dokonca v mnohych pripadoch je este aj pravo na vlastnenie majetku pred pravom na osobnu slobodu.

Preto ak si niekto mysli, ze slobodne rozhodnutie jednotlivca je mozne povysit nad najvyssi zakonom chraneny spolocensky zaujem tak sa myli. Na vrchole spolocenskych hodnot stoji zivot.

Poradie ludskych prav je definovane napr. aj v Charte ludskych prav a slobod, ktoru ratifikovala aj Slovenska Republika.

A poradie hodnot je tam rovnako celkom zjavne.

A odkaz pre milacikk: Zakon som citoval hned na zaciatku. Pozri si Trestny zakon, Ustavu SR a Chartu zakladnych ludskych prav a slobod.

A pochopis. Neplet sem prosim ta anglo-americke pravo. Tu nie si v Amerike. Ano, tam je povysene pravo jednotlivca rozhodovat o sebe nad pravo na zivot. Ale to je tam. Nie tu. Neskusaj prosim ta argumentovat presedencnymi rozhodnutiami americkych sudov, nakolko my mame ulne iny pravny poriadok. To potom ja by som tu mohol zacat rozpisovat precedensne rozhodnutia Najvyssieho sudu Arabskej egyptskej republiky. Vies, ide tiez o uplne inak stavany pravny poriadok. A poviem ti, tam keby niekto zomrel pre nepodanie transfuzie, aj ked si ju sam vyslovne nezelal, tak lekar by za nepodanie transfuzie dostal trest smrti obesenim a popravili by ho verejne na namesti pred vsetkymi.
4 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

milláčikk Pozri príspevok
Ako profesionál si nemôžeš zákony vysvetľovať ako sa tebe zdá správne !
- SJ je povolená
- máme slobodu vierovyznania
- pokiaľ neporušia zákon - môžu si robiť, čo chcú - ako VŠETCI
milláčikk Pozri príspevok
Ako profesionál - cituj k tomu zákon .
profesional Pozri príspevok
Cele je to postavene na poradi hodnot zakladneho spolocenskeho zaujmu, ktore pravny poriadok chrani.

1, Prvou a najvyssou hodnotou je ZIVOT.
Osobna sloboda je az daleko daleko za nim. Dokonca v mnohych pripadoch je este aj pravo na vlastnenie majetku pred pravom na osobnu slobodu.

Preto ak si niekto mysli, ze slobodne rozhodnutie jednotlivca je mozne povysit nad najvyssi zakonom chraneny spolocensky zaujem tak sa myli. Na vrchole spolocenskych hodnot stoji zivot.

Poradie ludskych prav je definovane napr. aj v Charte ludskych prav a slobod, ktoru ratifikovala aj Slovenska Republika.

A poradie hodnot je tam rovnako celkom zjavne.

2, A odkaz pre milacikk: Zakon som citoval hned na zaciatku. Pozri si Trestny zakon, Ustavu SR a Chartu zakladnych ludskych prav a slobod.
1, Nejde predsa o život lekára.
Myslíš, že spoločnosť mi násilím môže brániť, aby som naložil so svojím životom, ako ja CHCEM ??? (lebo je to jej najvyšší záujem ? - hneď po MOCI )
2, Ty si "profesinál" - ja to budem študovať , až to budem potrebovať (pre osobu , alebo pre odpoveď)
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Spolocnost chrani kazdeho zivot ako najvyssiu hodnotu a to dokonca aj ked si ho chce sam vziat. Prave preto je aj samovrazda trestna. Ja viem. Mozno sa ti to zda padnute na hlavu, ale ak sa niekto zabije, tak policia normalne zacne vo veci trestne stihanie len s tym ze potom ho zastavi lebo pachatel umrel a nie je komu vzniest obvinenie. Takze ANO, SPOLOCNOST CHRANI LUDSKY ZIVOT AKO NAJVYSSIU HODNOTU A TO AJ V TOM PRIPADE AK BY SI HO CHCEL NIEKTO SAM ZOBRAT A TO HOC I NA ZAKLADE SLOBODNEJ VOLE.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Profesional, zaujíma ma :
- je možné podpísať reverz (už som tak raz urobila), keby došlo z toho dôvodu k ujme na zdraví či živote, môže s tým mať lekár potom právny problém, môže byť súdený? Z tej citácie zákona mi vyplýva, že áno, ale potom na čo sa to podpisuje?
- detto prečo lekári vyžadovali súhlas s operáciou na záchranu života, pritom vedeli že bez nej neprežije, keby sme nedali súhlas, lekár by mal z toho problém? Keby sme nedali súhlas a aby teda lekár nemal problém, napriek tomu by operoval, my by sme sa súdili, mal by ten lekár problém?
- citované sa nevzťahuje interupcie? Alebo do určitého týždňa nie je život dieťaťa pokladaný za život?
- a ešte - známa odmietla chemoterapiu, môže byť súdená ona? Alebo môže byť súdený lekár,že jej ju nedal násilím?
Fakt ma to zaujíma.
1 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Profesional má pravdu, v život a zdravie ohrozujúcich prípadoch sa právo rozhodovať o Tvojom živote prenáša na zdravotný personál. Takže nemáš bezhraničnú slobodu.
1 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok

A odkaz pre milacikk: Zakon som citoval hned na zaciatku. Pozri si Trestny zakon, Ustavu SR a Chartu zakladnych ludskych prav a slobod.
Nie že sa pletieš v zákonoch, ale nerozumieš ani takému jednoduchému pojmu ako je citácia

profesional Pozri príspevok
Ako lekar si povinny urobit pre pacienta vsetko aby si zachranil jeho zivot resp. zabranil zhorseniu jeho zdravotneho stavu.
Nesplnenie si takejto povinnosti kvalifikuje platny Trestny zakon (zakon cislo 300/2005) ako zlocin zabitia z vedomej nedbalivosti
podla § 147.


Povinnosti nemozes byt zbaveny takym vyhlasenim ake tu opisujes. Nakolko taketo vyhlasenie celkom jednoznacne sposobi nasledok smrt, alebo poskodenie zdravia.
Trestny zakon pozna v § 29 suhlas poskodeneho. Avsak je tam celkom jednoznacne stanovena vynimka:

(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak bol vykonaný so súhlasom poškodeného a nesmeruje proti jeho životu alebo zdraviu.

Nie vždy vie lekár dopredu povedať, či nepodanie transfúzie povedie k smrti (alebo újme na zdraví) !!!
Kto kvantifikuje, čo už je / ešte nie je újma na zdraví - zas lekár ????
A čo ak pacient isté zmeny zdravotného stavu nepociťuje ako újmu, ale lekár ich tak kvalifikuje - KTO má pravdu ???

A teda taky pravny ukon, ktory jednoznacne zaklada suhlas osoby s tym aby ci uz konanim, alebo ZDRZANIM SA KONANIA doslo k jeho ujme na zdravi alebo zivote je absolutne neplatny a to na zaklade § 39 zakona cislo 40/1964 (Obciansky zakonnik) ktory vravi:

Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

Celé :
§ 34

Právny úkon je prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.


§ 35
(1) Prejav vôle sa môže urobiť konaním alebo opomenutím; môže sa stať výslovne alebo iným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti o tom, čo chcel účastník prejaviť.
(2) Právne úkony vyjadrené slovami treba vykladať nielen podľa ich jazykového vyjadrenia, ale najmä tiež podľa vôle toho, kto právny úkon urobil, ak táto vôľa nie je v rozpore s jazykovým prejavom.
(3) Právne úkony vyjadrené inak než slovami sa vykladajú podľa toho, čo spôsob ich vyjadrenia obvykle znamená. Pritom sa prihliada na vôľu toho, kto právny úkon urobil, a chráni sa dobromyseľnosť toho, komu bol právny úkon určený.

§ 37

(1) Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.

§ 38
(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.

§ 39

Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

nakolko takyto suhlas odporuje platnemu zakonu a teda na takyto pravny ukon sa hladi ako by neexistoval.


Preto aj ked ti jehovista da vyhlasenie, ze si nezela krvnu transfuziu,

pričom je právne spôsobilý / urobil ho slobodne a vážne / neodporuje zákonu (to by transfúzia MUSELA byť zákonom PRIKÁZANÁ)

je to prejav jeho vôle !!!!!!!!!!




tak v pripade ak jej neposkytnutie by sposobilo ujmu na jeho zdravi alebo zivote, podla § 29 je takyto suhlas neplatny.

Ak mu neposkytnes krvnu transfuziu, caka ta trestne stihanie. Predlozenie jeho vyhlasenia ta viny nezbavi, nakolko si povinny poznat pravny poriadok a vediet ze taketo vyhlasenie je podla zakona neplatne. A bud si isty ze na zaklade pitevnej spravy bude zacate trestne stihanie ak bude zjavne ze problemom bolo nepodanie krvnej transfuzie.
A ty budeš fakt nejaký profík (to aj P N je oveľa lepšia) (asi ako sociálna pracovníčka za 1 €)

Lebo (citujem) :

Zabitie § 147

(1) Kto v úmysle spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví inému z nedbanlivosti spôsobí smrť, potrestá sa odňatím slobody na sedem rokov až desať rokov.


Si si nevšimol takú "právnu prkotinu"

Možno by nebolo zlé ani :
Neposkytnutie pomoci

§ 177


(2) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci je podľa povahy svojho zamestnania povinný takú pomoc poskytnúť, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.


profesional Pozri príspevok
Pravna uprava je v tomto viac ako jasna. Nevidim tam v tom vobec ziadne pochybnosti. V podstate ta somarina s nemanipulaciou s krvou je celkom dobre intepretovatelna:

Az 40 % ludi potrebuje pocas zivota aspon 1 x transfuziu. Tak to potom by mohli svedkovia jehovovi vybrat 60 % najschopnejsich a najzdravsich deti a zvysne rovno popravit. Ved je to presne to iste. Celkom zjavne sa takto snazia o akesi "ocistenie populacie" kde ti menej zdravi a ti co nemaju stastie proste nepreziju a nebudu sa dalej reprodukovat a preziju len ti najzdravsi a najstastnejsi. Tym chcem poukazat na to ze cela ta teoria o nepodavani transfuzie je taka absurdna ako fasisticka teoria o cistej rase.
Máš pomerne "zaujímavé " úvahy

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zaujímalo by ma prečo potom pýtali od manžela súhlas s operáciou, ktorá bola na záchranu jeho života. Keby nebol dal súlas, podľa uvedeného by to vlastne nemalo mať žiaden vplyv na rozhodnutie lekárov ?
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Spolocnost chrani kazdeho zivot ako najvyssiu hodnotu a to dokonca aj ked si ho chce sam vziat. Prave preto je aj samovrazda trestna. Ja viem. Mozno sa ti to zda padnute na hlavu, ale ak sa niekto zabije, tak policia normalne zacne vo veci trestne stihanie len s tym ze potom ho zastavi lebo pachatel umrel a nie je komu vzniest obvinenie. Takze ANO, SPOLOCNOST CHRANI LUDSKY ZIVOT AKO NAJVYSSIU HODNOTU A TO AJ V TOM PRIPADE AK BY SI HO CHCEL NIEKTO SAM ZOBRAT A TO HOC I NA ZAKLADE SLOBODNEJ VOLE.
No nič moc, keď sa mi MOC do toho mieša .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
No nič moc, keď sa mi MOC do toho mieša .

Život si môžeš zobrať, ponesieš si následky, ak ti to nevyjde.
Ale nemôžeš nikoho nútiť, aby ti pri tom asistoval.
A lekár dopredu nemôže vedieť, či transfúyia pomôže.
Ale sudca to už vedieť bude a podľa toho aj bude konať.
1 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Život si môžeš zobrať, ponesieš si následky, ak ti to nevyjde.
Ale nemôžeš nikoho nútiť, aby ti pri tom asistoval.
A lekár dopredu nemôže vedieť, či transfúyia pomôže.
Ale sudca to už vedieť bude a podľa toho aj bude konať.
To je blbé - netrafiť sa "dobre" a potom ešte aj do basy.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
milláčikk Pozri príspevok
To je blbé - netrafiť sa "dobre" a potom ešte aj do basy.
A preto trénovať trénovať a trénovať až do zblbnutia ...

Alebo do trafenia sa ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
To je blbé - netrafiť sa "dobre" a potom ešte aj do basy.

Čo už s tebou, keď nevieš "trafiť".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať