Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

VERONIKA6 Pozri príspevok
Nedávno som pozerala jednu reláciu, kde bolo povedané, že darcami orgánov sme všetci, pokiaľ darcovstvo písomne neodmietneme.
A odmietnuť darcovstvo môže len písomne na originálnom tlačive, navyše na tomto tlačive musí byť notárom overený podpis osoby, ktorá nesúhlasí s darovaním orgánov po jeho smrti a toto tlačivo musí byť zaslané do nejakého centrálneho registra (presný názov neviem). Toto tlačivo na nete nie je.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Pozri príspevok
A odmietnuť darcovstvo môže len písomne na originálnom tlačive, navyše na tomto tlačive musí byť notárom overený podpis osoby, ktorá nesúhlasí s darovaním orgánov po jeho smrti a toto tlačivo musí byť zaslané do nejakého centrálneho registra (presný názov neviem). Toto tlačivo na nete nie je.
Národný transplantačný register

V Slovenskej republike upravuje podmienky darovania a transplantácie orgánov, tkanív a buniek zákon 576/2004 Zb. o zdravotnej starostlivosti a odborné usmernenie MZ SR č. 28610/2006 OZSO o darcovstve, odberoch a transplantáciách.

Údaje o darcoch, príjemcoch a transplantáciách orgánov sa zhromažďujú v Národnom transplantačnom registri.
Patrí pod Ministerstvo zdravotníctva SR a to jeho správou poverilo Slovenské centrum orgánových transplantácií, ktoré je súčasťou Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
Súčasťou Národného transplantačného registra sú čakacie listiny pacientov na transplantáciu, register darcov a register osôb odmietajúcich darovanie orgánov po smrti.

Posledne menovaný register nedarcov alebo negatívny register slúži na technické zabezpečenie práva občanov na odmietnutie darovania orgánov po smrti.
Prakticky, osoba, ktorá odmieta darovanie orgánov po smrti, vyplní formulár „Odmietnutie darovania orgánov tkanív a buniek po smrti“, svoj podpis nechá overiť notárom a zašle ho na adresu SCOT, SZU, Limbová 12, 833 03 Bratislava.
Po zaregistrovaní do databázy dostane potvrdenie o registrácii a registračné číslo v databáze nedarcov.
Za deti vyjadruje nesúhlas rodič alebo zákonný zástupca, a nesúhlas sa musí po dovŕšení 18. roku dieťaťa obnoviť s jeho podpisom.
Register nedarcov je dostupný 24 hodín denne a každé pracovisko na území SR, ktoré indikuje potenciálneho darcu sa kontaktuje so SCOT, požiada o kontrolu v registri nedarcov a dostane písomné potvrdenie, že osoba nie je prítomná v registri.
Len po tejto procedúre sa môže pokračovať v postupoch, ktoré súvisia s odberom. V prípade, že údaje osoby sú zaznamenané v negatívnom registri, celý proces sa zastaví a odber sa nevykoná.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Buchač, to som si na nete našla už dávno, len na to tlačivko (také, čo by sa dalo stiahnuť a vyplniť alebo vytlačiť aj nevyplnené) si náhodu niekde na nete nenarazil? Ani SCOT (www.ncot.sk) ho na stránke nemá.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Hm , našla dávno ...potom mi ale nie je jasné , prečo píšeš " NEJAKÝ" register...nehodí sa to ...
Tlačivko ?...kto chce , nájde ...a keby som už veľmi chcel , napíšem do toho registra , nech mi pošlú .
A aj inde sa musí dať zohnať ...za 24 hodín by som ho mal , ak by som potreboval .
Mne ho však nutné nie je ...nebude zo psa slanina

S C O T - Slovenská zdravotnícka univerzita / SZU / je predsa niečo iné , tam s takýmito tlačivami nepochodíš .
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

"Nejaký" register sa ti možno nehodí, ale ja si názvy všetkých inštitúcií, organizácií atď. nepamätám.
To tlačivo som veľmi, veľmi chcela nájsť, ale na nete nie je.
Písala som na ministerstvo zdravotníctva (e-mail), dodnes neodpovedali, asi sa budem na nich sťažovať, na čo máme zákon o slobodnom prístupe k informáciám?
Na SCOTE s tlačivom nepochodím a asi ani nikde inde. Dobre si to "zodpovední" vymysleli, tlačivo utaja, na net ho nedajú, ľudia si myslia (po vzore z amerických filmov), že musia dať za života súhlas s darovaním orgánov, a potom už len čumia, keď zistia, že ich decko, ktoré ešte žije, ale už mu nikto nádej na život nedáva (poškodenie mozgu), previezli do inej nemocnice, aby mu hneď po smrti mohli zobrať orgány.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Dnes, 02:30 PM
"Nejaký" register sa ti možno nehodí, ale ja si názvy všetkých inštitúcií, organizácií atď. nepamätám.
To tlačivo som veľmi, veľmi chcela nájsť, ale na nete nie je.
Písala som na ministerstvo zdravotníctva (e-mail), dodnes neodpovedali, asi sa budem na nich sťažovať, na čo máme zákon o slobodnom prístupe k informáciám?
Na SCOTE s tlačivom nepochodím a asi ani nikde inde. Dobre si to "zodpovední" vymysleli, tlačivo utaja, na net ho nedajú, ľudia si myslia (po vzore z amerických filmov), že musia dať za života súhlas s darovaním orgánov, a potom už len čumia, keď zistia, že ich decko, ktoré ešte žije, ale už mu nikto nádej na život nedáva (poškodenie mozgu), previezli do inej nemocnice, aby mu hneď po smrti mohli zobrať orgány.
Livka ....tak Ti poviem ...ja som inak dosť na slovíčka .
Keď sa už o niečom bavím , tak slovíčka " nejaký , niekde , neviem presne " nepoznám ...ale to len tak mimochodom .

Potrebuješ tlačivo ????
Chceš HO ????

Ak počkáš zopár dní ,budeš ho mať ...pousilujem sa zohnať Ti ho .
Teraz sa nemôžem tomu venovať , iným problémom sa zapodievam , musím venovať .

Zvyšok neriešim ...
0 0
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

Nie ste v obraze.

Aj Svedkovia Jehovovi prechádzajú určitým "obrodným" procesom.

Nalistujte stranku www.straznavez.cz a dozviete sa zaujimavé veci...

Aj o postoji svedkov ku krvným transfúziam.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Llívia Pozri príspevok
A odmietnuť darcovstvo môže len písomne na originálnom tlačive, navyše na tomto tlačive musí byť notárom overený podpis osoby, ktorá nesúhlasí s darovaním orgánov po jeho smrti a toto tlačivo musí byť zaslané do nejakého centrálneho registra (presný názov neviem). Toto tlačivo na nete nie je.
Tu je Prehlásenie o nesúhlase s odberom orgánov a tkanív po smrti na transplantačné účely:

http://www.nczisk.sk/buxus/docs/nzr/Hlasenie_SCOT.pdf
6 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zdenka131 Pozri príspevok
Tu je Prehlásenie o nesúhlase s odberom orgánov a tkanív po smrti na transplantačné účely:

http://www.nczisk.sk/buxus/docs/nzr/Hlasenie_SCOT.pdf
1. Keď som dobre pozeral , tak sa jedná v tomto prípade o dieťa ...list č. 4

2. List č. 1 - 3 je vyslovene len o obličke ...

Myslím si , že to je veľký rozdiel...skôr bohovský , nakoľko sa nielen obličky zvyknú transplantovať ...
Keď si to tak vezmeme , tak počnúc rohovkou , šošovkou ...cez pečeň , obličky až po kostnú dreň , to všetko je možné !!!

Aj keď na druhej strane predpokladám , že forma tlačiva môže byť taká istá .
Naposledy upravil buchač : 19.10.10 at 17:33
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
buchač Pozri príspevok
1. Keď som dobre pozeral , tak sa jedná v tomto prípade o dieťa ...list č. 4

2. List č. 1 - 3 je vyslovene len o obličke ...

Myslím si , že to je veľký rozdiel...skôr bohovský , nakoľko sa nielen obličky zvyknú transplantovať ...
Keď si to tak vezmeme , tak počnúc rohovkou , šošovkou ...cez pečeň , obličky až po kostnú dreň , to všetko je možné !!!

Aj keď na druhej strane predpokladám , že forma tlačiva môže byť taká istá .
Samozrejme, že sa jedná o list č. 4, z priloženej prílohy to logicky vyplýva- Prehlásenie o nesúhlase...
Nie je veľký rozdiel medzi formou tlačiva pre deti a dospelých.
3 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Dnes, 02:30 PM
...
To tlačivo som veľmi, veľmi chcela nájsť, ale na nete nie je.
Písala som na ministerstvo zdravotníctva (e-mail), dodnes neodpovedali, asi sa budem na nich sťažovať, na čo máme zákon o slobodnom prístupe k informáciám?
A vôbec aj načo ????
Povedz a odpovedz si aj sama ...viď nižšie ...

Register nesúhlasiacich

Kto z akýchkoľvek dôvodov nesúhlasí s odberom orgánu alebo tkaniva zo svojho mŕtveho tela, musí urobiť písomné vyhlásenie. Bude uložené v zodpovedajúcom registri osôb, ktoré po smrti odmietli darovať orgány, tkanivá a bunky na transplantáciu. Za deti tak môžu urobiť ich zákonní zástupcovia. Dovŕšením osemnásteho roku sa však nesúhlas ruší.
V registri osôb nesúhlasiacich s odberom svojich orgánov je dnes asi dvesto ľudí....
Sa čuduješ potom ???
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

zdenka131 Pozri príspevok
Tu je Prehlásenie o nesúhlase s odberom orgánov a tkanív po smrti na transplantačné účely:

http://www.nczisk.sk/buxus/docs/nzr/Hlasenie_SCOT.pdf
Pod čím si to našla? Hľadala som to na stránke www.nczisk.sk, ale tam som to nenašla. A na www.nczisk.sk/buxus/ to chce nejaké prihlásenie.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
Livka ....tak Ti poviem ...ja som inak dosť na slovíčka .
Keď sa už o niečom bavím , tak slovíčka " nejaký , niekde , neviem presne " nepoznám ...ale to len tak mimochodom .

Potrebuješ tlačivo ????
Chceš HO ????

Ak počkáš zopár dní ,budeš ho mať ...pousilujem sa zohnať Ti ho .
Teraz sa nemôžem tomu venovať , iným problémom sa zapodievam , musím venovať .

Zvyšok neriešim ...
Ďakujem za ochotu pomôcť , ale nemusíš ho zháňať. Nejako si s tým poradím.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Holder Miro Pozri príspevok
Nie ste v obraze.

Aj Svedkovia Jehovovi prechádzajú určitým "obrodným" procesom.

Nalistujte stranku www.straznavez.cz a dozviete sa zaujimavé veci...

Aj o postoji svedkov ku krvným transfúziam.
To Ty nie si v obraze. Tá stránka so SJ nemá nič spoločné. Ich stránky sú
http://www.watchtower.org/
http://www.jw-media.org/index.html
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
Livka ....tak Ti poviem ...ja som inak dosť na slovíčka .
Keď sa už o niečom bavím , tak slovíčka " nejaký , niekde , neviem presne " nepoznám ...ale to len tak mimochodom .

Potrebuješ tlačivo ????
Chceš HO ????

Ak počkáš zopár dní ,budeš ho mať ...pousilujem sa zohnať Ti ho .
Teraz sa nemôžem tomu venovať , iným problémom sa zapodievam , musím venovať .

Zvyšok neriešim ...
Llívia Pozri príspevok
Ďakujem za ochotu pomôcť , ale nemusíš ho zháňať. Nejako si s tým poradím.
Zvyknem dodržať slovo ...len teraz mi mail od X.Y. prišiel ...

Takže: jedná sa o tlačivo " Prehlásenie o nesúhlase s odberom orgánov a tkanív po smrti na transplantačné účely". Po vyplnení ho treba podpísať pred notárom alebo priamo v NCOT ktoré má databázu nedarcov.
Dá sa zaobstarať v ŠEVTe pod číslom 14-096-0.
Dám Ti však aj adresu a číslo tel. na p. Kozárovú Betku, pracovníčku NCOT Bratislava ( Národného centra orgánových transplantácií)
- pošle Ti priamo uvedené tlačivo.
telefón: 02/59370430 - p.Kozárová
mail: ncot2@ncot.sk
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Buchač, ďakujem. Je to tlačivo, na ktoré dala sem odkaz aj Zdenka131 - jeho číslo súhlasí s tým, čo píšeš.
0 0
reborn reborn

reborn je offline (nepripojený) reborn

co by ste dali pedofilnemu knazovi aby take hnusne veci nerobil co by ste dali tomu masovemu vrahovi ktory zabil tolko ludi takyto ludia su bez ospravedlnenia bez svedomia ktore maju otupene pozeranim nasilnych filmov hier a mydlovych opier ako panelak atd
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Klimentová Viera Pozri príspevok
Každý má možnosť vyjadrovať sa na základe svojich skúseností a poznania. Tak som to urobila aj ja. Nie raz som bola "obeťou" SJ pri cestovaní. Počúvala som presne to, o čom píšeš hore.
Poznám "desatoro", ale ak je zakázané darovať krv, potom je umožnené zabíjať.
Ak nie je hriech zabiť "nepriateľa", potom je dovolené zabíjať.
Ak uznávajú svetskú moc, potom nemôžu uznávať božie zákony a opačne.
Ja poznám ľudí, ktorí od SJ chceli odísť (odovzdali všetko čo mali v prospech sekty - v tom je ich obrovské bohatstvo) a mohli - na ulicu ako bezdomovci.
Človek nemôže žiť bez viery, každý v niečo verí a nemusí to byť vždy BOH.
Však aj taký pes verí, že dostane žrať, tak čo
A ja neverím.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
bikam Pozri príspevok
Z logického hľadiska, mi prosím vysvetlite niekto, aký má význam to chodenie z domu do domu.MONEY
K nám prevažne chodia v sobotu doobedu prevažne tí istí SJ, z videnia ich poznáme, takže predpokladám, že aj oni z videnia poznajú nás, a poznajú aj naše reakcie. Tiež som slušný človek, pri prvej vete ich zastavím, poviem ďakujem a zavriem dvere. A o týždeň v sobotu sú pred dverami zase, zase čosi začnú, ja im poviem ďakujem, a zavriem dvere, atď.
Takže keď sú takí múdri a vzdelaní, nech mi niekto vysvetlí význam tohto večne sa opakujúceho kolotoča. Proste nechápem.
v texte
0 0
čitateľ i menovateľ čitateľ i menovateľ
Slepá viera, poslušnosť viac ako zdravý rozum. Moja matka takmer zomrela pri pôrode, pretože odmietla transfúziu krvi. Vravela mi, že sa stále modlila, aby sme dostali dobrú druhú matku. Ja som si to už nezopakovala, pred pôrodom dieťaťa som ukončila svoj pobyt v sekte a jeden z dôvodov bol moj etický postoj voči odmietnutiu tr. krvi vlastnému dieťatu. Ak čítate o SJ - prečítajte si niečo o nacistoch- viera viac ako život, ideológia nadradená svedomiu. Neviem, či by som ako lekár nanútila trans. človeku. Ak je to starý človek, je to jeho voľba, ak je to mladý dospelý, počítala by som s tým, že postoj môže zmeniť a po rokoch mi môže prísť poďakovať. Súdu by som sa nebála. Apelovala by som na najvyššiu hodnotu a tou je ľudský život. Ten je svätý aj sudca by mal brať do úvahy to, že svedomie lekára stojí nad úradne overeným notárskym podpisom. Asi by to bol na Slovensku precedens a možno by bolo potrebné poradiť sa s nadriadenými, nakoľko by mohol žalovať nemocnicu. Ak teda SJ chcú, nech si vyberajú nemocnice, ktoré budú akceptovať ich voľbu a v prípade ohrozenia na živote, nech tam letia a nezaťažujú svedomie lekárov, ktorí si chcú robiť prácu tak, aby mohli večer zaspať.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať