Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

milláčikk Pozri príspevok
Zadávateľ NIČ také nehovoril - to iba ty si to sem "teoreticky a bez dôkazov" zavliekol (z pravdepodobne populistických príčin).A hovoríš si sám sebe v množnom čísle ??????????

PS
Ak máš konkrétny prípad, kedy rodič odmietol pre svoje dieťa transfúziu - následkom čoho zomrelo - povedz konkrétne.
Inak je to jemne povedané predsudok !!

Ano ja bohuzial tiez poznam taku rodinu,je to nasa vzdialena rodina, jednalo sa o dievcatko kt. malo 10r. z obce Kralovce Krnisov okr. Krupina, 3tyzdne zapal pluc do nemocnice ho nedali a ziadne lieky nemohlo brat lebo JS tak rozhodli, nasledne zacalo vnutorne krvacat, bolo potrebne podat transfuziu,odmietli ju a ono umrelo. Rodicia su uz 6ty rok vo vazbe.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

milláčikk Pozri príspevok
Divné .

1, Súhlasíš, že v prípade ohrozenia treba brániť vlasť ? Aj za cenu života ?DOBRE - choď a polož život - je to tvoje rozhodnutie.
2, Nezdá sa ti, že pre niekoho môže byť niečo ešte dôležitejšie ako vlasť ??????????
Adrian v tomto prohlášení řekl: . . . Nebudu souhlasit s krví ani nedovolím, aby byla použita; rozhodně ne. Vím, že mohu zemřít, když nedostanu krev. Je to však moje rozhodnutí.
. . . Pokud bych dostal nějakou krev, měl bych stejný pocit, jako kdybych byl znásilněn, jako by někdo nemravně zacházel s mým tělem. Jestli k tomu dojde, já své tělo nechci. Není možné, abych žil za takovou cenu.
Adrianovo přísežné prohlášení končilo naléhavou prosbou: "Prosím, berte ohled na mne a na má přání."
Víra je všechno, co mám,
3, Ja s nimi NESÚHLASÍM (okrem slušnosti a mravnosti) asi v ničom
PS
Čo takto poštudovať empatiu (slobodu / osobnosť ).
čo tak poštudovať sociológiu a sociálnu psychológiu, mal by si viac jasno, čo je to "sloboda". Dozvedel by si sa, ako sa dá manipulovať s jedincom a ako s davom.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ewita888 Pozri príspevok
Prepáč, ale nedokážem byť slušná k ľuďom, ktorí vedome nechajú zabiť svoje dieťa.. Ba naopak, prajem im, nech im to tie detičky chodia vyčítať každú noc.. je to hnusné, oni nech si robia báraj tie ich sexuálne orgie, je mi to jedno.. ale chúďatká detičky.. keby som bola lekár, nikdy by som nenechala len tak umrieť dieťa, aj keby mi rodič doniesol sto notárskych overení.. svedomie by mi to nedovolilo.. a o opaku ma nepresvedčí ani sám Jehov, či čo to je..
Reagovala som len na prvú vetu, a keď boli u mňa zvoniť naposledy, nemala som ako vedieť toto o krvnej transfúzii, moc som sa o nich nezaujímala, takže ja som odpovedala len z vlastnej skúsenosti.

áno, súhlasím s tebou, že je vrcholne nezodpovedné rozhodovať na základe svojej "viery" o osude malého dieťaťa, vo viacerých príspevkoch sa tu popísalo, že lekár je POVINNÝ v prípade ohrozenia života transfúziu podať.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Laco-monter Pozri príspevok
Si presvedčená o tom, že u nich to tak robia VŠETCI ???

Čo ja poznám SJ, tak väčšinou sú to podpriemerní neschopáci, alebo prefíkaní podvodníci..
Tak ako medzi osobami inej viery sú dobrí a zlí, tak aj medzi nimi iste budú, ale ja mám šťastie, že som poznala práve tých dobrých svedkov - a nepoznám ich málo. A že som s nimi kamarátka.... zato sa vôbec nehanbím a ani to neskrývam. A verejne poviem, že za to akí sú ich obdivujem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Inak myslím si, že táto téma a debata k ničomu nevedie a mala by sa uzamknúť....
0 1
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

DanielaSĽ Pozri príspevok
Inak myslím si, že táto téma a debata k ničomu nevedie a mala by sa uzamknúť....
Milá DanielaSĽ, že máš kamarátov medzi SJ ti tu nikto neberie, prosím viac tolerancie k názorovému spektru. Táto debata je zmysluplná.
1 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Braňo Pozri príspevok
astensova nemáš prvadu. Pri vedomom neposkytnutí transfúzie sa pred súdom neobháji. Už som písal, že v život ohrozujúcich prípadoch nie sú rozhodujúce notárske overenia alebo rozhodnutie lekára. Neposkytnutie resp. odmietnutie a neposkytnutijeie zdravotnej starostlivosti sa hodnotí ako trestný čin. Absolútne nie je rozhodujúca viera ani pacienta a ani lekára. Určité úkony môže odmietnuť na základe svedomia (napr. interrupcia), ale
to nie je život a zdravie ohrozujúci prípad. Lekár je povinný urobiť maximum pre záchranu života a zdravia, k tomu sa zaviazal. V opačnom prípade riskuje odobratie licencie. Síce tvrdíš, že Biblia je jedna, ale výklad Biblie a cirkevné dogmy a sú rozdielne.
Asi som sa zle vyjadrila myslela som to tak, že keď vedome neposkytne kresťanský lekár transfuziu, ktorá pomôže pacientovy SJ tak ho v podstate zabije a keď SJ odmietne. Manžel im dal takú otázku prii jednej návšteve.
Ja kresťanský lekár sa riadim desatoro, ty SJ nechceš transfúziu, keď ju nepríjmeš tak ťa ja v podstate neposkytnutím transfúzie zabijem a ja som porušil prikázanie nezabiješ. Bez slova odyšli.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

buchač Pozri príspevok
Jeden , dvaja aktívni b.... sú horší ako družstvo záškodníkov ...

He , jedného - fest aktívneho - máme aj inde ....aktívne futbalové ihriská otvára ...aj tie , ktoré už fungujú od minulého roka ...

Žeby aj on svedok Jehovu bol ...

Už teraz sa modlíme ...aby po voľbách bolo a nevyhral ...a keby ešte aj ten svedok bol ...

Boh s nami...
Aj detské !! (asik preto, že podľa konzistencie jeho názorov je aj HRANOL ešte vlastne deťo )
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

bikam Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, toto som vôbec nevedela. Ešte by som rada vedela, čo by ich odradilo, aby už viac neprišli. Myslím okrem hrubých slov a násila. Už som im snáď tisíc krát povedala, aby ma neotravovali, že nemám záujem. Aké to je to jednoznačné odmietnutie?
MUSÍ to byť na tebe vidieť.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Clovek ktory sa chce slobodne zabit,alebo urobit ukony veduce k jeho smrti povazuje nas pravny poriadok logicky za psychicky chorych v takom rozsahu, ze je mozne ich dokonca zbavit svojpravnosti.

Proste na tom ze chce niekto dobrovolne zomriet nie je nic slobodne. Clovek je tvor s pudom sebazachovy. A ak chce niekto zomriet len preto se nedostane transfuziu tak bol zjavne zmanilupovany a bola u neho navodena zavazna psychicka porucha.
Hovor to takému, čo má depresie - ak to CHCE - tak to urobí
A náš právny poriadok ho vôbec nezaujíma - on má plnú hlavu iných starostí !!!
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Pacient nemoze na zaklade slobodneho rozhodnutia odmietnut akykolvek liecebny ukon. Toto je nazor rozsireny medzi laikmi ci uz z odboru mediciny ale aj prava. Je to totalny blud. Pacient ma pravo odmietnut len taky liecebny ukon, ktoreho nevykonanie nemoze privodit smrt alebo vznik ci take zhorsenei zdravotneho stavu pri ktorom je dovodna obava z moznosti smrti alebo zavazneho zhorsenia stavu pacienta ktore by neskor mohlo viest ku smrti.

PROSIM LAIKOV, ABY SA NESNAZILI PRESVIEDCAT O TOM CO NEMA ZIADNU OPORU V PRAVNOM PORIADKU. CLOVEK NEMA TOTALNY, UPLNU A BEZHRANICNU SLOBODU.
Ako profesionál - cituj k tomu zákon .
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Takemu cloveky by som dal transfuziu a odoslal ho na psychiatricku kliniku kde by ho z tej fobie znasilnenia krvou vyliecili. Moderna medicina dokaze divy.
Ako profesionál si nemôžeš zákony vysvetľovať ako sa tebe zdá správne !
- SJ je povolená
- máme slobodu vierovyznania
- pokiaľ neporušia zákon - môžu si robiť, čo chcú - ako VŠETCI
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

zk24 Pozri príspevok
Neprijat krv zo strany SJ a nepodat transfuziu zo strany doktorov je pre mna forma eutanazie...
Myslíš, že VŽDY je zlá ??????????????????????????
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

gilda Pozri príspevok
Ako som sa dozvedela z predchádzajúcich príspevkov, povinnosť lekára podať transfúziu je nad rozhodnutím SJ transfúziu odmietnuť. Vo vete Pred súdom ... je nesúlad, kresťanský lekár je morálne aj právne povinný transfúziu poskytnúť a pred súdom sa nebude obhajovať. Viera mu to prikazuje dodržiavaním desatora. Áno, biblia je len jedna, starý zákon a nový zákon. SJ citujú len starý zákon. Nie sú vyznavačmi nového zákona s ideami kresťanstva, ktoré prináša. Mnohí ich za kresťanov považujú a to oni nie sú! Do slobody jednotlivca zasahujú manipulatívnymi praktikami (viď získavanie nových členov) Obhajoba slobodného rozhodovania jednotlivca pri vstupe do SJ je viac než diskutabilná. A zákaz prijať krv pri ohrození života je tiež na míle vzdialená od lásky k blížnemu.
Mne NIE .

Súhlasím.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Majka Pozri príspevok
Ano ja bohuzial tiez poznam taku rodinu,je to nasa vzdialena rodina, jednalo sa o dievcatko kt. malo 10r. z obce Kralovce Krnisov okr. Krupina, 3tyzdne zapal pluc do nemocnice ho nedali a ziadne lieky nemohlo brat lebo JS tak rozhodli, nasledne zacalo vnutorne krvacat, bolo potrebne podat transfuziu,odmietli ju a ono umrelo. Rodicia su uz 6ty rok vo vazbe.
To je OK.
(poznali zákony / rozhodli sa podľa svedomia / nastúpil zákon )
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

gilda Pozri príspevok
čo tak poštudovať sociológiu a sociálnu psychológiu, mal by si viac jasno, čo je to "sloboda". Dozvedel by si sa, ako sa dá manipulovať s jedincom a ako s davom.
Daj.

PS1
Ja som zatiaľ študoval "iba život" .

PS2
Všetky poučky a teórie sú ti na nič, ak sa dostaneš "do víru" a NEMÁŠ "pevný bod".
Vtedy musíš konať :
SPRÁVNE
primerane
hneď
rázne
dôsledne
trpezlivo
atď
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
Ako profesionál si nemôžeš zákony vysvetľovať ako sa tebe zdá správne !
- SJ je povolená
- máme slobodu vierovyznania
- pokiaľ neporušia zákon - môžu si robiť, čo chcú - ako VŠETCI
Keď chceš zákon, tak tu je najvyšší: Ústava SR
Čl.2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Teda ani lekára nikto(ani SJ) nemôže nútiť k porušeniu zákona.
Teda môže, ale potom nech sa nečuduje.
1 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Keď chceš zákon, tak tu je najvyšší: Ústava SR
Čl.2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Teda ani lekára nikto(ani SJ) nemôže nútiť k porušeniu zákona.
Teda môže, ale potom nech sa nečuduje.
Marjan.
Písať vieš.
Čítať vieš.
Ešte skúsme porozumieť prečítanému.

Preto by som ja trošku polemizoval :
- neprijatie transfúzie NENÚTI lekára konať, čo zákon neukladá !!
PS1
Daj citáciu zákona, že lekár MUSÍ dať transfúziu, napriek nesúhlasu pacienta
PS2
Prípadný súd by musel zvažovať, ktorý zákon má "vyššiu právnu váhu" :
- sloboda voľby (svojprávneho) pacienta
- povinnosť lekára zachraňovať životy.
PS3
Skús si tipnúť .(vzor ? Larry Flyn versus štát )
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

marjankaj Pozri príspevok
Keď chceš zákon, tak tu je najvyšší: Ústava SR
Čl.2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Teda ani lekára nikto(ani SJ) nemôže nútiť k porušeniu zákona.
Teda môže, ale potom nech sa nečuduje.
Tak potom asi nie je v poriadku zakon. Je to myslim dost podobny pripad tomu, ked sa riesilo, ci ma nemocnica (zamestnavatel) pravo nariadit lekarovi vykonat umely potrat.

Ja osobne nevidim ziaden probem v tom, aby sa Svedkom Jehovovym vyhovelo, ako odmietaju transfuziu, najma ak nebol zo strany ststu problem po revolucii vyhoviet im v tom, ze odmietaju vojensku sluzbu. Na zaver chcem iba dodat, ze nie som Svedok Jehovov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
misomiso Pozri príspevok
Tak potom asi nie je v poriadku zakon. Je to myslim dost podobny pripad tomu, ked sa riesilo, ci ma nemocnica (zamestnavatel) pravo nariadit lekarovi vykonat umely potrat.

Ja osobne nevidim ziaden probem v tom, aby sa Svedkom Jehovovym vyhovelo, ako odmietaju transfuziu, najma ak nebol zo strany ststu problem po revolucii vyhoviet im v tom, ze odmietaju vojensku sluzbu. Na zaver chcem iba dodat, ze nie som Svedok Jehovov.
Ani ja v tom nevidím problém zo strany SJ. Ale lekár bude mať problém, ak im vyhovie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať