Zavrieť

Porady

Krvna transfuzia a Svedkovia Jehovovi

Dobrý deň.
Vedel by niekto poradiť (aj s odvolanim na konkretne paragrafy) ako postupovať, keď pacientovi by som chcel podať krv, lebo je ohrozeny na živote, ale pacient dopredu krv omietol (notárom overený podpis), plus aj prehlásenie, že ak sú v bezvedomí prevádzaju právo o rozhodovaní na niekoho iného a priložený kontakt na dotyčnú osobu.
Niekedy sa hovorilo o predpokladanom súhlase, vsetky vyhlásenia sú platné iba k dátumu a času podpisu, ale ak je v bezvedomí, možem predpokladať, že by s danou transfúziou súhlasil. U deti nie je problem, tam sa da podať krv (a podľa mňa, aj u dospelych by to mohlo tak byť)
Ďakujem.
Usporiadat
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

asi to nehajte tak toto fakt nevedie k nicomu kazdy si bude robit co chce a mat svoja zakony jazdy jedinec,nestacia nam statne zakony, potom to tak vsade aj vyzera.... primitivizmus versus respektovanie a nerespektovanie zakonov vladnu svetom.
vela stastia vsetkym
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
Čo už s tebou, keď nevieš "trafiť".
Žeby som išiel na malé preškolenie k buchačovi ???
(lebo ten vraj vie trafiť / (je trafený) )
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Pozor na zátvorky. Sú dôležité 100/6*3 alebo 100/(6*3) vidíš tam rozdiel?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
Žeby som išiel na malé preškolenie k buchačovi ???
(lebo ten vraj vie trafiť / (je trafený) )
Tak k buchačovi radšej nie
On je inak orientovanýnormálne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

milláčikk Pozri príspevok
Žeby som išiel na malé preškolenie k buchačovi ???
(lebo ten vraj vie trafiť / (je trafený) )
Vedieť trafiť a byť trafený nie je to isté.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Tweety Pozri príspevok
Vedieť trafiť a byť trafený nie je to isté.
Pripomína mi to text piesne od jedneho "trafeného" spevaka

"rozdiel je oliať sa krvavým vínom a mať víno v krvi ."

a tiež: "iné je byť odetý v koži somára a iné byť somár"
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

profesional Pozri príspevok
Spolocnost chrani kazdeho zivot ako najvyssiu hodnotu a to dokonca aj ked si ho chce sam vziat. Prave preto je aj samovrazda trestna. Ja viem. Mozno sa ti to zda padnute na hlavu, ale ak sa niekto zabije, tak policia normalne zacne vo veci trestne stihanie len s tym ze potom ho zastavi lebo pachatel umrel a nie je komu vzniest obvinenie. Takze ANO, SPOLOCNOST CHRANI LUDSKY ZIVOT AKO NAJVYSSIU HODNOTU A TO AJ V TOM PRIPADE AK BY SI HO CHCEL NIEKTO SAM ZOBRAT A TO HOC I NA ZAKLADE SLOBODNEJ VOLE.
No pri vsetkej ucte Profesional - nie som si isty, ci si nemylis sezonu s fazonou. Myslim, ze policia zacne trestne stihanie aby preverila ci sa nahodou nejedna o pripad vrazdy fingovanej ako samovrazda, a zastavi ho vtedy, ked sa zisti, ze sa skutocne jedna o samovrazdu.

Ak by to bolo tak, ako pises, potom by sme poculi aspon o jednom pripade odsudenia, za nadokonanu (nevydarenu) samovrazdu - ja som o takom este nepocul a takych nevydarenych samovrazd su rocne stovky.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Tweety Pozri príspevok
Vedieť trafiť a byť trafený nie je to isté.
Akoby nie.

Keď vie trafiť a trafí seba, tak je predsa trafený .

PS
Podobne, ako keď je "morský vlk" ošľahaný vetrami
(vlastnými ).
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

Laco-monter Pozri príspevok
Pripomína mi to text piesne od jedneho "trafeného" spevaka

"rozdiel je oliať sa krvavým vínom a mať víno v krvi ."

a tiež: "iné je byť odetý v koži somára a iné byť somár"
Onéééé

A ako sa dnes cítiš ??
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

2008 Pozri príspevok
Pozor na zátvorky. Sú dôležité 100/6*3 alebo 100/(6*3) vidíš tam rozdiel?
Jasne :
Dve zátvorky - ľavú a pravú - tak je to správne = majú byť párne .
Keď to v kompe natrepeš do jedného riadku .
Na papieri by to videl každý.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
milláčikk Pozri príspevok
A možno sú tí jehovisti pre spoločnosť menej obťažujúci , ako alkoholici / feťaci / atď.
Takže pokiaľ oni nezasahujú do slobody iných - nezasahuj ani ty do ich slobody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Joj, prečo práve Ty si mi prišiel do rany? Pre spoločnosť sú všetci najmä občania! Tu sa handrkujete podať, či nepodať, z čoho jasne vyplýva absencia zákonodárnej moci. Ale skús zavolať stodvanástku alkoholikovi, či feťákovi, odmysli si krásne televízne šoty, a hneď pochopíš aj to, ako platí Hypokratova prísaha, a ako rýchlo sa vedia zvrtnúť na päte. Tak nech sa lekári riadia podľa nej, ak v zákonoch a interných predpisoch nemajú jasno...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Milacikk:

Chyba ti tu este jedna taka malickost.
A to ze umysel je potrebny pre zakladnu skutkovu podstatu. Pre privilegovanu alebo kvalifikovanu postacuje vedoma nedbanlivost.

A v tomto pripade by slo o vedomu nedbanlivost nakolko:

Vedomou nedbanlivostou sa rozumie ak sa pachatel bez primeraneho dovodu spolieha na to ze ista okolnost nenastane.
Tj. tu nejde o pozitivnu, ale o negativnu definiciu.
Cize lekar musi mat jednoznacny dokaz o tom ze ak krvnu transfuziu nepoda, ze pacient neumrie a ani nedojde k takemu poskodeniu zdravia ktore by mohlo privodit smrt.
A kazdy lekar ma k dispozicii dostatok lekarskej literatury. Takze ak literatura uvadza ze v istom pripade nepodanie transfuzie navodi smrt, tak nepodanie transfuzie je spoliehanie sa na to ze ista okolnost nenastane a to BEZ PRIMERANEHO DOVODU.

Nabuduce prosim citaj cely Trestny zakon a nie len kusok. A vsimni si ako sa naraba s kvalifikovanymi a privilegovanymi skutkovymi podstatmi oproti zakladnym. A u lekara jednoznacne ide o kvalifikovanu skutkovu podstatu na ktoru sa vztahuje princip pomeru speciality.
Prepac, ale proste pravu nerozumies, tak sa ho nesnaz vykladat.

A k tomu prejavu vole:

Podmienky na to aby bol pravny ukon platny su kumulativne. Cize nestaci naplnit jednu z nich aby bol pravny ukon platny. Musia byt naplnene vsetky. A teda ak nie je splnena co i len jedna, tak pravny ukon je neplatny. Cize aj keby bol pravny ukon urobeny akokolvek slobodne, ak odporuje platnemu pravnemu poriadku, tak je NEPLATNY. Zakon nemusi krvnu transfuziu prikazovat. Staci ze suhlas poskodeneho s poskodenim jeho zdravia alebo zivota vyhlasi za protizakonny, tak takyto suhlas je neplatny.

Pravo ma normativny charakter. Nesmie postihovat konkretny pripad, ale postihuje pripady kategoricky. Tj. v paragrafe o zabiti nemoze byt uvedene ze ten kto v umysle privodit smrt..nepoda krvnu transfuziu, udrie tycou, atd.. Proste predpis je normativny.
A Trestny zakon celom jednoznacne kladie podmienku platnosti suhlasu poskodeneho do podmienky ze nesmie smerovat proti zdraviu a zivotu.

Prepac, ale tvoje uvazovanie je nespravne.
1 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Milacikk:

Chyba ti tu este jedna taka malickost.
A to ze umysel je potrebny pre zakladnu skutkovu podstatu. Pre privilegovanu alebo kvalifikovanu postacuje vedoma nedbanlivost.

A v tomto pripade by slo o vedomu nedbanlivost nakolko:

Vedomou nedbanlivostou sa rozumie ak sa pachatel bez primeraneho dovodu spolieha na to ze ista okolnost nenastane.
Tj. tu nejde o pozitivnu, ale o negativnu definiciu.
Cize lekar 1, musi mat jednoznacny dokaz o tom ze ak krvnu transfuziu nepoda, ze pacient neumrie a ani nedojde k takemu poskodeniu zdravia ktore by mohlo privodit smrt.
A kazdy lekar ma k dispozicii dostatok lekarskej literatury. Takze ak literatura uvadza ze v istom pripade nepodanie transfuzie navodi smrt, tak nepodanie transfuzie je spoliehanie sa na to ze ista okolnost nenastane a to BEZ PRIMERANEHO DOVODU.

Nabuduce prosim 2, citaj cely Trestny zakon a nie len kusok. A vsimni si ako sa naraba s kvalifikovanymi a privilegovanymi skutkovymi podstatmi oproti zakladnym. A u lekara jednoznacne ide o kvalifikovanu skutkovu podstatu na ktoru sa vztahuje princip pomeru speciality.
Prepac, ale proste pravu nerozumies, tak sa ho nesnaz vykladat.

A k tomu prejavu vole:

Podmienky na to aby bol pravny ukon platny su kumulativne. Cize nestaci naplnit jednu z nich aby bol pravny ukon platny. Musia byt naplnene vsetky. A teda ak nie je splnena co i len jedna, tak pravny ukon je neplatny. Cize aj keby bol pravny ukon urobeny akokolvek slobodne, ak odporuje platnemu pravnemu poriadku, tak je NEPLATNY. Zakon nemusi krvnu transfuziu prikazovat. Staci ze suhlas poskodeneho s poskodenim jeho zdravia alebo zivota vyhlasi za protizakonny, tak takyto suhlas je neplatny.

Pravo ma normativny charakter. Nesmie postihovat konkretny pripad, ale postihuje pripady kategoricky. Tj. v paragrafe o zabiti nemoze byt uvedene ze ten 3, kto v umysle privodit smrt..nepoda krvnu transfuziu, udrie tycou, atd.. Proste predpis je normativny.
A Trestny zakon celom jednoznacne kladie podmienku platnosti suhlasu poskodeneho do podmienky ze nesmie smerovat proti zdraviu a zivotu.

Prepac, ale tvoje uvazovanie je nespravne.
Vydýš.
Takto si mal začať.
Teraz tomu nerozumiem,(neučil som sa ich)
ale už rozumiem,(to som sa naučil)
že zákonom rozumieš (a možno dokážeš povedať aj ľudsky)
Takže odpovedz nám :
- ako je to
- vždy rovnako ?
- načo je toto
- alebo je to od lekárov IBA oblbovanie

Jana Motyčková Pozri príspevok
Profesional, zaujíma ma :
- je možné podpísať reverz (už som tak raz urobila), keby došlo z toho dôvodu k ujme na zdraví či živote, môže s tým mať lekár potom právny problém, môže byť súdený? Z tej citácie zákona mi vyplýva, že áno, ale potom na čo sa to podpisuje?
- detto prečo lekári vyžadovali súhlas s operáciou na záchranu života, pritom vedeli že bez nej neprežije, keby sme nedali súhlas, lekár by mal z toho problém? Keby sme nedali súhlas a aby teda lekár nemal problém, napriek tomu by operoval, my by sme sa súdili, mal by ten lekár problém?
- citované sa nevzťahuje interupcie? Alebo do určitého týždňa nie je život dieťaťa pokladaný za život?
- a ešte - známa odmietla chemoterapiu, môže byť súdená ona? Alebo môže byť súdený lekár,že jej ju nedal násilím?
Fakt ma to zaujíma.
PS1
1, hovadina - to sa nedá !!
2, čo už môže mať taká vlastizrada spoločné s transfúziou ??????
3, ale veď ten dochtor má úmysel PODAŤ

PS2

Aj tak by som bol zvedavý na "praktický" názor sudcu - lebo doteraz boli od teba iba teórie
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To milláčikk

Takže ak mi podpíšeš papier, že súhlasíš, aby som ťa zastrelil, tak sa mi nič nestane? Samozrejme notársky overený.

Alebo by sa mi podľa teba nemalo stať?
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
To milláčikk

Takže ak mi podpíšeš papier, že súhlasíš, aby som ťa zastrelil, tak sa mi nič nestane? Samozrejme notársky overený.

Alebo by sa mi podľa teba nemalo stať?
1, Prečítaj a porozmýšľaj nad otázkami J M
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
To milláčikk

Takže ak mi podpíšeš papier, že súhlasíš, aby som ťa zastrelil, tak sa mi nič nestane? Samozrejme notársky overený.

Alebo by sa mi podľa teba nemalo stať?
Keby si ma zastrelil = vražda (min úmyselné zabitie) a to sú máličko iné paragrafy.
PS
Ale mne by to bolo aj tak jedno .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
1, Prečítaj a porozmýšľaj nad otázkami J M
A ty premýšľaj, či sa sudca bude riadiť podľa zákona, alebo podľa toho, čo niekto napíše na papier, ako prejav jeho vôle.
Ani posledná vôľa(závet) nemusí byť platná.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

marjankaj Pozri príspevok
To milláčikk

Takže ak mi podpíšeš papier, že súhlasíš, aby som ťa zastrelil, tak sa mi nič nestane? Samozrejme notársky overený.

Alebo by sa mi podľa teba nemalo stať?
Marján.

Keby som CHCEL, aby si ma zastreli, tak by som asi nechcel, aby si mal poťahovačky a urobili by sme to INAK. (bez papierov !!!!!!! )
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
milláčikk Pozri príspevok
Keby si ma zastrelil = vražda (min úmyselné zabitie) a to sú máličko iné paragrafy.
PS
Ale mne by to bolo aj tak jedno .
Mucinko

Veď to by si ma musel prosiť a ešte to aj podpísať.

Ja by som to neurobil, to by si si musel nájsť niekoho iného.

Ak sa ti nepáčia naše zákony, môžeš si nájsť krajinu, kde ti budú viac vyhovovať.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Kde sa ta debata zvrtla
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať