Zavrieť

Porady

Ukončenie prac. pomeru - odvody

som začiatočník
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!
Naposledy upravil Dav : 03.07.10 at 11:27
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Viera J. Pozri príspevok
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!
iba ZP a daň
Zamestnávateľ ešte zaplatí úrazové a garančné poistenie.
2 0
Viera J. Viera J.

Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

som začiatočník
rodina1 Pozri príspevok
iba ZP a daň
Zamestnávateľ ešte zaplatí úrazové a garančné poistenie.
Prepáčte ste si istý!?
zatial mi všetci tvrdia že zamestnávateľ má platiť iba ZP, pretože to je plnenie po skončení PP.
som z toho jelen
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Podľa § 138 odst. 2 zákona 461/2003 sa neplatia odvody z plnenia po skončení pracovného pomeru. A podľa môjho názoru, keď si ho zo sociálneho poistenia odhlásila, nie je dôvod uvádzať to ani vo výkaze, takze si skontrolujm odhlasky a ak ho mas odhlaseneho tak odvody platit nemusis.
0 0
Viera J. Viera J.

Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

som začiatočník
VieraPopluharova Pozri príspevok
Podľa § 138 odst. 2 zákona 461/2003 sa neplatia odvody z plnenia po skončení pracovného pomeru. A podľa môjho názoru, keď si ho zo sociálneho poistenia odhlásila, nie je dôvod uvádzať to ani vo výkaze, takze si skontrolujm odhlasky a ak ho mas odhlaseneho tak odvody platit nemusis.
ale obávam sa že sme ich prihlásili na jeden deň aby nám potom nevyhodilo rozdiely na Sociálke
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Viera J. Pozri príspevok
ale obávam sa že sme ich prihlásili na jeden deň aby nám potom nevyhodilo rozdiely na Sociálke
Môžeš si preštudovať aj:
http://www.porada.sk/t141348-preplat...dovolenky.html
Ak teda bol prihlásený na 1 mesiac, platí, čo som uviedla v 1. odpovedi.
3 0
Viera J. Viera J.

Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

som začiatočník
rodina1 Pozri príspevok
Môžeš si preštudovať aj:
http://www.porada.sk/t141348-preplat...dovolenky.html
Ak teda bol prihlásený na 1 mesiac, platí, čo som uviedla v 1. odpovedi.
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Viera J. Pozri príspevok
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
Ak sa ti podarí stornovať ho v sociálke, tak mu pri preplatení nevyčerpanej dovolenky zrazíte poistenie do ZP a daň.
1 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Viera J. Pozri príspevok
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
Zákon 461/2003 § 138 ods.2 - Zákon o soc. poistení
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.<SUP>51</SUP>)


Zákon 580/2004 § 13 ods. 6 Zákon o zdravotnom poistení
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné,<SUP>44a</SUP>)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, <SUP>44b</SUP>)
c) príspevok zo sociálneho fondu,<SUP>44c</SUP>)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,<SUP>44d</SUP>)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,<SUP>44e</SUP>)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku,<NOLINK><SUP>39b</SUP>)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,
6 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

čo treba urobiť pri ukončení PP zo strany zamestnávateľa, nakoľko ruší obchod k 30.6.. Takže robím výplatu za jún, kde by som mala preplatiť dovolenku, čiže nárok na D má 20 dní, vyčerpala 3,5, alikv. časť na pol roka je 10 dní -3,5=6,5 čiže by som jej mala preplatiť 6,5 dňa? ď
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Áno preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ak ide o výpoveď podľa nadbytočnosti (zrušenie prevádzky) tak zamestnancovi prislúcha aj odstupné.
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

sybila3 Pozri príspevok
čo treba urobiť pri ukončení PP zo strany zamestnávateľa, nakoľko ruší obchod k 30.6.. Takže robím výplatu za jún, kde by som mala preplatiť dovolenku, čiže nárok na D má 20 dní, vyčerpala 3,5, alikv. časť na pol roka je 10 dní -3,5=6,5 čiže by som jej mala preplatiť 6,5 dňa? ď
čo sa týka dovolenky - áno, preplatí sa pri výstupe. Ak ide o organizačné zmeny, je nárok aj na odstupné. Nezabudnúť odhlásiť zamestnanca zo SP a ZP, odoslať ELDP na SP.
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A na to odstupné je nárok a ako treba vyrátať? Je to z organizačných dôvodov, ale vlastne aj na základe dohody s predavačkou. Ako sa ráta také odstupné? Pracovala presne rok, tak neviem. V tomto prípade by mal szčo napísať výpoveď?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

sybila3 Pozri príspevok
A na to odstupné je nárok a ako treba vyrátať? Je to z organizačných dôvodov, ale vlastne aj na základe dohody s predavačkou. Ako sa ráta také odstupné? Pracovala presne rok, tak neviem. V tomto prípade by mal szčo napísať výpoveď?
Pri organizačných zmenách je nárok na odstupné a to aj vtedy, ak bol ukončený PP dohodou v rámci organizačných zmien.
odstupné výpočet: priemer x 21,74 x 8 x počet mesiacov /2-3/
3 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

sybila3 Pozri príspevok
priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
priemer na dovolenku x 21,74 /priemer dní/x odrob.hodinyx mesiace /2 - alebo 3 - ak pracovala nad 5 rokov/
prečo píšeš 6 mesiacov?
na základe čoho končíte PP? nedali ste výpoveď?
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
6,33 hod. týždenne ? nie je to nejako málo ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja nekončím nič, ale za szčo treba všetko vybavovať, oni všetko nechávajú na účtovníčku. Takže ja zistujem, ale pre mna je to len dobre, aspon sa vždy niečo nové naučím. Takže k 30.6. končí s predavačkou szčo PP, nakoľko ruší obchod. A to je všetko, čo mi bolo oznámené, takže teraz musím zisťovať. Ešte sa opýtam, keby dala predavačka výpoveď sama aj keď sa ruší prevádzka, tak by nemala nárok na odstupné, pýtam sa a zisťujem všetky alternatívy, lebo moji szčo neradi púšťajú korunky navyše.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
Ja nekončím nič, ale za szčo treba všetko vybavovať, oni všetko nechávajú na účtovníčku. Takže ja zistujem, ale pre mna je to len dobre, aspon sa vždy niečo nové naučím. Takže k 30.6. končí s predavačkou szčo PP, nakoľko ruší obchod. A to je všetko, čo mi bolo oznámené, takže teraz musím zisťovať. Ešte sa opýtam, keby dala predavačka výpoveď sama aj keď sa ruší prevádzka, tak by nemala nárok na odstupné, pýtam sa a zisťujem všetky alternatívy, lebo moji szčo neradi púšťajú korunky navyše.
a prečo chceš zachraňovať "korunky" živnostníkovi, keď je evidentné, že prevádzka zanikla a má nárok na odstupné ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veronikasad Pozri príspevok
6,33 hod. týždenne ? nie je to nejako málo ?
jaj už som domotaná, 6,33 hodín denne, lebo pracuje aj v sobotu, čiže v po-pia 7 hod a sobota 3 hod.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veronikasad Pozri príspevok
a prečo chceš zachraňovať "korunky" živnostníkovi, keď je evidentné, že prevádzka zanikla a má nárok na odstupné ?
máš pravdu.
takže priemer má 1,8946-na II.Q.x21,74x6,33x2mesiace??(pracovala rok)=521,45???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať