Zavrieť

Porady

Ukončenie prac. pomeru - odvody

som začiatočník
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!
Naposledy upravil Dav : 03.07.10 at 11:27
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Nerobím si po svojom, ale nerozumiem prečo by mala mať nárok na dovolenku 12 dní, ona síce pracuje 6 dní ale týždenne to je 38 hodín.Tak si myslím, že by nemala mať viac dovolenky ako keby pracovala 40 hodín. Ak by pracovala 40 hodín a 5 dní tak nárok má 20 ak pracuje 38 hodín a 6 dní, nárok má 24? No to mi nejako nesedí.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

(5x7) x (1x3) = 38.
alebo 6 x 6,33 = 38

o žiadnych 40 hodinách som nikdy nepísala
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Keby pracovala 5 dní a 40 hodín tak má nárok na 20 dní D.
Keď pracuje 6 dní a 38 hod. má nárok na 24 dní?
No dobre. tak skúsim tak vyrátať a preplatiť. Z preplatenej dovolenky by sa mali platiť aj odvody?
Ešte by som potrebovala vyrátať odstupné na dva mesiace, priemer je za I.Q. má 1,8946. Ale neviem čo mám zadať priem.počet dní, keď má rozvrhnutý prac.čas na 6 dní. Ď za trpezlivosť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak jej chceš dať za každú cenu len 10 dní dovolenky, potom náhradu počítaš nie za 6,33 hod., ale 7 hod./deň.

Ulahši si to aj s odstupným. Nechaj koeficient 21,74, ale tiež počítaj 7 hod. na deň. (1,8946 x 7) x 21.74 x 2.
Nie je to úplne správny výpočet, ale vždy presnejší ako pri 6,33 hod/deň (kedy by si mala prepočítavať koeficient).
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A bude to dobre, respektíve keby došla kontrola môže to tak byť? Lebo už som z toho na nervy a do toho sme mali syna v nemocnici, tak sa mi ťažko rozmýšľa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Napíš mi ešte ako si doteraz robila výplatu, ako si to vykazovala v dochádzke. Robíš výplaty ručne alebo na nejakom mzdovom SW?

Pokial ja mám taký prípad u živnostníka ako ty riešiš teraz, má v prac. zmluve 35 hod. týždenne a sobotu mu preplácam ako nadčas.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
A bude to dobre, respektíve keby došla kontrola môže to tak byť? Lebo už som z toho na nervy a do toho sme mali syna v nemocnici, tak sa mi ťažko rozmýšľa.
Spôsob výpočtu kontroluje len Inšpekcia práce (je malá pravdepodobnosť, že bez udania prídu na kontrolu a budú to preverovať).

Pri mojich kontrolách z DU, zdr. a sociálnej poisťovne sa zameriavali len na správnosť výpočtu odvodov a daní.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Robím v Money S3.
No čo už teraz, v dochádzke mi píše na dochádzkový list, 7 h. a sobotu 3, ale výplaty preratavam na 6 dní a 6,33, keď som si to zisťovala ke´d nastúpila toto mi bolo poradené. Nárok na dovolenku som jej dávala ako keby pracovala 5 dní a 40 hod.
Ešte sa opýtam, keby som prerátala teda tú D na 5 dní aj odstupné, potom odvody samozrejme idú z preplatenej dovolenky, ale neviem či aj z odstupného, neviem kam v programe zadať odstupné? Z odstupného by sa tiež mali platiť odvody, daň určite. dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Výplatu robíš správne, len nárok na dovolenku si si zadala zle (s Money teraz nerobím, neviem ti poradiť ako to zadať správne).
Preplať jej 7 hod/deň ako máš uvedené v príspevku 65, nepoškodíš ani zamestnanca, ani zamestnávatela.

Z odstupného sa platí iba daň, nevstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov do zdr. a soc. poisťovne. (kod ti poradiť neviem-s Money som robila asi pred 8 rokmi)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže ešte musím zistiť kam mám zadať odstupné, aby mi v programe nevyrátal odvody. idem to povyrátavať aby som jej zajtra dala všetky papiere, ak budem mať výplatu, vytlačím potvrdenie o príjme, ja si pre seba vytlačím kartu zamestnanca, mzdový list ešte treba do SP ELDP a to by malo byť všetko, poodhlasované z poisťovní mám. Treba aj na DU niečo okrem štvrťročného prehľadu, ozaj ak už nie sú zam., tak potom nebudem posielať prehľady na DU?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Už som našla, príjmy mimo poistného, zadala som sumu a poistné zostalo nezmenené a vyrátalo len daň. Odstupné potom vstupuje aj do príjmov v potvrdení o príjmoch? Na DU len odvedieme a uvediem v prehľade, nič nenahlasujem?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže 307,70+77,97prepl.dov.-51,42odvody zam.=334,25+576,64odstup=910,89-335,47nezd.č.=575,42x19%=
109,32 daň. A ČM 962,31(307,7+77,97+576,64)-51,42odv.zam.-109,32daň=801,57. Dúfam, že je to dobre. No keď to uvidí zamestnávateľ ma zožere, že čo som to vypočítala. Ďakujem
takže vytlačím výplatu, potvrdenie o príjme, dám podpísať vyhlásenie a hotovo?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ešte nezabudni na Evidenčný list dôchodkového poistenia. Ten treba odovzdať na SP. Nezabudni (ak si už tak urobila, tak nič sa nedeje) odhlásiť zamestnankyňu zo SP, ZP.
Ja zamestnancom pri ukončení PP vytlačím zo SW aj Potvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezamestnanosti.
2 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Odhlášky už mám aj zo SP,ZP aj zamestnanec a zamestnávateľ. Aj ELDP mám na mysli. Len to potvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezam. nemám možnosť v programe, všade som hľadala. A je to v tom predch.príspevku dobre vyrátané.
Treba aj na DU niečo odhlasovať, prevádzku si odhlásia sami aj pokladňu, ale myslím z mojej strany. dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
Takže 307,70+77,97prepl.dov.-51,42odvody zam.=334,25+576,64odstup=910,89-335,47nezd.č.=575,42x19%=
109,32 daň. A ČM 962,31(307,7+77,97+576,64)-51,42odv.zam.-109,32daň=801,57. Dúfam, že je to dobre. No keď to uvidí zamestnávateľ ma zožere, že čo som to vypočítala. Ďakujem
takže vytlačím výplatu, potvrdenie o príjme, dám podpísať vyhlásenie a hotovo?
Sybila, pozerám ten tvoj výpočet. Prečo dávaš zamestnancovi min. mzdu 307,70, keď nemá plný úväzok ? Má hodinovú alebo mesačnú mzdu ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

má mesačnú mzdu a uväzok má skrátený len o 2 hodiny.
Aj tak by predavačka nemala mať minimálnu mzdu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
má mesačnú mzdu a uväzok má skrátený len o 2 hodiny.
Aj tak by predavačka nemala mať minimálnu mzdu.
Min. mzda pri tvojom úväzku :

307,70 : 40 x 38
z toho sa platia odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne.

Ak si jej dávala viac - určite neprotestovala ...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Dobre, ale myslím, že zamestnávateľ jej môže dať mzdu akú chce? nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sybila3 Pozri príspevok
Dobre, ale myslím, že zamestnávateľ jej môže dať mzdu akú chce? nie?
samozrejme že môže, len ty si chcela od začiatku šetriť pre zamestnávatela ...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcela, ale teraz to potrebujem ukončiť, ja som chcela ani nie ja ja som sa pýtala za neho, aby som vedela, čo mu mám povedať, keď nebude chcieť vyplatiť odstupné. Ale môžem to tak nechať? Neviem nájsť toPotvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezamestnanosti, treba to vypísať? A čo s nevyčerpaným SF, keď už nebude mať zamestnancov? dík
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať