Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť - 12000

Prosím o radu. Pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní budeme odpočítavať zo základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. d sumu najviac 12000 na účelové sporenie.
Ak mám uzatvorené životné poistenie, ktoré sa skladá z:
1. Základné poistenie:
a) poistenie pre prípad smrti alebo dožitia - 8372,-- Sk,
b) úrazové poistenie rozširujúce základné životné poistenie - 588,-- Sk,
2. Pripoistenie k základnému poisteniu:
a - f pre prípad trvalej invalidity, smrti následkom úrazu .... - 5100,-- Sk,

akú sumu si budem podľa uvedeného § môcť odpočítať?

Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Odpocitat si mozes sumu 8.372 Sk. Urazove ani invalidne poistenie sa nemoze odpocitat.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Dik za odpoveď, ale mne manažér poisťovne, ktorý so mnou uzatváral poistku na sto percent tvrdil, že si môžem odpočítať 12 000,--. Vraj ak je životné poistenie uzatvorené tak, že jeho súčasťou je i úrazové, prípadne iné pripoistenie, môže sa odpočítať celá sum (samozrejme najviac 12000,--).
Ale naša ekonómka mi tvrdí to isté čo Vy. Som z toho jasná.
Neviete, kde by som sa dočítala o tom viac?
Ď. Prajem príjemný večer.
Zuzana
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ten manazér poistovne má pravdu. Tiez robím v poistovni a dost sme sa okolo toho natahovali s UFT aj min. financií. Nakoniec dali záväzné stanovisko. Moje príspevky k tomuto nájdes v tejto diskusii:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=8728&page=2

Ale podla najnovsích informácií uz toto usmernenie nie je treba, lebo priamo v novele zákona o dani z príjmov (bolo to uz schválené, ale este nebolo zverejnené, preto este nie je císlo zákona; mám síce znenie schválenej verzie, ale tiez bez císla zákonu) to bolo osetrené tak, ze v § 11, odsek 1 sa doplnilo písmeno e) poistné na zivotné poistenie, co zahrna vsetky poistné druhy v odvetví A- zivotného poistenia (blizsie treba pozriet zákon 95/2002 o poistovníctve, príloha c 1).

Ak by si mala dalsie otázky, kludne sa pýtaj.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Môžem sa spýtať aj ja? Mám poistnú zmluvu na seba aj na deti a pri tých detských poistkách som tiež ja akože pripoistená. Neviem to presne definovať, nemám ich pri sebe, ale sú to zmluvy, pri ktorých bude plnenie napr. v 21. roku veku dieťaťa a pod. Môžem z týchto zmlúv detských tiež zahrnúť nejakú časť, príp. celú do tých 12 000?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Môžem sa spýtať aj ja? Mám poistnú zmluvu na seba aj na deti a pri tých detských poistkách som tiež ja akože pripoistená. Neviem to presne definovať, nemám ich pri sebe, ale sú to zmluvy, pri ktorých bude plnenie napr. v 21. roku veku dieťaťa a pod. Môžem z týchto zmlúv detských tiež zahrnúť nejakú časť, príp. celú do tých 12 000?
Nie, nie je to Tvoja zmluva a teda nesplňa podmienky na odpočítanie z daní.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Ďakujem pekne.
Vďačne. Ahoj.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja som sa na tento problem pytala minuly tyzden na danovom urade. Vzala som so sebou aj svoju poistnu zmluvu, v ktorej mam tiez vyspacifikovane platby za zivotne poistenie, poistenie pre pripad urazu a poistenie liecenia trvalych nasledkov. Pani mi jasne povedala, ze do odpoctu dani mozem dat len zivotne poistenie. Dokladuje sa kopiou zmluvy a vypisom z uctu o zaplateni, pripadne potvrdenim poistovne, ze rocne poistenie je zaplatene. Mozno sa do konca roka este dostane na svetlo bozie nejake usmernenie min. financii, ale teraz je to udajne tak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuzana2
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
Neviem ako ostatné poistovne, ale nasa pripravuje vzor listu, v ktorom budeme klientom potvrdzovat, ze majú uzatvorenú poistnú zmluvu splnajúcu posmienky na odpocet zaplateného poistné a ze klient zaplatil v roku XXXX poistné vo výske XXXXX korún a preto simôze uplatnit znázenei dane v max. výske 12.000 sk. Zatial este nevieme, ci to budeme posielat automaticky, ale skôr asi len na vyziadanie klienta, lebo nie kazdý s takou zmluvou si bude znizovat základ dane.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

durisovad
Ja som sa na tento problem pytala minuly tyzden na danovom urade. Vzala som so sebou aj svoju poistnu zmluvu, v ktorej mam tiez vyspacifikovane platby za zivotne poistenie, poistenie pre pripad urazu a poistenie liecenia trvalych nasledkov. Pani mi jasne povedala, ze do odpoctu dani mozem dat len zivotne poistenie. Dokladuje sa kopiou zmluvy a vypisom z uctu o zaplateni, pripadne potvrdenim poistovne, ze rocne poistenie je zaplatene. Mozno sa do konca roka este dostane na svetlo bozie nejake usmernenie min. financii, ale teraz je to udajne tak.
Presne to bol ten dôvod, preco poistovne atakovali min. financií o to usmernenie, lebo kazdý danový úrad si to vysvetloval po svojom. Tá pani úradnícka na danovovm úrade má asi neaktuálne informácie. Treba jej ukázat to usmernenie min. financií alebo odvolat sa na novelu zákona o dani z príjmov.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Už som si to usmernenie stiahla, dík.
Dúfam ale, že to naozaj vyjde v zákone a bude to jednoznačné, lebo aj naše zákony treba vedieť čítať.
Veď keď pani na daňovom úrade dá nejakú radu (hodi aj po telefóne), malo by to byť v poriadku. Lenže vidíte, nie je to vždy všetko OK. Treba si to z viacerých zdrojov pozisťovať a najlepšie je vždy pýtať si stanovisko písomne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuzana2
Už som si to usmernenie stiahla, dík.
Dúfam ale, že to naozaj vyjde v zákone a bude to jednoznačné, lebo aj naše zákony treba vedieť čítať.
Veď keď pani na daňovom úrade dá nejakú radu (hodi aj po telefóne), malo by to byť v poriadku. Lenže vidíte, nie je to vždy všetko OK. Treba si to z viacerých zdrojov pozisťovať a najlepšie je vždy pýtať si stanovisko písomne.
Aj tie úradnícky na danovom sú len ludia, nie sú lumeni a ani nemajú patent na múdrost, teiz sa môzu mýlit alebo mat nesprávny názor (aj keby nemali ..). Preto je lepsie mat záväzné stanovisko danej institúcie alebo mat to zákonom podlozené.
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

Zuzana2
Ďakujem veľmi pekne Chobotovi za rady.
Pozriem sa na tvoje príspevky.
Ešte predtým: robím mzdy. Ako budú dokladovať zamestnanci, že si chcú odpočítať 12000? Zmluvami? Veď tie vraj už môžu byť v čase preukazovania neplatné - taký názor som počula.
Vopred ďakujem.
Zuzana
Telefonicky som sa informovala v poisťovni ALLIANZ, že na odpočet 12000
majú tlačivá, na ktorých túto skutočnosť potvrdia / ja predsa nemôžem čítať všetky poistné zmluvy mám 100 zamestnancov/, či aj ostatné poisťovne
sa takto budú riadiť, zatiať neviem.
Jaroslávka
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Jaroslávka, ďakujem. Zistím ostatné poisťovne.
0 0
ľoška ľoška

ľoška je offline (nepripojený) ľoška

Včera som bola na školení a je to presne tak, ako písal Chobot. Nárok na nezdaniteľnú časť 12 000 musí zamestnanec preukázať potvrdením z poisťovne. Pre poisťovne to však nie je povinnosť, aby každému klientovi automaticky zasielali potvrdenie. Spôsob preukazovania je doplnený už aj v novelizácii, schválenej 28.10.2005, ktorá však ešte nevyšla v Zbierke zákonov.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Vraciam sa k téme - pre informáciu všetkým. Včera som dostala mailom vyjadrenie daňového úradu, ktoré pripájam.
Prajem všetkým pekný deň.
Zuzana

PS: neviem, či som priložila prílohu, robím to po prvý krát. Ak nie, pokúsim sa ešte raz. Za strpenie ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zuzana2
Vraciam sa k téme - pre informáciu všetkým. Včera som dostala mailom vyjadrenie daňového úradu, ktoré pripájam.
Prajem všetkým pekný deň.
Zuzana

PS: neviem, či som priložila prílohu, robím to po prvý krát. Ak nie, pokúsim sa ešte raz. Za strpenie ďakujem.
Tu mi ale niečo nesedí, lebo v liste pekne odcitovali niektoré ustanovenia zákona, ale k pôvodnej otázke sa nevyjadrili - čo považujú za zaplatené poistné - hlavné poistenie alebo pripoistenia. Keď som pozeral Tvoju prvú otázku, tam máš poistné porozdeľované na 3 čiastky - hlavné krytie (8372), úrazové pripoistenie (588) a pripoistenie invalidity a smrti následkom úrazu (5100). Táto čiastka sa mi nezdá, je príliš vysoká, nie je to iba 510 SK?

Pokiaľ správne pochopili na DU otázku, tak buď dali nič nevysvetľujúcu odpoveď, alebo tam uviedli nesprávnu sumu, lebo do životného poistenia patrí aj poistenie úrazu a choroby, ak je pripoistením k hlavnému poisteniu.

Za stanoviskom, že odpočítateľnou položkou je aj poistné za pripoistenie úrazu si stopercentne stojím, lebo toto sme často preberal na sedeniach legislatívnej sekcie Slovenskej asociácie poisťovní a k čomu ministerstvo financií dalo jednoznačné stanovisko. Neviem, prečo by potom niektorý daňový úrad, ktorý podlieha ministerstvu financií si určil vlastné pravidlá.

Môžeš mi prosím Ťa poslať Tvoj text otázky a úplné stanovisko toho daňového úradu na môj e-mail (nájdeš ho v mojom profile)? Lebo ak naozaj to oni takto interpretujú, tak na tento problém budem musieť upozorniť na SAP, aby sa pri podávaní daňových priznaní predišlo takýmto problémom pri inej interpretácii zákona. Díky.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Teraz som sa informovala v Allianz-SLPO a.s. Klientom, ktorí spĺňajú podmienky, budú začiatkom roka 2006 posielať potvrdenia auromaticky.
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Mili moji,
mam mensi problemik. Som SZCO a kapitalove poistenie som nezaplatila z mojho podnikatelskeho uctu ale omylom zo svojho sukromneho. Mozete mi poradit, ako to mam zariadit tak, aby som si to mohla uplatnit v uctovnictve? Nezachrani ma to, ze do augusta som bola zamestnana na prac. zmluvu a odpocitam si to z dan. zakladu z prijmu zo zavislej cinnosti?

Dakujem, dakujem, dakujem. Janka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať