Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť - 12000

Prosím o radu. Pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní budeme odpočítavať zo základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. d sumu najviac 12000 na účelové sporenie.
Ak mám uzatvorené životné poistenie, ktoré sa skladá z:
1. Základné poistenie:
a) poistenie pre prípad smrti alebo dožitia - 8372,-- Sk,
b) úrazové poistenie rozširujúce základné životné poistenie - 588,-- Sk,
2. Pripoistenie k základnému poisteniu:
a - f pre prípad trvalej invalidity, smrti následkom úrazu .... - 5100,-- Sk,

akú sumu si budem podľa uvedeného § môcť odpočítať?

Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Janka, nevidím tu žiadny problém. Ak by si chcela dostať kapitálové poistenie do účtovníctva, aj tak by si mohla účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Podľa mňa to v účtovníctve vôbec nemusí byť. Je to nezdaniteľná časť dane, ktorá sa bude uvádzať v samostatnom riadku daňového priznania. Preukázateľne zaplatené - máš výpis z účtu a o.i. určite bude nejaké usmernenie ako toto preukazovať - potvrdením od poisťovne ......
Takže buď v kľude - ak ide o "poistku", ktorá spĺňa podmienky stanovené zákonom pre uplatnenie nezdaniteľnej časti - je to OK.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Ianina
Mili moji,
mam mensi problemik. Som SZCO a kapitalove poistenie som nezaplatila z mojho podnikatelskeho uctu ale omylom zo svojho sukromneho. Mozete mi poradit, ako to mam zariadit tak, aby som si to mohla uplatnit v uctovnictve? Nezachrani ma to, ze do augusta som bola zamestnana na prac. zmluvu a odpocitam si to z dan. zakladu z prijmu zo zavislej cinnosti?
Dakujem, dakujem, dakujem. Janka
Myslím, že si uhradila správne z účtu mimo živnosť. Ak by si aj uhradila zo svojho živnostenského účtu, tak by sa jednalo o výdavok na osobnú spotrebu alebo proste VNZD. Zmluva a úhrada sú len podmienkou pre uplatnenie nezdaniteľného základu dane (ak chceš - odpočitateľnej položky zo ZD). Kľud. Urobila si dobre.
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Jeeej, dakujem vam velmi pekne. Urobili ste mi naladicku odhliadnuc od toho vichricoveho pocasia. Janka
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Zmenilo sa niečo od posledného príspevku v názore na odpočitateľnú položku - životné poistenie, ak obsahuje okrem kapitálovej zložky aj poistenie iné - trvalých následkov, chirurgického zákroku, rekonvalescencie, pobytu v nemocnici, ....? Ak má niekto tieto riziká poistené ako súčasť životného poistenia, malo by to byť uznané podľa usmernenia MF SR, ale v prípade, že to niektorá poisťovňa má extra ako pripoistenie, tak to už nie je uznateľné... Zaujímavé. Ak je to takto, nie je to veľmi spravodlivé.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mirkaska
Zmenilo sa niečo od posledného príspevku v názore na odpočitateľnú položku - životné poistenie, ak obsahuje okrem kapitálovej zložky aj poistenie iné - trvalých následkov, chirurgického zákroku, rekonvalescencie, pobytu v nemocnici, ....? Ak má niekto tieto riziká poistené ako súčasť životného poistenia, malo by to byť uznané podľa usmernenia MF SR, ale v prípade, že to niektorá poisťovňa má extra ako pripoistenie, tak to už nie je uznateľné... Zaujímavé. Ak je to takto, nie je to veľmi spravodlivé.
Možno to nie je spravodlivé, ale takéto riešenie vychádza zo zákona o poistení č. 95/2002. V prílohe č. 1 sú totiž odvetvia poistenia rozdelené na životné a neživotné. Samostatné poistenie prazu alebo choroby patrí do kategórie B - neživotné poistenie.

Ale v prípade, že je pripoistením k niektorému druhu životného poistenia uvedenom v kategórii A body 1 až 4, tak sa považuje za životné poistenie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Prečítala som si všetky príspevky, ale aj tak som nenašla odpoved na všetko čo by som potrebovala vedieť. Problém je totižto v tom, že sa ma včera jedna pracovníčka opýtala, ako to vlastne je s tými 12 000,- Sk, ktoré si môžu odpočítať z dane... a ja som jej nevedela odpovedať.
Vedeli by ste mi to nejako zhrnúť ako by som im to mala vysvetliť?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chobot
Možno to nie je spravodlivé, ale takéto riešenie vychádza zo zákona o poistení č. 95/2002. V prílohe č. 1 sú totiž odvetvia poistenia rozdelené na životné a neživotné. Samostatné poistenie prazu alebo choroby patrí do kategórie B - neživotné poistenie.

Ale v prípade, že je pripoistením k niektorému druhu životného poistenia uvedenom v kategórii A body 1 až 4, tak sa považuje za životné poistenie.
Nemám to teraz po ruke (niekedy sme sa to na výške aj učili... ) ale poistenie choroby, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denného odškodnenia... sa posudzuje tak isto ako úrazové poistenie? Teda ak je to súčasťou poistky ŽP, tak je to životné??
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Som teda veľmi potešená. Mám dve životné poistky. Obidve mi končia cca vo veku 52 a 53 rokov. Za jednu platím 15000.- a za druhú cca 10 000.- Sk . A trvajú 18 až 20 rokov. Ale nemôžem si odpísať nič lebo nespĺňam vek 55 rokov-koniec poistenia.Čo sa dá s tým robiť???
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

majja
Som teda veľmi potešená. Mám dve životné poistky. Obidve mi končia cca vo veku 52 a 53 rokov. Za jednu platím 15000.- a za druhú cca 10 000.- Sk . A trvajú 18 až 20 rokov. Ale nemôžem si odpísať nič lebo nespĺňam vek 55 rokov-koniec poistenia.Čo sa dá s tým robiť???

No moja, to sme hneď dve čo máme túto smolu . S tým už asi nič nenarobíme. Teda aspoň tento rok. Ja ešte behnem do poisťovne a spýtam sa, či aspoň nemôžeme prepracovať poistnú zmluvu, tak aby poistná doba bola o dva roky dlhšia, aby som aspoň v budúcich rokoch z toho niečo mala.... ale nie som si istá... To asi Chobot by vedel...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Moja kolegyna poziadala poistovnu o prepracovanie zmluvy v tom zmysle, ze sa znizila rocna platba a predlzila sa doba poistenia. Stihla to este v novembri minuleho roka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jamajka
No moja, to sme hneď dve čo máme túto smolu . S tým už asi nič nenarobíme. Teda aspoň tento rok. Ja ešte behnem do poisťovne a spýtam sa, či aspoň nemôžeme prepracovať poistnú zmluvu, tak aby poistná doba bola o dva roky dlhšia, aby som aspoň v budúcich rokoch z toho niečo mala.... ale nie som si istá... To asi Chobot by vedel...
Ano, viem. Ak je poisťovňa ochotná, tak je možné vykonať technické zmeny na poistnej zmluve. Pre vysvetlenie, technické zmeny sú také zmeny, ktoré ovplyvňujú výšku poistnej sumy, dobu poistenia, výšku poistného, naopak netechnické zmeny toto neovplyvňujú. Netech. zmeny sú napr. zmena priezviska, zmena adresy, zmena oprávnených osôb.... Netechnické zmeny vykoná každá poisťovňa, technické zmeny nemusí každá.

My dokonca posielame našim poistencom, ktorí nespĺňajú podmienky na odpočet poistného zo základu dane, ponuku na zmenu poistky, aby to spĺňali. Napr. ak niekto má poistnú dobu 20 rokov a končí mu v jeho 52 rokoch, tak mu ponúkneme predĺženie o 3 roky.

Treba si však dať pozor, lebo niektoré poisťovne urobia to, že zrušia pôvodnú zmluvu a uzavrú novú zmluvu, kde sú podmienky nevýhodnejšie (vyšším vekom narastá rizikové poistné, v súčasnosti je nižšia garantovaná úroková miera než pred niekoľkými rokmi).

Takže treba len osloviť poradcu, či by sa dala poistná zmluva predĺžiť. Má to jeden háčik, takúto zmenu možno vykonať len pri výročí poistnej zmluvy, nie hocikedy v priebehu roka.
Naposledy upravil Chobot : 12.01.06 at 22:24
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

nikulik
Prečítala som si všetky príspevky, ale aj tak som nenašla odpoved na všetko čo by som potrebovala vedieť. Problém je totižto v tom, že sa ma včera jedna pracovníčka opýtala, ako to vlastne je s tými 12 000,- Sk, ktoré si môžu odpočítať z dane... a ja som jej nevedela odpovedať.
Vedeli by ste mi to nejako zhrnúť ako by som im to mala vysvetliť?
Vysvetli je to takto. Ak má nejaký produkt, ktorým si šetrí na dôchodok, napr. doplnkové dôchodkové sporenie, životnú poistku, podielový fond, nejaký bankový sporiaci produkt, ktoré vyhovujú požiadavkám podľa zákona o dani z príjmov, a to: doba sporenia musí byť najmenej 10 rokov a výplata produktu nastane najskôr po 55. roku života (v prípade živ. poistky v roku, kedy poistený dosiahne 55 rokov), tak tá osoba má nárok na odpočet sumy, ktorú uhradila v priebehu roka na toto sporenie, poistenie,... v maximálnej výške 12.000 SK. Na odpočet však potrebuje predložiť potvrdenie, že uvednú sumu uhradila v priebehu roka.

Ak bude chcieť viac, odporuč jej poradu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mirkaska
Nemám to teraz po ruke (niekedy sme sa to na výške aj učili... ) ale poistenie choroby, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denného odškodnenia... sa posudzuje tak isto ako úrazové poistenie? Teda ak je to súčasťou poistky ŽP, tak je to životné??
Neviem, ako to myslel tvorca zákona, ale faktom je, že ak poisťovňa má licenciu iba na životné poistenie, tak nemôže ponúkať osobitne úrazové poistenie, iba ako pripoistenie k životnému poisteniu. Predpokladám však, že bod 6 naznačuje, že poistenie úrazu a choroby je životným poistením, ak je pripoistením k živ. poisteniu. Aby si si to vedela overioť, prikladám znenie tej časti zákona:

KLASIFIKÁCIA POISTNÝCH ODVETVÍ PODĽA POISTNÝCH DRUHOV


A - životné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.

B - neživotné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie úrazu
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) cestujúcich.
e) individuálne zdravotné poistenie.

2. Poistenie choroby
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) zmluvné poistenie a pripoistenie.
e) individuálne zdravotné poistenie.
.
.
.
Poisťovňa, ktorej bolo udelené povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti pre jedno poistné odvetvie alebo viaceré poistné odvetvia, môže uzavrieť poistnú zmluvu aj na poistné riziko patriace do poistného odvetvia, pre ktoré jej nebolo udelené povolenie (doplnkové poistenie) za predpokladu, že toto riziko

a) je spojené s hlavným poistným rizikom,
b) sa týka predmetu, ktorý je poistený proti hlavnému poistnému riziku, a
c) je poistené poistnou zmluvou, ktorou je poistené hlavné poistné riziko.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chobot
Neviem, ako to myslel tvorca zákona, ale faktom je, že ak poisťovňa má licenciu iba na životné poistenie, tak nemôže ponúkať osobitne úrazové poistenie, iba ako pripoistenie k životnému poisteniu. Predpokladám však, že bod 6 naznačuje, že poistenie úrazu a choroby je životným poistením, ak je pripoistením k živ. poisteniu. Aby si si to vedela overioť, prikladám znenie tej časti zákona:

KLASIFIKÁCIA POISTNÝCH ODVETVÍ PODĽA POISTNÝCH DRUHOV


A - životné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.

B - neživotné poistenie
Poistné odvetvie

1. Poistenie úrazu
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) cestujúcich.
e) individuálne zdravotné poistenie.

2. Poistenie choroby
a) s jednorazovým plnením,
b) s opakovaným plnením,
c) s kombinovaným plnením,
d) zmluvné poistenie a pripoistenie.
e) individuálne zdravotné poistenie.
.
.
.
Poisťovňa, ktorej bolo udelené povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti pre jedno poistné odvetvie alebo viaceré poistné odvetvia, môže uzavrieť poistnú zmluvu aj na poistné riziko patriace do poistného odvetvia, pre ktoré jej nebolo udelené povolenie (doplnkové poistenie) za predpokladu, že toto riziko

a) je spojené s hlavným poistným rizikom,
b) sa týka predmetu, ktorý je poistený proti hlavnému poistnému riziku, a
c) je poistené poistnou zmluvou, ktorou je poistené hlavné poistné riziko.
Ďakujem krásne ale aj tak som z toho nie veľmi múdra...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mirkaska
Ďakujem krásne ale aj tak som z toho nie veľmi múdra...
A čo by si potrebovala vedieť?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Práve tie prípady, ktoré som vyššie uvádzala:
- v rámci životného poistenia je poistná - trvalá invalidita, chirurgický zákrok, hospitalizácia, denné odškodné v prípade rekonvalescencie, príp. iné denné odškodné, smrť úrazom, TN,...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Takže otázka znie, či poistenie trvalej invalidity, chirurgického zákroku, hospitalizácie, denné odškodné v prípade rekonvalescencie, poistenie trvalých následkov,... je životné poistenie?

To záleží od toho, ako sa an to pozeráš alebo pre aké účely to potrebuješ.

Vo všeeobecnosti platí, že je to neživotné poistenie.

Ak to posudzuješ pre účely udelenia licencie pre poisťovňu, tak ak žiada povolenie pre oblasť životného poistenia, tak by nemohla mať povolenie na niektoré poistné druhy neživotného poistenia. Podľa z. o poisťovníctve platného od r. 2003 môžu novovzniknuté poisťovne vykonávať činnosti len vo obasti životného alebo len neživotného poistenia. Univerzálnu licenciu na obe oblasti činnosti už NBS neudelí. Preto je v zákone , že pokiaľ toto neživotné poistenie bude súčasťou hlavného poistenia, ktoré je z oblasti životného poistenia, tak sa aj tieto pripoistenia považujú za kategóriu životného poistenia. Preto môžu poisťovne, ktoré majú licenciu na životné poistenie, ponúkať v rámci pripoistenia aj tieto vybrané druhy neživotného poistenia. Samostatne ponúkať takéto poistenie nemôžu.

Ak to však posudzuješ na teroetickej rovine a abstrahuješ toto pripoistenie, tak pre poistenie napr. úrazu platia rovnaké podmienky a rovnaké postupy, ako v prípade neživotného poistenia. Lepšie to vysvetlím na príklade.

Máš úrazové poistenie, t.j. neživotné poistenie - pri šetrení sú dané určité postupy a platia pre to určité poistné podmienky. Ak je ÚP súčasťou životného poistenia (ako pripoistenie), tak v prípade poistnej udalosti, napr. úraz s trvalými následkami, sa osobitne posuzuje hlavné životné poistenie, pre ktoré platia pravidlá pre životné poistenie a osobitne sa posudzuje plnenie z úrazového pripoistenia, pre ktoré platia rovnaké pravidlá, ako by bolo samostatným poistením - neživotným. V tomto konkrétnom prípade by napr. nenastalo plnenie zo životného poistenia (lebo nenastatla smrť), ale z úrazového poistenia by s plnilo s rovnakými podmienkami ako keby to bola samostatná zmluva neživotného poistenia na trvalé následky úrazu.

Čiže ak to zhrniem, tak poistenie úrazu a poistenie choroby je neživotné poistenie v prípade, ak je to samostatná zluva napr. o úrazovom poistení. Ak však posudzješ poistnú zmluvu, kde hlavné poistenie je životné poistenie a je tam niekoľko pripoistení z oblasti neživotného poistenia, tak môžme povedať, že tá poistná zmluva potrí do oblasti životného poistenia. Nemôžme povedať, že je to zmluva, ktorá by kombinovala životné a neživotné poistenie.

Ak ešte stále sú nejaké otázky, uveď pre aké účely potrebuješ určiť, či je to životné alebo neživotné a môžme nájsť nejaké vysvetlenie pre ten účel.
Naposledy upravil Chobot : 13.01.06 at 09:49
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Len pre tých 12 000,-, lebo ľudia sa začínajú pýtať či im poistka spĺňa podmienky alebo nie.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoved.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mirkaska
Len pre tých 12 000,-, lebo ľudia sa začínajú pýtať či im poistka spĺňa podmienky alebo nie.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoved.
V tomto prípade áno. Zaplatené poistné za pripoistenia je považované ako poistné na životné poistenie. Je k tomu aj usmernenie z Min. financií. Môžeš si ho stiahnuť tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8728&page=2
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Čiže ak to zhrniem, tak poistenie úrazu a poistenie choroby je neživotné poistenie v prípade, ak je to samostatná zluva napr. o úrazovom poistení. Ak však posudzješ poistnú zmluvu, kde hlavné poistenie je životné poistenie a je tam niekoľko pripoistení z oblasti neživotného poistenia, tak môžme povedať, že tá poistná zmluva potrí do oblasti životného poistenia. Nemôžme povedať, že je to zmluva, ktorá by kombinovala životné a neživotné poistenie.


súhlasím s Chobotom,
teraz mám pred sebou Z.z. č. 534/2005 , v § 11 sa doplna odsek 9 a to obsahuje citujem" .....................Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu, alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

ale mala by som na Teba 1 otázku Chobot, keď sa nenahneváš,/ lebo sme sa tu kvôli tomu skoro pozabili/
keď DDS vykonávam zamestnancovi ja v učtárni na základe zamestnaneckej zmluvy ..musí aj ten mi priniesť z poisťovne potvrdenie, alebo stačí keď mu v ročnom zúčt....... odrátam tú sumu čo zaplatil v roku 2005
díky moc za odpoveď

si fajn........ale to nie lichotka .je to pravda
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať