Zavrieť

Porady

Nárok na príspevok -koniec PN a ID

Som onkopacient a v tomto období mi končí nárok na poberanie nemocenských dávok. Začal som si vybavovať invalidný dôchodok, ale vraj to môže trvať aj viac ako štyri mesiace, keďže som pracoval aj v zahraničí. Chcel by som sa spýtať, či mám na túto dobu nárok na nejaký príspevok, keďže ja ostanem bez akéhokoľvek príjmu a manželka pracuje za minimálnu mzdu.
Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 25.11.10 at 19:54
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Neplatil si si dobrovolné nemocenské poistenie? Počas terajšej PN?
Nepíšeš, či si stále zamestnaný...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Nie.Žiaľ žiadne pripoistenie som si neplatil a som stále zamestnaný.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Škoda,
si sám s manželkou alebo máte nejaké deti?
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Zatiaľ sme sami dvaja.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Bohužial príjem tvojej manželky presahuje výšku dávky v hmotnej núdzi ( 198,40 € ) , na kt. by ste mali nárok spoločne ak by ona nepracovala. Takže nedostaneš žiadne dávky.

Naozaj škoda, že ťa nikto neupozornil na možnosť pripoistenia sa.

Ešte je šanca, že SP po schválení ID ti začne posielať tzv. predbežný ID, kým nevyzistí tvoje príjmy zo zahraničia, na takú možnosť sa treba pýtať na SP. Jednej známej takto vyplácali predbežný ID, v predpokladanej výške a potom do vydokladovaní príjmov zo zahraničia jej to dorovnali.
2 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Veľká vďaka! Zajtra mám prvé kolo tak sa na to musím spýtať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm,
ono aj keby si nemal problém s príjmom zo zahraničia tak sa pár mesiacov čaká na ID. Tá známa dostávala taký predbežný dôchodok skoro dva a pol roka.
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Už som tam pár krát bol a ubezpečovali ma vraj sa celá legislatíva mení a vraj to pôjde rýchlejšie ako niekedy. Vraj by som nemal čakať dlhšie ako pol roka... (zas až taký optimista niesom a už mám čo-to za ten rok za sebou...od čakacích dôb na vyšetrenia až po žiadosti na rôzne príspevky, keďže môj stav nebol do nedávna bohvieaký)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm,
a na UP si požiadal o preukaz ŤZP? Aj to trošku ulahčí. A ako dalšie asi by som sa prihlásila ako dobrovolný platca nemocenského poistenia, lebo je možné že to ešte v budúcnosti využiješ.
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Netušil som, že dobrovoľné poistenie sa dá platiť aj počas PN. Na ÚP som už bol ohľadom príspevku na prevádzku motorového vozidla, ktorú mi samo zamietli, ale ZŤP preukaz mi už dali s uznaním 60% postihnutia.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano,
DNP sa dá platiť aj počas PN zo zamestnania, kamarát bol na PN zo zamestnania, a začal si platiť DNP, tak potom další rok mohol čerpať nemocenskú z DNP. Píšem mohol, čerpal len dva mesiace
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Naozaj veľká vďaka. Som o dosť múdrejší. Uvidím, ako zajtra pochodím a budúci týždeň v utorok mám komisiu...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Držím palec,
ale hlavne aby si vyzdravel.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marian, ale ak si stále zamestnaný, tak by si mal nastúpiť do práce, a zamestnávateľ by ti mal prideliť primeranú vhodnú prácu pre teba. Veď vybavovanie ID nezakladý automaticky nárok na ukončenie PP.
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Už som zvažoval aj tuto alternatívu, ale môj zdravotný stav mi to momentálne pre bolesti nedovoľuje. Na jar mi vybrali rebro aj a stále ma to dosť obmedzuje aj v niektorých bežných činnostiach. Po novom roku by som mal ísť na liečenie a úfam, že mi s tým pomôžu.
0 0
Dack Dack

Dack je offline (nepripojený) Dack

Ahoj,

môžem ťa poprosiť o zrekapitulovanie postupu pri podávaní žiadosti o ID a celkovo o takú nejakú genézu celej tej cesty s termínmi reakcii a tvojimi dojmami s tej akcie. Ako si pochodil v posledných dňoch?

Ďakujem
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Všetko záleží aspoň z toho, ako som to pochopil o akú diagnózu ide a čo ja viem od čoho ešte. Tvrdili mi, že sa teraz celá legislatíva mení a sami nevedia, ako to dopadne. Najskôr som si išiel na úrad práce požiadať o príspevok na prevádzku motorového vozidla, (keďže po operácii som mal dosť veľké bolesti nebol som samostatný a po chemo a rádioterapiách som nemal prakticky žiadnu imunitu, lebo dávky boli dosť vysoké), ktorý mi zamietli, lebo som vraj vzhľadom na môj zdravotný stav vo všetkej počestnosti schopný nastúpiť a vystúpiť z prostriedkov hromadnej dopravy ako aj zvládnuť v nich aj iné situácie to bolo približné citovanie vyjadrenia z košíc). Celé som si to na úrade práce sám preštudoval a mohol som sa odvolať a nič nedosiahnuť, alebo podpísať súhlas a dostať preukaz ťzp. S tým môžeš potom pokračovať na sociálne, kde ti dajú termín niekedy pred ukončením pn na posudkovú komisiu, ale je dobré dať si pred tým dokopy všetky papiere od ukončenia povinnej školskej dochádzky až po súčastnosť, najlepšie s nejakou pracovníčkou na úrade. Väčšinou sú veľmi ústretové (aspoň ja mám takú skúsenosť). Ak si nebol zamestnaný v zahraničí, tak by si mal mať vyjadrenie do 60 dní. Ak áno tak sa to môže výrazne predĺžiť.
0 0
Dack Dack

Dack je offline (nepripojený) Dack

Ďakujem za info. Prajem veľa zdravia.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

marian porada Pozri príspevok
Všetko záleží aspoň z toho, ako som to pochopil o akú diagnózu ide a čo ja viem od čoho ešte. Tvrdili mi, že sa teraz celá legislatíva mení a sami nevedia, ako to dopadne. Najskôr som si išiel na úrad práce požiadať o príspevok na prevádzku motorového vozidla, (keďže po operácii som mal dosť veľké bolesti nebol som samostatný a po chemo a rádioterapiách som nemal prakticky žiadnu imunitu, lebo dávky boli dosť vysoké), ktorý mi zamietli, lebo som vraj vzhľadom na môj zdravotný stav vo všetkej počestnosti schopný nastúpiť a vystúpiť z prostriedkov hromadnej dopravy ako aj zvládnuť v nich aj iné situácie to bolo približné citovanie vyjadrenia z košíc). Celé som si to na úrade práce sám preštudoval a mohol som sa odvolať a nič nedosiahnuť, alebo podpísať súhlas a dostať preukaz ťzp. S tým môžeš potom pokračovať na sociálne, kde ti dajú termín niekedy pred ukončením pn na posudkovú komisiu, ale je dobré dať si pred tým dokopy všetky papiere od ukončenia povinnej školskej dochádzky až po súčastnosť, najlepšie s nejakou pracovníčkou na úrade. Väčšinou sú veľmi ústretové (aspoň ja mám takú skúsenosť). Ak si nebol zamestnaný v zahraničí, tak by si mal mať vyjadrenie do 60 dní. Ak áno tak sa to môže výrazne predĺžiť.
Chcela by som sa opytat, ak v priebehu zamestnani chybaju dni, ako sa to da nahradit? jedna sa o mojho brata, asi poziada o ID. Ma tam v priebehu zamestnani nejake nezrovnalosti. Doplaca sa to? Alebo ako to riesit?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ak v priebehu zamestnani chybaju dni, ako sa to da nahradit? jedna sa o mojho brata, asi poziada o ID. Ma tam v priebehu zamestnani nejake nezrovnalosti. Doplaca sa to? Alebo ako to riesit?
Myslíš, tým že chýbajú dni poistenia. Alebo ich nevie dokladovať.
Ak chýbali dni poistenia tak za obdobie evidencie na UP sa dalo dôchodkové poistenie doplatiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať