Zavrieť

Porady

Nárok na príspevok -koniec PN a ID

Som onkopacient a v tomto období mi končí nárok na poberanie nemocenských dávok. Začal som si vybavovať invalidný dôchodok, ale vraj to môže trvať aj viac ako štyri mesiace, keďže som pracoval aj v zahraničí. Chcel by som sa spýtať, či mám na túto dobu nárok na nejaký príspevok, keďže ja ostanem bez akéhokoľvek príjmu a manželka pracuje za minimálnu mzdu.
Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 25.11.10 at 19:54
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ano, chybaju dni poistenia.Napr. skoncil SS 31.8. a na VS nastupil 5.9. a takto napr.skoncil VS 31.8 a do prace nastupil 8.9.tak co s tymi dnami? Inak mu ziadost na ID nevezmu, si myslim, kym to nebude v poriadku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Ano, chybaju dni poistenia.Napr. skoncil SS 31.8. a na VS nastupil 5.9. a takto napr.skoncil VS 31.8 a do prace nastupil 8.9.tak co s tymi dnami? Inak mu ziadost na ID nevezmu, si myslim, kym to nebude v poriadku.
Ala, ak ma splnenú dobu dôch. poistenia, tie chýbajúce dni nevadia. Pri spisovaní žiadosti mu tam napíšu nebol poistený.

Kolko rokov má brat ?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Bude mat 46 rokov v decembri, a kde sme to spocitali, chyba mu kopopy asi 30 dni, odkedy pracuje a to je od r. cca 1988, bol aj 2 roky vojak.Na VS bol jeden semester, potom pracoval.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Moja mama je zamestnaná a je momentálne na PN. Prišiel jej list zo Soc. poisťovni o tom koľko dostane na deň. A ona je zvedavá, či bude mať PN zo SP za prac. dni alebo za všetky kalendárne. ďakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Bude mat 46 rokov v decembri, a kde sme to spocitali, chyba mu kopopy asi 30 dni, odkedy pracuje a to je od r. cca 1988, bol aj 2 roky vojak.Na VS bol jeden semester, potom pracoval.
Ala, pozri § 72 odst. 1 písm. g) Zákona o soc. poistení. Ak túto podmienku splňa (z toho čo uvádzaš je zrejmé že ano), nemusí sa chýbajúcou dobou poistenia zaoberať.

Od 1.1.2010 bol novelizovaný zákon o soc. poistení. Sleduje sa celá doba dôch. poistenia pred vznikom invalidity.

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka175 Pozri príspevok
Moja mama je zamestnaná a je momentálne na PN. Prišiel jej list zo Soc. poisťovni o tom koľko dostane na deň. A ona je zvedavá, či bude mať PN zo SP za prac. dni alebo za všetky kalendárne. ďakujem pekne
Zdenka, nemocenské sa vypláca za kal. dni. Prvých 10 dní vypláca náhradu príjmu zamestnávatel, od 11. dňa sociálna poisťovňa.

Náhrada príjmu je prvé tri dni 25 % denného VZ, 4-10. deň 55 % DVZ, nemocenské je 55 % DVZ.
1 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

medzery som mal aj ja , keďže som chodil do zahraničia nie vždy legálnou cestou a na sociálnom mi povedali, že spätne sa to doplatiť nedá
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Veronika dakujem, no u neho to bude aktualne az koncom januara 2011, takze teraz neviem, ci je to dobre, ci zle.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Veronika dakujem, no u neho to bude aktualne az koncom januara 2011, takze teraz neviem, ci je to dobre, ci zle.
nerozumiem tvojej otázke. Podmienky priznania ID sa v novele zákona nemenia. 15 rokov dôch. poistenia by mal splňať
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marian porada Pozri príspevok
medzery som mal aj ja , keďže som chodil do zahraničia nie vždy legálnou cestou a na sociálnom mi povedali, že spätne sa to doplatiť nedá
doplatiť sa dá napr doba, počas ktorej si bol v evidencii UP ... máš také obdobie? (keď aj krátke - pomohlo by)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian porada Pozri príspevok
medzery som mal aj ja , keďže som chodil do zahraničia nie vždy legálnou cestou a na sociálnom mi povedali, že spätne sa to doplatiť nedá
skontroluj si v prísp. č. 26 - podľa veku - dobu dôchodkového poistenia, ktorú musíš splňať, aby ti vyplácali inv. dôchodok. Ak túto podmienku nesplňaš, aj keď ti posudková komisia SP schváli % postih nad 40 %, ID ti vyplácať nebudú.

Dá sa doplatiť len za dobu štúdia po roku 2003 a počas evidencie na úrade práce.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronika
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
zapocitava sa do tejto doby aj vojencina a studium na strednej skole?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
veronika
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
zapocitava sa do tejto doby aj vojencina a studium na strednej skole?
Ano, započítava.
Ale nie celé štúdium, len od veku 16 rokov ( tak nejako zarátali aj mne ).
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti Pozri príspevok
Ano, započítava.
Ale nie celé štúdium, len od veku 16 rokov ( tak nejako zarátali aj mne ).
Ešte doplním,
toto sa započítava len do roku 2003 vtedy zmenili zákon, a štát prestal od 1.1.2004 platiť odvody do SP za študentov a napr. nezamestnaných. Dovtedy počas poberania dávky v nezamestnanosti, bol človek poistený a toto obdobie sa mu rátalo do dôchodku. Detto študenti , štát za nich prispieval od 16 roka, ale fakt len do roku 2003.
Naposledy upravil Xanti : 05.12.10 at 18:51
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

ved on ma 45 rokov, takze na neho tio plati..dakujem.
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Mám tam hlavne medzery z času, keď som chodil robiť do zahraničia(načierno) a nebol som evidovaný. Musím si to ale ešte raz prejsť. Aby mi niečo vypočítali, mal by som mať odrobené min. 8 rokov, čo by som spĺňal + doba zamestnania v zahraničí na víza.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Dnes, 05:08 PM
ved on ma 45 rokov, takze na neho tio plati..dakujem.
Alaya1,
ja viem, že na tvojho brata to o započítaní štúdia platí. No časom bude možno niekto mladší hladať pomoc a ak natrafí na neúplnú info, tak ho to zbytočne zmätie. Práve preto som doplnila svoj príspevok
1 0
Sulík Sulík

Sulík je offline (nepripojený) Sulík

Dobry den
Chcem sa opýtať či je možné poberať čiastočny ID a PN aby som nezostal bez príjmu.Lebo mám priznaný čiastočný 50% ID ale zdravotný stav my nedovoluje zatial pracovať.A teraz som momentálne na dovolenke.Teraz čakám na vyjadrenie zamestnvatela.Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Sulík Pozri príspevok
Dobry den
Chcem sa opýtať či je možné poberať čiastočny ID a PN aby som nezostal bez príjmu.Lebo mám priznaný čiastočný 50% ID ale zdravotný stav my nedovoluje zatial pracovať.A teraz som momentálne na dovolenke.Teraz čakám na vyjadrenie zamestnvatela.Dakujem
Áno, ak si práceneschopný, je možné poberať aj ID aj nemocenské, ak sú splnené podmienky na jeho priznanie.
0 0
marian porada marian porada

marian porada je offline (nepripojený) marian porada

Ako ma informovali, tak ako invalidný dôchodca môžem byť na platenej PN. Koľko musím odrobiť, aby tomu tak bolo? Robím totiž v celkom slušnom prievane a mám pocit, že ak nastúpim po vyše roku PN, tak ma to s mojou imunitou neminie (dúfam, že ako sľúbili, tak mi nájdu menej namáhavú prácu. Ale dnes človek nevie...). Ináč je fakt, že posudzovanie ID slušne sprísnili. Priznali mi tiež len 50% a to som bez rebra a doktori vravia, že bez bolesti to už asi nikdy nebude.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať