Zavrieť

Porady

Elektroinstalacia krok za krokom.

Chcel by som poprosit odbornikov v tomto odbore o priblizenie postupu elektroinstalacie v novostavbe.
Ako a s cim treba zacat, naco si davat pozor, atd.
Ide o obycajny rodinny dom - kuchyna (kombinovany sporak, mikrovlnka, chladnicka s mraznickou, umyvacka riadu), dve kupelne, 4 izby plus obyvacka, mala technicka miestnost, kde bude umiestneny aj kotol.
V projekte je vyznacene kade treba viest kable, a ake kable. Zaujimalo by ma, ako sa ma postupovat pri instalacii kompletneho systemu.

Dakujem pekne.
Usporiadat
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Je to velmi jednoduche, treba si najst dobreho elektrikara.
Na vsetky prace ohladom elektriky, ked neratam sekanie a sadrovanie, je potrebne elektrotechnicke vzdelanie a prislusne opravnenie. Na ukoncenu instalaciu zas revizia a vsetky dokumenty ku kolaudacii. Tam fakt nie je miesto na home-made.
Jedna rada, ak treba usetrit, da sa dohodnut z elektrikarom, ze po nakresleni si drazky na kable vysekate vo vlastnej rezii.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

...s touto temou to snad ani nemyslis vazne? :-)))

Jedna vec je namontovat si sam do hotovych rozvodov vypinace ci zastrcky, ale robit si v novostavbe komplet el. rozvody bez toho, aby si mal o tom potuchy...

To mi pripada, akoby sa niekto pytal - "Moju zenu boli na pravej strane v podbrusku asi to bude slepe crevo. Mozete mi niekto napisat, ako sa operuje slepe crevo? Nechce sa mi ist k lekarovi, skusim jej to najprv zoperovat sam."

neber si to zle, neviem ako si to presne myslel, ale asi si trochu prestrelil moznosti porady. Niekolkorocne vzdelanie nemozes nahradit len tak.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Skuste si najst takeho elektrikara, ktory vam nakresli kde treba sekat, kde vysekat dieru pre krabicu. Sadrovat trubky a krabice tiez nie je na prvy krat jednoduche, tu by to bolo dobre vykonat spolocne. Po zasadrovani truebiek a krabic, vam moze ku kazdej krabici na stenu napisat farby drotov, priemer a odkial sa maju tahat. Tahat viac drotov so zalomeniami na vacsiu dlzku tiez nie je jednoduche.
E - mailom vam nik neposle univerzalny postup, existuju knizky - Elektorinstalace doma a na chate, ... ku kolaudacii vsak budete potrebovat potvrdenie od elektrikara, ktory ma na to peciatku.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

mahony1 Pozri príspevok
...s touto temou to snad ani nemyslis vazne? :-)))

Jedna vec je namontovat si sam do hotovych rozvodov vypinace ci zastrcky, ale robit si v novostavbe komplet el. rozvody bez toho, aby si mal o tom potuchy...

To mi pripada, akoby sa niekto pytal - "Moju zenu boli na pravej strane v podbrusku asi to bude slepe crevo. Mozete mi niekto napisat, ako sa operuje slepe crevo? Nechce sa mi ist k lekarovi, skusim jej to najprv zoperovat sam."

neber si to zle, neviem ako si to presne myslel, ale asi si trochu prestrelil moznosti porady. Niekolkorocne vzdelanie nemozes nahradit len tak.
no to je uz asi prehnane. Ked ti elektrikar nekresli ciari, mozes to vysekat, krabice zasadrovat, a ked sa vyznas v tom trochu, tak mozes aj kable natiahnut - elektrikar ti povied odkial a kam, a ake kable - tak to v pohode, on ti to zapoji, vyskusa, da reviziu. Netreba sa od toho tak bat.
1 0
Janyke Janyke

Janyke je offline (nepripojený) Janyke

Musim suhlasit s dvoma prispevkami nadomnou. Ak clovek chce aspon nieco na dome spravit svojpomocne a chce usetrit, elektroinstalacia je jedina vec ktora sa da urobit jednoducho a v pripade problemov nie je oprava vyrazne nakladna. Poznam niekolko ludi co si elektriku robilo svojpomocne. Uz aj ja som niekolkym pomahal. Skoro vzdy to funguje tak ze si zavolate elektrikara na 1 den. Ten obeha podla vykresov vsetky izby, ceruzov-fixou vam preleti steny a vyznaci trasu kablu, napise aky typ kablu tam date. Urobi vzorovy vypinac, vzorovu zastrcku, jednu obimku a prepojovaciu krabicku. Na papier vam napise zoznam kabelaze aku treba kupit a v priblizne kolkych metroch. Kupite si elektroinstalacnu trubicu v niekolkych balikoch, kabelaz si viete vybavit podla lepsich cien kdekolvek, nemusite brat prave to co predavaju za rohom v elektre, v nedelu zajdete vybrat pekne vypinace a zasuvky do supermarketu a na dalsi vikend sa do toho pustite. Zalezi od materialu na stenach ci to pojde lahko (Ytong, Porfix) alebo sa trosku viac namakate (tehla, beton) Do pripravenych drazok natiahnete kabelaz v trubiciach a sadrou to "prilepite" aby to odtial nevypadlo. Podobne aj krabicky na zastrcky a vypinace. Potom si treba este dokupit orezavaci nozik, kliestiky a krizovy sroubovak a hor sa na zapajanie vypinacov a zastrciek. Podla tej vzorovej napojite vsetky ostatne a potom si uz len zavolate kamarata elektrikara, ktory to vsetko obehne merakom, donesie istice, spravi vam rozvodnu skrinu da papier a ste zahojeni. Usetrit sa da pri priemernom dome aj 1000€.
Naposledy upravil Janyke : 13.12.10 at 13:56
5 0
matusstefan matusstefan

matusstefan je offline (nepripojený) matusstefan

Dakujem pekne za odpovede. Dodal by som len tolko, ze nikdo sa nenarodil ako elektrikar, murar, tesar, doktor, uctovnik, pilot, hocico. Vsetko sa da naucit. I ked date nainstalovat elektrinu elektrikarovi, vacsinou aj tak musite zavolat revizneho technika, ktory skontroluje rozvody.
Dakujem Janyke za uzitocny prispevok.
Naposledy upravil matusstefan : 13.12.10 at 17:00
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

matusstefan Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpovede. Dodal by som len tolko, ze nikdo sa nenarodil ako elektrikar, murar, tesar, doktor, uctovnik, pilot, hocico. Vsetko sa da naucit. I ked date nainstalovat elektrinu elektrikarovi, vacsinou aj tak musite zavolat revizneho technika, ktory skontroluje rozvody.
Keby sa tu nasiel aj odbornik - elektrikar, rad by som vypocul aj jeho nazor.
Dakujem.
Ja si teda dovolím názor za elektrikárov. Je pravda že všetko sa treba naučiť ale 4 roky strednej školy sa nedajú naučiť za týždeň. Ak ti možem ja poradiť tak pokial nemáš nejakého známeho alebo v rodine elektrikára tak sa do ťahania káblov nepúštaj. čo sa týka sekania a sadrovania tak to v pohode zvládneš a takého elektrikára zoženieš ktorý ti potom potahá káble. Ale myslím si že nájt elektrikára ktorý by chcel stráviť deň vysvetlovaním zapojovania a káblovania elektroinštalácie bude nadludský výkon. Najhoršie na tom je že ani ludia nemajú predstavu kde a kolko vypínačov, odkial ovládať svetlo a pod. Z hodne vecami ti pomôže elektrikárova prax. Jedna vec je projekt a druhá je realita. Vieš kolko kombinácií je pri zapojení vypínačov. nehovorím o zapojení klasického vypínača ale 5B,6,7 a ovládanie tak z 5 miest jedno svetlo. Aké žily, prierez, farba, počet vodičov a je toho kopec. Ďalej ak nechceš mať urobenú elektroinštaláciu z 50 rokov tak už sa nepoužívajú rozvodné krabice ale už sa všetko spája pod vypínačmi vago svorkami. Tiež na to treba trocha grifu lebo vodičov je vela a miesta málo takže treba to tam všetko natlačit. Tolko asi z tej druhej strany - elektrikárskej. dajú sa písať o tom litánie ale snáď ti to bude nápomocné. Suma sumárum. sekanie sadrovanie áno, káblovanie, zapájanie nie. V neposlednej rade elektrina zabýja.
1 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

aj kriva stena moze na teba spadnut, aj farba ti moze ist do oka...vsetko moze ta moze zabit, ked to vezmes. netreba pracovat pod prudom, a hotovo. kto je zrucny, ten to zvladne. No, tie vago svorky by som nehal bokom, uz nejednu zhorenu som musel odstranit a nahradit klasickymi srobovacimi vencekmi. sekanie, sadrovanie, kablovanie ano, zapajanie - zasuvky ano. Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch. Nemyslim teba, ale skutocne je to vo vacsine tak. A najst dobreho a ochotneho elektrikara je tazke.
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

fetya Pozri príspevok
aj kriva stena moze na teba spadnut
Ano a preto nato zakony pamataju napr tym, ze nemozes stavat bez stavebneho povolenia a na realizaciu potrebujes stav.dozor. A toto je take minimum, ze Ti ta kriva stena nespadne.
fetya Pozri príspevok
aj farba ti moze ist do oka
To už ideš fakt do extremu. Porovnavať elektrinu s farbou
fetya Pozri príspevok
Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch.
No to je podľa mna prirodzena ludska vlastnost a myslim, že nikto nie je vynimka. Ak niekto obhajuje svoju prácu nenásilne, poukazovaním na objektívne rizika, nevidim v tom nič zlé. Druhá vec je, ak niekto robí z komara somara len aby zdoraznil svoju vynimočnost.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

Mam elektrotechnicku aj pedagogicku vzdelanost, a myslim si, aj z vlastnej praxe, ze netreba z elektriky robit velku hlavu pri stavbe. Ak elektrikaj nie od jednej prace chce ziskat svoj mesacny prijem, ale ochotne vysvetli niektore zakladne principy tohto remesla, a necha tu cast prace, ktora zaberie najviac casu, je najviac spinava investorovi, a on spravi len cistu elektrikarsku cast, tak sanemoze nic stat.Inak aj tie caty,ktore robia domy su prevazne tak, ze mas tam jedneho-dvoch odbornikov, ostatne osoby su na sekanie, tahanie, sadrovanie. Ja nechcem zarabat na vrtani a sekani, mne platia za spravne zapojenie, reviznu spravu...Niekedy sa stane, ze investor omylom zatiahne iny kabel, je to kratke, atd. ale to su nizkonakladove opravy. Pri odovzdani je aj tak vsetko viackrat premerane, testovane, kontrolovane. A viac cistej elektrikarskej prace sa da spravit na viacerich stavbach naraz, ako od sekania az po reviznu spravu na jednom.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

fetya Pozri príspevok
aj kriva stena moze na teba spadnut, aj farba ti moze ist do oka...vsetko moze ta moze zabit, ked to vezmes. netreba pracovat pod prudom, a hotovo. kto je zrucny, ten to zvladne. No, tie vago svorky by som nehal bokom, uz nejednu zhorenu som musel odstranit a nahradit klasickymi srobovacimi vencekmi. sekanie, sadrovanie, kablovanie ano, zapajanie - zasuvky ano. Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch. Nemyslim teba, ale skutocne je to vo vacsine tak. A najst dobreho a ochotneho elektrikara je tazke.
ja sa o svoju prácu nebojím ale ja chodím do práce zarobit nie sa narobit. Elektiku som sa vyučil ale živím sa ňou len okrajovo. Narobit sa chodím na svoju stavbu. v elektroinšatlácii je kopec variant ako čo pozapájať nieje to ako voda že teplá a studená alebo odpady 110 alebo 50 (tým zase nechcem diskriminovať vodárov). Na tom sa dá ušetriť. Ušeriť može z elektrikárskeho fochu na ťahaní FTP prípadne TV. Už na začiatku napríklad musí vedieť či chce vypínače do rámčekov alebo nie (iná vzdialenosť vypinačov od seba), dvojzásuvku do rámčeka nedostane. To mu povie elektrikár alebo teraz už to vie odtialto. Ale ked by si mu chcel napísať prípadne vysvetliť všetko okolo inštalacie RD tak by ti ani ten týždeň nestačil. Ja si stojím za svojím ťahanie a zapájanie nie a hovorím to nezaujato. Ked chce nech si to skúsi sám držím mu palce a ked položí konkrétnu otázku na zapojenie tak mu rád odpoviem ale na kompletné vysvetlovanie fakt nemám čas. Ak ty máš môžeš mu poradiť.
0 0
Janyke Janyke

Janyke je offline (nepripojený) Janyke

radek666 Pozri príspevok
Ale myslím si že nájt elektrikára ktorý by chcel stráviť deň vysvetlovaním zapojovania a káblovania elektroinštalácie bude nadludský výkon. Vieš kolko kombinácií je pri zapojení vypínačov. nehovorím o zapojení klasického vypínača ale 5B,6,7 a ovládanie tak z 5 miest jedno svetlo. Aké žily, prierez, farba, počet vodičov a je toho kopec. Ďalej ak nechceš mať urobenú elektroinštaláciu z 50 rokov tak už sa nepoužívajú rozvodné krabice ale už sa všetko spája pod vypínačmi vago svorkami. Tiež na to treba trocha grifu lebo vodičov je vela a miesta málo takže treba to tam všetko natlačit.
Nechcem tuto diskusiu nejak vyhrocovat ale ak sa niekto pyta na elektroinstalaciu krok za krokom, predpokladam ze stavia dom svojpomocne, lebo inak by to neriesil, tym padom dalej dedukujem ze nestavia dom za 300tisic € aby potreboval ovladat jedno svetlo z 5tich miest. Predpokladam ze je to priemerny domcek mozno tak s jednym komplikovanym vypinacom na schodisku pre ovladanie svetla na dvoch stranach. Ved tie komplikovane vypinace necha na elektrikara alebo mu to aj sam povie ze co neviete tak nezapajajte. Zily a prierez vodicov dokaze rozlisit aj cvicena opica. Ved ked vam napise elektrikar na stenu k zasuvke kabel CYKY 3Jx2.5 tak tam nedate CYKY 3Jx1.5. Co sa tyka vago svoriek....ano pouzivaju sa uz vsade, vsetky hypermarkety su nimi pospajane, ale tiez uz som ich niekolko menil za klasicke skrutkove svorky, bud z dovodu uvolnenia vodica alebo uz spominaneho spalenia. Robi sa s nimi ovela jednoduchsie a aj chyba sa hlada lahsie. A cudovali by ste sa v kolkych novostavbach sa pouzivaju rozvodne krabice, a nikto netvrdi ze je to instalacia z 50tych rokov. A co sa tyka elektrikara...poznam niekolko ludi co robia takto domy ako bokovku, pretoze sa zaoberaju velkymi stavbami a rozvadzacmi na ktorych pracuju aj cely tyzden takze v sobotu vybehnu na pol dna poradit ludom co to potrebuju, prilepsia si k svojmu platu a skoro vobec sa nenadru. Nestraste zbytocne zadavatela temy, on chcel poradit a nie odradit.
0 0
Janyke Janyke

Janyke je offline (nepripojený) Janyke

Este azda taka mala pomocka pri studovani jednoduchych elektroinstalacii.
http://www.vypinac.sk/Pytate-sa
5 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

Janyke Pozri príspevok
Nechcem tuto diskusiu nejak vyhrocovat ale ak sa niekto pyta na elektroinstalaciu krok za krokom, predpokladam ze stavia dom svojpomocne, lebo inak by to neriesil, tym padom dalej dedukujem ze nestavia dom za 300tisic € aby potreboval ovladat jedno svetlo z 5tich miest. Predpokladam ze je to priemerny domcek mozno tak s jednym komplikovanym vypinacom na schodisku pre ovladanie svetla na dvoch stranach. Ved tie komplikovane vypinace necha na elektrikara alebo mu to aj sam povie ze co neviete tak nezapajajte. Zily a prierez vodicov dokaze rozlisit aj cvicena opica. Ved ked vam napise elektrikar na stenu k zasuvke kabel CYKY 3Jx2.5 tak tam nedate CYKY 3Jx1.5. Co sa tyka vago svoriek....ano pouzivaju sa uz vsade, vsetky hypermarkety su nimi pospajane, ale tiez uz som ich niekolko menil za klasicke skrutkove svorky, bud z dovodu uvolnenia vodica alebo uz spominaneho spalenia. Robi sa s nimi ovela jednoduchsie a aj chyba sa hlada lahsie. A cudovali by ste sa v kolkych novostavbach sa pouzivaju rozvodne krabice, a nikto netvrdi ze je to instalacia z 50tych rokov. A co sa tyka elektrikara...poznam niekolko ludi co robia takto domy ako bokovku, pretoze sa zaoberaju velkymi stavbami a rozvadzacmi na ktorych pracuju aj cely tyzden takze v sobotu vybehnu na pol dna poradit ludom co to potrebuju, prilepsia si k svojmu platu a skoro vobec sa nenadru. Nestraste zbytocne zadavatela temy, on chcel poradit a nie odradit.
tiež nechcem vyhrocovat diskusiu ani odraďovať. Nič tým nezískam ani nestratím. Len píšem z vlastnej skúsenosti. Tiež som zo začiatku vysvetloval ale potom tie polhodinové telefonáty čo ako urobit ma zarazili a chcel som hodit telefon cez plot. Pokial pochopí princíp fungovania podla odkazu čo si sem dal a nájde elektrikára čo s ním pod takouto taktovkou pojde do toho nech si to urobí sám. Len som napísal svoj názor a takisto napíšem názor že moderný dom dnešnej doby nieje o jednom alebo dvoch komplikovaných zapojeniach vypínačov (pokial nechce po dome nachodiť kilometre kvoli zhasnutiu svetla). Len v podkroví pokial ho bude mať a bude tam mať 3 izby + kupelku + schodisko tak chodbu ovláda z 5 miest.
Takže hurá do toho. Ja si tiež robím skoro všetko sám ale šalovanie schodov som nechal na tesárov a to tam len búchaš hrebíky do dosiek.
0 0
matusstefan matusstefan

matusstefan je offline (nepripojený) matusstefan

Dakujem pekne za prispevky.
Vobec nechcem podcenovat pracu elektrikarov. Ide len o to, ze mame naozaj velmi jednoduchy projekt (skusim naskenovat), nieco som uz aj nastudoval z odbornej literatury. Nemame ani jeden krizovy spinac, akurat mame po dva striedavych v obyvacke a pri schodisku. Teoriu je mozne si osvojit bez problemov aj z literatury, tu na porade len hladam postup ako zacat. Odkial mam zacat tahat kable (od skrinky?), ktory obvod sa robi najprv (zasuvky, ci svetla), ci sa dava kuchyna na viac obvodov, mam zvlast dat poistku na ruru, chladnicku, mikrovlnku, umyvacku, alebo staci jeden obvod? Na kotol staci iba jedna zasuvka a to je vsetko?
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

matusstefan Pozri príspevok
Dakujem pekne za prispevky.
Vobec nechcem podcenovat pracu elektrikarov. Ide len o to, ze mame naozaj velmi jednoduchy projekt (skusim naskenovat), nieco som uz aj nastudoval z odbornej literatury. Nemame ani jeden krizovy spinac, akurat mame po dva striedavych v obyvacke a pri schodisku. Teoriu je mozne si osvojit bez problemov aj z literatury, tu na porade len hladam postup ako zacat. Odkial mam zacat tahat kable (od skrinky?), ktory obvod sa robi najprv (zasuvky, ci svetla), ci sa dava kuchyna na viac obvodov, mam zvlast dat poistku na ruru, chladnicku, mikrovlnku, umyvacku, alebo staci jeden obvod? Na kotol staci iba jedna zasuvka a to je vsetko?
postup ako zacat - vysekaj si všetky krabice pod vypínače a zásuvky, rozvodnú krabicu na ističe a zasádruj do steny (treba počítať s hrúbkou omietky takže ich vypustit trocha do priestoru aby neboli moc utopené).
Odkial mam zacat tahat kable - možeš začať od skrinky tam nechaj rezervu aspon pol metra. Zásuvky 3x2,5 do jedného okruhu max. 10 jednozásuviek alebo 5 dvojzásuviek (to je norma realita je že sa dáva aj 10 dvojzásuviek pri izbách ako obývačka a izby tam niesu velké spotrebiče). Vypínače 3x1,5 až 5x1,5 záleží od vypínača. Pokial chceš vypínače do ramčeka treba kúpit krabice ktoré sa dajú zasunút do seba tie ti dajú presnú rozteč na rámiky. Doporučujem všetky krabice hlboké tie plytké pod vypínač tzv. liftky sú dost natesno.
ktory obvod sa robi najprv - zásuvkové sú jednoduchšie takže začal by som tým, sadrovať všetky rozvody až na konci (dočasne ich prichitiť len nejakými hrebíkmi) a pokial možno sústreďovať rozvody do určitých zväzkov aby si nemal na stene z káblov sieťovinu.
kuchyna na viac obvodov - určite. minimálne 1 obvod umývačka, 1 obvod nad pracovnú dosku, 1 obvod chladnička+mikrovlnka+ostatné zásuvky v kuchyni. Šporák pokial máš elektrinu aj vrch aj spodok tak 400V tj. min 5x2,5. Pokial máš len rúru elektrickú tak samostatný obvod 3x2,5. Pokial máš sklokeramiku tak zase 400V.
Na kotol - zásuvka doporučujem samostatne len čisto na kotol.
4 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

radek666 Pozri príspevok
postup ako zacat - vysekaj si všetky krabice pod vypínače a zásuvky, rozvodnú krabicu na ističe a zasádruj do steny (treba počítať s hrúbkou omietky takže ich vypustit trocha do priestoru aby neboli moc utopené).
Odkial mam zacat tahat kable - možeš začať od skrinky tam nechaj rezervu aspon pol metra. Zásuvky 3x2,5 do jedného okruhu max. 10 jednozásuviek alebo 5 dvojzásuviek (to je norma realita je že sa dáva aj 10 dvojzásuviek pri izbách ako obývačka a izby tam niesu velké spotrebiče). Vypínače 3x1,5 až 5x1,5 záleží od vypínača. Pokial chceš vypínače do ramčeka treba kúpit krabice ktoré sa dajú zasunút do seba tie ti dajú presnú rozteč na rámiky. Doporučujem všetky krabice hlboké tie plytké pod vypínač tzv. liftky sú dost natesno.
ktory obvod sa robi najprv - zásuvkové sú jednoduchšie takže začal by som tým, sadrovať všetky rozvody až na konci (dočasne ich prichitiť len nejakými hrebíkmi) a pokial možno sústreďovať rozvody do určitých zväzkov aby si nemal na stene z káblov sieťovinu.
kuchyna na viac obvodov - určite. minimálne 1 obvod umývačka, 1 obvod nad pracovnú dosku, 1 obvod chladnička+mikrovlnka+ostatné zásuvky v kuchyni. Šporák pokial máš elektrinu aj vrch aj spodok tak 400V tj. min 5x2,5. Pokial máš len rúru elektrickú tak samostatný obvod 3x2,5. Pokial máš sklokeramiku tak zase 400V.
Na kotol - zásuvka doporučujem samostatne len čisto na kotol.
Prvý príspevok ktorý má zmysel. Pripojím sa k téme.

Kadiaľ ťahať káble v RD ? Zásuvkové v stene alebo podlahou ? V RD bude teplovodné podlahové kúrenie.

Svetelné v stene alebo stropom ? Strop je montovaný ytong + nosníky + betón. Ešte som sa nerozhodol či budem dávať sadrokartón alebo omietku.

Aké sú výhody resp. nevýhody ?

PS:
Elektriku revizák premeria. Nosnosť ŽB prekladu overí kto ?
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

radEg Pozri príspevok
Prvý príspevok ktorý má zmysel. Pripojím sa k téme.

Kadiaľ ťahať káble v RD ? Zásuvkové v stene alebo podlahou ? V RD bude teplovodné podlahové kúrenie.

Svetelné v stene alebo stropom ? Strop je montovaný ytong + nosníky + betón. Ešte som sa nerozhodol či budem dávať sadrokartón alebo omietku.

Aké sú výhody resp. nevýhody ?

PS:
Elektriku revizák premeria. Nosnosť ŽB prekladu overí kto ?
Mám rovnakú skladbu ako ty a ja som sa rozhodol takto. zásuvkové všetko v stene. cez podlahu nechcem viesť nič. Výhody lepšie sa ti bude potom dávať hydroizolácia pri natavovaní možeš porušiť chráničku a kábel ,tepelná izolácia do podlahy sa tiež bude dávať jednoduchšie, nižšie výdavky - nemusíš dávať káble do chráničky). Nevýhody viacej sekania.
Svetelné takisto v stene a zbytok pod stropom lebo idem dávať všade sadrokartóny. Pokial pojdeš ty do omietky tak stropom čo najkratšou trasou na stenu plochým káblom ale pokial je to montovaný ytong tak tam by mohlo ist dobre sekať takže možeš aj klasický kabel. Ak pojdeš do omietky tak stropom len káble k svietidlám zbytok po stene. Ak sadrokartón možeš íst všetkým pod stropom.
Nosnost ŽB prekladu ak už je urobený vypočíta statik na základe tvojich tvrdení z čoho sa preklad skladá. Inak sa to robí opačne statik ti navrhne únosnosť ŽB prekladu a ty ho podľa toho urobíš.
0 0
Janyke Janyke

Janyke je offline (nepripojený) Janyke

Nasiel som este jeden celkom uzitocny dokument:
http://soseza.edupage.org/files/Instalacia.pdf

Co sa tyka vedenia, ja by som to dal radsej do steny, je to sice pracnejsie ale pripadna zavada sa odstranuje lahsie, nemusite rozbit polovicu domu a staci len zapucovat a vymalovat.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Fuha, je to radost vediet ze clovek studoval zbytocne :-)
Ja ale aj tak trvam na tom co som pisal - laik moze maximalne vysekat drazky, popripade zasadrovat skatule. To nema vplyv na bezpecnost ako taku.

Kladenie kablov - to nie je len bachnut ich tam ako pride a zasadrovat. Treba brat do uvahy sposob ulozenia (vzduch, trubka, zvazok, omietka, XPS....) a z toho sa meniace maximalne oteplenie vodica. Dalej vhodnost pouziteho kabla, system "zohnal som od kamaratovho brata sesternice nejaky kabel" velmi pouzit nejde - mame jednak elektrikarske a jednak poziarnicke normy.

V principe, revizak by nemal vydat reviznu spravu na instalaciu, kde nevieme dokladovat jej prevedenie odbornikom. Ked pride, on uz nevidi co je pod omietkou, takze by mal pre vlastne krytie pozadovat doklad o odbornom vyhotoveni - co by elektrikar s prislusnym paragrafom mal byt, lebo je podla vyhlasky za svoje dielo automaticky zodpovedny.

Berte to tak, kazdy sme na cosi odbornik, tak robme kazdy to v com sme dobry. ANi ja sa nejdem do nemocnice sam operovat :-), ale necham to na ludi ktori su v tom doma. A na oplatku, asi nezazijem lekarov co si v nemocnici budu klast elektroinstalaciu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať