Zavrieť

Porady

Elektroinstalacia krok za krokom.

Chcel by som poprosit odbornikov v tomto odbore o priblizenie postupu elektroinstalacie v novostavbe.
Ako a s cim treba zacat, naco si davat pozor, atd.
Ide o obycajny rodinny dom - kuchyna (kombinovany sporak, mikrovlnka, chladnicka s mraznickou, umyvacka riadu), dve kupelne, 4 izby plus obyvacka, mala technicka miestnost, kde bude umiestneny aj kotol.
V projekte je vyznacene kade treba viest kable, a ake kable. Zaujimalo by ma, ako sa ma postupovat pri instalacii kompletneho systemu.

Dakujem pekne.
Usporiadat
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

istice + prudove chranice som daval moeller , z viacerych nezavyslych zdrojov mi to bolo doporucovane a prepetovky b+c mam OTO a D mam saltek
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

tienik Pozri príspevok
No, mozno sme kazdy na inej planete, ale stojim si za tym co som napisal - z orginal Wago som nemal v zivote problemy a to som ich pouzil v pohode aj na vyrobcom udavane maxima. Pochybujem ze na stavbach, kde padaju strechy a prejavuju sa ine zavazne poruchy pouzili orginal Wago - tam to iste bola cenovo "vyhodnejsia" nahrada. Vencek s principu nemoze byt spolahlivejsi ako patentovana wago svorka - rozdiel je v tom, ze pri venceku urcuje silu pritiahnutia monter - pri Wagovke je to presne dane od vyrobcu a je to zachovane pocas celej zivotnosti. Vies ako konci skrutkovy spoj utiahnuty za medzu ptuznosti medi po par rokoch? skus pogooglit.
Len tak pre info, pohybujem sa pracovne v energetike - bezne pouzivame wagovky aj na vodice prierezu 70 mm2 a vsetko krasne funguje. Si si isty, ze 2,5 mm2 moze byt problem?

Doplnene: nahoda je potvora, ale pozrite o com prave diskutuju odbornici.
http://diskuse.elektrika.cz/index.ph...html#msg125783

K druhej casti, ak stara miesacka vyhodi chranic, znamena to ze je tam unikajuci prud vacsi ako 15 mA (minimalne) to znamena ze je to zariadenie zivot ohrozujuce a je potrebne ho ihned opravit. Hlaska " za to moze nova instalacia" je krasnou cestou na cintorin. To je haluz, obhajovat pokazeny stroj a obvinovat za poruchu spravne chranenu instalaciu.... Zvyknime si nato, ze kazde zariadenie ma svoju zivotnost a ked je raz zle, treba riesit jeho stav, nie prisposobovat inac dobru instalaciu tomu aby ta haraburda nevyhadzovala chranic. Zivot mam ja osobne len jeden, takze radsej by sla do srotu miesacka.

A ešte hliníkový
.
(a keby tak nejaký amatér miesto cupalovej spojky spojil priamo hliník a meď )
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Janyke Pozri príspevok
Raz ked budem staviat dom, tak ho urcite budem staviat svojpomocne a elektriku si urobim urcite sam. Na priemerny dom je to praca pocas 1-2 vikendov. Pred kazdou stavebnou cinnostou si vopred nastudujem dostupne materialy a literaturu a az potom uvazim ci to zvladnem sam alebo to necham na odbornika. Nepatrim k ludom, ktorym padaju zlate tehly z neba a tiez nebudem podporovat podnikatelov s 40% marzami na material a 5x nadhodnotenou cenou za pracu. Drzim palce pri studovani a stavbe domu zadavatelovi tejto temy.
PS: Pri studiu Vam mozno pomoze prirucka od Kazimíra s nazvom Elektroinstalacia v malych stavbach a objektoch.
To je správny nazor !

Ked by som mohol udelil by som 1000 suhlasov !

Ved najlepšie sa zarába na ľudskej nevedomosti.

A ked niekto chce studovať a robiť práce naozaj ODBORNE , tak ho kritizujú,lebo nedal niekomu zarobiť ...

Janyke len do toho !

Ja to robím , tak isto !
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Zaujmave, vsetci mozu zarabat, len elektrikar ma doplacat z vlastneho :-)
Ja osobne by som rad videl elektrikara co pracu nefusuje ako by mal 40% marzu - to by boli ine ceny....

Ja osobne nikoho neodhovaram ale:

1) elektricke zariadenia su vyhradenymi zariadeniami podla platnej legislativy tohoto statu (aj v ramci EU)
2) Najkratsia doba studia na to aby sa praca dala robit naozaj aj v ociach zakona ODBORNE je 3r na strednom odbornom ucilisti zo zameranim na elektrotechniku
3) ak sa nedajboh cosi stane, poistovna zvykne mat dotierave otazky a poziadavky.

Takze kazdy si je svojho stastia panom....
Ale pre pracu s elektrikou sa treba rozhodnut najneskor po ukonceni SPS, pri vybere VS. Pri zaciatku stavby RD je uz vacsinou neskoro.
Ale ked niekomu nevadia rizika - niet co riesit, na internete je momentalne dostupne vsetko potrebne.

PS: zaujmave, ze nikto si sam nerobi plynove rozvody, pritom je to podobne...
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

tienik Pozri príspevok
Zaujmave, vsetci mozu zarabat, len elektrikar ma doplacat z vlastneho :-)
Ja osobne by som rad videl elektrikara co pracu nefusuje ako by mal 40% marzu - to by boli ine ceny....

Ja osobne nikoho neodhovaram ale:

1) elektricke zariadenia su vyhradenymi zariadeniami podla platnej legislativy tohoto statu (aj v ramci EU)
2) Najkratsia doba studia na to aby sa praca dala robit naozaj aj v ociach zakona ODBORNE je 3r na strednom odbornom ucilisti zo zameranim na elektrotechniku
3) ak sa nedajboh cosi stane, poistovna zvykne mat dotierave otazky a poziadavky.

Takze kazdy si je svojho stastia panom....
Ale pre pracu s elektrikou sa treba rozhodnut najneskor po ukonceni SPS, pri vybere VS. Pri zaciatku stavby RD je uz vacsinou neskoro.
Ale ked niekomu nevadia rizika - niet co riesit, na internete je momentalne dostupne vsetko potrebne.

PS: zaujmave, ze nikto si sam nerobi plynove rozvody, pritom je to podobne...
Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

rudopp Pozri príspevok
Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).

sak pohoda, najdem knihu "zvaranie pre zaciatocnikov" a idem, nie? :-)

ked sme pri tom, pri elektrike zas treba merat, pochybujem ze si laik na jednu instalaciu zakupi vsetky take pristroje ako pouziva na overovanie instalacie elektrikar, zialbohu musim siahnut aj do vlastnych radov - ani kopa "elektrikarov na papieri" si ich nikdy nekupi.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

rudopp Pozri príspevok
Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).
nemusí vedieť zvárať,

može urobiť rozvod aj normálne závitovým sposobom , ako keby ťahal vodu.

samozrejme v Fe-Zn trubkach , nie v plastových.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

tienik Pozri príspevok
sak pohoda, najdem knihu "zvaranie pre zaciatocnikov" a idem, nie? :-)

ked sme pri tom, pri elektrike zas treba merat, pochybujem ze si laik na jednu instalaciu zakupi vsetky take pristroje ako pouziva na overovanie instalacie elektrikar, zialbohu musim siahnut aj do vlastnych radov - ani kopa "elektrikarov na papieri" si ich nikdy nekupi.
Stači Ohm-meter, či multimeter.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Indeed Pozri príspevok
Stači Ohm-meter, či multimeter.
to staci "elektrikarom" elektrikar toho pri praci pouzije viac a za dost viac €
Neviem, ale pre mna osobne nemoze byt revizia mojho diela prekvapenim, moje "elektrikarske srdce" by mi nedalo keby som vsetko nemal premerane a odskusane podrobne este pred nou. Potom to povazujem za reviziu. Nie tie akcie ze dojde revizak na stavbu, sem tam ani nic nezmeria, sem tam ano a 80% casu vymysla ako to zaonacit aby sa dala napisat vyhovujuca revizia.

Kazdy asi berieme svoju pracu inac...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

tienik Pozri príspevok
to staci "elektrikarom" elektrikar toho pri praci pouzije viac a za dost viac €
Neviem, ale pre mna osobne nemoze byt revizia mojho diela prekvapenim, moje "elektrikarske srdce" by mi nedalo keby som vsetko nemal premerane a odskusane podrobne este pred nou. Potom to povazujem za reviziu. Nie tie akcie ze dojde revizak na stavbu, sem tam ani nic nezmeria, sem tam ano a 80% casu vymysla ako to zaonacit aby sa dala napisat vyhovujuca revizia.

Kazdy asi berieme svoju pracu inac...
suhlasim,

v opačnom prípade by to znamenalo len jedno,

a síce, že si použil súčiastky" Made in Viet-nam"
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Indeed Pozri príspevok
suhlasim,

v opačnom prípade by to znamenalo len jedno,

a síce, že si použil súčiastky" Made in Viet-nam"
by si sa cudoval co sa da najst :-)
A to podotykam, ze aj pri znackach zvucnych mien. Ale je pravda, ze pri tych znackach sa to aspon lahko reklamuje.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Indeed Pozri príspevok
nemusí vedieť zvárať,

može urobiť rozvod aj normálne závitovým sposobom , ako keby ťahal vodu.

samozrejme v Fe-Zn trubkach , nie v plastových.
A konope na utesnenie spojom namaže vazelínou .

Alpex
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

a prečo nie ?

nepojde tam kyslik
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Indeed Pozri príspevok
a prečo nie ?

nepojde tam kyslik
Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

rudopp Pozri príspevok
Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať
takze vidim ze aj z plynom dopadneme podobne ako z elektrikou :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tiez som vystudoval elektriku, aj ked to toho uz nejak extra nevidim, mal som p.74. Rozhodol som sa robit elektriku sam. Asi mesiac som vymyslal co kde ako natiahnut. potom som navrtal krabice. porobil nejake drazky, potom som spravil ine drazky lebo som sa rozhodol tahat co najviac v muroch a nie po podlahe. Samotne tahanie kablov bola otazka jedneho dna, ale to sekanie nemalo konca. a este to tmelenie. a este ten rozvadzac. nechat to na elektrikara co to robi kazdy den je vyhoda, lebo vie co sa ako robi. ja som napriklad na svetla nevedomky kupil kabel 3x1,5-O a tak mozem preznacovat, lebo som si debil nepozrel co som to kupil za kabel. Inak elektrika v katalogovom projekte mojeho domu stoji za h***o. cize som si musel vsetko navrhnut sam. Pokial by som sa nad tym projektom zamyslel skor ako som kupoval podla neho material, mohol som usetrit dost penazi. este potrebujem poradit s tymi isticmi.. ja by som dal vsade B charakteristiku.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
tiez som vystudoval elektriku, aj ked to toho uz nejak extra nevidim, mal som p.74. Rozhodol som sa robit elektriku sam. Asi mesiac som vymyslal co kde ako natiahnut. potom som navrtal krabice. porobil nejake drazky, potom som spravil ine drazky lebo som sa rozhodol tahat co najviac v muroch a nie po podlahe. Samotne tahanie kablov bola otazka jedneho dna, ale to sekanie nemalo konca. a este to tmelenie. a este ten rozvadzac. nechat to na elektrikara co to robi kazdy den je vyhoda, lebo vie co sa ako robi. ja som napriklad na svetla nevedomky kupil kabel 3x1,5-O a tak mozem preznacovat, lebo som si debil nepozrel co som to kupil za kabel. Inak elektrika v katalogovom projekte mojeho domu stoji za h***o. cize som si musel vsetko navrhnut sam. Pokial by som sa nad tym projektom zamyslel skor ako som kupoval podla neho material, mohol som usetrit dost penazi. este potrebujem poradit s tymi isticmi.. ja by som dal vsade B charakteristiku.
Nuz, to uz treba tie skusenosti - niekedy co to zasetria. Aj ked uznavam, ze mat papiere neznamena hned mat aj skusenosti.
Elektriku v katalogovych projektoch nekomentujem, lebo by ma zmazali aj z rodnym listom.
Mas daky problem s isticmi? Nejak som taky prispevok nezaregistroval, skus ma naviest - hadam poradim :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tienik Pozri príspevok
Nuz, to uz treba tie skusenosti - niekedy co to zasetria. Aj ked uznavam, ze mat papiere neznamena hned mat aj skusenosti.
Elektriku v katalogovych projektoch nekomentujem, lebo by ma zmazali aj z rodnym listom.
Mas daky problem s isticmi? Nejak som taky prispevok nezaregistroval, skus ma naviest - hadam poradim :-)
no tu je prispevok. http://www.porada.sk/1842300-post41.html
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

este jeden postreh. ja som narozdiel od pana co tu pisal ako robit elektriku postupoval smerom k rozvadzacu. cize som zacal najvzdialenejsim okruhom a postupne pridaval kable. potom som si upravil okolie rozvadzaca. Svetelne okruhy som tahal ako prve, lebo ich mam poza krabice.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

rudopp Pozri príspevok
Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať

Nepreháńaj..........

Podľa chémie je horenie reakcia horĺavej látky s kyslíkom.

Podĺa tejto teorie, by bolo všetko v okolí permanentne v plameňoch

ako vidíš aj sám,

nedeje sa to.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať