Zavrieť

Porady

Kto má povinnost platiť DPH?

Môj manžel keď potrebuje nejaký kúsok trubky tak najprv zbehne do šrotoviska a zvyčajne tam majú presne to, čo potrebuje. Na faktúre býva vyčíslená aj DPH. V decembri kúpil niečo, čo vyzerá ako valec a chce z toho robiť malú sušiareň na piliny. Zarazilo ma, že na faktúre /ktorú mi dal včera/ je upozornenie, že povinnosti platiť daň prechádza na príjemcu tovaru podľa par. 69 odst. 12. Ja tento paragraf chápem tak, že sa to týka len kovového odpadu a šrotu ktorý je už ďalej nepoužiteľný a to, čo manžel dovliekol domov sa predsa použiť ešte dá, takže DPH by mala byť na faktúre vyčíslená. Má s tým niekto skúsenosti, ja som sa dépeháčkou na šrotoviskách nikdy nezaoberala a nie je mi jasné, prečo jeden faktúruje s DPH a iný nie. Ak má niekto z poraďákov s tým skúsenosti budem veľmi vďačná za objasnenie.
Naposledy upravil Kazu : 21.01.11 at 00:31
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Kovový odpad je ti síce definovaný ako vec nepoužiteľná to ale neznamená že ju niekto nemôže opraviť a ďalej na niečo použiť,
    takže osobou povinnou platiť daň je Váš manžel.

    §69
    (12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    zk24 Pozri príspevok
    Tato tema ma zaujala.

    Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

    Dakujem
    Nuž existuje pseudousmernenie DRSR:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novdhp0609.pdf
    Toto usmernenie však nie je v súlade so zákonom a je tiež v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    zk24 Pozri príspevok
    Tato tema ma zaujala.

    Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

    Dakujem
    Pri výkupe nesamozdaňuje, lebo nenakupuje od platiteľa DPH.
    Pri ďalšom predaji platiteľovi DPH fakturuje bez DPH - povinnosť platiť daň (formou samozdanenia) prechádza na kupujúceho platiteľa DPH. Na faktúre musí uviesť odvolávku podľa § 71 ods. 7 s odkazom na § 69 ods. 12, že daň je povinný platiť príjemca.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Dáša_ Pozri príspevok
    manžel to kupuje ako fyzická osoba nepodnikateľ?
    Nie, kupuje to ako SZČO.

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    § 69 ods. 12 v prvej vete hovorí:
    "Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná."
    Je tvoj manžel platiteľ DPH? Ak nie, nie je o čom diskutovať, daň je povinná zaplatiť zberňa a nie upozorňovať na ustanovenie zákona vytrhnuté z kontextu. A čo takto si pozrieť § 43 zákona č. 511/1992 Zb.?

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Ďakujem za informácie. Ja som vedela, že o pol tretej v noci sa môžem na poraďákov spoľahnúť oveľa viac ako na vlastné oči

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tato tema ma zaujala.

    Ako je to v pripade, ze zberna (s.r.o., neplatca DPH) vykupuje tento kovovy srot od obcanov? Proste zberna. Ma nejake povinnosti voci DPH? Pri vykupe a pri predaji dalej na spracovanie?

    Dakujem

    Kto má povinnost platiť DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.