Zavrieť

Porady

Novela Zákona o Dani z príjmov 534/2005

Biba Biba

Biba je offline (nepripojený) Biba

Ahojte, včera som bola na školení , je zase v platnosti novela k Zákonu o Dani z príjmov č 534/2005, kde sú niektoré veci platné od 15.12.2005 a niektoré od 1.1.2006, Treba si pozrieť aj prechodné ustanovenia.

http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=217 Biba
Usporiadat
gotka gotka

gotka je offline (nepripojený) gotka

Bol doplneny § 19 o písmeno p/
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

Dobre tomu rozumiem? ze od 1.1.06 si aj zivnostnik bude môct uplatnit 55% stravneho do nakladov za kazdy odpracovany den?????
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

presne tak
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...otváram diskusiu o tom, čo je to odpracovaný deň u "daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2".

...a súčasne sa hlásim ako prvý do diskusie:
Je to každý jeden deň, piatok či sviatok.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

a okrem toho musí to preukazovať (kúpil sijedlo a pod.,predpokladám že stravné lístky si kupovať nemusí)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
.-)
aha, ďalší problém, preukazovanie, prečo by to nemohli byť stravné lístky? To si akože bude odkladať účtenky z nejakej závodnej jedálne?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Jozef Mihál
...otváram diskusiu o tom, čo je to odpracovaný deň u "daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2".

...a súčasne sa hlásim ako prvý do diskusie:
Je to každý jeden deň, piatok či sviatok.
Fajn, to je všetko pekné a potešila má tá zmena, ale v prvom momente mi napadlo to isté. Ako bude daňovník dokazovať že odpracoval najmenej štyri hodiny, aby mu prináležalo stravné? Často pracuje aj v sobotu a nedeľu. Čo s tým? Zatiaľ som to iba zbežne prečítala, žeby to bolo niekde medzi riadkami? Dúfam, že to rozprúdi diskusiu a ujasníme si to, ako to zákonodarcovia mysleli.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ehm, ja som si to prečítal medzi riadkami tak, že
ide o predvolebný darček podnikajúcim osobám. Takže stravné si od 1.1.06 uplatňujem za každý deň.

Aha, skoro som zabudol, že si budem uplatňovať 40%-né paušálne výdavky. Takže stravné nie. Tomu sa hovorí sloboda výberu.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Tak toto asi veľmi skoro zrušia zo strachu, že im podnikatelia prežerú všetky dane. Mimochodom a čo s obchodnými partnermi? Tých na obed po štyroch hodinách rokovania pozvať nemôžu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keby to znelo takto:

"p) výdavky (náklady) na stravovanie svoje a svojich obchodných partnerov vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

...tak by to šlo. Ale bohužiaľ.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

A keď odpracuje viac ako 12 hodín dostane aj bonusovú večeru. A čo pitný režim?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Tiež som bola na školení, povedala lektorka, že si treba vyčkať na usmernenie
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jozef Mihál
Keby to znelo takto:

"p) výdavky (náklady) na stravovanie svoje a svojich obchodných partnerov vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

...tak by to šlo. Ale bohužiaľ.
Obchodný partner si dá tiež do nákladov 55%. To si budeme robiť dochádzku?..A čo tie soboty a nedele-tiež odpracované to bude super
Myslím, si že to bude fakt iba dočasne ako Jožko hovorí-predvolebný darček.

Hela
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
veru, zase niečo nedomyslené a dočasné
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

No čítala som si ten zákon a odvolávajú sa na ZP,pochopila som tak, že môže si síce každý kal. deň,ale nesmie to byť viac ako trebars mes. uväzok na mesiac 162h. nadčas myslím 300h.za rok. (tak je to u nás v robote) Mňa sa to síce netýka,ale moju mladú to strašne rozčulovalo, že nemá nárok na stravné. Čo myslíte?
0 0
gotka gotka

gotka je offline (nepripojený) gotka

Neplaste tu s tym, ze to zrusia. Doteraz bolo nezmyselne, ze ako zivnostnik zamestavajuci inu osobu, musim tejto osobe prispiet na stravovanie, ale seba sameho "zivim" zo zdanenych penazi. Podla mna, logiku to teraz ma, je to spravodlive, ide len o preukazovanie tychto nakladov. Pracovnikovi musite "kupit obedy" alebo stravne listky, podla mna to tak bude aj u zivnostnikov. A limit odpracovanych dni môze vyplyvat zo ZP. Nezabudajte, ze aj zivnostnici sme povinni zregenerovat svoje pracovne sily, takze ziadne soboty,nedele.... Neprahanajte to s tou pracou!
0 0
moni112 moni112

moni112 je offline (nepripojený) moni112

Prosím o radu, či sa zmena ohľadom stravného bude týkať aj konateľov s.r.o.. Konktrétne sa mi jedná o konateľov, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti a nepoberajú žiadnu odmenu, iba sú im vyplatené podiely na zisku.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

moni112
Prosím o radu, či sa zmena ohľadom stravného bude týkať aj konateľov s.r.o.. Konktrétne sa mi jedná o konateľov, ktorí nie sú zamestnancami spoločnosti a nepoberajú žiadnu odmenu, iba sú im vyplatené podiely na zisku.
Konatelia nie sú "daňovníci s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2", takže nie.
0 0
moni112 moni112

moni112 je offline (nepripojený) moni112

Aj s.r.o. podniká na základe živnostenského listu, nemohol by to byť §6 ods.1,pís.b? A podľa zákona o cest.náhradách sa v § 1,ods.2 pís.b píše poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby... Neviem či je môj názor správny,prosím opravte ma. Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som bola tiež na školení a hovorili o tomto stravnom. Tiež Lektorka pripomenula, že to bude ešte usmernené. Hlavne podotkla, že ak je niekto zamestnanec aj SZČO, nemúže mať súbeh stravného v práci a ako SZČO. Kto a ako to bude preukazovať? No a problém je s týmo víkendami. Skončila s tým, že počkáme na poslancov....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tých zaujímavostí bolo viac. Upravuje sa napriklad sposob prepočtu faktúr=dobropisov ale to je DPH. Idem pohľadať vhodnejšiu tému.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať