Zavrieť

Porady

Zrážková daň alebo zabezpečenie dane

Ak máme faktúry za sprostredkovanie tovaru na území Nemecka, odvádza sa z tohto príjmu platenému nemeckému partnerovi zrážková daň, alebo zabezpečenie dane? Sprostredkovanie prebiehalo v čase asi 6 týždňov v mesiaci september, október. Podľa mňa nemeckému partnerovi nevznikla stála prevádzkáreň a ani nemá nahlásenú stálu prevádzkáreň na území Slovenska. Nezdržiaval sa na území Slovenska viac ako 183 dní v roku. Nemali ste takýto prípad niekto? Vediem polemiku s daňovou poradkyňou a nepozdáva sa mi jej názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    kalkulka
    Ak máme faktúry za sprostredkovanie tovaru na území Nemecka, odvádza sa z tohto príjmu platenému nemeckému partnerovi zrážková daň, alebo zabezpečenie dane?
    V ZDP § 16 - Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou - sa uvádza:
    " (1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
    ....
    c) zo služieb vrátane obchodného, technického alebo iného poradenstva, z riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti a podobných činností poskytovaných na území Slovenskej republiky, aj keď nie sú vykonávané prostredníctvom stálej prevádzkárne "

    Keďže nejde o príjem zo sprostredkovania obchodu na území SR, nemecká firma podľa mňa nie daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, dosahujúcim príjem podliehajúci dani na území SR v zmysle § 15 ZDP a preto sa ani na Vašu firmu nevzťahuje povinnosť zrážková dane resp. zabezpečenia dane v zmysle § 44 ZDP.
    Podrobnejšie sa problematikou zabezpečenia dane zaoberá pokyn MF SR č. 5565/2001-72 na zdanenie príjmov z obchodného, technického alebo iného poradenstva, poskytovania služieb, riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti a podobných činností poskytovaných na území SR subjektmi so sídlom alebo trvalým pobytom v zahraničí, uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2001.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom by som tento príjem nezdaňovala, lebo sprostredkovateľovi nevznikla stála prevádzkáreň a hovorí aj o tom, že je jedno odkiaľ tento príjem je vyplácaný, hlavné je to, že mu nevznikla stála prevádzkáreň. Tento príjem má podľa mňa z územia Nemecka, svoju činnosť nevykonával na území Slovenska.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Podľa toho, čo som si preštudovala aj ja som prišla k takémuto záveru.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Ak firma dostala faktúru z českej republiky za vývojárske práce (vývoj softwaru)???Vtedy treba zaplatiť zrážkovú daň???

    Geri1 je offline (nepripojený) Geri1

    Geri1
    Aj ja mam otazku na tuto temu: z EU (Nemecko) nam fakturuju poradenske sluzby pravidelne kazdy mesiac a su u nas v SR vyslani konzultanti (uz viac ako (183 dni). Maju tu mat stalu orevadzku, mame odvadzat z tychto faktur zabezpecovaciu dan ??? Som uz z toho uplne popletena, lebo s touto oblastou som este nepracovala. Kto mi pomoze??? Vdaka

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Najsamprv by som preštudovala, čo hovorí zmluva medzi Nemeckom a nami, ale v tomto prípade si myslím, že skôr by si mala odvádzať daň, ako nie a to z dôvodu, že poradenské služby sú vykonávané na území SR a pritom dlhšie ako 183 dní. Pozri, či sa na tieto služby nevzťahuje §16 ods.1 písm. c.

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    Karina
    Ak firma dostala faktúru z českej republiky za vývojárske práce (vývoj softwaru)???Vtedy treba zaplatiť zrážkovú daň???
    je k tomu vydane specialne opatrenie MFSR, ale podla mojho nazoru to urcite spadne do zrazkovej dane 10%, splna to podmienky ze mate pravo na pouzitie softwaru ( SR pod pravom na pouzitie chape nielen autorske pravo ale pouzitie vseobecne, vynimku tvori bezne dostupny krabicovy software )

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    tiez som nenasla ziaden odstavec zmluvy, podla kt. by st. prevadzkaren mala vzniknut. akeho ustanovenia zmluvy sa drzi danova poradkyna ?

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    jeha
    je k tomu vydane specialne opatrenie MFSR, ale podla mojho nazoru to urcite spadne do zrazkovej dane 10%, splna to podmienky ze mate pravo na pouzitie softwaru ( SR pod pravom na pouzitie chape nielen autorske pravo ale pouzitie vseobecne, vynimku tvori bezne dostupny krabicovy software )
    A vedel by si ma navigovať, kde to opatrenie nájdem?

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    nemozem to najst, ale v podstate je to to iste , ako "vyhrada "SR k modelovej zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia, kde Slovensko vyjadrilo svoj postoj , ze clanok 12 zmluvy sa aplikuje na sw ziskany pre osobne alebo obchodne pouzitie, v pripade ze software nie je absolutne standardizovany, ale nejako usposobeny pre potreby kupujuceho :-) (takato uverejnena vyhrada je pravne zaväzna zo strany SR, ze to bude takto aplikovat a ostatne krajiny s tym musia ratat ) ( som si ista na 100%)

    Yuya je offline (nepripojený) Yuya

    Yuya
    Aj my mame podobny problem. Platime ruskym a ukrajinskym fyzickym osobam odmenu, proviziu za vykonane sluzby v Rusku a na Ukrajine /prieskum trhu, spracovanie roznych studii, hladanie potencialnych odberatelov,... atd./. Mame povinnost platit zrazkovu zabezpecovaciu dan?

    Bobina je offline (nepripojený) Bobina

    Bobina
    Prosím o radu.


    Materska spol. nam fakturuje zaochrannu znamku / ČR.
    je potrebné odviesť zrážkovú daň?

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    Yuya
    Aj my mame podobny problem. Platime ruskym a ukrajinskym fyzickym osobam odmenu, proviziu za vykonane sluzby v Rusku a na Ukrajine /prieskum trhu, spracovanie roznych studii, hladanie potencialnych odberatelov,... atd./. Mame povinnost platit zrazkovu zabezpecovaciu dan?
    nie,- ine by bolo , ak by tie osoby uzatvarali kontrakty vo vas prospech s potencionalnymi odberatelmi -potom by vam hrozilo riziko vzniku stalej prevadzkarne v inej krajine.

    jeha je offline (nepripojený) jeha

    jeha
    Bobina
    Prosím o radu.


    Materska spol. nam fakturuje zaochrannu znamku / ČR.
    je potrebné odviesť zrážkovú daň?
    10% zrazit a odviest na DU, spravne by si ta ceska spol. mala podat DP na DU Blava1 na konci roka, alebo poziadat DU aby vydal rozhodnutie o vysporiadani dan. povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.