Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH

Prosím Vás ako účtujete DH na konci mesiaca ak napr.343 019vstup a 343 119 výstup a preúčtovávate to na účet 343 050-vyspor.s DU.343 019 a 343 119 by mali zostať nulové, ak je správne odvedená DPH.Čo ak nie je správne opdvedená napr. o 150 Sk a nechcete už podávať dodat.daň.priznanie, čo s tým zostatkom na účte?
Usporiadat
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

dobre som tomu porozumela, je to len nesprávne vyrovnané s DÚ? Tak potom v ďalšom mesiaci uhraď menej, alebo viac o tých 150,-Sk a účet sa Ti vyrovná.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Presne nerozumiem otázke, akože priznanie bolo vyplnené správne, len sa zaplatilo o 150 sk menej? Potom tých 150 asi ešte doplatíte, nie? Alebo ste zistili, že máte priznanie nesprávne a nechcete kvôli 150 Sk podávať opravné?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ja to chápem tak, že zle vyplnila DP. V tom prípade by som určite podala opravné DP na tých 150,--. Keď preúčtovala 343 vstupy a výstupny na 343 vysporiadanie, asi to nesedelo s daň. priznaním.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Myslela som to presne ako píše janaGT.Ak podám priznanie a potom sa mi stane, že nájdem doklad s DPH, ktorý mal byť zaradení v tom mesiaci, a nechcem už podávať dodatočné priznanie.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Tak podľa mňa ten doklad čo nájdeš neskôr, dáš, teda zaúčtuješ do toho mesiaca v ktorom si ho našla a nemusíš robiť opravné DPH. Myslím si dobre?
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Podľa toho ako vznikla suma. Ak doklad napr. faktúra bola zaevidovaná a zaučtovaná a zabudlo sa to dať do DPH, a nechce sa robiť opravné priznanie, tak DPH bude nedanový naklad.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Keď preúčtovávate účty 343 119vstup a 343 219výstup cez účet napr. 343 500-vysporiad.s DU, účtujete vždy koncom mesiaca k 30.-temu, alebo k dátumu podania daň.priznania DPH to preúčtovávate ce interný doklad na základe daň.priznania(napr.25.-teho)???????????
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ja to účtujem na konci mesiaca, resp. som teraz štvrťročný platca, tak na konci štvrťroku.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

zuzana
Keď preúčtovávate účty 343 119vstup a 343 219výstup cez účet napr. 343 500-vysporiad.s DU, účtujete vždy koncom mesiaca k 30.-temu, alebo k dátumu podania daň.priznania DPH to preúčtovávate ce interný doklad na základe daň.priznania(napr.25.-teho)???????????
Ja to preučtovávm až na konci roka t.j. k 31.12. Mesačne si ale sledujem, či mi to sedí s daňovým priznaním.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Marianna a ako máš členenú analytiku DPH?
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

jasnééé, nájdený doklad zaraď vtedy, kedy si ho našla a máš po starostiach
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak mám v účtovnej osnove nadefin.účet 343 019 nákup tov. a služieb-je to účet aktívny alebo pasívny, ak sa účtuje na strane MD????????Účet 343 119 dodanie tov a služ.v tuz.je pasívny.
Ak je to samozdanenie účty 343AE/343AE jeden je aktívny a jeden pasívny????alebo sú oba pasívne, alebo všetky účty DPH sú pasívne, aj keď sa na nich účtuje na strane MD a DAL???
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

zuzana
Ak mám v účtovnej osnove nadefin.účet 343 019 nákup tov. a služieb-je to účet aktívny alebo pasívny, ak sa účtuje na strane MD????????Účet 343 119 dodanie tov a služ.v tuz.je pasívny.
Ak je to samozdanenie účty 343AE/343AE jeden je aktívny a jeden pasívny????alebo sú oba pasívne, alebo všetky účty DPH sú pasívne, aj keď sa na nich účtuje na strane MD a DAL???
Ja mám nadefinované takto:
343 vstup aktívny, riadok 54
343 výstup, pasívny, riadok 110
343 vysporiadanie, pasívny, r. 110
Naposledy upravil janaGT : 26.08.04 at 07:03
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A pri zahraničných faktúrach?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

zuzana
A pri zahraničných faktúrach?
Zuzka to ti neporadím, nakoľko zatiaľ ešte do zahraničia nevyvážame. Ale mňa tieto problémy čakajú od októbra. Takže už sa veľmi "teším".
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

zuzana
Ak mám v účtovnej osnove nadefin.účet 343 019 nákup tov. a služieb-je to účet aktívny alebo pasívny, ak sa účtuje na strane MD????????Účet 343 119 dodanie tov a služ.v tuz.je pasívny.
Ak je to samozdanenie účty 343AE/343AE jeden je aktívny a jeden pasívny????alebo sú oba pasívne, alebo všetky účty DPH sú pasívne, aj keď sa na nich účtuje na strane MD a DAL???
Vie mi ešte niekto poradiť ohľadne tohoto.Ja ak mám v účt.osnove nadef.účet 343 ako pasívny nedá sa mi dať 343 019nákup tov.a.sl.ako aktívny účet, môžem ho nechať ako pasívny?,
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ja si myslím, že celý účet 343 by mal byť zaradený v súvahe podľa celkového zostatku a nie členiť analytiky do pasív alebo aktív. Alebo sa mýlim? Viem, že s niektorými programami sú problémy a treba si to ručne nastaviť, ale niektoré to berú automaticky.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Ja nemám účet 343 vôbec členený. Je to chyba?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Veď práve to.Keď mám celý účet 343 ako pasívny, analitiky DPH vstup-účtovanie MD sa mi už nedajú nastaviť ako aktívny účet.Nemôžu zostať pasívnym účtom a bude sa na nich účtovať ako na aktívnych?????
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ak si prečítate Usmernenie k účtovaniu DPH ..., tak tam na str. 3 , je napísané:

Použitie analytických účtov k účtu 343-DPH:
Účtový rozvrh po 1.5.2004 pre analytické členenie si každá účtovná jednotka vypracuje interne. Povinnosť preukazovania jednotlivých náväzností na daňové priznanie striktne z analytických účtov postupy účtovania po 1.1.2003 neustanovujú. To znamená, že účtovná jednotka sa v súlade so zákonom rozhodne sama ako bude pri účtovaní postupovať. Môže sa rozhodnúť aj pre nasledujúcu alternatívu:
Účtovná jednotka si vytvorí analytické účty k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty v členení na právo na odpočítanie a na daňovú povinnosť, pričom nadväznosť na daňové priznanie zabezpečí cez analytickú evidenciu nie cez analytické účty. Analytická evidencia musí nadväzovať na § 70 zákona o DPH.
Naposledy upravil bea : 26.08.04 at 08:17
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať