Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2011

Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matusisko Pozri príspevok
Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
No neviem ktorý zamestnávateľ by spätne riskol prihlásenie pracovníka. Za to sú vysoké pokuty lebo defakto je to práca na čierno.
Skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t165480-materska.html a odkazy uvedené v nej. Možno prídete na lepšie riešenie.
1 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

NO TOTO SOM číTALA AJ JA, ALE FAKT TO POCUJEM PRVY KRAT A NEVIEM AKO TO FUNGUJE V REALE: Ak ste na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásená odo dňa 26. 1. 2011 a dieťa sa narodí 30. 9. 2011, podmienku 270 dní z tohto poistenia do pôrodu nesplníte. Ak so zamestnávateľom uzatvoríte pracovný pomer budete povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Ak Vám tento pracovný pomer skončí, ukončí sa Vám aj povinné nemocenské poistenie. Ak toto povinné nemocenské poistenie bude ukončené pred pôrodom je možné ho, na účely splnenia podmienky 270 dní, do dobrovoľného nemocenského poistenia započítať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No kým to ludia nevyskúšajú tak nezistí sa či to funguje.
Princíp by bol cca taký aspoň ja tomu tak rozumiem:

DNP od 1.4.2011 do pôrodu teda napr. 11.10.2011 tj 194 dni poistenia.
zamestnanie od 1.4.2011 do 20.6.2011 tj 81 dní
spolu 194 + 81 = 278 dní poistenia.

Materská by tým pádom nebola z maxima ale len z výšky DNP, ale zase zamestnanie by nemuselo byť na plný úväzok, ale na čiastočný z nízkym VZ.

Ktohovie či to tak funguje. Aj ked vyjadrenie SP je také aké je.
1 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

Čiže v našom prípade by stačilo keby sa k 6.4.2011 prihlásila ako DOBROVOLNE NEMOC.POISTENÁ osoba z max.VZ 1116,75 do nástupu na materskú do 14.10.2011 by splnila 191 dní nemoc. poistenia a taktiež by splnila podm. 26. týždnou poistenia a mala by nárok na maximálnu matersku.K 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP z max.VZ, kde by 5.5.2011 nastupila na PN (rizikove tehotenstvo)ktorý by skončila k dátumu 30.9.2011 t.j.pred dátumom porodu tu by získala 153 dní nemoc. poistenia, dokopy by to bolo 344 dní nemoc poistenia - takto to mám chápať?
Mohlo by to byť takto?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matusisko Pozri príspevok
Čiže v našom prípade by stačilo keby sa k 6.4.2011 prihlásila ako DOBROVOLNE NEMOC.POISTENÁ osoba z max.VZ 1116,75 do nástupu na materskú do 14.10.2011 by splnila 191 dní nemoc. poistenia a taktiež by splnila podm. 26. týždnou poistenia a mala by nárok na maximálnu matersku.K 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP z max.VZ, kde by 5.5.2011 nastupila na PN (rizikove tehotenstvo)ktorý by skončila k dátumu 30.9.2011 t.j.pred dátumom porodu tu by získala 153 dní nemoc. poistenia, dokopy by to bolo 344 dní nemoc poistenia - takto to mám chápať?
Mohlo by to byť takto?
Absolútne nie, jedno poistenie musíš mať ukončené. A navyše aj keby si sa zamestnala z max. VZ tak by si PN dostávala minimálnu, lebo v tomto nesplníš podmienku 90 dní poistenia.
Čítaj aj staršie príspevky na porade, treba vyhľadať. A dalšia vec, max. VZ je preto maximálny aby súčet VZ zo zamestnania a DNP neprekročil túto hranicu.

Môj názor ak to vyjadrenie zo SP je pravdivé, tak potom máš šancu získať materskú ale nie maximálnu no skoro maximálnu.
Ak to nefunguje tak bohužial, trebalo skôr myslieť na pripoistenie. A ostane len rodičovský príspevok.

Lebo veľmi pochybujem, že by niekto riskoval za spätné prihlásenie do SP ...
1 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

takže ak to konečne dobre chápem, tak by sa to dalo nasledovne od 6.4.2011 DNP z max. 1116,75 toto nem.poistenie bude trvat stále ( do nástupu na matersku je to 191 dní), od 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP-polovic.uvazok do 31.7.2011 ( t.j. 92 dní). Spolu je to 283 dní nemoc.poistenia. PN by teda oželela, ale materskú by mala z maxima nie? a tam sa spomína jedno nemoc.poistenie ukončené, či nie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matusisko Pozri príspevok
takže ak to konečne dobre chápem, tak by sa to dalo nasledovne od 6.4.2011 DNP z max. 1116,75 toto nem.poistenie bude trvat stále ( do nástupu na matersku je to 191 dní), od 1.5.2011 by sa zamestnala na HPP-polovic.uvazok do 31.7.2011 ( t.j. 92 dní). Spolu je to 283 dní nemoc.poistenia. PN by teda oželela, ale materskú by mala z maxima nie? a tam sa spomína jedno nemoc.poistenie ukončené, či nie?
V čase ak by bola zamestnaná tak by sa znížil VZ pre DNP a tým by jej v DNP vznikol preplatok a nižší VZ, takže materská by nebola maximálna.

Bohvie či to funguje.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, chcem sa opýtať, kamoška je na RD, zamestnaná. Zistila ze je opať tehu. Bude mať nárok na MD? Z čoho sa jej bude počítať? Z pravdepodobného VZ zo zamestnania? teraz je na RD cca polroka + materska 6m., male sa ma narodit koncom roka.

A este ja, som SZCO, na RD, teraz odvody platim len dobrovolne nemocenske z maxima od 1.2.(s tym ze som si zrusila min.VZ a nasledne prihlasila max. VZ) inač si DNP platim od 9/2006 v kuse okrem prestavky počas MD. Do porodu 26tt maxima stiham, niekdy v auguste mam splnene, nastup na MD v septembri niekedy, ked by sm teraz sla nahodou na PN tak počas PN si neplatim odvody do SP a teda a mi to nepočita do tych 26tt? Ak nebudem musiet ist, tak este mozem mesiac pred porodom byt PN a uz v pohode mam max. matersku? a PN by sa z čoho počitala?

dakujem za odpovede
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa opýtať, kamoška je na RD, zamestnaná. Zistila ze je opať tehu. Bude mať nárok na MD? Z čoho sa jej bude počítať? Z pravdepodobného VZ zo zamestnania? teraz je na RD cca polroka + materska 6m., male sa ma narodit koncom roka.
Z pravdepodobného VZ zo zamestnania.
A este ja, som SZCO, na RD, teraz odvody platim len dobrovolne nemocenske z maxima od 1.2.(s tym ze som si zrusila min.VZ a nasledne prihlasila max. VZ) inač si DNP platim od 9/2006 v kuse okrem prestavky počas MD. Do porodu 26tt maxima stiham, niekdy v auguste mam splnene, nastup na MD v septembri niekedy, ked by sm teraz sla nahodou na PN tak počas PN si neplatim odvody do SP a teda a mi to nepočita do tych 26tt? Ak nebudem musiet ist, tak este mozem mesiac pred porodom byt PN a uz v pohode mam max. matersku? a PN by sa z čoho počitala?
Môžeš ísť na PN - doba nemoc.poistenia Ti beží aj počas PN, takže materské bude z maxima.
PN z minima pokiaľ pôjdeš do tých 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP.
dakujem za odpovede
Odpovede červeným.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Andyke Pozri príspevok
Odpovede červeným.
dakujem velmi pekne, takze ak by som sla na PN teraz tak z minima sa počita, ale matersku mi to neovplivny a aj ked počas PN nebudem platit tak dostanem maximalnu? vdaka
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tvoja PN nebude mať vplyv na výpočet materského, takže pokiaľ máš zdravotné problémy, kľudne choď na PN.
Obdobie PN je vylúčiteľná doba pri výpočte DVZ.
0 0
matusisko matusisko

matusisko je offline (nepripojený) matusisko

áno materská by nebola maximálna, ale skoro maximálna (HPP bude na polovič.úvazok) - to je pravda. Sociálna poisťovna Bratislava mi to odobrila, len sa mi zdá že mi povedali ze pár dní pred nástupom na materskú, cize pred 14.10.2011 musí ukončiť aj DNP???? neviete poroadiť je to tak???? Dobre som to postrehla?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Andyke Pozri príspevok
Tvoja PN nebude mať vplyv na výpočet materského, takže pokiaľ máš zdravotné problémy, kľudne choď na PN.
Obdobie PN je vylúčiteľná doba pri výpočte DVZ.
dakujem,zatial som v nemocnici,uvidime ako dopadnem.a max.vz mam este len dva mesiace,aj tak je to v pohode a matersku budem mat max?vdaka,asi sa uz opakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

matusisko Pozri príspevok
áno materská by nebola maximálna, ale skoro maximálna (HPP bude na polovič.úvazok) - to je pravda. Sociálna poisťovna Bratislava mi to odobrila, len sa mi zdá že mi povedali ze pár dní pred nástupom na materskú, cize pred 14.10.2011 musí ukončiť aj DNP???? neviete poroadiť je to tak???? Dobre som to postrehla?
... prilož prosím ťa to "odobrenie" SP - a môžeš ...
podľa mňa to je jemne povedané "divnô" ... v každom prípade by dobre mať to na papieri ... lebo ak príde k lámaniu chleba
0 0
webdizajnerka webdizajnerka

webdizajnerka je offline (nepripojený) webdizajnerka

Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku?ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka? potom sa pobera rodicovsky prispevok? v akej je vyske? dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? Vopred dakujem za informacie.
0 0
miika1 miika1

miika1 je offline (nepripojený) miika1

Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?
0 0
katka1905 katka1905

katka1905 je offline (nepripojený) katka1905

Príspevok MIIKA1: Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?

Tento problém trápi aj mňa. Viete nám prosím niekto poradiť?
0 0
Qvixa Qvixa

Qvixa je offline (nepripojený) Qvixa

Dobrý deň.
Rada by som sa dozvedela, aká bude výška mojej materskej, prípadne PN:
som zamestnaná od 3/2007 bez prerušenia. Od 1.11.2010 si dobrovoľne priplácam do maximálneho vymeriavacieho základu. Termín pôrodu mám 26.10.2011. Hrozí mi ísť na PN z dôvodu rizikového tehotenstva - to by som ale ešte momentálne nemala splnenú podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia.
Ak pôjdem teraz na PN, môžem si ďalej priplácať dobrovoľne, aby mi ostala vyššia materská?
Ak si teraz znížim vymeriavací základ pri dobrovoľnom poistení, bude sa mi materská rátať z toho, čo som odviedla v minulom roku?
za odpovede vopred ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Qvixa Pozri príspevok
Dobrý deň.
Rada by som sa dozvedela, aká bude výška mojej materskej, prípadne PN:
som zamestnaná od 3/2007 bez prerušenia. Od 1.11.2010 si dobrovoľne priplácam do maximálneho vymeriavacieho základu. Termín pôrodu mám 26.10.2011. Hrozí mi ísť na PN z dôvodu rizikového tehotenstva - to by som ale ešte momentálne nemala splnenú podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia. PN ti bude vyplácaná len zo zamestnania, DNP musíš platiť nadalej v nezmenenej výške.
Ak pôjdem teraz na PN, môžem si ďalej priplácať dobrovoľne, aby mi ostala vyššia materská? Musíš platiť aby si mala nárok na materskú z DNP.
Ak si teraz znížim vymeriavací základ pri dobrovoľnom poistení, bude sa mi materská rátať z toho, čo som odviedla v minulom roku? Ano, ale musíš znížiť. Nezrušiť a nezaložiť nové na to pozor.
za odpovede vopred ďakujem.
Odpovede v texte modrým.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

webdizajnerka Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku? Nie nemusíš, lebo sa ukrátiš o výšku materskej ak si povinne poistená v SP a aj dobrovolne nemocensky . ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka?

  • zvyšuje sa z 55 % na 60 % denného vymeriavacieho základu; zvýšenie bude vykonané automaticky bez podania žiadosti
  • obdobie poskytovania materského sa predlžuje z 28 týždňov na 34 týždňov

potom sa pobera rodicovsky prispevok? áno v akej je vyske? 190,10 € dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? Vieš, zrátaj si VZ z DNP, VZ z minulého roka zo živnosti a cca vynásob to 60%. pokial budem mat rizikove tehotenstvo tak budeš mať PN nie materskú, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? viď vyššie napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? áno pôrodné + príspevok k nemu Vopred dakujem za informacie.
V texte, a nepísala som ti už niekedy? Lebo sa mi zdáš povedomá a áno našla som si to http://www.porada.sk/t166293-zivnost...ml#post1719358
Myslíš, že ti niekto niečo iné napíše? Alebo čo čakáš že sa dokola pýtaš na to isté. Ak niečomu nerozumieš tak bud konkretnejšia a nezahlť to kopou otázok , ktoré sa opakujú.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať