Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2011

Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Usporiadat
alfaekon alfaekon

alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

Chcem si len ujasniť pár informácií. 5 rokov som zamestnaná na HPP bohužiaľ s minimálnou mzdou. Nástup na MD budem mať asi koncom 12/2011. Ak sa 90 dní pred nástupom na MD zamestnám v inej firme s vyšším platom bude sa mi materská rátať z nového zamestnania??
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Alfaekon ale už v tejto téme som Ti odpovedala na túto otázku :

http://www.porada.sk/t171089-matersk...cet-vysky.html
1 0
alfaekon alfaekon

alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

ďakujem.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

OTÁZKA
Dobrý deň,
prosím Vás o približné určenie vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.
Osoba čisto (žiadne povinné NP) dobrovoľne nemocensky poistená od 01.09.2010 z minimálneho VZ až do 22.06.2011, kedy bola podaná odhláška z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dňa 24.06.2011 bola podaná prihláška na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ, tj. zo sumy 1116,75 €, poistenie bude trvať.
Predpokladaný termín pôrodu je 25.02.2012. Mohli by Ste mi prosím napísať z akej sumy by sa podľa terajších zákonov vyratávala materská? Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je 60% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. V zmysle zákona č. 543/2010 Z.z. o sociálnom poistení je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalen dárneho mesiaca, predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské. Podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká aj nové rozhodujúce obdobie. Preto sa materská bude počítať z odvodov poistného, ktoré boli do Sociálnej poisťovne odvedené v rozhodujúcom období od 24.06.2011 do 31.12.2011

Výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň. Pravdepodobný denný vymeriavací základ pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2011 do 31.12.2011 v sume 329.06 EUR. Z uvedeného vyplýva, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržite trvať do nástupu na materskú, t.j. do šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, 26 týždňov, materská bude vypočítaná z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa


Ahojte poraďáci, ja som z tohto fakt antitalent, vznikne teda poistenej nárok na maximálny VZ? Prosím veľmi, uistite ma, že to tak je
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grammatika Pozri príspevok
OTÁZKA
Dobrý deň,
prosím Vás o približné určenie vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.
Osoba čisto (žiadne povinné NP) dobrovoľne nemocensky poistená od 01.09.2010 z minimálneho VZ až do 22.06.2011, kedy bola podaná odhláška z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dňa 24.06.2011 bola podaná prihláška na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ, tj. zo sumy 1116,75 €, poistenie bude trvať.
Predpokladaný termín pôrodu je 25.02.2012. Mohli by Ste mi prosím napísať z akej sumy by sa podľa terajších zákonov vyratávala materská? Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je 60% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. V zmysle zákona č. 543/2010 Z.z. o sociálnom poistení je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalen dárneho mesiaca, predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na materské. Podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká aj nové rozhodujúce obdobie. Preto sa materská bude počítať z odvodov poistného, ktoré boli do Sociálnej poisťovne odvedené v rozhodujúcom období od 24.06.2011 do 31.12.2011

Výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň. Pravdepodobný denný vymeriavací základ pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2011 do 31.12.2011 v sume 329.06 EUR. Z uvedeného vyplýva, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržite trvať do nástupu na materskú, t.j. do šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, 26 týždňov, materská bude vypočítaná z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa


Ahojte poraďáci, ja som z tohto fakt antitalent, vznikne teda poistenej nárok na maximálny VZ? Prosím veľmi, uistite ma, že to tak je
Ano, vznikne.
Naposledy upravil Xanti : 01.07.11 at 12:34
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

26týž. jej uplynie 22.12. (pri posledn. prihlásení 24.6.), tj. už nástup na md 23.12. by bol ok, no jej vychádza 8týž. pred očak. term. pôrodu na 31.12.2011, tj. dokonca má zaručené, že ak by sa aj menil zákon, jej to vyjde a môže nastúpiť na md ešte v r.2011. teda ak jej ostane očak.dátum pôrodu na žiadosti o materske najneskôr 25.2.2012
3 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

ďakujem veľa, takže už len sledovať zákon, čo nachystajú a aké budú prechodné usmernenia..
Ja som sa len bála, že keď ukončila a bola deň nepoistená, tak aby náhodou to nerobilo problém...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, známa bola na SP a povedali jej ze nema narok na materske. Na matersku nastupuje niekedy v oktobri. od 11/2010 je nezamestnana, ale podla mojich vypočtov narok by mat mala, lebo za posledne dva roky robila (11/2009-11/2010) s tym ze bola na konci aj na PN. Ale pn sa počita do doby poistenia vsak? Dalo by sa este niečo poriesit s DNP? Niečo sa mi mari ze doba ukončeneho NP sa spočitava s existujucim NP, čo by mohlo byt to dnp. Mam zle info? vdaka za rady
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, známa bola na SP a povedali jej ze nema narok na materske. Dobre jej povedali, v súčastnej situácii nemá nárok na materské. Na matersku nastupuje niekedy v oktobri. od 11/2010 je nezamestnana, ale podla mojich vypočtov narok by mat mala, lebo za posledne dva roky robila (11/2009-11/2010) s tym ze bola na konci aj na PN. Ale pn sa počita do doby poistenia vsak? Dalo by sa este niečo poriesit s DNP? Ano dalo, ale DNP z minima 329,06 eur a materská z toho by bola cca 197 eur ( čo je len málo viac ako rodičovský príspevok ) Niečo sa mi mari ze doba ukončeneho NP sa spočitava s existujucim NP, Ano pripočítava sa. čo by mohlo byt to dnp. Mam zle info? vdaka za rady
No neviem čo robila tvoja známa doteraz, je škoda lebo keby si začala platiť DNP do 8 týždna tehotenstva z maxima mala by splnenú podmienku 26 týždňov platenia tým pádom by mala maximálnu materskú.
Teraz ked si uzavrie DNP, tak tá materská bude ako som napísala vyššie o pár eur vyššia ako rodičovský príspevok.
A asi už sa nestihne ani zamestnať na min. 90 dní aby sa jej materská rátala z toho VZ.

Dosť neskoro chce riešiť tieto veci, a pred nástupom na materskú sa jej stačí prihlásiť na DNP z minima.
2 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Xanti Pozri príspevok
No neviem čo robila tvoja známa doteraz, je škoda lebo keby si začala platiť DNP do 8 týždna tehotenstva z maxima mala by splnenú podmienku 26 týždňov platenia tým pádom by mala maximálnu materskú.
Teraz ked si uzavrie DNP, tak tá materská bude ako som napísala vyššie o pár eur vyššia ako rodičovský príspevok.
A asi už sa nestihne ani zamestnať na min. 90 dní aby sa jej materská rátala z toho VZ.

Dosť neskoro chce riešiť tieto veci, a pred nástupom na materskú sa jej stačí prihlásiť na DNP z minima.
na socialke sa pytala, nejakej mzdarky a neviem koho este a kazdy jej vravel ze narok mat nebude tak to neriesila, skoda, ze sa tak rychlo vdzala a nenasla si čas troska posurfovat na nete .( neviem sice kedy si to zistovala, či uz vtedy fakt nebolo neskoro. Takze nema vyznam riesit uz DNP dakujem za odpoved. ale aj tak mi neide do hlavy. ved RO by mal byt rok 2010 a vtedy este pracovala, tak prečo nema narok na MD?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinika Pozri príspevok
na socialke sa pytala, nejakej mzdarky a neviem koho este a kazdy jej vravel ze narok mat nebude tak to neriesila, skoda, ze sa tak rychlo vdzala a nenasla si čas troska posurfovat na nete .( neviem sice kedy si to zistovala, či uz vtedy fakt nebolo neskoro. Takze nema vyznam riesit uz DNP dakujem za odpoved. ale aj tak mi neide do hlavy. ved RO by mal byt rok 2010 a vtedy este pracovala, tak prečo nema narok na MD?
Lebo ochranná lehota po ukončení zamestnania je 8 mesiacov. Čo už nestíha je rok mimo.

Ako ked si založí DNP z minima, tak na minimálne materské mať nárok bude.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Xanti Pozri príspevok
Lebo ochranná lehota po ukončení zamestnania je 8 mesiacov. Čo už nestíha je rok mimo.

Ako ked si založí DNP z minima, tak na minimálne materské mať nárok bude.
a prečo len minimalne? ked by platila z maxima? aha tam nesplni tych 26tt a minimalna md je asi kolko? v porovnani s RP? vdaka
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ta kočka si to zistovala hned ako otehu, ale mala smolu na socialke ju pani odpinkala a ona sa uz nepytala inych zamestnancov, ja sama som mala take skusenosti, ale kedze to troska sledujem, tak by som sa pytala aj inych kym nedostanem normalnu odpoved
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ved som ti sumu cca materskej napísala do prvého príspevku .. máš to tam modrým v texte.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Xanti prepač, ja čitala hlavne text pod mojim prispevkom a maly tu otravuje tak to taka robota ) dakujem krasne este raz
0 0
majulka27 majulka27

majulka27 je offline (nepripojený) majulka27

Ďakujem za odpoveď. Ja som teraz teda zamestnaná od 01.05.2011 s VZ 630 EUR, od 01.07.2011 mám aj druhé zamestnanie z minimálneho VZ, podarilo sa mi zamestnať. Teraz mám teda 2 pracovné pomery. Keď budem mať takýto súbeh nemocenských poistení, vyjde mi teda nárok na materskú? A ak áno, tak koľko by som mohla dostávať materskú? U ktorého zamestnávateľa by som mala pred nástupom na MD ukončiť prac.pomer, aby sa mi to započítalo? Na MD nastupujem 28.10.2011. Viete mi poradiť ako mať materskú čo najvyššiu? Prosím o pomoc a veľmi pekne ďakujem za odpoveď
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

majulka27 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ja som teraz teda zamestnaná od 01.05.2011 s VZ 630 EUR, od 01.07.2011 mám aj druhé zamestnanie z minimálneho VZ, podarilo sa mi zamestnať. Teraz mám teda 2 pracovné pomery. Keď budem mať takýto súbeh nemocenských poistení, vyjde mi teda nárok na materskú? A ak áno, tak koľko by som mohla dostávať materskú? U ktorého zamestnávateľa by som mala pred nástupom na MD ukončiť prac.pomer, aby sa mi to započítalo? Na MD nastupujem 28.10.2011. Viete mi poradiť ako mať materskú čo najvyššiu? Prosím o pomoc a veľmi pekne ďakujem za odpoveď
.. nuž - je to pekné, že máš dokonca dve zamestnania ...
270 dní poistenia už normálne nezískaš
Ale! ... ke´dže SP má taký výklad (predch príspev) ... tak podľa toho výkladu ukončiť ten druhý PP (s min VZ)
No a daj nám vedieť, ako to dopadlo ..
tiež by ma veľmi zaujímalo, či to naozaj platí.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majulka27 Pozri príspevok
Chcem sa len informovať - 9.4.2008 som išla na MD, HPP som mala na dobu určitú do 14.8.2008. Poberala som materskú a potom som bola do 30.4.2011 na rodičovskom príspevku. Od 1.5.2011 som sa zamestnala na HPP. Som opäť tehotná, dieťatko sa má narodiť 19.11.2011. Mám nárok na materskú? Ak nie, je spôsob, aby som mala nárok na materskú a splnila podmienku 270 dni? Dnes som sa bola informovať na SP, odbili ma, že nárok nemám a absolútne mi neboli ochotné v tomto poradiť. Myslela som si, že keď som sa po MD opäť zamestnala, budem mať nárok na materskú. Z SP som išla s plačom. Je nejaký spôsob, že by som si teraz popri odvodoch od zamestnávateľa do NP platila aj dobrovoľný príspevok na NP a mohol by mi vzniknúť nárok na materské? Viete mi, prosím v tomto nejako poradiť a pomôcť? Ďakujem.
majulka, bohužial - pracovníčky SP majú pravdu. Počas poberania RP (bez zamestnania) si nebola nemocensky poistená. Podmienku 270 dní v posl. dvoch rokoch sa ti v žiadnom prípade nepodarí splniť - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok, prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Doba poistenia pri súbežnom pracovnom pomere sa započítava len raz, ak je splnená podmienka poistenia (čo v tvojom prípade nie je), ovplyvní len výšku vymeriavacieho základu pre výpočet materského

Nech rátam - ako rátam, od 1.5. do pôrodu 270 dní nie je.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
majulka, bohužial - pracovníčky SP majú pravdu. Počas poberania RP (bez zamestnania) si nebola nemocensky poistená. Podmienku 270 dní v posl. dvoch rokoch sa ti v žiadnom prípade nepodarí splniť - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok, prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Doba poistenia pri súbežnom pracovnom pomere sa započítava len raz, ak je splnená podmienka poistenia (čo v tvojom prípade nie je), ovplyvní len výšku vymeriavacieho základu pre výpočet materského

Nech rátam - ako rátam, od 1.5. do pôrodu 270 dní nie je.
Ale majulka to skúša podľa "výkladu SP" ... (viď predch prísp) .. tak jej držím palce!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Ale majulka to skúša podľa "výkladu SP" ... (viď predch prísp) .. tak jej držím palce!
len "tetuškám" asi zabudla povedať, že v tom čase keď vznikol prac.pomer, už bola tehotná...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať