Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2011

Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
len "tetuškám" asi zabudla povedať, že v tom čase keď vznikol prac.pomer, už bola tehotná...
Veronika,
podľa toho skúša http://www.porada.sk/1779510-post61.html a v tej téme je aj vyjadrenie SP.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Vďaka Xanti a jej vedomostí som napísala na SP. Prikladám čerstvú odpoveď zo SP, otázka sa mi sem nezmestila, ale pýtam sa na súbeh DNP a zamestnania,aby bola splnená podmienka 270 dní. Máme ten istý problém ako Majulka.

Dobrý deň Vám prajeme.

Materské je dávka nemocenského poistenia. Poistenkyni vzniká nárok na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote. Ďalšou podmienkou nároku na materské je, že poistenkyňa musí splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch sa sleduje ku skutočnému dňu pôrodu. U dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa sleduje aj zaplatenie poistného na dobrov oľné nemocenské poistenie, to musí byť zaplatené v zákonom stanovenej lehote a výške.
Vy vo Vašom podaní uvádzate, že ste sa 14. júla 2011 prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie a určili ste si minimálny vymeriavací základ. Ku dňu pôrodu nesplníte z tohto nemocenského poistenia podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Čo sa týka započítavania ukončeného nemocenského poistenia ( zamestnania, nie je podstatné na aký úväzok pracujete) do obdobia 270 dní nemocenského poistenia, tak je to tak ako ste uviedli vo Vašom podaní. Teda, do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa Vám započíta akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, ktoré spadá do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Ďalej ste uviedli, že plánujete zmeniť vymeriavací základ na platenie poistného na maximálny vymeriavací základ. Dobrovo ľne nemocensky poistená osoba si môže zmeniť vymeriavací základ na platenie poistného, ktorý si určila, avšak najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo oznámenie doručené. Zmenou vymeriavacieho základu na platenie poistného nedochádza k zániku a opätovnému vzniku dobrovoľného poistenia. Určenie rozhodujúceho obdobia pre výpočet nemocenskej dávky závisí od vzniku nemocenského poistenia.

Výška materského je 60 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materského je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak nárok na materské vznikne poistenkyni v kalendárnom roku, v ktorom vzniklo aj nemocenské poistenie, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol nárok na dávku.
Poznamenávame, že pre výpočet materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné, aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 26 týždňov ku dňu nástupu na materské. Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), výška materskej sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho z ákladu. To je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
Pri posudzovaní nároku na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia sa bude posudzovať podmienka 270 dní nemocenského poistenia ku skutočnému dňu pôrodu a 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materskú dovolenku. Ďalšie informácie Vám poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá vedie Vaše nemocenské poistenie.
Naposledy upravil truch : 27.07.11 at 18:55
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronika,
podľa toho skúša http://www.porada.sk/1779510-post61.html a v tej téme je aj vyjadrenie SP.
príliš šalamúnska odpoveď z ústredia SP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dáška, uviedla si v dotaze odkedy trvá pracovný pomer ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
príliš šalamúnska odpoveď z ústredia SP.
Ved práve preto to posúvam dalej s varovaním, že ktohovie ako to bude.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Uviedla som presne 3 mesiace od 1.09. do 30.11.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, platím si DNP , chýbajú mi cca 14 dní do splnenia podmienky 270 dní. Momentálne som na PN už 7. deň. Som aj zamestnaná. Viem že z DNP nemám nárok na čerpanie PN, ale mám si platiť počas tejto PN-ky poistné alebo nie? Mám im poslať na SP nejaké oznámenie že som na PN-ke, keďže nesplnam podmienku, tak som si PN-ku dala u lekárky vypísať iba 1x-ako zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

elizabet100 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa Vás opýtať, platím si DNP , chýbajú mi cca 14 dní do splnenia podmienky 270 dní. Momentálne som na PN už 7. deň. Som aj zamestnaná. Viem že z DNP nemám nárok na čerpanie PN, ale mám si platiť počas tejto PN-ky poistné alebo nie? Ano musíš platiť DNP Mám im poslať na SP nejaké oznámenie že som na PN-ke, nie nič netreba keďže nesplnam podmienku, tak som si PN-ku dala u lekárky vypísať iba 1x-ako zamestnanec. Stačí jeden krát ako zamestnanec.
Ďakujem za odpoveď.
v texte modrým
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná od 1.12.2010, od toho istého dátumu mám aj DNP z rozdielu medzi max. VZ a VZ zo základného platu. Predpokladaný nástup na MD mám v polovici novembra, takže podmienku 270 dní poistenia spĺňam. Oplatí sa mi znížiť VZ z DNP teraz pred nástupom na MD (RO je rok 2010)? A aká je minimálna výška VZ z DNP, ak už platím nemocenské zo zamestnania? Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nela07 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná od 1.12.2010, od toho istého dátumu mám aj DNP z rozdielu medzi max. VZ a VZ zo základného platu. Predpokladaný nástup na MD mám v polovici novembra, takže podmienku 270 dní poistenia spĺňam. Oplatí sa mi znížiť VZ z DNP teraz pred nástupom na MD (RO je rok 2010)? A aká je minimálna výška VZ z DNP, ak už platím nemocenské zo zamestnania? Ďakujem.
No môžeš znížiť si VZ z DNP, minimálna výška je 329,06 € a mesačne sa platí 14,47 €.
Pozor na registračnom liste zaškrtni zmenu, a zmeniť sa to dá najbližšie k 1.9.2011 takže tú zmenu už aj dnes môžeš odniesť na SP.
1 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Xanti Pozri príspevok
v texte modrým
pochopila som to správne, teraz musím zaplatiť za celý mesiac, a keď splním podmienku 270 dní, pojdem na PN-ku dám si vypísať 2x PN-ku budem maródovať 20 dní, tak za mesiac zaplatím aby alikvótnu časť t.j. za 10 dní?
Ďakujem.
0 0
katika1201 katika1201

katika1201 je offline (nepripojený) katika1201

Dobry den,planujem otehotniet,zatial som zamestnana ale neviem do kedy lebo prepustaju.Zarabam takych 400 eur.Ked chcem doplacat dobrov.pripoistenie aby som mala najvyssiu matersku kolko mi to asi vyjde doplacat?a co potom ak by ma prepustili?alebo ak by ma prepustili a bola by som na marodke da sa platit pripoistenie aj pocas marodky?dakujem
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne navysit a predlzit aj rodicovsky prispevok nejakym pripoistenim. Ak ano, ako? Alebo je rodicovsky prispevok statna davka, s ktorou sa neda uz nic robit?
Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne navysit a predlzit aj rodicovsky prispevok nejakym pripoistenim. Ak ano, ako? Alebo je rodicovsky prispevok statna davka, s ktorou sa neda uz nic robit?
Dakujem
to druhé, ide o št. soc.dávku, nedá sa nič robiť. Jedine ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdr. stav, uznaný lekármi z upsvar, dá sa poberať dlhčie, do max. 6rokov. Ale samozrejme radšej zdravé dieťa, toto sa nedá ovplyvniť.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Dobrý deň, kamoška je zamestnaná od r.2005, ale od 1.1.2011 na 4 hod. v hrubom 159 €/mesiac. Chce otehotnieť a rozmýšľa nad max.materskou. Ako ju získa, aby čo najmenej zaplatila odvody?
1. Môže zrušiť prac.pomer a následne ho uzavrieť s tým istým zamestnávateľom len s vyšším platom 90 dní pred nástupom na MD, alebo to musí byť iný zamestnávateľ? Ďakujem za pomoc.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZDENIELA Pozri príspevok
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
odkedy je SZČO ?
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

beatad Pozri príspevok
Dobrý deň, kamoška je zamestnaná od r.2005, ale od 1.1.2011 na 4 hod. v hrubom 159 €/mesiac. Chce otehotnieť a rozmýšľa nad max.materskou. Ako ju získa, aby čo najmenej zaplatila odvody?
1. Môže zrušiť prac.pomer a následne ho uzavrieť s tým istým zamestnávateľom len s vyšším platom 90 dní pred nástupom na MD, alebo to musí byť iný zamestnávateľ? Ďakujem za pomoc.
Zistila som si odpoveĎ: čiže môže v r. 2012 ukončiť PP a následne uzavrieť PP na max VZ s tým istým zamestnávateľom 90 dní pred nástupom na MD.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ZDENIELA Pozri príspevok
Viem, je tu toho až nad hlavu na túto tému, ale pre istotu sa pýtam aj ja. SZČO platí povinné ale minimálne odvody na Soc.poist. už viac ako 1 rok. Momentálne je v 11.týždni tehotenstva a hrozí jej aj dlhodobá PN. Viete mi ešte v tomto prípade niečo poradiť? ĎAKUJEM
.. zamestnať sa .. v takom prípade by bol nárok na nemocenské z dvoch poistení .. aj keď len len z dvoch mim VZ (o PNke sa bavíme)
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Katy a R Pozri príspevok
.. zamestnať sa .. v takom prípade by bol nárok na nemocenské z dvoch poistení .. aj keď len len z dvoch mim VZ (o PNke sa bavíme)
A s tou materskou sa už nedá nič urobiť? Nepomôže sa teraz prihlásiť z rozdielu medzi maximom a minimom (to platí ako SZČO už viac ako 1 rok)???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať