Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2011

Dobrý deň chcela by som vedieť, priateľ si založil živnosť od 01.04.2011 auto ktoré chce používať na podnikanie nevložil do podnikania chce si písať cestáky (zatiaľ sa pre tento rok rozhodol tak), na daňový úrad poslal oznámenie o vzniku daňovej povinnosti od 01.04.2011 od kedy začal auto používať na podnikanie (ako fyzická osoba). Musí zaplatiť daň ihneď a zaslať i daňové priznanie k dani z MV alebo stačí podať DP k MV k 31.01.2012 a do vtedy za obdobie od 01.04-31.12.2011 zaplatiť daň? A môže si túto zaplatenú daň dať do výdavkov? (ostatné výdavky si nemôže dať - poistky ani PHM, opravy, údržby to mi je jasné). ďakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Daň bude platiť až v januári 2012 na základe podaného priznania k dani z MV. je to daňovo uznaný výdavok v roku úhrady.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sally Pozri príspevok
Dobrý deň chcela by som vedieť, priateľ si založil živnosť od 01.04.2011 auto ktoré chce používať na podnikanie nevložil do podnikania chce si písať cestáky (zatiaľ sa pre tento rok rozhodol tak), na daňový úrad poslal oznámenie o vzniku daňovej povinnosti od 01.04.2011 od kedy začal auto používať na podnikanie (ako fyzická osoba). Musí zaplatiť daň ihneď a zaslať i daňové priznanie k dani z MV alebo stačí podať DP k MV k 31.01.2012 a do vtedy za obdobie od 01.04-31.12.2011 zaplatiť daň? A môže si túto zaplatenú daň dať do výdavkov? (ostatné výdavky si nemôže dať - poistky ani PHM, opravy, údržby to mi je jasné). ďakujem
Daňové priznanie k DzMV podá do 31.01.2012 a aj zaplatí daň. Náklady spojené s úhradou dane sú VOZD v JÚ, v PÚ na účte 538/A.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Daň bude platiť až v januári 2012 na základe podaného priznania k dani z MV. je to daňovo uznaný výdavok v roku úhrady.
S prvou polovicou súhlasím, nezdá sa mi však druhá časť : Daň z MV za rok 2011 by mala ísť do nákladov roku 2011 a nie 2012 - kedy je povinné ju uhradiť, alebo mi niečo uniklo ?! Vďaka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evuš Pozri príspevok
S prvou polovicou súhlasím, nezdá sa mi však druhá časť : Daň z MV za rok 2011 by mala ísť do nákladov roku 2011 a nie 2012 - kedy je povinné ju uhradiť, alebo mi niečo uniklo ?! Vďaka
No zadávateľka uvádza, že ide o živnostníka. A u živnostníka predsa k daňovo uznateľným výdavkom dôjde až pri zaplatení. Teda daň z MV za rok 2011 sa bude uhrádzať v 01/2012, a vtedy to bude aj vo výdavkoch. Bavíme sa o JÚ.

Ondrejvla načrtla riešenie pre PÚ.
2 0
sally sally

sally je offline (nepripojený) sally

ďakujem za radu
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Zoltán Kovács Pozri príspevok
No zadávateľka uvádza, že ide o živnostníka. A u živnostníka predsa k daňovo uznateľným výdavkom dôjde až pri zaplatení. Teda daň z MV za rok 2011 sa bude uhrádzať v 01/2012, a vtedy to bude aj vo výdavkoch. Bavíme sa o JÚ.

Ondrejvla načrtla riešenie pre PÚ.
Tak potom je to OK, samozrejme, že SZČO - náklad v roku úhrady
0 0
sally sally

sally je offline (nepripojený) sally

Dobrý deň,

chcela by som poradiť, idem vyplniť tlačivo Daňové priznanie k cestnej dani za rok 2011. Aký odstavec §85 dať (oddiel III, riadok 07 daňovník podľa §85), Manžel nevložil vozidlo do podnikania, nechal si ho na súkromnú osobu a bude si uplatňovať cestovné náhrady ja som uvažovala nad § 85 ods. 1 písm. c) ale neviem či je to dobre, a to tlačivo ako firma alebo súkromná osoba? robím to prvý krát.

Riadok č. 07 -
uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:
- § 85 ods. 1 písm. a) zákona - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, - § 85 ods. 1 písm. b) zákona - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla, - § 85 ods. 1 písm. c) zákona - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
- § 85 ods. 1 písm. d) zákona - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí. - § 85 ods. 2 písm. a) zákona - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

sally: §85 ods.1 písm a)
1 0
sally sally

sally je offline (nepripojený) sally

ďakujem za radu
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Dobrý deň,
poprosím o radu:
Ak ide na služobnú cestu zamestnanec a použije nie firemné vozidlo, ale vozidlo napr. svojej manželky, zamestnavateľ mu preplatí cestovné náhrady + náhradu za amortizaciu vozidla (0,183 eur za km) aky § uvedie zamestnavateľ do daňového priznania? §85 ods.1 písm. c)?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosím o radu:
Ak ide na služobnú cestu zamestnanec a použije nie firemné vozidlo, ale vozidlo napr. svojej manželky, zamestnavateľ mu preplatí cestovné náhrady + náhradu za amortizaciu vozidla (0,183 eur za km) aky § uvedie zamestnavateľ do daňového priznania? §85 ods.1 písm. c)?
ďakujem
Nie, je to §85 odst.2. písm.a.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ďakujem
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

ale v §85 odst.2. písm. a je napisané:
(2) Daňovníkom je tiež

  1. zamestnávateľ
  1. , ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
  1. ale v tomto prípade zamestnanec nie je zapisaný v dokladoch, ale jeho manželka.....
    aj vtedy to plati?

    dakujem
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Dobrý deň,
prosím, ako to je ak daňovník, ktorý platí daň z motor. vozidiel viac rokov a v priebehu roka 2011 sa prestahoval do iného okresu, ale vozidlo neprepísal na DI, ŠPZ vozidla má stále tu istú. Riadne DP za FO bude podávat už na DU prislušnom podla terajšieho trvalého pobytu, ale čo s daňou z motorových vozidiel? Ďakujem
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

anka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosím o radu:
Ak ide na služobnú cestu zamestnanec a použije nie firemné vozidlo, ale vozidlo napr. svojej manželky, zamestnavateľ mu preplatí cestovné náhrady + náhradu za amortizaciu vozidla (0,183 eur za km) aky § uvedie zamestnavateľ do daňového priznania? §85 ods.1 písm. c)?
ďakujem
Vozidlo nepodlieha dani z MV, keďže zamestnanec nie je držiteľom ani majiteľom vozidla.
Naposledy upravil truch : 22.01.12 at 18:49
2 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

otázka č.19 , ale pomôžu aj ostatné...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ak má daňovník auto prihlásené 15.11.2011, tak do počtu mesiacov sa započítava aj november? Vďaka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno aj 11/2011
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Prosím o radu : +
Zamestnávateľ prepláca cestovné náhrady- platí DMV za autá § 85,ods.2 písm.a
Ale podávam DP z DMV podľa miesta príslušnosti vozidla , to znamená , že ak je jedno vozidlo je prihlásené na DI v PN, druhé na DI v NR , musím podať 2 DP ???
A ako to bude s platbou , uhradím na pridelený účet platný od r. 2012 , a pobočky Du - PN a NR si rozdelia peniaze ?

ďakujem
0 0
maja111 maja111

maja111 je offline (nepripojený) maja111

Dobrý deň,
podnikateľ v minulom roku 3 mesiace používal auto zamestnanca na podnik. účely , ale neoznámil to daňovému úradu. Teraz mu idem vypísať DZMV za 2011, chcem vedieť, aký je postih ak v priebehu roka podnikateľ neoznámi začiatok a koniec používania auta na podnikateľské účely. DZMV samozrejme zaplatí . A ešte mám otázku : Tlačivo DZMV sa vypisuje za každé vozidlo, alebo stačí len raz a potom už len každoročne zaplatiť daň. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie