Zavrieť

Porady

ERP-učtovanie v JÚ, vedenie Knihy ERP

Prosím o zhovievavosť k mojim začiatočníckym otázkam. Som začiatočníčka v praktickom účtovníctve a vediem JÚ pre živnostníka - začiatočníka, ktorý prišiel prvýkrát do kontaktu s ERP. Doniesol mi Knihu ERP s nalepenými dennými uzávierkami, chcela som mu dopísať obraty do knihy ale mám veľa nejasností. Prosím, ak by si niekto našiel čas a vysvetlil mi ich. Navyše nie som si istá, či všetky moje otázky patria do tejto kategórie, tak ak by mi niekto vedel poradiť, kde by som sa dočítala nejaké rady o ERP. Vopred ďakujem za ochotu.
1. Klient je neplatiteľ DPH, existuje len jeden druh Knihy ERP ? - pre platiteľov DPH a teda neplatiteľ vypĺňa len príslušné stľpce a DPH stĹpce neberie do úvahy ?
2. Do PD sa účtujú denné obraty každý deň ?
3. Prvý deň mal na dennej uzávierke mínusový obrat, je tam nejaká chyba ? čo sa dá v takomto prípade urobiť ?
4. Druhý deň pravdepodobne neurobil uzávierku, denné obraty sú započítané v dennej uzávierke z ďalšieho dňa ?, alebo sa dajú vytlačiť obraty za príslušný deň a tak sa dopracovať k dennému obratu ?
5. Nakoľko je dôležitý kumulatívny obrat hrubý GT1 z účtovníckeho, resp. daňového hľadiska ? Ide mi o to, že kumulatívny obrat hrubý z 1.3. /19 325,36/ nenadväzuje na kumlulatívny obrat z 28.2. /4 730,76/ pričom 28.2. mali storno 14 292,50.
6. Ako sa v súvislosti s ERP rozlyšujú prijmy z predaja služieb a výrobkov a predaja tovaru ? Tento môj klient pripravuje rýchle občerstvenie, ale predáva aj nealko a pivo - toto by som účtovala ako prijmy z predaja tovaru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    avo Pozri príspevok
    Prosím o zhovievavosť k mojim začiatočníckym otázkam. Som začiatočníčka v praktickom účtovníctve a vediem JÚ pre živnostníka - začiatočníka, ktorý prišiel prvýkrát do kontaktu s ERP. Doniesol mi Knihu ERP s nalepenými dennými uzávierkami, chcela som mu dopísať obraty do knihy ale mám veľa nejasností. Prosím, ak by si niekto našiel čas a vysvetlil mi ich. Navyše nie som si istá, či všetky moje otázky patria do tejto kategórie, tak ak by mi niekto vedel poradiť, kde by som sa dočítala nejaké rady o ERP. Vopred ďakujem za ochotu.
    1. Klient je neplatiteľ DPH, existuje len jeden druh Knihy ERP ? - pre platiteľov DPH a teda neplatiteľ vypĺňa len príslušné stľpce a DPH stĹpce neberie do úvahy ? áno
    2. Do PD sa účtujú denné obraty každý deň ? do PD účtujem mesačné uzávierky
    3. Prvý deň mal na dennej uzávierke mínusový obrat, je tam nejaká chyba ? čo sa dá v takomto prípade urobiť ? môžeš to zistiť rozmotaním kópie pásky v pokladni asi urobil storno predaja, na dennej Ti to neukazuje?
    4. Druhý deň pravdepodobne neurobil uzávierku, denné obraty sú započítané v dennej uzávierke z ďalšieho dňa ?, alebo sa dajú vytlačiť obraty za príslušný deň a tak sa dopracovať k dennému obratu ? Do knihy zapíše uzávierky podľa čísel do poradia, za predchádzajúci deň už uzávierku ani prehľad nespravíš.
    5. Nakoľko je dôležitý kumulatívny obrat hrubý GT1 z účtovníckeho, resp. daňového hľadiska ? Ide mi o to, že kumulatívny obrat hrubý z 1.3. /19 325,36/ nenadväzuje na kumlulatívny obrat z 28.2. /4 730,76/ pričom 28.2. mali storno 14 292,50.stornové doklady odkladáš, tie sú podkladom, pre mínusový obrat
    6. Ako sa v súvislosti s ERP rozlyšujú prijmy z predaja služieb a výrobkov a predaja tovaru ? Tento môj klient pripravuje rýchle občerstvenie, ale predáva aj nealko a pivo - toto by som účtovala ako prijmy z predaja tovaru. ak urobíš uzávierku oddelení v pokladni, pokiaľ má kasu takto naprogramovanú, sčituje mu všetko zvlášť. Ja to v PD nerozlišujem, v texte dám Tržba z predaja.
    Snáď Ti to trochu pomôže.

    avo je offline (nepripojený) avo

    avo
    adam Pozri príspevok
    Snáď Ti to trochu pomôže.
    Adam, ďakujem, samozrejme že si mi pomohol,
    k 2/ môj klient tlačí len denné uz., servisák mu povedal že mesačné nemusí, takže má zrejme RP s fišk.pam. a postupuje už podľa vyhl. 289/2008 z.z.
    k 6/ rozlyžovanie predaja tovaru a výrobkov ma napadlo v súvislosti s výkazom o prijmoch a výdavkoch, kde je príjem z tovaru a príjem z výrobkov, výdavky podľa tohoto rozlišujem, tak som si myslela že musím aj prijmy. Ty potom ako robíš výkaz o pr. a výd. ?

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    avo Pozri príspevok
    Adam, ďakujem, samozrejme že si mi pomohol,
    k 2/ môj klient tlačí len denné uz., servisák mu povedal že mesačné nemusí, takže má zrejme RP s fišk.pam. a postupuje už podľa vyhl. 289/2008 z.z.
    k 6/ rozlyžovanie predaja tovaru a výrobkov ma napadlo v súvislosti s výkazom o prijmoch a výdavkoch, kde je príjem z tovaru a príjem z výrobkov, výdavky podľa tohoto rozlišujem, tak som si myslela že musím aj prijmy. Ty potom ako robíš výkaz o pr. a výd. ?
    My jedlá nepredávame, preto som sa nad tými výkazmy nezamýšľala, ale asi len podľa tých pokladničných uzávierok z predaja podľa oddelení. Ale to by bola strašná robota. Snáď sa vyjadrí niekto kto účtuje Rýchle občerstvenie s jedlami.

    ERP-učtovanie v JÚ, vedenie Knihy ERP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.