Zavrieť

Porady

daň z nehnutelnosti pri predaji v roku 2005

V septembri 2005 som predala byt v osobnom vlastnictve v ktorom mam trvaly pobyt viac ako 5 rokov a som vlastnicka dlhsie. Musim alebo mala som podat nejake danove priznanie na danovy urad alebo len teraz do konca januara na mestsky urad, budem platit nejaku dan z prijmu alebo dan z nehnutelnosti ?
poradte mi niekto prosim.
Usporiadat
discret discret

discret je offline (nepripojený) discret

dan z príjmu určite nie a podla mojich vedomostí ani dan z prevodu nehnutelností...ale radšej si pozri tento zákon(hlavne jeho novelu)
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa už od r. 2005 neplatí.
0 0
Tatranka Tatranka

Tatranka je offline (nepripojený) Tatranka

Spĺňaš podmienku trvalého pobytu v predávanom byte a vlastníctvo viac ako 5 rokov, teda daň platiť nemusíš.
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností je zrušená.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Daň z prevodu nehnuteľnosti neplatíš. Bol už povolený vklad na katastri? Dostala si potvrdenú zmluvu z katastra? Ak áno, do 30 dní od povolenia vkladu musíš oznámiť správcovi dane z nehnuteľností, t.j. Miestnemu úradu, zánik daňovej povinnosti. Ak sa tak stalo do 31.12.2005. Ak po tomto dátume, oznámenie zašleš tiež, ale na rok 2006 ešte zaplatíš daň z nehnuteľnosti.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

Tatranka
Spĺňaš podmienku trvalého pobytu v predávanom byte a vlastníctvo viac ako 5 rokov, teda daň platiť nemusíš.
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností je zrušená.
byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som si tam nenahlasila trvaly pobyt, chcem ho predat, ako dlho tam musim mat nahlaseny trvaly pobyt, aby som neplatila dan z prijmu? dakujem
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

vieroslava
Daň z prevodu nehnuteľnosti neplatíš. Bol už povolený vklad na katastri? Dostala si potvrdenú zmluvu z katastra? Ak áno, do 30 dní od povolenia vkladu musíš oznámiť správcovi dane z nehnuteľností, t.j. Miestnemu úradu, zánik daňovej povinnosti. Ak sa tak stalo do 31.12.2005. Ak po tomto dátume, oznámenie zašleš tiež, ale na rok 2006 ešte zaplatíš daň z nehnuteľnosti.
My sme predali byt v septembri 2003 a z katastra sme stále nič nedostali... Všetku poštu sme si dali presmerovať do nového bydliska, chodia nám aj doporučené zásielky, takže v pošte problém nie je. Darmo, na katastri vždy mali veľa roboty a nikdy nič nestíhali načas...
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Od roku 2003 by mal byť vklad povolený. Doporučujem návštevu katastra. Prípadne sa opýtať kupujúceho, či už dostal on list vlastníctva. Pravdepodobne sa im zásielka vrátila ako neprevzatá v odbernej lehote. Pozor na lehoty pre podanie dane. Ak náhodou vklad povolený nebol, treba napísať na kataster urgenciu, kde treba uviesť, že nedodržaním lehoty bol porušený §32 zákona č. 162/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov. Zašnú kmitať. A ešte máte právo , ale na to treba silný žalúdok, uplatniť si na súde nárok na náhradu škody, ktorá vznikla nečinnosťou katastra.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

hana 10
byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som si tam nenahlasila trvaly pobyt, chcem ho predat, ako dlho tam musim mat nahlaseny trvaly pobyt, aby som neplatila dan z prijmu? dakujem
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
vieroslava
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.

náhodou nie je tu podmienka----trvalý pobyt 2 roky????????

prosím Vás opravte ma,keď sa mýlim
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

vieroslava
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.
urcite? nevies ma odkazat na nejaky zakon? dakujem.
0 0
Tatranka Tatranka

Tatranka je offline (nepripojený) Tatranka

V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

Tatranka
V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.
dakujem, mohla by som ta poprosit pozriet to, ked budes mat chvilku?
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prosím Vás o radu:
V r.2002 moja známa vzala hypotekár.úver na stavbu rod.domu v Žiline.V júni 2004 bola rod.dom dokončený a rodina sa tam presťahovala.Dom bol zapísaný do katastra a v 6/2004 zaplatila 53.000Sk daň z nehnuteľnosti.Potom manžel prišiel o prácu a dom v 10/2004 predali na kúpnopredajnú zmluvu/zápis v katastri je v 10/2004/,banke vrátili pôžičku a a presťahovali sa do Bratislavy.Včera mi zavolala,či by jej tú daň /53000Sk/nevrátil DU späť.
Bolo to v r.2004,takže pochybujem,vtedy daň z nehn. musel zaplatiť každý,po zápise do katastra nehnuteľností.
Múdre hlavičky,čo vy na to?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tatranka
V novelizovanom zákone už nie je podmienka trvalého pobytu v predávanom byte 2 roky a vlastníctvo 5 rokov.
Ak splníš podmienku osobného vlastníctva bytu viac ako 5 rokov /nesmieš mať byt v obchodnom majetku ani ho prenajímať za účelom zisku/, nemusíš tam mať trvalý pobyt - si oslobodená od platenia dane.
Je to v novelizovanom zákone o dani z príjmov, neviem čiastku, ak budeš chcieť, niekde to pohľadám a doplním.
Podmienka povinnosti dvoch rokov trvalého pobytu platí stále
§ 9 ods 1 písm a)
Príjmy oslobodené od dane sú:
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,
Naposledy upravil Evanka : 20.01.06 at 20:23
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Z odst. 1 písm. b/ vyplýva, kedy sa vzťahuje oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľností, ak nejde o príjem z predaja posudzovaný podľa písm. a/ a c/, Podľa tohoto ustanovenia sa posudzuje, či ide o príjem oslobodený od dane v prípade, ak daňovník predáva nehnuteľnosť, v ktorej nemá trvalý pobyt, resp. má pobyt kratšie ako 2 roky. Príjem z predaja takýchto nehnuteľností je oslobodený od dane po uplynutí 5 rokov od ich nadobudnutia, alebo od vyradenia z obchod. majetku.
Na daňové účely je nehnuteľnosť definovaná v § 3 ods. 2 písm. a/. Podľa tohto ustanovenia sa za nehnuteľnosť považuje aj byt a nebytový priestor.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

to Tatranka a vieroslava: s príspevkom 16 možno len súhlasiť, ale príspevky 9 a 12 sú vlastne zavádzajúce. Oba hovoria o tom, že daň z príjmu predaja nehnuteľnosti je oslobodená aj keď nemá daňovník v ňom trvalý pobyt vôbec. Ale v novelizovanom zákone o DZP nie je v §9 žiadna zmena.
Myslím, že na v téme zadávajúci dotaz sa nebude vzťahovať oslobodenie podľa 1 písm. b), ale podľa §9 odst 1 písm. a)
Citujem:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

vieroslava
Daň nebudeš platiť, aj keď tam nebudeš mať vôbec trvalý pobyt.
vieroslava
Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.
prepacte, asi preto ze je nedela, vobec mi to nie je jasne
byt mam v osobnom vlastnictve 10 rokov, nikdy som tam nemala trvaly pobyt, pri predaji som oslobodena z dane z prijmu alebo nie? velika vdaka
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Áno si oslobodená, lebo byt je nehnuteľnosť a vlastníš ho viac ako 5 rokov.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

vieroslava
Zdôrazňujem, že príspevok 9 je odpoveď len pre hana10. Pre pôvodnú otázku témy je naozaj zavádzajúci.
Jasné , prepáč. Chcela som iba upozorniť, že z § 9 ods 1 a) povinnosť 2 rokov TP nevypadla -ako hovoril príspevok 12. Pre zrozumiteľnosť zhrniem:

Oslobodenie od dane z príjmu predaja nehnuteľnosti sa vzťahuje na daňovníka,
ak tam má trvalý pobyt pred predajom najmenej 2 roky (podľa § 9 ods 1 a), alebo
po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia (podľa § 9 ods 1 b)
Celé znenie týchto § je v predchádzajúcich príspevkoch.
Naposledy upravil Evanka : 22.01.06 at 09:04
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať