Zavrieť

Porady

Cesťáky a ich účtovanie

Pekný večer!
Chcela by som sa poradiť, mám vo firme cca 11 cesťákov na spracovanie. Ešte som také nerobila, chcela by som vedieť či, ich účtujem a archivujem správne.
Ukladala som ich chronologicky ako skupinu s ofotenými dokladmi, poklad. blokmi.
Zároveň originály z tankovania benzínu a ubytovania som dala medzi výdavkové doklady ako výdaj z pokladne.

Cestovné náhrady som účtovala ako 512/211

Problém mi robí ako zaúčtovať výdavkové doklady, ak nahodim všetko samostatne ako napr. benzín 501/211 343/211, budem mať sumy v pokladni duplicitne a stav mi nebude sedieť.
Ako to robíte?Vie mi niekto poradiť?

Dalo by sa to tak, že napr. tankovanie benzínu miesto 501 dám 512/211 a dph 343/211? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Treba upresniť rozhranie ... že čo je výdavkom zamestnanca na pracovnú cestu a čo je daňovo uznaný výdavok firmy. Ak ide o pracovnú cestu zamestnanca vlastným autom, tak doklady o nákupe phm sa neprikladajú a zásadne sa z nich neuplatňuje odpočet dph. Ak sa uplatní v zmysle § 19, ods. 2, písm. e cena platná v čase nákupu /nie nákupná cena, ale podľa priemerných cien na stránke štatistického úradu/ , tak sa cena dokladuje iba odkazom na stránku ... a k nej počet kilometrov a spotreba podľa TP.
    Ak ide o pracovnú cestu zamestnanca firemným vozidlom, tak nákupy phm nie sú zase výdavkom na pracovnú cestu, ale výdavkom vozidla, resp. firmy 501/211, resp. 501/112, aj odpočtu dph a prikladajú sa k pokladničným výdavkom mimo cesťákov. Takto potom nevznikne duplicita.

    vistero je offline (nepripojený) vistero

    vistero
    Ďakujem za Vašu odpoveď, pomohli Ste mi, takže benzín dám na 501. Stravné na 512. Je tu ešte ubytovanie,parkovné to mám dať na 512 a neuplatniť si z toho DPH?

    Cesťáky a ich účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.