Zavrieť

Porady

Predaj bytu-zdaňovanie

Prosím Vás o stanovisko k danej problematike: Vlastník bytu bude mať byt vo vlastníctve 5 rokov až v novembri 2011, trvalý pobyt v byte nemal, nadobudol ho darovaním. V júni 2011 uzatvorí zmluvu o budúcej KZ, kde sa zaviaže odpredať byť v novembri, aby mal byt vo vlastníctve 5 rokov. Môže zinkasovať peniaze už na základe Zmluvy o budúcej KZ? Bude mať Zmluva o budúcej KZ vplyv na oslobodenie od dane? Ďakujem
Usporiadat
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
mariannak Pozri príspevok
Prosím Vás o stanovisko k danej problematike: Vlastník bytu bude mať byt vo vlastníctve 5 rokov až v novembri 2011, trvalý pobyt v byte nemal, nadobudol ho darovaním. V júni 2011 uzatvorí zmluvu o budúcej KZ, kde sa zaviaže odpredať byť v novembri, aby mal byt vo vlastníctve 5 rokov. Môže zinkasovať peniaze už na základe Zmluvy o budúcej KZ? Bude mať Zmluva o budúcej KZ vplyv na oslobodenie od dane? Ďakujem
splnenie podmienky oslobodenia sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa uzatvorenia zmluvy o prevode nehnuteľnosti , pričom rozhodujúci je vždy ten deň , ktorý nastal skôr . /§9 odst.4 zákona o dani z príjmov /.
Teda prijatá platba pred uplynutím doby 5 rokov by oslobodená nebola
3 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Dobrý deň, dôchodca predal v r.2011 byt, ktorého vlastníkom bol 2 roky a nemal tam trvalé bytlisko. Príjem z tohto predaja uvedie v DP 2011, môže si ako výdavky uplatniť rôzne doklady na prerábku bytu, od kúpy do predaja ?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Katarína Cigánová Pozri príspevok
splnenie podmienky oslobodenia sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa uzatvorenia zmluvy o prevode nehnuteľnosti , pričom rozhodujúci je vždy ten deň , ktorý nastal skôr . /§9 odst.4 zákona o dani z príjmov /.
Teda prijatá platba pred uplynutím doby 5 rokov by oslobodená nebola
no a co vyplýva z toho ze prijata platba/záloha nie je oslobodena napr. v nasledujucom príklade ?
kupna cena 50 000 €
predajna cena v novembri 80 000 €
prijata zaloha pred uplynutim 5-tich rokov napr. 5 000 €
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zuzanak1 Pozri príspevok
Dobrý deň, dôchodca predal v r.2011 byt, ktorého vlastníkom bol 2 roky a nemal tam trvalé bytlisko. Príjem z tohto predaja uvedie v DP 2011, môže si ako výdavky uplatniť rôzne doklady na prerábku bytu, od kúpy do predaja ?
Ano, nie je oslobodený od dane:

Daňové výdavky: par. 8/5 (KZ, výdavky na opravu, údržbu, TZ...)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

bubkoch Pozri príspevok
no a co vyplýva z toho ze prijata platba/záloha nie je oslobodena napr. v nasledujucom príklade ?
kupna cena 50 000 €
predajna cena v novembri 80 000 €
prijata zaloha pred uplynutim 5-tich rokov napr. 5 000 €
ZD je v roku 2011: 30 tis. €

(taká nízka záloha môže pokašľať úplne všetko)
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

betka Pozri príspevok
ZD je v roku 2011: 30 tis. €

(taká nízka záloha môže pokašľať úplne všetko)
no ale potom z toho vyplyva ze vyska zalohy je irelevantna lebo akakolvek zaloha pred terminom 5 rokov ma za nasledok ze cely prijem z predaja (hoci aj po 5-tich rokoch) sa musi priznať v DP
ci nie ?
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
betka Pozri príspevok
Ano, nie je oslobodený od dane:

Daňové výdavky: par. 8/5 (KZ, výdavky na opravu, údržbu, TZ...)
Ďakujem pekne .
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
rada by som "oživila" túto tému.

Kúpila som družstevný byt v juli 2005. Okamžite som si požiadala o odkúpenie do osobného vlastníctva. Na LV som zapísaná až od 11/2006.
V byte som mala 5 rokov trvalý pobyt (od 7/2005 do 7/2009).

Teraz uvažujem o predaji tohoto bytu a neviem či treba príjem z predaja bytu zdaniť.
Nespĺňam podmienku trvalého pobytu, ktorý by mal byť min.2 roky bezprostredne pred predajom.
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?

dakujeeeem
KM
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
rada by som "oživila" túto tému.

Kúpila som družstevný byt v juli 2005. Okamžite som si požiadala o odkúpenie do osobného vlastníctva. Na LV som zapísaná až od 11/2006.
V byte som mala 5 rokov trvalý pobyt (od 7/2005 do 7/2009).

Teraz uvažujem o predaji tohoto bytu a neviem či treba príjem z predaja bytu zdaniť.
Nespĺňam podmienku trvalého pobytu, ktorý by mal byť min.2 roky bezprostredne pred predajom.
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?

dakujeeeem
KM
jednoznačne od prevodu družstevného podielu....tak nejako sa to nazýva, keď si "kúpiš" družstevný byt....
vieš si predstaviť, že napr. niekto žije celý život v takom byte, odkúpi si ho a následne predá???? a mal by ho zdaňovať???
Naposledy upravil Mila123 : 12.07.11 at 20:03
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
jednoznačne od prevodu družstevného podielu....tak nejako sa to nazýva, keď si "kúpiš" družstevný byt....
vieš si predstaviť, že napr. niekto žije celý život v takom byte, odkúpi si ho a následne predá???? a mal by ho zdaňovať???
no ja sa úplne stotožňujem s tvojim názorom, ale nikde som nenašla oporu v zákone....
ani v realitke mi nevedeli povedať. nevieš pomôcť s nejakou odvolávkou zákona?
dakujeeeem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
no ja sa úplne stotožňujem s tvojim názorom, ale nikde som nenašla oporu v zákone....
ani v realitke mi nevedeli povedať. nevieš pomôcť s nejakou odvolávkou zákona?
dakujeeeem
nakuknem do zákona, poprípade do komentára, ale až zajtra, ked budem v kancelárií....
vieš si predstaviť, že niekto nadobudol dr. podiel za cca 30 000 SK a nič neinvestoval do bytu a teraz ho predá po odkúpení, napr. za 45 000 € ( u nás sa 3-izbové byty takto predávajú) a on by sa zbláznil z daň. povinnosti

paragr. 8

príjem 45 000€

výdavky (iba skutočné) 1 000 €
ČZD 44 000 €
dotyčný ak by napr. nemal iný príjem aj napriek tomu by stratil odp. položku podľa § 11
ale štát, lepšie povedané Mikloš by bol happy......
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
nakuknem do zákona, poprípade do komentára, ale až zajtra, ked budem v kancelárií....
vieš si predstaviť, že niekto nadobudol dr. podiel za cca 30 000 SK a nič neinvestoval do bytu a teraz ho predá po odkúpení, napr. za 45 000 € ( u nás sa 3-izbové byty takto predávajú) a on by sa zbláznil z daň. povinnosti

paragr. 8

príjem 45 000€

výdavky (iba skutočné) 1 000 €
ČZD 44 000 €
dotyčný ak by napr. nemal iný príjem aj napriek tomu by stratil odp. položku podľa § 11
ale štát, lepšie povedané Mikloš by bol happy......

dakujem, si poklad...
presne si opísala môj prípad.
odkúpila som byt do osobného vlastníctva za 5000,-Sk (cca 166€), opravy úplne minimálne a predávam ho za 41000€

a fakt by ma porazilo, keby som to mala zdaniť. pripadá mi to fakt blbé a nelogické, ale potrebujem to aj na papieri.

písala som aj dotaz na DRSR, ale tí majú časúuuuuu
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
jacekova Pozri príspevok
Tak rozmýšľam, odkedy sa počíta 5 rokov vlastníctva bytu. Odkedy som na LV, alebo odkedy som ho kúpila ako družstevný?
Odo dňa vkladu do katastra. Pred tým predsa ako vlastník vystupovalo BD.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
[QUOTE=ego.mc;1793461]Odo dňa vkladu do katastra. Pred tým predsa ako vlastník vystupovalo BD. [/QUOTE]

To by bol pre mna ten horsi pripad. A uz tu mame 2 rozdielne nazory
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
dakujem, si poklad...
presne si opísala môj prípad.
odkúpila som byt do osobného vlastníctva za 5000,-Sk (cca 166€), opravy úplne minimálne a predávam ho za 41000€

a fakt by ma porazilo, keby som to mala zdaniť. pripadá mi to fakt blbé a nelogické, ale potrebujem to aj na papieri.

písala som aj dotaz na DRSR, ale tí majú časúuuuuu
podľa § 9 ods. a , zákona č. 595/2003 v platnom znení si oslobodená od dani z príjmov.....pozrela som aj komentár zákona, na 1000 % je to tak....ale pre istotu, aj tým, že sa tu našli poraďáci, kt. si myslia opak, počkaj na stanovisko DU, popr. chod sa osobne, či telef. opýtať na DU.....
pozrela som zákon v publikácii PORADCA č.6-7/2011. ak ho máš možnosť pozri si to a nájdeš si taký prípad, ako ty....
2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
podľa § 9 ods. a , zákona č. 595/2003 v platnom znení si oslobodená od dani z príjmov.....pozrela som aj komentár zákona, na 1000 % je to tak....ale pre istotu, aj tým, že sa tu našli poraďáci, kt. si myslia opak, počkaj na stanovisko DU, popr. chod sa osobne, či telef. opýtať na DU.....
pozrela som zákon v publikácii PORADCA č.6-7/2011. ak ho máš možnosť pozri si to a nájdeš si taký prípad, ako ty....
nikde to v tom poradcovi nevidím
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jacekova Pozri príspevok
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
komentár si pozri k tomu zákonu, k § 9 v Poradcovi je , ako som ti písala...
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Mila123 Pozri príspevok
komentár si pozri k tomu zákonu, k § 9 v Poradcovi je , ako som ti písala...
tu je ten komentár,
vyzerá to, že fakt spĺňam podmienku pre oslobodenie:


Komentár k § 9 - Oslobodené príjmy - v odseku 1 písm. a), b), d) a e)

v nadväznosti aj na odseky 3, 4 a 5 je uvedené oslobodenie príjmov z prevodu nehnuteľností.
Zákonom č. 548/2010 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 1. 2011 vypúšťa ustanovenie § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého bol oslobodený príjem z predaja bytu, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. V tejto súvislosti došlo aj k prečíslovaniu odsekov, podľa ktorého sa písmená b) až k) označujú ako písmená a) až j).


V nadväznosti na prechodné ustanovenie § 52j ods. 2 zákona č. 548/2010 Z. z., sa oslobodenie príjmu z predaja bytu v závislosti od doby trvalého pobytu predávajúceho v tomto byte podľa platného ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov platného do 31. 12. 2010, bude vzťahovať aj naďalej na príjmy z predaja bytov nadobudnutých do 31. 12. 2010.

Príjmy z predaja nehnuteľností uvedených v § 9 odseku 1 písm. a), b) sú oslobodené od dane v závislosti od viacerých kritérií, a to:
- druh nehnuteľnosti,
- doba trvania vlastníctva nehnuteľnosti daňovníka v posudzovanej nehnuteľnosti,
- spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti,
- jej zahrnutie alebo nezahrnutie v obchodnom majetku daňovníka.


Splnenie podmienok (t. j. podmienky dĺžky doby vlastníctva resp. aj doby trvalého pobytu pre byty nadobudnuté do 31. 12. 2010) sa u predávajúceho alebo prevodcu posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode nehnuteľnosti, pričom rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Na účely oslobodenia od dane u predávajúceho nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci (§ 9 ods. 4 zákona).
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

jacekova Pozri príspevok
Mila123, naviedla si ma na správnu cestu....

pozrela som si §9, ods.4:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Takže to vyzerá, že predsalen spĺňam tú podmienku pre oslobodenie,
pretože som byt. družstvu zaplatila za odkúpenie dňa 19.6.2006 (a to je do dnešného dňa viac ako 5 rokov)
Zmluva o prevode vlastníctva bytu bola spísaná 18.10.2006 a vklad bol povolený 16.11.2006.

alebo si to vysvetlujem zle?
Ja si myslím, že si to vysvetľuješ zle. Toto sa týka posudzovania pri predaji bytu tebou ako vlastníčkou. Teda ak spĺňaš oslobodenie pri predaji bytu z dôvodu vlastníctva 5 rokov až v 11/2011, (5 rokov odkedy máš povolený vklad do katastra), ale prvú platbu alebo preddavok za byt by si dostala ešte skôr, napr. v septembri, tak nesplníš podmienku 5 rokov a zisk z predaja bytu by si musela zdaniť.
Naposledy upravil Kvaka : 13.07.11 at 12:06 Dôvod: spresnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať