Zavrieť

Porady

Vypocet materskej

Dobry den. Rada by som sa Vas spytala z coho mi bude vypocitavana materska dovolenka. Momentalne som na rodicovskej dovolenke (dcera ma 18 mesiacov) a dostala som vypoved zo zamestnania z dovodu rusenia prevadzky aj s odstupnym ku dnu 31.7.2011. Planujem druhe dieta, ale netusim z coho sa mi bude vypocitavat materska, ci z minima co dostavam ako rodicovske...alebo si mam zacat platit doplnkove poistenie...dakujem za kazdu radu..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial pri skončení prac.pomeru už nie si tehotná, nevznikne ti nárok na materské zo zamestnania (ochranná doba je 8 mesiacov). Ak plánuješ druhé dieťa a nebudeš znovu zamestnaná, treba sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v sociálnej poisťovni . Vymeriavací základ si môžeš stanoviť na minimum a 26 týždňov pred nástupom na materskú DNP zrušiť a prihlásiť sa z maxima. Vtedy ti vyjde max. materská.

    Aby si mohla čerpať nemocenské z DNP, potrebuješ 270 dní nem.poistenia.

    Lwh je offline (nepripojený) Lwh

    Lwh
    Cize ak planujem otehotniet sept, okt, nov.......od augusta si zacnem platit DNP z minima a ked otehotniem tak ho zrusim a prihlasim sa z max. je to 49 € ??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lwh Pozri príspevok
    Cize ak planujem otehotniet sept, okt, nov.......od augusta si zacnem platit DNP z minima a ked otehotniem tak ho zrusim a prihlasim sa z max. je to 49 € ??
    Nerušila by som ho po otehotnení, po splnení podmienky 270 dní poistenia môžeš z neho čerpať nemocenské, príp. OČR-ku na prvé dieťa. Ak ho zrušíš a znovu obnovíš s max.VZ 26 týždňov pred nástupom na materskú, budeš mať vyplácanú max.materskú.

    Lwh je offline (nepripojený) Lwh

    Lwh
    :-) ? Tak to som asi nepochopila..ved ked ju z min zrusim napr. ku 31.9 a ku 1.10 zvysim na max, a v okt otehotniem tak aj pn bude z max. prve tehotenstvo som mala rizikove a na pnke som bola takmer 7 mesiacov. A co ak nahodou porodim v 35tt?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lwh Pozri príspevok
    :-) ? Tak to som asi nepochopila..ved ked ju z min zrusim napr. ku 31.9 a ku 1.10 zvysim na max, a v okt otehotniem tak aj pn bude z max. prve tehotenstvo som mala rizikove a na pnke som bola takmer 7 mesiacov. A co ak nahodou porodim v 35tt?
    nie, nebudeš mať nemocenské pri PN-ke z maxima. Potrebuješ po zmene 26 týždňov DNP - okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia celkom. Prvých 26 týždňov - bez ohladu na výšku vymer.základu, budeš mať nemocenské z minima.

    Lwh je offline (nepripojený) Lwh

    Lwh
    Takze mi z toho vychadza ze si zacnem platit z maxima asi hned od augusta a bude to asi najjednoduchsie. dakujem za radu :-) este ze existuje porada.sk :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.