Zavrieť

Porady

SZČO a zníženie nákladov o 95000

Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Najka
    Dá mi niekto za pravdu?
    DU asi nie,nechcel by som byť pri tom keď sa bude vysvetľovať 51 týždňov nezamestnaný a za 1 týždeň príjem 95tis Sk

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    Ale ja nezdôvodňujem, prečo bol 51 týždňov nezamestnaný. U mňa pracoval 1týždeň a ja som mu zaplatila za jeho prácu dohodnutú odmenu. Či mu dám 5000 alebo 95000 to je moja vec.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Je to tvoja vec ale pri 1 týždňovom príjme 95 tis za pomocné stavebné práce to každá kontrola prekvalifikuje z príležitostnej práce na závislú+z toho vyplývajúce sankcie.Jedine že by ten príjem bol bežný o čom nie som presvedčený.A asi nikto na SK

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Najka
    Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
    SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?
    Môj názor zne - nemôže byť.
    Toto je tak do očí bijúca špekulácia, že až no. Zas na druhej strane, pokiaľ si to dokážeme obhájiť - prečo nie? Ale - zmluva o dielo - obchodné právo - dobrovoľne nezamestnaný - no neviem. A ďalej - dobrovoľne nezamestnaný koná v tomto prípade v mene niekoho, vykonáva práce na príkaz niekoho - mne to "zaváňa" závislou činnosťou.
    Aj ja špekulujem ako poznižovať dane, ale takto by som to určite neriešila.

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Najka
    Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
    SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?
    S dobrovoľne nezamestnaným nemôže uzavrieť zmluvu o dielo. Musí ísť o pracovný pomer, dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov. V každom prípade mu vyplatenú mzdu musí zdaniť.

    Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

    priemerný muž Roman.S
    Zmluvu o dielo by som neriešil. Niekde tu na porade som sa dočítal, že tam treba niečo riešiť s autorským zákonom, alebo niečo podobného. Daj tam radšej príkaznú zmluvu - paragraf 8. A dobu výkonu prác nešpecifikuješ časovo, dáš tam termín splnenia. Robí kedy a koľko chce - teba to netrápi.

    Počul som jeden veselý príbeh, ako kontrola z inšpektorátu práce nabehla na stavbu a išla kontrolovať nelegálnu prácu. Pri otázke, či roboši sú zamestnanci, vedúci povedal, že nie. A že nie sú ani nikde nahlásení. Inšpektori začali machrovať, no padol im hrebienok ked vedúci vytiahol príkazné zmluvy, a bolo basta fidli. Zbalili sa a šli.

    SZČO a zníženie nákladov o 95000

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.