Zavrieť

Porady

odvedená DPH a neuhradená faktúra

som v súdnom spore s firmou ktorá mi odmieta uhradiť niekoľko faktúr. po prvej výzve na úhradu mi okamžite vrátili faktúru ktorá ešte nebola splatná, ale tri faktúry, ktoré už boli po dobe splatnosti a ktoré som urgoval o tých sa počas celého sporu menovite nezmieňujú. včera 28.7. som odoslal vyjadrenie k odporu proti platobnému rozkazu, bol to posledný termín 10 dňovej lehoty a až v noci ma napadlo, že dôvod prečo mi tri faktúry nevrátili a sú o nich ticho je ten, že už ku dňu zdaniteľného plnenia odviedli DPH. daňový úrad mi o tom informáciu podať nemôže, konať môže iba polícia alebo súd. vie mi niekto poradiť -1, môžem aj po 10 dňovej lehote predložiť súdu návrh na prešetrenie, či z predmetných faktúr bola odvedená DPH?
-2, ak odviedli DPH znamená to že moja požiadavka je oprávnená, keď majú faktúry evidované v účtovníctve?
-3, porušili zákon431/2002 o účtovníctve, §29 a §30?
ďakujem za prípadné vyjadrenia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak tebe nezaplatili faktúry, tak sú to tvoje faktúry, z ktorých odvádzaš DPH ty a nie tvoj odberateľ. Oni si z tvojich faktúr mohli a zrejme aj odpočítali DPH, preto ti ich už nevrátili, lebo ich majú v účtovníctve.
    TAže v spore o úhradu môžeš pokračovať, ale DPH s tým nemá nič spoločné. Možno iba poslúži ako argument, že ak ich v účtovníctve majú, tak nech ich aj zaplatia, ale to je vec súdu.
    Nechápem, čo chceš teda prešetrovať - zaplatil si tú DPH alebo nie?

    papke je offline (nepripojený) papke

    papke
    ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    papke Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.

    I vy ste mohli (mali) požiadať o odsúhlasenie

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    papke Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, chcem iba zistiť, či majú moje faktúry stále v účtovníctve, lebo ak ich vedú v účtovníctve mali si na prelome účtovného roku vyžiadať odo mňa odsúhlasenie pohľadávky a dodržať zákon o účtovníctve 431/2002 z.z. tak to bolo pred rokom, keď mi decembrovú faktúru uhradili až v januári.
    opakujem, sú to tvoje faktúry, tvoje pohľadávky, ktorých úhradu vymáhaš. Ty si bol povinný dodržať Z.o účtovníctve a poslať List k ich inventarizácii na odsúhlasenie.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    KEJKA Pozri príspevok
    opakujem, sú to tvoje faktúry, tvoje pohľadávky, ktorých úhradu vymáhaš. Ty si bol povinný dodržať Z.o účtovníctve a poslať List k ich inventarizácii na odsúhlasenie.

    Tak veru.... ja ako odberateľ si v priebehu roka už žiadam permanentne súpisku od dodávateľa, ak ju neposiela automaticky .... a ako dodávateľ by som to isto nenechala na druhú polovicu ďalšieho kal. roka - či to vôbec majú v účtovníctve

    papke je offline (nepripojený) papke

    papke
    no dobre, asi som spravil chybu, ale ako požiadam o odsúhlasenie niekoho, kto mi v doporučenom liste tvrdí, že moje faktúry sú neopodstatnené? za dvadsať rokov živnosti som sa s takými hajzlíkmi nestretol.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ved to už nechaj na súd. Aj ja vymáham a neúspešne, zaspala som a spolahla sa na dobré vzťahy a teraz už môžem asi len zabudnúť...
    Ak sú tvoje pohľadávky opodstatnené, tak súd skončí v tvoj prospech. Rozsudok však ešte neznamená, že ti odberateľ aj reálne zaplatí.

    papke je offline (nepripojený) papke

    papke
    jasné že to nechám na súd, čo iné mi ostáva a aj keď je to fúre peňazí ide mi skôr o satisfakciu

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Sme na tom presne tak isto, ba možno aj horšie. Nemáme na zaplatenie DPH, daňový úrad nám poslal Výzvu, ide oznámiť trestný čin nezaplatenia dane.
    Súd je zatiaľ v nedohľadne, peniaze ešte viac a konateľ pôjde do basy iba preto, že narazil na neslušného človeka. Vinníkovi sa, ako vždy, nič nestane - a ešte si užíva našu DPH-čku, ktorú si zrejme odpočítal. FUJ!!!

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Evanka Pozri príspevok
    Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo
    toto tu už predsa bolo a všetci nadávali...............

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Evanka Pozri príspevok
    Ja nechápem, či je tak zložité dať do zákona, že uplatniť odpočet sa môže iba z uhradených faktúr. Asi som blbá, no neviem to pochopiť, veď to nemá logiku, aby niekto odobral tovar alebo službu a ešte za to dostal peniaze (teda DPHčku). Myslela som, že to teraz pri novelizácii zmenia, ale nezdá sa, že by ich to trápilo
    najmä teraz keď vlastne prebehne bezhotovostná platba ak nemáš ERP takto je dodávateľ vystavený na milosť a nemilosť odberateľa, môžeš odmietnuť predať tovar zákazníkovi ktorého nepoznáš?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    KEJKA Pozri príspevok
    toto tu už predsa bolo a všetci nadávali...............
    Kto všetci? Veď to nemá logiku, aby si uplatnil DPH ten, kto nezaplatí a naopak má ju odviesť ten, kto peniaze nedostal. Neplatiči sú teda vo výhode.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.