Zavrieť

Porady

DPH keď príde faktúra oneskorene

Neviem ako riešiť tieto problémy z pohľadu DPH. Uvediem príklad. V 6/2011 nám prišiel tovar z iného členského štátu (Taliansko) od firmy, ktorá je platcom DPH a má pridelené IČ DPH. Ale fakúktúra aj po urgenciách nám prišla povedzme až 8/2011. V podstate malo ísť o samozdanenie. Ako to mám zaúčtovať? Možem ju zaúčtovať až v 8/2011 ako samozdanenie? Alebo musím podať opravné daň.priznanie za 6/2011, kde daň priznám a v 8/2011 daň odpočítam. To ale za 6/2011 budem musieť daň doplatiť a hrozí mi penále. A toto sa nám stáva často, že nám faktúra príde oneskorene až po DPH a nedokážem toto nijako ovlivniť.Predsa za to nebudem estě doplácať.
Prosím o radu ako toto riešiť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zk24 Pozri príspevok
    Dodatocné DPH. Vzhladom k tomu, ze samozdanenie ma nulovy efekt na danovu povinnost, nemyslim si ze sa budu vyrubovat nejake sankcie...
    To nie je pravda.
    Samozdanenie je v súvislosti s par. 19 a 69

    Nárok na odpočítanie nie je súčasťou samozdanenia, to je až druhým krokom pri platiteľovi

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zdenka1980 Pozri príspevok
    Neviem ako riešiť tieto problémy z pohľadu DPH. Uvediem príklad. V 6/2011 nám prišiel tovar z iného členského štátu (Taliansko) od firmy, ktorá je platcom DPH a má pridelené IČ DPH. Ale fakúktúra aj po urgenciách nám prišla povedzme až 8/2011. V podstate malo ísť o samozdanenie. Ako to mám zaúčtovať? Možem ju zaúčtovať až v 8/2011 ako samozdanenie? Alebo musím podať opravné daň.priznanie za 6/2011, kde daň priznám a v 8/2011 daň odpočítam. To ale za 6/2011 budem musieť daň doplatiť a hrozí mi penále. A toto sa nám stáva často, že nám faktúra príde oneskorene až po DPH a nedokážem toto nijako ovlivniť.Predsa za to nebudem estě doplácať.
    Prosím o radu ako toto riešiť. Ďakujem
    Aký máte dátum na FA za prijatý tovar 6/2011

    Pr:
    Fa vystavená 6/2011. DP 6/2011
    Fa vystavená 14.7.2011 DP 7/2011
    Fa vystavená 1.8.2011 DP 7/2011 (konkrétne 15.7.2011)

    Nárok na odpočítanie DPH:
    Ak FA prišla reraz, t.j. 12.8.2011- mám nárok na odpočítanie DPH v mesiacoch 7-12/2011.
    Ak by FA prišla 26.8.2011-mám nárok na odpočítanie 8-12/2011.

    Záver: Je potrebné urobiť DDP, závisí, aký je deň vystavenia FA od IT, ak bola FA vystavená do 30.6.2011.
    Ak bola FA vystavená 7/2011 a dátum dodania je 6/2011, DP idem roiť práve teraz za 7 mesiac, - t.j. riadne DP.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Dodatocné DPH. Vzhladom k tomu, ze samozdanenie ma nulovy efekt na danovu povinnost, nemyslim si ze sa budu vyrubovat nejake sankcie...
    Katarína Cigánová
    Zdenka1980 Pozri príspevok
    Neviem ako riešiť tieto problémy z pohľadu DPH. Uvediem príklad. V 6/2011 nám prišiel tovar z iného členského štátu (Taliansko) od firmy, ktorá je platcom DPH a má pridelené IČ DPH. Ale fakúktúra aj po urgenciách nám prišla povedzme až 8/2011. V podstate malo ísť o samozdanenie. Ako to mám zaúčtovať? Možem ju zaúčtovať až v 8/2011 ako samozdanenie? Alebo musím podať opravné daň.priznanie za 6/2011, kde daň priznám a v 8/2011 daň odpočítam. To ale za 6/2011 budem musieť daň doplatiť a hrozí mi penále. A toto sa nám stáva často, že nám faktúra príde oneskorene až po DPH a nedokážem toto nijako ovlivniť.Predsa za to nebudem estě doplácať.
    Prosím o radu ako toto riešiť. Ďakujem
    suhlasim s Betkou , že daňová povinnost je jedna vec a právo na odpočet , resp. jeho uplatnenie druhá vec a nemusí to vždy byt v jednom zdaňovacom období.
    konkrétne v tomto prípade by som povedala , že daňová povinnosť vznikla 15.7 . /postupuje podla §20 odst.1a/ .
    nárok na odpočet - uplatnenie práva na odpočet vznikne v 8/2011 - postupuje podla §51 odst.1c .
    takže iný den daňovej povinnosti a iný nárok na odpočet .

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    zaraďujem podľa dátumu prijatia faktúry, i keď je povinnosť odviesť daň, no v danom termíne som nemala k dispozícii daňový doklad...tak ako iné došlé faktúry, prečo stále dávať dodatočné DPH?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    suhlasim s Betkou , že daňová povinnost je jedna vec a právo na odpočet , resp. jeho uplatnenie druhá vec a nemusí to vždy byt v jednom zdaňovacom období.
    konkrétne v tomto prípade by som povedala , že daňová povinnosť vznikla 15.7 . /postupuje podla §20 odst.1a/ .
    nárok na odpočet - uplatnenie práva na odpočet vznikne v 8/2011 - postupuje podla §51 odst.1c .
    takže iný den daňovej povinnosti a iný nárok na odpočet .

    Kati, nie je pravda.


    DP nemusí vzniknúť 15.7..

    Čo ak FA bola vystavená 30.6.? Ak v tento deň, DP mi vznikne 30.6., v žiadnom prípade nie 15.7.,

    Ani uplatnenie práve nie je správne, ak by náhodou DP vznikla 15.7.. Ja mám právo odpočítať už v 7/2011 až 12/2011. Ak by mi DP vznikla 30.6. (riešim DDP), odpočítať môžem v 7/2011-až 12/2011.

    Ja podávam DP za 7/2011. Zákon hovorí, že mám FA do dňa podania DP, a to budem podávať najneskôr 25.8.2011. Ak by mi došla FA 26.8. (piatok, po podaní riadneho DP, resp. opravného) nárok na odpočítanie budem mať až 8/2011

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Toto usmernenie považujem za TOP usmernenie, aké som kedy čítala, treba si ho podrobne prečítať dva, trikrát, a človek pochopí čo je to nadobudnutie, kedy DP, kedy odpočítanie.

    Nebudem tu vymýšťať príklady, lebo jeden príklad sa dá vypracovať na 5 variánt, to nehovoriac o zálohových FA.

    Základom všetkého je: dátum vystavenia, dátum dodania. Vo vačšine prípadov je mesiac dodania totožný s mesiacom vystavenia, ak nie, vznikajú odchýlky, čím je 15-deň .....

    http://www.google.sk/url?sa=t&source...5d1YJA&cad=rja

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    Tak neviem, či som to dobre pochopila: Mám faktúru z ČR
    dátum dokladu 02.08.2011
    dátum zdaniteľného plnenia: 25.07.2011
    nárok na odpočet aj samozdanienie je v 7/2011?!alebo podľa dátumu dokladu samozdanenie v 7/2011 a nárok na odpočet v 8/2011, nejak som z toho čítania dopletená

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    kimart Pozri príspevok
    Tak neviem, či som to dobre pochopila: Mám faktúru z ČR
    dátum dokladu 02.08.2011
    dátum zdaniteľného plnenia: 25.07.2011
    nárok na odpočet aj samozdanienie je v 7/2011?!alebo podľa dátumu dokladu samozdanenie v 7/2011 a nárok na odpočet v 8/2011, nejak som z toho čítania dopletená
    Ak si mala faktúru do 25.8, tak odpočítaj v 7/2011
    Ale odpočítať môžeš aj v 12/2011.
    Naposledy upravil marjankaj : 17.08.11 at 06:56

    DPH keď príde faktúra oneskorene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.