Zavrieť

Porady

odpisovanie rodinneho domu

zdravim,

chcel by som poradit ohladom moznosti zaradenia rodinneho domu do odpisovania, ci to je vobec mozne. Som SZČO, a chcel by som od noveho roka zacat viest uctovnictvo namiesto pausalnych vydavkov. Mozem nejako odpisovat RD, ak v nom nema nikto trvaly pobyt? Co treba k tomu urobit? Na stavebnom urade urobim zmenu ucelu vyuzitia? Ja mam trvaly pobyt az 300 km od domu, mohol by som Rd napisat akoze sluzi na podnikanie a horne poschodie na prechodne ubytovanie? Podnikam ako projektant. Mozem dat vsetky naklady (elektrika, voda,...aj spotr. mat. ,ziarovky,...) do nakladov?

dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    NA podnikanie slúži bytový priestor, ak ho prenajímam ako byt 6/3, pričom ho môžem zaradiť do OM. Dôležité je stanivť VC pre odpisovanie.

    Ak budem používať pre sídlo FY, ide o nebytový priestor, vyňať, treba konanie so stavebným úradom, stanovenie VC pre odpisy.

    Ďalej hryziem do jazyka, čítam medzi riadkami.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Riešim podobný problém. Bola som sa pýtať na DU a pochopila som to tak, že zaradiť ho môžem a aj odpisovať, ak viem dokázať, že slúži na dosahovanie príjmov. Ale horné poschodie na prechodné ubytovanie pre SZČO by bola osobná spotreba daňovníka. A to vyňatie z bytového fondu som nepochopila. Akože dôvod mi nie je jasný. Veď ja napr. podnikám doma a nemám pracovňu vyňatú z bytového fondu.
    Poradí niekto, ako na to, aby bolo dobre?

    luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

    luciana1
    ja mám takýto prípad, lekár má v rodinnom dome vyňaté celé prízemie z bytových
    priestorov - sú určené na podnikanie. V týchto priestoroch má zriadenú ambulanciu už
    7 rokov, dom bol postavený pred cca 12 rokmi. Doteraz tieto priestory nemal zaradené
    do podnikania, neevidoval ich v účtovníctve - neodpisoval, aj keď sú vyňaté na
    podnikanie - platí za tieto priestory aj daň z nehnuteľností z podnikateľských priestorov, uplatňuje si náklady na ich opravu, náklady na energie, ktoré má vyúčtované faktúrou
    na IČO. Dajú sa zaradiť do majetku ešte aj teraz?

    odpisovanie rodinneho domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.