Zavrieť

Porady

Zdanenie príjmu z predaja majetku

Dobrý večer všetkým...
obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou o pomoc...hľadala som niečo podobné tu na porade, ale zatiaľ som nič nenašla, tak som už zúfala
účtujem sročku,
v júni preradil majiteľ spol. MV do osobného vlastníctva a o mesiac nato ho odpredal. Viem, že sa takýto príjem musí zdaniť, ale ako to zaúčtovať tento príjem, aby bol zdanený. Na aké účty a aké všetky doklady zaevidovať (len FA, alebo aj PPD)??
Ďakujem krásne..
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako môže len tak MV zo sro preradiť?
Vystav faktúru na predaj a tržbu daj do výnosov.
Ak ho však už predal ako občan, tak ako občan nezdaňuje.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No tu by som o tom pochyboval (nie som ekonóm), pretože:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...a-poradna.html
Vo všeobecnosti platí, že príjem z predaja vlastných motorových vozidiel je pre fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR príjmom, ktorý je predmetom dane, s výnimkou uvedenou v paragrafe 4 predmetného zákona. Výnimku z právneho režimu zdanenia takýchto príjmov predstavuje možnosť oslobodenia príjmov z predaja motorových vozidiel pri splnení zákonom ustanovených podmienok.

Základnými podmienkami možnosti uplatnenia oslobodenia príjmov z predaja motorových vozidiel sú preukázanie dĺžky vlastníctva predávaného motorového vozidla a skutočnosť, či predávané motorové vozidlo bolo využívané na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť.

V prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla presahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je od dane z príjmov oslobodený. Naopak v prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla nepresahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je predmetom dane.

Od dane z príjmov nie je oslobodený príjem v prípade, ak ide o motorové vozidlo, ktoré bolo predmetom podnikania alebo o ňom bolo účtované ako o majetku využívanom na podnikanie, prípadne inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo na prenájom, a to do piatich rokov od skončenia takejto činnosti.
Teda musel by z predaja platiť daň aj ako FO!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sro a FO sú dva právne subjekty.
MV na podnikanie používala s.r.o., nie FO.
"preradené" bolo občanovi, nie FO=SZČO.
Občan s autom nepodnikal.
Uznávam max. ten časový test, ale mala som zato, že z ZDP vypadol, nejdem to teraz overovať, pripúšťam

Pre mňa nepochopiteľné je to "preradenie".
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zatiaľ tých päť rokov nevypadlo.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
misoft Pozri príspevok
No tu by som o tom pochyboval (nie som ekonóm), pretože:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...a-poradna.html

Teda musel by z predaja platiť daň aj ako FO!
Žiadna taká podmienka o vlastníctve minimálne jeden rok v platnom zákone o dani z príjmu neexistuje. Citát je z roku 2003.
0 0
koricka koricka

koricka je offline (nepripojený) koricka

Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
koricka Pozri príspevok
Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku
A on ho mal ako FO v obchodnom majetku? Má vôbec živnosť? Alebo podniká inak?

Bolo vôbec prepísané na FO na polícii?
Naposledy upravil marjankaj : 25.08.11 at 15:20
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
koricka Pozri príspevok
Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku
Na základe čoho ho preradil na súkromnú osobu? Kúpou? Darom?
Občiansky zákonník.

Nadobúdanie vlastníctva
§ 132



(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

(2) Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, nadobúda sa vlastníctvo dňom v ňom určeným, a ak určený nie je, dňom právoplatnosti rozhodnutia.

3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mne to vychádza tak, že majiteľ vyradil mv z obchodného majetku, prepísal ho na seba ako FO a teraz ho predá ako FO bez dane z príjmu.
Keby ho vyradil a potom predal ako firma, výdavkom by bola v zmysle § 8 ods. 5 písm. c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, teda asi 0, celý príjem by musel ako firma zdaniť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

koricka Pozri príspevok
Dobrý večer všetkým...
obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou o pomoc...hľadala som niečo podobné tu na porade, ale zatiaľ som nič nenašla, tak som už zúfala
účtujem sročku,
v júni preradil majiteľ spol. MV do osobného vlastníctva a o mesiac nato ho odpredal. Viem, že sa takýto príjem musí zdaniť, ale ako to zaúčtovať tento príjem, aby bol zdanený. Na aké účty a aké všetky doklady zaevidovať (len FA, alebo aj PPD)??
Ďakujem krásne..
V pohode.

S.r.o. darovala spoločníkovi. NAkoľko je málo info, nevieme, kedy bol nadobudnutý, aká bola ZC....
S.r.o. rieši Z o DPH par. 22, ak bol odpočet
ZDP: 543/082, 082/022 Ak bola ZC PP k ZD

FO:
ZAmýšľam sa v prvom rade nad 3/2, či nejde o dar v súvislosti so závislou činnosťou, čo zrejme ide. Príjmom FO je peňažné i nepeňažné plnenie v cene obvyklej. (však som spoločníkom, mohla darovať i cudziemu)

Následne 9/c nejde o príjem oslobodený od dane, nakoľko bolo auto zaradené v OM, to je jedno, či v OM PO, resp. FO.

Takže ide o príjem 8/1/c

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

DAním tak, či onak.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
betka Pozri príspevok
V pohode.

S.r.o. darovala spoločníkovi. NAkoľko je málo info, nevieme, kedy bol nadobudnutý, aká bola ZC....
S.r.o. rieši Z o DPH par. 22, ak bol odpočet
ZDP: 543/082, 082/022 Ak bola ZC PP k ZD

FO:
ZAmýšľam sa v prvom rade nad 3/2, či nejde o dar v súvislosti so závislou činnosťou, čo zrejme ide. Príjmom FO je peňažné i nepeňažné plnenie v cene obvyklej. (však som spoločníkom, mohla darovať i cudziemu)

Následne 9/c nejde o príjem oslobodený od dane, nakoľko bolo auto zaradené v OM, to je jedno, či v OM PO, resp. FO.
Takže ide o príjem 8/1/c

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

DAním tak, či onak.
Teda ja si kúpim auto od predajcu a ak ho predám napríklad po roku, tak ten príjem musím zdaňovať?
Naposledy upravil marjankaj : 25.08.11 at 16:00
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Teda ja si kúpim auto od predajcu a ak ho predám napríklad po roku, tak ten príjem musím zdaňovať?
Ty nie, lebo ty nie si spoločníkom ani konateľom firmy predajcu.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
Ty nie, lebo ty nie si spoločníkom ani konateľom firmy predajcu.
Ale to auto bolo v obchodnom majetku firmy od ktorej som ho kúpil. Teda by som mal päť rokov počkať?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dobrá otázka, len tebe by to auto predali za cenu obvyklú na trhu, príjem by si oni museli zdaniť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
Dobrá otázka, len tebe by to auto predali za cenu obvyklú na trhu, príjem by si oni museli zdaniť.
Neriešim firmu. Riešim mňa FO. Prečo by som mal zdaňovať.
0 0
koricka koricka

koricka je offline (nepripojený) koricka

Áno, pôvodne bolo v obchodnom majetku jeho sročky...po odpísaní ho preradil na súkromnú osobu (aj na polícii) a následne ho odpredal
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
koricka Pozri príspevok
Áno, pôvodne bolo v obchodnom majetku jeho sročky...po odpísaní ho preradil na súkromnú osobu (aj na polícii) a následne ho odpredal
Na základe čoho mu ho na tej polícii prepísali? Na základe SMSky?
Si jediná, čo na to môže odpovedať.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Neriešim firmu. Riešim mňa FO. Prečo by som mal zdaňovať.
Myslím, že ty ako FO by si nemal zaradené auto v OM predajcu, ale ten spoločník ho mal zaradené v OM, myslím, že Betka má pravdu.
0 0
koricka koricka

koricka je offline (nepripojený) koricka

Auto bolo v obch. majetku od roku 2004...preradenie bolo bez ZC.

V knihe od p. Cenigovej je účtovný prípad prevod z podnikani do osobného užívania :
a) obstarávacia cena D 022
b) zúčtovanie oprávk MD 082
c) zostatková cena MD 491

musí byť dôvod na prevod do osobného užívania??
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
Myslím, že ty ako FO by si nemal zaradené auto v OM predajcu, ale ten spoločník ho mal zaradené v OM, myslím, že Betka má pravdu.
Anka, PO a FO sú dva rôzne subjekty. Majetok jedného subjektu nemôže byť majetkom iného subjektu.
Teda sro mala auto v majetku, ale spoločník ho nemal v majetku. Iba ak by ho kúpil (alebo získal darom) ako SZČO na podnikanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať