Zavrieť

Porady

Zdanenie príjmu z predaja majetku

Dobrý večer všetkým...
obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou o pomoc...hľadala som niečo podobné tu na porade, ale zatiaľ som nič nenašla, tak som už zúfala
účtujem sročku,
v júni preradil majiteľ spol. MV do osobného vlastníctva a o mesiac nato ho odpredal. Viem, že sa takýto príjem musí zdaniť, ale ako to zaúčtovať tento príjem, aby bol zdanený. Na aké účty a aké všetky doklady zaevidovať (len FA, alebo aj PPD)??
Ďakujem krásne..
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
koricka Pozri príspevok
Nie je SZČO ... je to s.r.o. čka...
Konateľ tejto spoločnosti previedol na seba ako súkromnú osobu daný automobil ... majiteľ je zároveň aj zamestnancom
konateľ nemusí byť majiteľ, ale mám z toho vydedukovať, že majiteľ=spoločník=konateľ=zamestnanec?
ak auto nekúpil, dostal darom, treba určiť hodnotu daru. Hodnota bude prip.suma k základu dane, ale len časť nad 500 EUR-musela by som pozrieť §§, ale takto si to pamatám /oslobodená suma zostáva oslobodená aj pri prekročení limitu/. Toto dodanenie urobí sro pri spracovaní mzdy zam-ca. /príjmom zam-ca, je všetko čo dostane od zam-ľa a to aj v nepeňažnej forme - darované auto.
Takto si to Betka myslela?
=====================
príjemca daru následne už postupuje ako občan, predal auto, nemal ho v OM, tak ho nezdaňuje. Pri občanoch nie je časový test, kedysi tuším boli dva roky, či?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ešte jeden príklad.
Darujem dcéru auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No ešte jeden príklad.
Darujem dcére auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.
v čom máš dilemu? alebo oponuješ Betke? To oponujeme - myslím zhodne - obaja.
V tomto príklade tiež dcéra nič nezdaňuje. ten príklad s požičaním peňazí alebo ich darovaním je dobrý. Aj aj toto používam na doloženie svojich názorov v oblasti zdaňovania, či nezdaňovania.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
v čom máš dilemu? alebo oponuješ Betke? To oponujeme - myslím zhodne - obaja.
V tomto príklade tiež dcéra nič nezdaňuje. ten príklad s požičaním peňazí alebo ich darovaním je dobrý. Aj aj toto používam na doloženie svojich názorov v oblasti zdaňovania, či nezdaňovania.
Hej ale keď to spraví SRO, aby sa "vyhla" plateniu dane, tak by malo na to byť nejaké opatrenie. Veď to by tak robil každý.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak to sro zdaní zam-covi, tak je daň zaplatená.
Ak by išlo o vec podliehajúcu DPH, tak DPH musí odviesť tiež z ceny obvyklej.
Ja si myslím, že takto daňovo to vyriešené je.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
ak to sro zdaní zam-covi, tak je daň zaplatená.
Ak by išlo o vec podliehajúcu DPH, tak DPH musí odviesť tiež z ceny obvyklej.
Ja si myslím, že takto daňovo to vyriešené je.
No ale spoločník nemusí byť zamestnanec. Môže to darovať aj niekomu inému? Napríklad spoločníkovej manželke alebo podobne?
Najjednoduchšie je to predať. Ale ak sa to veľmi odlišuje od ceny obvyklej?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
No ale spoločník nemusí byť zamestnanec. Môže to darovať aj niekomu inému? Napríklad spoločníkovej manželke alebo podobne?


Citát:
§3
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6.
§3-§11 sa vzťahujú na fyzické osoby. SRO nie je fyzická osoba.
Myslím, že Betka to myslela ako dar v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca. To, čo si ty zvýraznil je konštatovanie, že predmetom dane nie je príjem získaný darovaním, okrem príjmu plynúceho zo získaného daru. Teda ja ako FO získam darom nehnuteľnosť, alebo auto, daň z hodnoty daru neplatím. Predám ich, príjem zdaňujem podľa príslušných §§ zákona o DP, ako FO.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
Myslím, že Betka to myslela ako dar v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca. To, čo si ty zvýraznil je konštatovanie, že predmetom dane nie je príjem získaný darovaním, okrem príjmu plynúceho zo získaného daru. Teda ja ako FO získam darom nehnuteľnosť, alebo auto, daň z hodnoty daru neplatím. Predám ich, príjem zdaňujem podľa príslušných §§ zákona o DP, ako FO.

Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?
No tak, ako som ja Betke rozumela, tak pri predpoklade, že auto dostal darom od sro, ako zamestnanec sro, tak je to jeho nepeňažný príjem.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kvaka Pozri príspevok
No tak, ako som ja Betke rozumela, tak pri predpoklade, že auto dostal darom od sro, ako zamestnanec sro, tak je to jeho nepeňažný príjem.
Ak to potom predá ďalej ako FO, tak príjem z predaja podlieha zdaneniu podľa zákona o DP, t. j. on ako FO si už môže uplatniť oslobodenie z príjmu pri predaji auta. Len Betka vyslovila názor, že aj keď to predá ako FO, tak ak to auto bolo vyradené z OM, nemal by byť predaj z neho oslobodený, ja si myslím, že to oslobodenie si ako FO môže uplatniť, už som vyššie písala.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čítajte tu - Dane a účtovníctvo 6/2007
http://www.nep.sk/forum/viewtopic.ph...3a84dff3e2a27b
4 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

marjankaj Pozri príspevok
No ešte jeden príklad.
Darujem dcéru auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.
FO- dcéra:

3/(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Dcéra dostala dar-auto. Dostala ho od s.r.o., auto bolo v OM, a tým, že ho predala má príjem z neho plynúci, hmotný majetok testujeme 5 rokov. Ja nedostanem len tak dar, mala by byť darovacia zmluva, kto je darca a kto je obdarovaný, aby aj na DI prešlo. (neviem, či sa tu eviduje spôsob nadobudnutia)

Čo zaznamenáva DI?
S.r.o. (IČO) prevod na FO dcéra, dcéra prevod na inú osobu.
DI budú vyskakovať prevody daného CLK. Chytím a oznamovacia povinnosť na DU, na dcéru, nakoľko prvé auto je na IČO, a tie termíny
.

--------------------------------------------------------------------------------
9/c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Zaujímavosťou je, že v tomto par. sa píše o predaji hnuteľnej veci, kt. bola zahrnutá do OM. Toto beriem zoširoka.
Povieme si, že ak sa jedná o OM daňovníka ako konkrétnej osoby, tak na tú by sa nevzťahovalo oslobodenie, ale:

Tu sa píše o VECI v OM, nepíše sa v koho OM, píše sa všeobecne. A tu si myslím, že je kameň úrazu. Dcéra by mala zájsť na poradu, alebo za daňovým poradcom a spýtať sa.


(5) Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 alebo 14.

§ 2
Všeobecné ustanovenia


(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").



§ 3


(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

Janko, Kejka oponujte mi teraz, že to obdobie nie je 5-ročné, a teda Janko dcéra daní
Naposledy upravil betka : 26.08.11 at 08:24
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.
Naposledy upravil marjankaj : 26.08.11 at 08:11
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

marjankaj Pozri príspevok
Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?
Ja ako spoločník, konateľ dostanem auto od spoločnosti, ide o dar v súvislosti s par. 5. Podlieha zdaneniu u mňa spoločníka. Nedám Ti peniaze, dám Ti auto.
Aj keby som dostala peniaze, len tak ako dar od spoločnosti, daním.

Ak ja s.r.o. dám auto nezávislej osobe, nič sa nedeje. Ak dám peniaze nezávislej osobe, nič sa nedeje.

Tu sa nedá obchádzať. Zákon myslí na všetko
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

marjankaj Pozri príspevok
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.
Nerozumieme sa vôbec.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
betka Pozri príspevok
FO- dcéra:

3/(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Dcéra dostala dar-auto. Dostala ho od s.r.o., auto bolo v OM nebolo, a tým, že ho predala má príjem z neho plynúci, hmotný majetok testujeme 5 rokov. Ja nedostanem len tak dar, mala by byť darovacia zmluva, kto je darca a kto je obdarovaný, aby aj na DI prešlo súhlasím. (neviem, či sa tu eviduje spôsob nadobudnutia)

Čo zaznamenáva DI?
S.r.o. (IČO) prevod na FO dcéra, dcéra prevod na inú osobu.
DI budú vyskakovať prevody daného CLK. Chytím a oznamovacia povinnosť na DU, na dcéru, nakoľko prvé auto je na IČO, a tie termíny.
Či je na IČO alebo nie neriešim. Na DÚ nahlasujem až deň po prvom použití vozidla na podnikanie. A sro nech si sama odhlási auto na DÚ

--------------------------------------------------------------------------------
9/c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, nebola a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Zaujímavosťou je, že v tomto par. sa píše o predaji hnuteľnej veci, kt. bola zahrnutá do OM. Toto beriem zoširoka. Povieme si, že ak sa jedná o OM daňovníka ako konkrétnej osoby, tak na tú by sa nevzťahovalo oslobodenie, ale:

Tu sa píše o VECI v OM, nepíše sa v koho OM, píše sa všeobecne. A tu si myslím, že je kameň úrazu. A to si mám zisťovať históriu, či bolo auto niekedy v obchodnom majetku? Dcéra by mala zájsť na poradu, alebo za daňovým poradcom a spýtať sa.

(5) Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 alebo 14.

§ 2
Všeobecné ustanovenia


(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").



§ 3


(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

Janko, Kejka oponujte mi teraz, že to obdobie nie je 5-ročné, a teda Janko dcéra daní. Ale ak jej darujem peniaze a ona si odo mňa za tie peniaze to auto kúpi, tak nedaní?
Zákon o dani z príjmu sa odvoláva na obchodný majetok ako ho sám definuje.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.
Janko , ja som neodpovedala , ani nesledujem dôkladne debatu , len som tému nesústredene prebehla okom a priložila som link .

Ale z linku vyberám nasledovné

3. Vyplývajú obdrovaným osobám nejaké daňové povinnosti?
Vychádzajúc z ustanovenia §3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetom dane nie je prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov (reštitučné predpisy), príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa §5 alebo §6.
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Obchodný zákonník

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

§ 6

(1) Obchodným majetkom na účely tohto zákona sa rozumie súhrn majetkových hodnôt (vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt), ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.

ZDP:

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

-----------------------------------------------------------------------------

OM má i PO. A podnikateľ je i s.r.o, a.s. Je to osoba
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Betka

Zákon o dani z príjmu
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie
A ďalej už písmeno m)

Nezaujíma ma ako si ten pojem vykladajú iné zákony.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

JAnko, ešte k tej poznámke ak daruje peniaze a za peniaze kúpi majetok.

Toto bude iná haluz, čo napíšem. Dajme tomu sme uvedomelý národ, sme Dáni.

JA ako Dánka, kt. nemá peniaze dostanem dar 1 mil. €, a tieto peniaze chcem použiť na podnikanie-dar v súvislosti s výkonom činnosti, par. 6 (peňažný príjem).

Slovák na to kašle.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať