Zavrieť

Porady

A ešte raz preddavky

Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Prosím Vás vysvetlite mi niekto logiku toho, že prijaté zálohy mám úćtovať do PNZD. Ak ku koncu roka nakúpim ešte za prijaté peniaze tovar mám teda VOZD a peniaze ostanú v PNZD. Pri preddavkoch na zakázky to môže byť aj niekoľko stotisíc. A hneď je problém na svete!!!Tak ako mám dosiahnuť daňový základ keď mi ani prijaté peniaze nedovolia zdaniť???????Načo je to dobré??????
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Vacsinou maju podnikatelia opacny problem - potrebovali by nejako danovy zaklad znizit, aby dane bolo minimum. To je zlate, ze Vy chcete danit...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Je to čudné ale je to tak. Myslíte že to bude porušenie zákona ak zdaním preddavky už teraz. Nikto nemá podobný problém????Som si toho vedomá že ľudia majú opačný problém ale mi máme 3 leasingy a pri tých odpisujem cca 340.000,-koncoročne a na to potrebujete už nejaký daňový základ.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
v PU nepripada do uvahy zdanit preddavky, v JU je to mozne len v pripade ak mate vyslednu fakturu to jest nedojde k zuctovaniu danej dodavky alebo sluzby...skratka nesmie ist o preddavok.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Jedná sa o prijatý preddavok na dodanie výrobkov s montážou, pričom ja nakúpim za prijatý preddavok materiál na výrobu VOZD ale nemôžem ešte vystaviť fa na dodanie výrobkov v roku 2005, lebo zákazka nebola dokončená. Pričom preddavok mi ostáva v PNZD. Nastáva nerovnováha na prechode zdaňovacích období. /účtujem v JÚ/
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

ľudia veď hádam som nezostala už len ja v práci vyjadrite sa!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ninna
Pri preddavkoch na zakázky to môže byť aj niekoľko stotisíc. A hneď je problém na svete!!!Tak ako mám dosiahnuť daňový základ keď mi ani prijaté peniaze nedovolia zdaniť???????Načo je to dobré??????
Zákazka by mohla byť vyfakturovaná pomerne k rozpracovanosti ...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

A keď je na 90% u konca? Ten zákon mi nesedí, veď komu ublížim tým že odaním peniaze skôr? Viem že to bolo zavedené kôli firmám ktoré prelievali peniaze na konci roka z JÚ do PÚ a opačne.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Spytala som sa na tento pripad na skoleni. Ing. Jakabovicova mi odpovedala, ze ona by to zdanila. Vraj ak mate uzatvorenu nejaku zmluvu o dielo, nejake preberacie protokoly a pod., je dokazatelne, ze k dodaniu doslo - hoci len ciastocne. Je to ine z pohladu zakona o DPH, kde tu konecnu vyuctovaciu fakturu vystavite az v januari. Vraj tie zalohy treba posudzovat individualne.
Lenze ja si myslim, ze je to otazka toho, ci to bude vediet niekto s danovakmi vydiskutovat. Osobne si myslim, ze v zakone nejaka moznost nie je. Je to stale len zaloha...
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

je pekné že niekto myslí aj na druhých.Tak aj my sme to zdanili inak by sme boli hlboko v mínuse.A daňováčky môžu akurát tak vyhodiť z príjmov tie doklady ale to neurobia oni skôr radšej na opačnej strane vyhadzujú.A my chceme daniť a nemáme čo....
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

AVO
Zákazka by mohla byť vyfakturovaná pomerne k rozpracovanosti ...
Suhlasim, po krvopotnych vyjasnovackach navrhujem prepisat vsetky faktury so slovickom "zaloha" a nahradit vypoctom vykonanych prac a materialu (tovaru) zabezpeceny pre plnenie zakazky. Samozrejme po dohode zo zakaznikom, jemu to tiez narobi paseku v preposudeni.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja by som sa ešte pre istotu spýtala na daňovom úrade. Ono teraz je jednoduché pozrieť sa na to týmto pohľadom. Lenže zase budúci rok sa to tým pádom nedostane do príjmu a daňováci už možu mať námietky. Potom by s tým súviselo aj prípadne odpočítavanie straty... Je to vlastne všetko na seba naviazané. Najhoršie na tom je, že zákon nedáva nejakú možnosť pozerať sa na tú zálohu inak. Stále je to záloha, hoci je potom diskutabilné to dodanie. Ja mám napríklad stále pochybnosti. V podstate sa tie názory daňových poradcov líšia... Myslím, že v Poradcovi podnikateľa by si asi pri telefonickom dotaze dostala inú odpoveď, ako som dostala od Ing. Jakabovičovej. Je to naozaj vec názoru a hlavne obhájenia zo strany podnikateľa.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Práveže zákazníci tí čo potrebovali výdavky sa ozvali a chceli sme nechceli spravili sme riadnu fa aj keď dodávka ešte neprebehla a urobili čiastkovú úhradu. Ani to nie je riešenie lebo potom robí šarapatu skladová evidencia.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

alušik
Najhoršie na tom je, že zákon nedáva nejakú možnosť pozerať sa na tú zálohu inak. Stále je to záloha, hoci je potom diskutabilné to dodanie. Je to naozaj vec názoru a hlavne obhájenia zo strany podnikateľa.
Prave preto, ze si zakon "uchmatol" jediny vyklad zalohy ako vopred vyplatenej ciastky bez vecneho plnenia, treba sa pouzitiu zalohy vyhybat v pripadoch, ked je vecne plnenie preukazatelne. V tom pripade formulovat ako fakturaciu ciastkove plnenie.
Najhorsie by bolo pokracovanie v nahanani za slovickami aj napriek tomu, ze uz s tym niekto zacal.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ninna
Práveže zákazníci tí čo potrebovali výdavky sa ozvali a chceli sme nechceli spravili sme riadnu fa aj keď dodávka ešte neprebehla a urobili čiastkovú úhradu. Ani to nie je riešenie lebo potom robí šarapatu skladová evidencia.
A nemoze to vyriesit "vydajka" zo skladu pre vyrobne ucely? Ved ten material sa v sklade predsa neda vo vyrobe spracovat. Dokonca ani zabalit na expediciu.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

V praxi to prebieha počas roka tak že dám cenovú ponuku zákazník odsuhlasí a vyberiem 50% zálohu. Z tej zálohy nakúpim materiál a výroba prebieha.Po ukončení prebehne montáž.A potom nasleduje fa za dodanie konkrétnych výrobkov.Môj problém nastane pri konci roka dostanem zálohu, nakúpim materiál, výroba beží. Nemôžem vystaviť faktúru skôr ako nedokončím výrobky lebo niektoré veci na konkrétnu zákazku ešte len prídu.V našom prípade keď vyčisľujem cenu materiálu,prev.réžiu tie dátumy musia sedieť.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ninna
V praxi to prebieha počas roka tak že dám cenovú ponuku zákazník odsuhlasí a vyberiem 50% zálohu. Z tej zálohy nakúpim materiál a výroba prebieha.Po ukončení prebehne montáž.A potom nasleduje fa za dodanie konkrétnych výrobkov.Môj problém nastane pri konci roka dostanem zálohu, nakúpim materiál, výroba beží. Nemôžem vystaviť faktúru skôr ako nedokončím výrobky lebo niektoré veci na konkrétnu zákazku ešte len prídu.V našom prípade keď vyčisľujem cenu materiálu,prev.réžiu tie dátumy musia sedieť.
Ciastkove fakturacie nie su vylucene, akurat vyzaduju moznost preukazania plnenia uvedene vo fakture, t.j. napr. zakupeny tovar zabudovany vo vyrobku t.j. rozpracovanej vyrobe.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pozri toto ,točilo sa to okolo zápisu preddavku do knihy záväzkov , ale máš tam aj odpoveď na Tvoj problém :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=18271
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

zitka nedá sa to celkom aplikovať na môj príklad s tým že ja mám už v roku 2005 výdavky OZD.A s tým sa mi to komplikuje.je jednoducho problém na konci roka s tými preddavkami.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ninna
zitka nedá sa to celkom aplikovať na môj príklad s tým že ja mám už v roku 2005 výdavky OZD.A s tým sa mi to komplikuje.je jednoducho problém na konci roka s tými preddavkami.
Aj ja mám prípad , že už mám i výdavky . Nemôžem s tým pohnúť , no môžem , ale ešte čakám . Práve dnes som písala dotaz na www.udrsr.sk a som zvedavá akú odpoveď dostanem . Potrebujem mať čo najväčšiu istotu pri posúdení môjho prípadu .
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

A napr.u nás sú výrobné cykly,a je ťažko posúdiť na konci roka asi v akej fáze koľko stojí výrobok.Aj čiastková fakturácia je klamstvo lebo na fa máš dátum dodania a v praxi sa ešte nič nepohlo len potrebuješ zakamuflovať zálohu.A každý nesúhlasí s fa na celú fa sumu dopredu.A dokonca ja musím odplatiť DPH dopredu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať