Zavrieť

Porady

Prepadnutie nevyčerpanej dovolenky

Ako vyriešiť legálne situáciu, keď si zamestnanec aj napriek nariadeniu nevyčerpal dovolenku? Je vydaný interný predpis, v ktorom zamestnávateľ povoľuje preniesť len určitú časť (7 dní) dovolenky do budúceho roku. Zvyšok vraj prepadne. Argumentuje tým, že keď si ju zamestnanec nevyčerpal, tak ju asi nepotrebuje. Hľadala som v novom zákonníku, ale tam to veľkú oporu nemá. Som tu v práci nová a nechcem urobiť rozruch, no taktiež mám obavy, aby som hneď zo začiatku niečo nepokazila. A tiež nie som si istá, či sa nejedná o porušovanie ZP. Poraďte, ako argumentovať či už voči zamestnávateľovi alebo kolegom.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Mila123 Pozri príspevok
    Workoholizmus sa dá liečiť....



    v práci nemáte plán dovoleniek?
    ZĽ mu má právo nariadiť dovolenku.....tuším 2 týždne----
    § 111 ods. 1
    ...zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

    - no a prekážkou v práci na strane zamestnanca určite nie je to, že sa mu chce robiť.
    K prekážkam si pozri piatu časť ZP od § 136, pokiaľ si nebola DPN, nečerpala MD, RD, nebola si uvoľnená na výkon verejnej funkcie a pod. - čerpať musíš....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Workoholizmus sa dá liečiť....



    v práci nemáte plán dovoleniek?
    ZĽ mu má právo nariadiť dovolenku.....tuším 2 týždne----

    Klara95 je offline (nepripojený) Klara95

    Klara95
    Neviem, či tu také niečo ako plán dovoleniek bolo (robím tu druhý mesiac), no teraz je situácia taká, aká je.

    xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

    xEvelinx
    Nariadenie na čerpanie dovolenky dostal zamestnanec písomne a nečerpal? Ak nemal žiadnu prekážku v práci ako je uvedené v príspevku od tictac7 a zamestnanec bol oboznámený s interným predpisom, tak budeš postupovať podľa interného predpisu a prenesieš do ďalšieho roka len 7 dní.

    Klara95 je offline (nepripojený) Klara95

    Klara95
    xEvelinx Pozri príspevok
    Nariadenie na čerpanie dovolenky dostal zamestnanec písomne a nečerpal? Ak nemal žiadnu prekážku v práci ako je uvedené v príspevku od tictac7 a zamestnanec bol oboznámený s interným predpisom, tak budeš postupovať podľa interného predpisu a prenesieš do ďalšieho roka len 7 dní.
    Áno, dá sa povedať, že takto to bolo. I keď výzva na čerpanie bola emailom. Je interný predpis nad ZP?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Klara95 Pozri príspevok
    Áno, dá sa povedať, že takto to bolo. I keď výzva na čerpanie bola emailom. Je interný predpis nad ZP?
    ...ale podľa toho, čo píšeš, interný predpis nie je v rozpore so ZP, tak neviem, čo chceš riešiť....

    xEvelinx je offline (nepripojený) xEvelinx

    xEvelinx
    Ja by som to ďalej neriešila interný predpis poznajú, čerpanie dovolenky mu bolo nariadené (aj e-mail je pošta) z jeho strany nevykonané. Jedine by som mu poradila, do konca roka ostáva nejaký ten deň, tak nech čerpá dovolenku.

    Prepadnutie nevyčerpanej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.