Zavrieť

Porady

Odpisy budovy pri ukonceni zivnosti.

Som SZCO od r.2003. Mam budovu zaradenu v OM. Zostatkova hodnota k 31.12.2011 je 32.000eur. Ak predam budovu v sume max 32tis €, platit dan nebudem, nakolko neodpisana hodnota bude mojim vydajom. Ale mam otazku. Co ak budovu nepredam, len ju vyradim z OM a ukoncim zivnost povedzme k 10.1.2012. Co s neodpisanou castou budovy???
Naposledy upravil marisvk : 18.12.11 at 22:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nič,
    pozn. ak po 5-tich rokoch od vyradenia z OM spoločnosti sa budova predá a príjem nie je predmetom dane (oslobodený je).......

    si platiteľom DPH? budovu nebudeš prenajímať?

    marisvk je offline (nepripojený) marisvk

    marisvk
    takze nic? Ziadne dodanenie, ci podobne?
    A som platitel DPH a budovu planujem dalej prenajimat. Ak sa to bude dat, pockal by som 5rokov a budovu predal do s.r.o. Asi viete kam tym smerujem, ale napada ma, ze ked ukoncim zivnost, tak skoncim aj ako platitel DPH. Co s prijmamy z prenajmu? Resp. ci odporucate si ponechat ICDPH ako FO - nepodnikatel. Ci nejaky dalsi napad?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....

    a či ostanete naďalej platiteľom či nie záleží aj na napr. novom nájomcovi....

    marisvk je offline (nepripojený) marisvk

    marisvk
    Mila123 Pozri príspevok
    ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....

    a či ostanete naďalej platiteľom či nie záleží aj na napr. novom nájomcovi....
    Co znamena vratit DPH z majetku? Aka je to suma? Majetok som nadobudol bez DPH, dalej sice ako platitel som uplatnoval prijmy z najmu s DPH, nakolko som evidoval prijmy aj vydavky. A ked ukoncim zivnost, preco a z akej sumy platit DPH???

    A ci zostanem, ci nie platitelom DPH, tak na 99,99% asi nezalezi na najomcovi, ale na mne. Akoze najomca si moze rozkazovat, ci moze byt prenajimatel aj platitelom DPH, ci ako??? Troska divne, nie?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak na majetku neboli uplatňované odpočty DPH, je to potom ok....

    a ten nájomca? ako myslíte, keď Vám nezáleží na príjme......

    marisvk je offline (nepripojený) marisvk

    marisvk
    Mila123 Pozri príspevok
    ak na majetku neboli uplatňované odpočty DPH, je to potom ok....

    a ten nájomca? ako myslíte, keď Vám nezáleží na príjme......
    Otazka navyse. Ak boli uplatnovane odpisy, a chcel by som budovu predat. Bude to nutne s DPH, ci mozno aj bez? Od prvej kolaudacie preslo 8rokov btw.

    Zalezi na prijme, ako to ovplyvni DPH? Neodpovedali ste mi, ked som sa pytal, ze co mi odporucate.
    Problematiku uplatnenia DPH pri predaji nehnutelnosti mate uvedenu v §38 ods. 1 zakona o DPH. Podla uvedeneho je od dane oslobodenen dodanie stavby, alebo jej casti vratane dodania stavebneho pozemku, na ktorom stavba stoji, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie stavby alebo jej casti. Dalej je v uvedenom odstavci veta platitel sa moze rozhodnut, ze dodanie uvedenej nehnutelnosti nebude oslobodene od dane.
    Vo vasom pripade mate teda na vyber, bud to oslobodite, alebo uplatnite DPH.

    marisvk je offline (nepripojený) marisvk

    marisvk
    Mila123 Pozri príspevok
    ak ste platiteľ dph pri ukončení podnikania musíte vrátiť dph z majetku.....
    Niekto mi poradil, ze ak vyradim budovu z OM v zostatkovej sume 32tis€, tak tym padom dostane FO nepodnikatel majetok z vlastnej firmy SZCO na seba, ako na sukromnu osobu a to v tej vyske 32tis€. Tym padom je to prijem FO nepodnikatela a treba takyto prijem zdanit. Je to pravda???
    Myslim si, ze preradenie budovy z OM do osobneho vlastnictva nebude zakladat zdanitelny prijem pre FO, avsak naopak, pre SZCO ZC nebude danovym vydavkom podla §19 ods. 3 b) ZDP - tu je podmienka vyradenie likvidaciu, alebo predajom. A predat majetok sam sebe nemozete, z pravneho hladiska ste stale ten isty subjekt.

    marisvk je offline (nepripojený) marisvk

    marisvk
    Samozrejme suhlasim s tym, ze pre SZCO to nebude danovy vydavok, to ale v mojom pripade ani nie je nutne. Skor ma trapi ta DPH, nakolko som spätne pozeral a nejake TechZhod na budove bolo a bolo presne uctovane s DPH. Tym padom ma napada otazka, ako to bude s budovou pri jej vyradeni z OM SZCO, ked sa urobilo na nej TZ v sume 10tis bez DPH, budova bola 8rokov odpisovana, TZ sa udialo pred 4rokmi, to znamena, ze navysena cena nehnutelnosti bola pred 4rokmi a tym padom sa zvysili odpisy. Teraz mam zaujem o vyradenie budovy z OM, ako to bude s DPH ??? A v akej vyske???
    Naposledy upravil marisvk : 20.12.11 at 19:28

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    marisvk Pozri príspevok
    ................. nejake TechZhod na budove bolo a bolo presne uctovane s DPH. Tym padom ma napada otazka, ako to bude s budovou pri jej vyradeni z OM SZCO, ked sa urobilo na nej TZ v sume 10tis bez DPH, budova bola 8rokov odpisovana, TZ sa udialo pred 4rokmi, to znamena, ze navysena cena nehnutelnosti bola pred 4rokmi a tym padom sa zvysili odpisy. Teraz mam zaujem o vyradenie budovy z OM, ako to bude s DPH ??? A v akej vyske???
    Časť DPH musíš vrátiť na základe vyradenia z OM. NA pomernú časť je v zákone dosť komplikovaý výpočet ale v princípe ide o to, že ak si odpočítal pred 4 rokmi 1900 EUR, tak 4/20 je 20% z 190, na tento odpočet máš nárok aj po vyradení, ale 80% DPH musíš vrátiť. Či to takto vychádza aj podľa vzorca v zákone, neviem.
    Ono sa zmenilo aj ustanovenie o sledovaní zmeny použitia z 10 rokov na 20 rokov, bolo by preto treba pozrieť prechodné ustanovenia,....... takto hypoteticky sa mi to študovať nechce. Dosť klientov príde s kdečím so zmluvou podkladmi, jasnou otázkou, čo chcú, tak zvyknem riešiť také prípady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.