Zavrieť

Porady

Zdaniť alebo nezdaniť?

Mohol by mi niekto poradiť ?

Ide o účtovnú jednotku -/cestovnú kanceláriu /, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo! V decembri roku 2005 prijala cestovka od klientov zálohy na zájazdy, ktoré budú uskutočnené až v roku 2006 a náklady spojené s týmito zájazdmi budú tiež až v roku 2006.Môžu sa tieto zálohy zdaniť teda ísť do príjmu až v roku 2006?

Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marcelaStanakova
Mohol by mi niekto poradiť ?

Ide o účtovnú jednotku -/cestovnú kanceláriu /, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo! V decembri roku 2005 prijala cestovka od klientov zálohy na zájazdy, ktoré budú uskutočnené až v roku 2006 a náklady spojené s týmito zájazdmi budú tiež až v roku 2006.Môžu sa tieto zálohy zdaniť teda ísť do príjmu až v roku 2006?

Tieto zálohy vstupujú do príjmov neovplyvňujúcich základ dane v roku 2005 . Do príjmu pôjdu v roku 2006.
Naposledy upravil Zita5 : 28.01.06 at 18:21
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Mohla, by som sa opýtať ako sa to zrealizuje v roku 2006?
V 2005 to pôjde do nezdaniteľných áno? Neviem potom ako s dokladmi reálne?
Pretože bankové výpisy na ktorých sú vyplatené zálohy sa zakladajú do roku 2005.Mám si ich prefotiť a ako duplicitné priložiť v roku 2006, a následne dať do príjmu?
Pýtam sa nemám s týmto skúsenosť:
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marcelaStanakova
Mohla, by som sa opýtať ako sa to zrealizuje v roku 2006?
V 2005 to pôjde do nezdaniteľných áno? Neviem potom ako s dokladmi reálne?
Pretože bankové výpisy na ktorých sú vyplatené zálohy sa zakladajú do roku 2005.Mám si ich prefotiť a ako duplicitné priložiť v roku 2006, a následne dať do príjmu?
Pýtam sa nemám s týmto skúsenosť:
Mňa totižto tiež čaká v roku 2006 tento prípad .Ofotím si BV z úhrady záloh a v roku 2OO6 si to zaučtujem interným dokladom do príjmov ovplyvňujúcich ZD a priložím fotokópiu BV .Ak by sa tento spôsob niekomu nepozdával , myslím daniarov , tak im ukážem peňažný denník a BV z roku 2005. Ale v podstate to bude v poriadku . Len ma štve , že tento rok budú vysoké dane .
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Myslím, že máme spoločné problémy .Ďakujem za radu!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
§17 ods.12 písm.b/ zákona o DzP platí pre prijatú . Ak bola prijatá záloha v zdaňovacom období , v ktorom nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iného plnenia , prijatú zálohu nemôže podnikateľ zaučtovať v tomto zdaňovacom období ako zdaniteľný príjem, ktorý ovplyvňuje ZD.
Príjem zúčtuje ako príjem ovplyvňujúcei ZD až v tom zdaňovacom období , v ktorom dôjde k splneniu dodávky tovaru,služby,materiálu alebo k inému plneniu , na ktoré bola záloha prijatá .
Naposledy upravil Zita5 : 28.01.06 at 12:11
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Len doplním, že § 17 ods.12 písm.b/ platí nielen pre prijaté preddavky, ale aj pre poskytnuté.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zita5
Nie , tieto zálohy vstupujú do príjmov neovplyvňujúcich základ dane . Do príjmu pôjdu v roku 2006.
Myslím, že si chcela napísať, že ÁNO v kontexte otázky a tovojej odpovede. Aspoň ja to tak chápem.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
apo
Myslím, že si chcela napísať, že ÁNO v kontexte otázky a tovojej odpovede. Aspoň ja to tak chápem.

apo

Ďakujem , opravené.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zita5
§17 ods.12 písm.b/ zákona o DzP platí pre prijatú . Ak bola prijatá záloha v zdaňovacom období , v ktorom nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iného plnenia , prijatú zálohu nemôže podnikateľ zaučtovať v tomto zdaňovacom období ako zdaniteľný príjem, ktorý ovplyvňuje ZD.
Príjem zúčtuje ako príjem ovplyvňujúcei ZD až v tom zdaňovacom období , v ktorom dôjde k splneniu dodávky tovaru,služby,materiálu alebo k inému plneniu , na ktoré bola záloha prijatá .
V jednoduchom účtovníctve účtovať o príjme, ktorý bol v minulom roku a nebol daňovým príjmom je ťažko chápateľné účtovníkovi ktorý v JÚ vidí iba príjem a výdaj.

Treba povedať.
Prijatú zálohu zahrnieme k 31.12.2005 do záväzkov, a v roku 2006 podľa možností softvéru alebo v uzávierkových operáciách roku 2006 zaznamenáme daňový príjem a zrušíme zaznamenaný záväzok z titulu prijatej zálohovej platby v roku 2005.
Inak povedané urobíme všetko skoro ako v podvojnom účtovníctve ale zložitejšie. Neodpustím si moju oblúbenú poznámku: "Poznám iba podvojné a zložité účtovníctvo".

Tvorcovia zákona o dani z príjmu FO mýlia svojim zmenami a chápaním rôznych plnení. Ja sa vôbec nedivím tomu, že neprofesionálni účtovníci majú v tom zmätok. Ja som profesionál od roku 1992 a často musím nazerať do zákona a do PORADY o sústavne verifikovať niektoré položky.

apo
Naposledy upravil apo : 28.01.06 at 18:45
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
apo
V jednoduchom účtovníctve účtovať príjme, ktorý bol v minulom roku je ťažko chápateľné účtovníkovi ktorý v JÚ vidí iba príjem a výdaj.

Treba povedať.
Prijatú zálohu zahrnieme k 31.12.2005 do záväzkov, a v roku 2006 podľa možností softvéru alebo v uzávierkových operáciách roku 2006 zaznamenáme daňový príjem a zrušíme zaznamenaný záväzpk z titulu prijatej zálohovej platby v roku 2005.
Inak povedané urobíme všetko skoro ako v podvojnom účtovníctve ale zložitejšie. Neodpustím si moju oblúbenú poznámku: "Poznám iba podvojné a zložité účtovníctvo".

apo
s ú h l a s í m
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
apo
V jednoduchom účtovníctve účtovať príjme, ktorý bol v minulom roku je ťažko chápateľné účtovníkovi ktorý v JÚ vidí iba príjem a výdaj.

Treba povedať.
Prijatú zálohu zahrnieme k 31.12.2005 do záväzkov, a v roku 2006 podľa možností softvéru alebo v uzávierkových operáciách roku 2006 zaznamenáme daňový príjem a zrušíme zaznamenaný záväzpk z titulu prijatej zálohovej platby v roku 2005.
Inak povedané urobíme všetko skoro ako v podvojnom účtovníctve ale zložitejšie. Neodpustím si moju oblúbenú poznámku: "Poznám iba podvojné a zložité účtovníctvo".

apo
Prečo do záväzkov , keď fakturujem ja zálohu ?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zita5
Prečo do záväzkov , keď fakturujem ja zálohu ?
Otázku som pochopil tak, že cestovka má problém s prijatými platbami v roku 2005, ktoré bude zdańovať až v roku 2006.

V podvojnom účtovníctve by som účtoval:

311 / 324
alebo
211 / 324

V jednoduchom účtovníctve mi vzrástol majetok, ktorý ale nemôžem beztrestne minúť na čokoľvek. Pre cestovku sú to prostriedky, ktoré nie sú jej, sú na krytie budúchich výdavkov a na zabezpečenie príjmov v roku 2006. Skutočne celú sumu týyto záloh, by som dal do záväzkov. Ak by som z tých peńazí uhradil zálohové platby v destináciách pre rok 2006 tak by som výšku záväzku znížil a zároveń by som do pohľadávok zahrnul uhradené zálohy v destináciách roku 2006. Čistá hodnota majetku zostane prakticky bez zmeny.

Takto to vidím ja.

apo
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zita5
Prečo do záväzkov , keď fakturujem ja zálohu ?
určite myslela do pohľadávok.
Ale ja by som to riešila len ID pri uzávierkových operáciách znížením príjmu a potom by som ten ID naúčtovala aj do roku 2006 ako POZD
Alebo jednoducho tú zálohu rovno n aúčtovať ako NDZ v 2005 - ale potom nezabudnúť v 2006 ID ju zahrnúť do POZD .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

sway
určite myslela do pohľadávok.
Ale ja by som to riešila len ID pri uzávierkových operáciách znížením príjmu a potom by som ten ID naúčtovala aj do roku 2006 ako POZD
Alebo jednoducho tú zálohu rovno n aúčtovať ako NDZ v 2005 - ale potom nezabudnúť v 2006 ID ju zahrnúť do POZD .
sway,

aj takto sa to dá, ale nevykažeš správne výšku majetku. A za nesprávne vedené účtovníctvo je sankcia 3% z hodnoty majetku ktorú udeľuje daňový úrad. EDšte sa mi nestalo, ale keďže už DÚ nekontroluje iba to či sme správne spočítali to čo sme dali do denníka, ale pozerá na predložené dokumenty v súvislostiach je otázka času keď nás začnú pálkovať aj za takéto nedostatky. na DÚ pracuje čím ďalej viac mladých a vzdelaných kontrolórov, ktorí už rozumejú súvislostiam.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Mňa totižto tiež čaká v roku 2006 tento prípad .Ofotím si BV z úhrady záloh a v roku 2OO6 si to zaučtujem interným dokladom do príjmov ovplyvňujúcich ZD a priložím fotokópiu BV .Ak by sa tento spôsob niekomu nepozdával , myslím daniarov , tak im ukážem peňažný denník a BV z roku 2005. Ale v podstate to bude v poriadku . Len ma štve , že tento rok budú vysoké dane .
Citujem sama seba a záväzkom to nazval apo , nie ja . Práve preto tá moja otázka .

too:apo - vravel si o komplikovanosti , ale Tvoj postup je skutočne komplikovaný
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
apo
sway,

aj takto sa to dá, ale nevykažeš správne výšku majetku. A za nesprávne vedené účtovníctvo je sankcia 3% z hodnoty majetku ktorú udeľuje daňový úrad. EDšte sa mi nestalo, ale keďže už DÚ nekontroluje iba to či sme správne spočítali to čo sme dali do denníka, ale pozerá na predložené dokumenty v súvislostiach je otázka času keď nás začnú pálkovať aj za takéto nedostatky. na DÚ pracuje čím ďalej viac mladých a vzdelaných kontrolórov, ktorí už rozumejú súvislostiam.

apo
Tak s týmto si ma prekvapil , pretože teraz sme mali daňovú kontrolu a preberali sme moju zálohu , ktorá nám v roku 2006 narobí v dani z príjmu pekné problémy . Daniar sa čudoval , že čo mu rozprávam , že zálohu vo výške 5 000 000 Sk idem dávať do príjmov neovplyvn.ZD. Tak by som to tak presvedčivo netvrdila,nie sú ešte všetci dokonalí , to máš tak isto ako aj s daňovým poradcom , ešte sa mi nestalo , aby mi niečo povedal z fleku , vždy som čakala a študoval zákon .Vždy som si prišla len zaplatiť to , že na môj postup povedal , áno .Proste povedala som mu či to môžem tak a tak robiť ........ povedal je to správne a 1 000 Sk bolo fuč .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zita5
Tak s týmto si ma prekvapil , pretože teraz sme mali daňovú kontrolu a preberali sme moju zálohu , ktorá nám v roku 2006 narobí v dani z príjmu pekné problémy . Daniar sa čudoval , že čo mu rozprávam , že zálohu vo výške 5 000 000 Sk idem dávať do príjmov neovplyvn.ZD. Tak by som to tak presvedčivo netvrdila,nie sú ešte všetci dokonalí , to máš tak isto ako aj s daňovým poradcom , ešte sa mi nestalo , aby mi niečo povedal z fleku , vždy som čakala a študoval zákon .Vždy som si prišla len zaplatiť to , že na môj postup povedal , áno .Proste povedala som mu či to môžem tak a tak robiť ........ povedal je to správne a 1 000 Sk bolo fuč .
Brrrr, je to tak ako píšeš. Riešil som aj postoj kontrolóra, ktorý mal iba jeden argument, "Nepáči sa mi to".

Tu je ten problém, my daňoví poplatníci musíme obhajovať svoje postupy a často sa to podarí. Sú prípady, že si povieme nech majú radosť a silné slová nechávame na ozaj vážny problém. Zálohu 5 miliónov to už je problém a nedanie takejto sumy do príjmov musí byť riadne podkuté.

A jeden z argumentov prečo sa nedá taká suma do príjmov je aj to, že v účtovníctve sa preukáže, vo všetkých súvislostiach, že suma neide do daňových príjmo, ale zároveň ani neovplyvní výšku majetku. Samozrejme, že každú zálohu by som cez pomocné knihy neťahal, ale tú 5 miliónovú by som neváhal ani chvíľu.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vieš práve to , že to je riadna zodpovednosť pri takejto zálohe . obchod sa končí 31.3.2006 , kde bude riadne zúčtovanie a k 5 000 000 pribudne ešte 9 000 000 , tak nie je to maličkosť a hľadám oporu aj daňovom úrade , ale vidíš , keď daniar na mňa pozerá ako puk , že mne tá záloha nevstupuje do príjmu OVZ , čuduje sa tomu , tak potom už od koho môžem čakať uistenie .Jedine sa spoľahnúť sama na seba .
Ale aj tak Ti ďakujem za názor
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
apo
sway,

aj takto sa to dá, ale nevykažeš správne výšku majetku. A za nesprávne vedené účtovníctvo je sankcia 3% z hodnoty majetku ktorú udeľuje daňový úrad. EDšte sa mi nestalo, ale keďže už DÚ nekontroluje iba to či sme správne spočítali to čo sme dali do denníka, ale pozerá na predložené dokumenty v súvislostiach je otázka času keď nás začnú pálkovať aj za takéto nedostatky. na DÚ pracuje čím ďalej viac mladých a vzdelaných kontrolórov, ktorí už rozumejú súvislostiam.

apo

...akože nevykážem správne majetok? - peniaze som prijala v hotovosti či na BÚ a tam ho mám evidovaný (r.10 alebo 11 výkazu), to že NDZ je druhá vec. ale v majetku je tá suma zahrnutá akonáhle mi prešla účtovníctvom - peňažným denníkom.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

marcelaStanakova
Mohla, by som sa opýtať ako sa to zrealizuje v roku 2006? V 2005 to pôjde do nezdaniteľných áno? Neviem potom ako s dokladmi reálne? Pretože bankové výpisy na ktorých sú vyplatené zálohy sa zakladajú do roku 2005. Mám si ich prefotiť a ako duplicitné priložiť v roku 2006, a následne dať do príjmu?
Pýtam sa nemám s týmto skúsenosť:
Marcelka, v decembri ste prijali zálohy od klientov. Sú to vaše záväzky voči klientom. Ale tieto zálohy nie sú vaše peniaze, patria touroperátorovi, mali ste mu ich ešte v decembri poslať na účet - nemali by ste tento problém .
To znamená, že v r.2006 keď sa tieto zálohy odvedú touroperátorovi, bude to výdaj NDZ. Váš zdaniteľný príjem bude len provízia z tohto predaja, ktorú si buď vyfaktúrujete, alebo bude "odpočítaná od zálohy", teda touroperátorovi pošlete sumu zníženú o vašu províziu.
----------------------------------------------------
Dodatočne doplňujem:
Ešte raz som si prečítala pôvodné zadanie otázky. Z toho mi vychádza, že vy predávate vlastné produkty (teda nie provízny predaj). V každom prípade prijaté zálohy sú na služby r.2006, teda r.2005 NDZ. V r.2006 ich zapíšeš ako zdaniteľné príjmy a proti nim budeš mať zdaniteľné výdavky za obstaranie služieb CR. Bude to o.k.
Doklady si založ podľa toho, v ktorom roku vznikli.
Naposledy upravil liba2 : 28.01.06 at 21:25 Dôvod: doplnený text pod čiarou
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať