Zavrieť

Porady

Zdaniť alebo nezdaniť?

Mohol by mi niekto poradiť ?

Ide o účtovnú jednotku -/cestovnú kanceláriu /, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo! V decembri roku 2005 prijala cestovka od klientov zálohy na zájazdy, ktoré budú uskutočnené až v roku 2006 a náklady spojené s týmito zájazdmi budú tiež až v roku 2006.Môžu sa tieto zálohy zdaniť teda ísť do príjmu až v roku 2006?

Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sway
...akože nevykážem správne majetok? - peniaze som prijala v hotovosti či na BÚ a tam ho mám evidovaný (r.10 alebo 11 výkazu), to že NDZ je druhá vec. ale v majetku je tá suma zahrnutá akonáhle mi prešla účtovníctvom - peňažným denníkom.
Presnejšie povedané - majetok spolu vo výkaze (r.15) vykážeš správne, ale nevykážeš správne riadky 20 (záväzky celkom) a 21 (rozdiel majetku a záväzkov). U Tvojej firmy bude "čistý majetok" nadhodnotený o výšku prijatého preddavku, ako ho neuvedieš zároveň v záväzkoch. Ak takýto výkaz použiješ napr. ako podklad pre úverovú žiadosť, mohlo by sa to posudzovať minimálne ako skresľovanie skutočného stavu firmy. Proste nezaúčtovanie preddavku do záväzkov je porušenie § 7 ods. 1 zákona o účtovníctve, podľa ktorého sa účtovníctvo má viesť tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o finančnej situácii účtovnej jednotky.
Povinnosť evidovať aj poskytnuté a prijaté preddavky vyplýva pre Teba aj z § 9 Postupov JÚ, ktorý sa odvoláva na § 15 ods. 3 a 4 zákona o účtovníctve. Tento § pojednáva o účtovných knihách v sústave JÚ. A tam sa v odseku 4 - kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o: pod písmenom c) uvádza: - o prijatých preddavkoch
Takže aj keď sa to ešte nie všade robí a momentálne to ešte možno DÚ príliš nekontrolujú, prijaté preddavky by sa mali evidovať zároveň medzi ostatnými záväzkami. Ak v priebehu roka (s prižmúrením oka) nie, tak v rámci výkazu o majetku a záväzkoch a ročnej uzávierky podľa môjho názoru určite áno. A najmä pri takých vysokých sumách.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

andrej_rv,

ďakujem za podporu stanoviska. Je to o tom, že málokto chápe jednoduché účtovníctvo v celej šírke. Ja sa priznávam k tomu, že JÚ som začal chápať až keď som v súvislostiach pochopil podvojné účtovníctvo. Táto profesia ktorou sa momentálne živím nie je mojím pôvodným povolaním a prenikal som postupne do jej tajov a skrytých zákutí. Z tohoto dôvodu kde je to možné tak vždy zdôrazním JÚ ako komplex, že peňažný denník a zhruba zostavený výkaz o majetku a záväzkoch NIE JE VšETKO.

apo

apo
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
andrej_rv
Presnejšie povedané - majetok spolu vo výkaze (r.15) vykážeš správne, ale nevykážeš správne riadky 20 (záväzky celkom) a 21 (rozdiel majetku a záväzkov). U Tvojej firmy bude "čistý majetok" nadhodnotený o výšku prijatého preddavku, ako ho neuvedieš zároveň v záväzkoch. Ak takýto výkaz použiješ napr. ako podklad pre úverovú žiadosť, mohlo by sa to posudzovať minimálne ako skresľovanie skutočného stavu firmy. Proste nezaúčtovanie preddavku do záväzkov je porušenie § 7 ods. 1 zákona o účtovníctve, podľa ktorého sa účtovníctvo má viesť tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o finančnej situácii účtovnej jednotky.
Povinnosť evidovať aj poskytnuté a prijaté preddavky vyplýva pre Teba aj z § 9 Postupov JÚ, ktorý sa odvoláva na § 15 ods. 3 a 4 zákona o účtovníctve. Tento § pojednáva o účtovných knihách v sústave JÚ. A tam sa v odseku 4 - kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o: pod písmenom c) uvádza: - o prijatých preddavkoch
Takže aj keď sa to ešte nie všade robí a momentálne to ešte možno DÚ príliš nekontrolujú, prijaté preddavky by sa mali evidovať zároveň medzi ostatnými záväzkami. Ak v priebehu roka (s prižmúrením oka) nie, tak v rámci výkazu o majetku a záväzkoch a ročnej uzávierky podľa môjho názoru určite áno. A najmä pri takých vysokých sumách.
v poriadku - ale potom musí evidovať vyfakturovanú - (chápala som to tak, že už vystavila zálohovú faktúru na základe ktorej jej zaplatili zálohu) pohľadávku v plnej výške. Moja teória bola postavená na tom, že moja pohľadávka je už znížená o prijatú zálohovú platbu - robím v Alfe a prenesiem si do 2006 pohľadávku už len v čiiastkovej ešte neuhradenej sume, teda neskresľujem svoj majetok, nakoľko vykazujem pohľadávku v nižšej sume aká skutočne je. Táto pohľadávka sa týka sídce už roku 2006, ale evidujem ju už dňom vystavenia zálohovej faktúry - teda neporušujem predpis o evdencii preddavkov, v Alfe ich evidujem na "druhej" strane - teda v pohľadávkach...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

sway,

stále nepochopené, že prijaté peniaze, ktoré sú len zálohou zostávajú fakticky mojím záväzkom do tej doby kým nesplním svoj záväzok ku ktorému ma zaväzuje suma, ktorú som zobral popredu.

Je úplne jedno či som zálohu zobral z rúčky do rúčky na základe pokladničného dokladu, alebo na základe vystavenej zálohovej faktúry a ako je táto zálohová faktúra uhradená, čiastočne alebo úplne.

Záväzok vznikol tým, že som prijal peniaze za ktoré musím niečo urobiť, alebo niečo dodať.


PRÍKLAD z pohľadu výkazu majetku a záväzkov:
Vystavil som zálohovú faktúru na 1000
Majetok plus 1000
Záväzky plus 1000

Dostal som úhradu 800
Majetok -800 v pohľadávkach
+800 v peniazoch
Záväzky bez zmeny

Dopad na rozdiel na rozdiel majetku a záväzkov je NULA

Dodám službu alebo tovar ku ktorému ma zaväzuje prijatá záloha 1000

Záväzky -1000
pohľadávky bez zmeny


Rozdiel majetku a záväzkov bude o 1000 väčší v prospech majetku.

Dostanem úhradu zvyšných 200
pohľadávky -200
peniaze +200
Dopad na výšku majetku ako aj na výšku rozdielu majetku a záväzkov je NULA.

Takto to je, len si to treba uvedomiť a predstaviť v celkových súvislostiach. Veľavravná je veta. AK SOM PRIJAL ZÁLOHU TAK TÁTO ZÁLOHA MA ZAVAZUJE NIEČO ZREALIZOVAŤ PRE OSOBU, KTORÁ MI DALA, ALEBO CHCE DAŤ VOPRED PLATBU.

apo
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ďakujem všetkým za odpovede už mám v tom konečne jasno!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
apo
sway,

stále nepochopené.....................
Takto to je, len si to treba uvedomiť a predstaviť v celkových súvislostiach. Veľavravná je veta. AK SOM PRIJAL ZÁLOHU TAK TÁTO ZÁLOHA MA ZAVAZUJE NIEČO ZREALIZOVAŤ PRE OSOBU, KTORÁ MI DALA, ALEBO CHCE DAŤ VOPRED PLATBU.

apo

super!!! - pochopené - súhlasím !!! :p
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No bohužial , musím priznať , že táto diskusia priniesla plodné ovocie nie len pre mňa .V konečnom dôsledku ak si zoberiem §15.odst.4 -Účtovné knihy v sústave JÚ zákona o účtovníctve tak:
Kniha záväzkov obsahuje údaje o:
a/ veriteľoch
b/ výške záväzku v preňažnom vyjadrení
c/ prijatých preddavkoch
d/ prijatých úveroch
e/ záväzkoch dane z príjmov
f/ záväzkoch nepriamych daní
g/ záväzkoch voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.

Takže nemôžem s Vami nesúhlasiť .Ale ešte v mojom prípade oslovím písomne DÚ a som zvedavá akú odpoveď dostanem. Potom ju zverejním.

Apo a andrej rv ďakujem .
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.06 at 17:39
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

O chvilku budem vypisovat vykaz a teraz rozmyslam. Ak ma SZCO uver z banky, cerpanie do debetu na BU, vo vykaze ho zapisujem do riadku do riadku Ucty v bankach /r.11/ minusovou polozkou alebo v r. 11 dam nulu a v zavazkoch v r. 18 Uvery uvediem debetny zostatok na ucte? Asi som to nie velmi spravne zaradila ale ked je tu debata o zavazkoch a majetku....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nika.sum
O chvilku budem vypisovat vykaz a teraz rozmyslam. Ak ma SZCO uver z banky, cerpanie do debetu na BU, vo vykaze ho zapisujem do riadku do riadku Ucty v bankach /r.11/ minusovou polozkou alebo v r. 11 dam nulu a v zavazkoch v r. 18 Uvery uvediem debetny zostatok na ucte? Asi som to nie velmi spravne zaradila ale ked je tu debata o zavazkoch a majetku....
Účty NULA, záväzky vyplniť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

liba2
Účty NULA, záväzky vyplniť.
Podľa môjho dnešného chápania je to tak najsprávnejšie, ale v časoch keď som ani ja nemal vo veciak tak jasno ako mám dnes dal som účty s mínusom a výkaz mi nebol vrátený na prepracovanie.

Dnes by som dal určite účet NULA a započítal by som kontokorent do záväzkov.

apo
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Myslím, že toto je správny postreh tie zálohy prišli na bankový účet takže sa prenesie samozrejme do majetku a záväzkov. Ale to je zas jednoduché účtovníctvo!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

apo
Dnes by som dal určite účet NULA a započítal by som kontokorent do záväzkov.
apo
Kontokorent (kontokorentný úver) patrí medzi úverové bankové produkty, z čoho priamo vyplýva aj nevyhnutnosť vykazovať ho pri účtovnej závierke medzi záväzkami - vo výkaze o majetku konkrétne na riadku č. 18.
Pre upresnenie - pokiaľ má účtovná jednotka účty vo viacerých bankách s plusovým i mínusovým zostatkom, celkový zostatok by sa nemal kompenzovať, ale na r. 11 by mal byť súčet plusových zostatkov na účtoch a mínusové zostatky by sa mali vykázať ako súčasť bankových úverov na r. 18 výkazu o majetku a záväzkoch.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

apo
Podľa môjho dnešného chápania je to tak najsprávnejšie, ale v časoch keď som ani ja nemal vo veciak tak jasno ako mám dnes dal som účty s mínusom a výkaz mi nebol vrátený na prepracovanie.
apo
Nič si z toho nerob. Aj mne sa to už stalo, že v súvahe finančný majetok som mala mínusom a vôbec som si v tom čase neuvedomila, že je to blbosť. Odvtedy si to dobre pamätám .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

apo
Podľa môjho dnešného chápania je to tak najsprávnejšie, ale v časoch keď som ani ja nemal vo veciak tak jasno ako mám dnes dal som účty s mínusom a výkaz mi nebol vrátený na prepracovanie.
apo
Ja som minuly rok robila vykaz kamoske a ta mala debet na ucte asi 97,- Sk. Dala som to minusovou aj ked sa mi to nepacilo. A este som pri prepisovani vykazu omylom vynechala riadok a ked volali, na minusovu polozku nehovorili nic, len sme doplnili riadok a bolo...
Ale teraz ten kontokorent dam tak ako ste mi radili do uveru a ucet NULU. Dakujem velmi pekne....
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ale kontokorentný účet je rýchly úver? či nie? Nemá to byť v úveroch? Aj ja som to tam zaradila
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

andrej_rv
Kontokorent (kontokorentný úver) patrí medzi úverové bankové produkty, z čoho priamo vyplýva aj nevyhnutnosť vykazovať ho pri účtovnej závierke medzi záväzkami - vo výkaze o majetku konkrétne na riadku č. 18.
Pre upresnenie - pokiaľ má účtovná jednotka účty vo viacerých bankách s plusovým i mínusovým zostatkom, celkový zostatok by sa nemal kompenzovať, ale na r. 11 by mal byť súčet plusových zostatkov na účtoch a mínusové zostatky by sa mali vykázať ako súčasť bankových úverov na r. 18 výkazu o majetku a záväzkoch.
Odpovedám si sama ano má to byť v úveroch riadok 18 výkazu
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať