Zavrieť

Porady

Kedy sa stane fyzicka osoba podnikatelom?

Zdravim,

narazil som na jeden detail a suvislosti mi nie su uplne jasne.

Scenario 1: Je spolocnik a konatel SRO v jednej osobe a predtym ako si zalozil firmu mal v sukromnom vlastnictve laptop. Tak sa rozhodne si ho do firmy predat. Da mu primeranu sumu, dajme tomu 1000 EUR a preda to. Firma ziska laptop a zaroven na vydavkach 1000EUR o ktorych si znizi zaklad dane. Sukromna osoba, teda ten co laptop predaval, z toho ma 1000 EUR ktore nemusi danit - kedze "hnutelny majetok fyzickych osob nepodlieha pri predaji dani." - pochopil som to spravne?


Scenario 2: Zacnem nakupovat ako fyzicka osoba laptopy v kosiciach, nosit ich sem do bratislavy a predavat drahsie, dajme tomu ze spravim rocny obrat 50.000EUR s cistym ziskom okolo 10.000EUR - nemusim z otho nikdy nic odviest? Alebo ako to je s nejakymi hranicami? Ved su to stale hnutelne majetky ktore patria sukromnej fyzickej osobe... hmmm? Ved ja si mozem rocne kupit aj 50 laptopov a potom ich po dni pouzitia predavat ... ci? Ako to je? (samozrejme by som predaval bez zaruky a ako pouzity tovar z druhej ruky napriklad...)


Nezda sa mi to ale nevedel som k tomu nikde najst hranice ....

Dakujem


Xoddam
Naposledy upravil Xoddam : 27.12.11 at 15:22 Dôvod: davam ameriku rpec aby to neplietlo s clom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    robíš to opakovane, vo vlastnom mene, za účelom dosiahnutia zisku - tým spĺňaš známky živnosti. Minimálne tým porušuješ živnostenský zákon, keď to robíš bez ŽL. A teda bez IČO
    Scenario 1 - v podstate ano, len ta cena by mala byt trhova.
    Scenario 2 - splnil by si definiciu živnosti podľa Živnostenského zákona - Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom (§2) a definíciu podnikania podľa Obchodného zákonníka - Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku (§2 ods. 1)

    V takom prípade by Ti vznikla povinnosť ohlásiť živnosť, následne sa registrovať na DU a tento príjem zdaňovať.

    Xoddam je offline (nepripojený) Xoddam

    Xoddam
    aha okok takze ide o "opakovanie" a za "ucelom dosiahnutia zisku" ... ok ok, vdaka. xoddam

    Kedy sa stane fyzicka osoba podnikatelom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.