Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka a príjem z prenájmu

Dobrý deň,

celý minulý rok som bola na rodičovskej dovolenke a zároveň som prenajímala byt, ktorého som výlučnou vlastníčkou za sumu 385 eur (táto suma je uvedená v Zmluve o prenájme). Mám pridelené DIČ, ale nemám živnosť.
Môžem si uplatniť v daňovom priznaní za rok 2011 odpočítateľnú položku na daňovníka? Považuje sa tento príjem v mojom prípade za "aktívny"?
Môžem si ďalej uplatniť aj daňový bonus na dve deti, keďže môj príjem presiahol 6-násobok minimálnej mzdy?

K príjmom teda patrilo 385x12+ preplatok za byt 230,64eura
Čo sa týka výdavkov za byt, ktoré sa týkajú jeho užívania: voda, elektrina, plyn, kúrenie...atď. dosiahli sumu 2540,97 eur.


ĎAkujem za odpoveď


MArcela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    L.Nováčik je offline (nepripojený) L.Nováčik

    L.Nováčik
    Pri príjme z prenájmu daňový bonus platí.

    val.c je offline (nepripojený) val.c

    val.c
    takže to, čo je uvedené na tejto stránke nie je pravdou?
    http://www.finance.sk/dane/informacie/danovy-bonus/co-je-danovy-bonus/
    .
    ...alebo to nechápem správne? Musím mať okrem príjmu z prenájmu aj iný príjem zo zamestnania alebo SZČO aby som si daň.bonus na dieťa mohla uplatniť?

    driver100 je offline (nepripojený) driver100

    muž driver100
    Na daňový bonus stačí zodpovedajúci príjem z prenájmu.Dcére to tak robím celé roky a už mala aj kontrolu.Je to vzákone.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Príjem z prenájmu sa nepovažuje za aktívny príjem, preto naň nemožno uplatniť odpočitateľnú položku. Taktiež pri posudzovaní daňového bonusu platí, že prijmy musia byť zo zamestnania alebo SZČO.
    Akurát si z príjmov môžte odpočítať pevnú sumu 500€ - táto suma je pri príjmoch z prenájmu oslobodená od dane.

    Tak na základe nižšie uvedených príspevkov a preštudovaní podmienok na uplatnenie daňového bonusu svoj príspevok opravujem - príjmy z prenájmu sú postačujúce na uplatnenie daňového bonusu.
    Naposledy upravil ivustek : 11.01.12 at 17:26

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Ale ak sa uplatňujú skutočné výdavky, je potrebné ich upraviť pomerom k príjmom, nakoľko príjmy sa ponižovali o 500€.

    jurga je offline (nepripojený) jurga

    jurga
    val.c Pozri príspevok
    takže to, čo je uvedené na tejto stránke nie je pravdou?
    http://www.finance.sk/dane/informacie/danovy-bonus/co-je-danovy-bonus/
    .
    ...alebo to nechápem správne? Musím mať okrem príjmu z prenájmu aj iný príjem zo zamestnania alebo SZČO aby som si daň.bonus na dieťa mohla uplatniť?
    Nemusíš mať žiadny iný príjem,stačí zodpovedajúca výška príjmu z prenájmu.Tiež mám niekedy pocit,že ľudia radia to,čo si myslia a nie to,čo vedia.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ivustek Pozri príspevok
    Príjem z prenájmu sa nepovažuje za aktívny príjem, preto naň nemožno uplatniť odpočitateľnú položku. Taktiež pri posudzovaní daňového bonusu platí, že prijmy musia byť zo zamestnania alebo SZČO.
    Akurát si z príjmov môžte odpočítať pevnú sumu 500€ - táto suma je pri príjmoch z prenájmu oslobodená od dane.

    Tak na základe nižšie uvedených príspevkov a preštudovaní podmienok na uplatnenie daňového bonusu svoj príspevok opravujem - príjmy z prenájmu sú postačujúce na uplatnenie daňového bonusu.
    naša pamäť má jednoducho určitú kapacitu.. :-) nič to, aj mne sa stáva.. :-)
    http://www.porada.sk/t179097-prenajo...ovy-bonus.html

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ale daj pokoj so slzami.. aj pán prezident sa kopnú... ale tu sú šikovní, tu nás opravia, keď pamäť zlyhá... :-)

    Rodičovská dovolenka a príjem z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.