Zavrieť

Porady

Matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov a ZP

Ahojte, prosím poraďte mi. Dieťa zamestnankyne dovršilo 3 roky, t.j. skončila jej rodičovská dovolenka. Požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. Musí zamestnávateľ odvádzať zdravotné poistenie? T.j. mám oznámiť do ZP že je zamestnanec na neplatenom voľne a odvádzať odvody z minimálnej mzdy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nie, ide o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k).
    Poistné platí štát, ona ako zamestnankyňa neplatí preddavky, preddavky neplatí ani zamestnávateľ. Na hromadnom oznámení treba poisťovni oznámiť, že zamestnankyňa je osobou podľa § 11 ods.8 k).

    cervicekj je offline (nepripojený) cervicekj

    cervicekj
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Bola som u Vás na školení a takto ako ste to vysvetlil som to aj pochopila, ale vo VšZP ma presviedčali, že raz je to zamestnanec na neplatenom voľne a musíme odvádzať z minima.
    Ešte raz ďakujem.

    Keňa je offline (nepripojený) Keňa

    Keňa
    Dobrý deň, pán Mihál chcela by som Vás poprosiť o radu, či platila odpoveď, ktorú ste dali "cervicekj" ohľadom odvodov za zamestnankyňu, ktorá požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov aj od 1,9,2005 do 31,12,2005. ďakujem

    Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

    Jahodka
    Dobrý deň,

    prosím o Vašu pomoc s týmto prípadom:

    Matka sa stará o dieťa do 6 rokov. Po skončení MD rozviazala pracovný pomer so spol. s r.o. V tej istej s.r.o. je však naďalej konateľkou, za čo však nepoberá žiadne odmeny a nemá aktuálne ani žiadne iné príjmy.

    Považuje sa za o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k) a teda má platiť za ňu zdrav. poistné štát ?

    Čo by platilo v prípade, že by miesto rozviazania pracovného pomeru požiadala o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa ?

    Ďakujem vopred za Vašu pomoc.
    :)


    Jozef Mihál
    Nie, ide o osobu podľa § 11 ods.8 písm. k).
    Poistné platí štát, ona ako zamestnankyňa neplatí preddavky, preddavky neplatí ani zamestnávateľ. Na hromadnom oznámení treba poisťovni oznámiť, že zamestnankyňa je osobou podľa § 11 ods.8 k).
    Naposledy upravil Jahodka : 25.02.06 at 17:12

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak je konateľkou bez príjmu, nepovažuje sa za zamestnanca a jej s.r.o. by ju nemala mať prihlásenú v ZP ako zamestnanca.

    Tým pádom keby sa nestarala o dieťa, mala by štatút "samoplatiteľa".

    Keďže sa však stará o dieťa vo veku do 6 rokov, je podľa § 11 ods.8 písm. k) poistencom štátu.

    Keby zostala zamestnancom s pracovnou zmluvou a mala by neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 3 rokov veku (rodičovská dovolenka podľa § 166 Zákonníka práce), preddavky v zamestnaní sa neplatia - ide o neplatené voľno ktoré zamestnávateľ musí zamestnankyni poskytnúť a minimálny základ zamestnankyne podľa § 13 ods.16 sa kráti - je nulový - príjem zamestnankyne samozrejme tiež nulový - preddavky nulové.

    Ak ale ide o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa vo veku nad 3 roky do 6 rokov, tak zamestnávateľ v takomto prípade neplatené voľno podľa Zákonníka práce nie je povinný poskytnúť a podľa § 13 ods.16 sa minimálny základ zamestnankyne NEKRÁTI. Minimálny základ zostane v "obvyklej" výške, tj. obvykle je daný ako suma 6900 Sk a z tohto základu sa vypočítajú preddavky.

    Takto vypočítané preddavky sa odvedú. Ak však zamestnankyňa po skončení roka podá ročné zúčtovanie a uvedie, že jej skutočný príjem bol nižší ako polovica úhrnu minimálnych miezd (za celý rok 2006 je to suma 41400 Sk), dokáže tým, že splnila podmienky pre poistenca štátu podľa § 11 ods.9 a zaplatené preddavky sa jej i zamestnávateľovi vrátia späť.

    Keňa je offline (nepripojený) Keňa

    Keňa
    Pán Mihál, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako je to vlastne s odvodmi za zamestnankyňu, ktorej dieťa dovŕšilo 3 roky a požiadala zamestnávateľa o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov. V príspevku číslo 2 píšete, že preddavky neplatí ani zamestnanec ani zamestnávateľ. Ale v príspevku číslo 6 už píšete, že je potrebné platiť z minimálnej mzdy. Prosím Vás pomôžte mi zorientovať sa v tomto probléme. Veľmi pekne Vám ďakujem a prajem príjemný deň.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Platí príspevok č.6. Zišlo by sa v tomto smere novelizovať zákon, žiaľ, to už v tomto volebnom období nestihneme. Čo bude potom...

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    p. Mihál, prosím o Váš názor na nasledovnú situáciu: v 01/2005 SZČO podnikala, vo februári 2005 živnosť pozastavila a bola až do 04/2005 dobrovoľne PO, od 05/2005 - 11/2005 poberala materské a od 01.12.2005 živnosť obnovila a poberá súčasne aj rodičovský príspevok. Zo Všeob. ZP v 12/2005 dostala informáciu, že ak sa stará o dieťa do 6 rokov, zdrav. poistenie za ňu platí štát, bez ohľadu na jej príjem. Zmenilo sa v tomto niečo od 01.01.2005? Aký finanč. dopad bude mať pri RZ ZP jej príjem za tie 2 mesiace podnikania v r. 2005, ak jej daň. základ je cca 160.000? Nebudú jej ten príjem prepočítavať iba na tie 2 mesiace podnikania? V ZP stále tvrdia, že zdrav. poist. platiť nemusí. Nie je tam náhodou limitovaná hranica mesačného príjmu Sk 3.450,-?
    (táto téma bola pôvodne zaradená medzi Komentáre NEW - asi chybne)

    Matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.