Zavrieť

Porady

ošetrovné a nemocenské

Dobrý deň.
Mám otázku. Od 1.12.2011 som na materskej. Dovtedy som bola na rodičovskej dovolenke s 2-ročným synom. od roku 2010 som DNPO a tak keď bol syn alebo dcery choré, bola som s nimi na "marodke". Manžel si chce uplatniť odpočet na mňa ako manželku,ale nevieme ako je to s príjmom zo soc.poisťovne. Moja otázka znie : Pokladá sa ošetrovné a nemocenské za príjem???
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    bekulka Pozri príspevok
    veľká vdaka za odpovede. musím priznať, že vám to páli narozdiel odo mna. Dnes som si pozrela výpis so sociálky. môj príjem za nemocenské bol 2800eur, sama som prekvapená. zabudla som na nemocenské, ktoré som dostala za operované koleno na prelome rokov 2010/2011 vyplatené v roku 2011. takže podľa mojej matematiky si manžel už na mna odpočet už neuplatní, lebo je to zbytočné.
    Veď daj z nájmu len 500 na seba (900 pôjde na manžela) ... tak ti niečo výjde. A môžeš odpočítať zaplatené poistné. A ešte som písala, že tá materská ide až do roku 2012.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa pýtaš na vlastný príjem manželky, o ktorý sa znižuje NČZD na manželku - u manžela, ano. Rovnako k nemu musí prípočítať aj materské.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Na materskej je len od 1.12. tak to bude príjem až roku 2012

    Podotýkam, že všetky príjmy musíš brať do úvahy (predaj, prenájom, výhry...) - okrem (tuto pozri) http://www.porada.sk/t180409-p2-odpo...ml#post1981911
    Naposledy upravil Katy a R : 20.02.12 at 09:24

    bekulka je offline (nepripojený) bekulka

    bekulka
    Ďakujem vám obom za odpoveď. Zo sociálky mám už výpis. Takže ak som dobre pochopila, všetko ošetrovné je príjem aj nemocenské-(bola som 4 mesiace na rizikovom).

    bekulka je offline (nepripojený) bekulka

    bekulka
    Katy a R Pozri príspevok
    Na materskej je len od 1.12. tak to bude príjem až roku 2012

    Podotýkam, že všetky príjmy musíš brať do úvahy (predaj, prenájom, výhry...) - okrem (tuto pozri) http://www.porada.sk/t180409-p2-odpo...ml#post1981911
    S manželom dávame byt od 1.8.2011 do prenájmu spoločne. Príjmy z neho sú 1400 a výdaje 980eur. Ak si uplatním tento príjem ja musím podať daňové priznanie aj s pripočítaním príjmov zo soc.poisťovne, či len z prenájmu . Viem že to patrí do inej rubriky, ale poprosím vas o pomoc.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    bekulka Pozri príspevok
    S manželom dávame byt od 1.8.2011 do prenájmu spoločne. Príjmy z neho sú 1400 a výdaje 980eur. Ak si uplatním tento príjem ja musím podať daňové priznanie aj s pripočítaním príjmov zo soc.poisťovne, či len z prenájmu . Viem že to patrí do inej rubriky, ale poprosím vas o pomoc.
    Keď si budeš sama robiť DP - tak tam uvedieš len svoje zdaniteľné príjmy. pri takmto príjme (ak teda nemáš nič iné) nemusíš ale vôbec podávať DP. Doporučujem oznámenie o nepodaní .
    Ale! - do príjmu manželky idú všetky príjmy ... teda aj ten nájom (hrubý), dávky zo SP ... tento príjem si znížiš o zaplatené poistné (si písala, že si DNP). Skutočne prijaté aj zaplatené platby v roku 2011

    bekulka je offline (nepripojený) bekulka

    bekulka
    Dakujem za odpoveď.
    Takže ak som to dobre pochopila s manželom si nemusíme rozdeliť príjem za byt,a le keď si ho uplatním len ja tak aj tak nepresiahne sumu 1779,65, tak si nemusím podať DP???, ale manžel v práci uvedie môj príjem za byt celý 1400+ príjmy zo soc. poisťovne. Je tak ??? Veľká vďaka za vašu pomoc. Nám neekonómom veľmi pomáhate.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    bekulka Pozri príspevok
    Dakujem za odpoveď.
    Takže ak som to dobre pochopila s manželom si nemusíme rozdeliť príjem za byt,a le keď si ho uplatním len ja tak aj tak nepresiahne sumu 1779,65, tak si nemusím podať DP???, ale manžel v práci uvedie môj príjem za byt celý 1400+ príjmy zo soc. poisťovne. Je tak ??? Veľká vďaka za vašu pomoc. Nám neekonómom veľmi pomáhate.
    Ja by som ten príjem z prenájmu rozdelila medzi obidvoch (keď ste aj registrovaní obidvaja). Každý si takto môže uplatniť 500evri ..Len teda manžel si bude musieť podať DP B a jeho zdaniteľný príjem bude "len" 200 evri - ešte nejaký výdavok.
    Ty nemusíš podávať DP vôbec (oznámenie) .. ale do príjmu manželky pôjde v takomto pripade z prenájmu len 700 evri + ostatné. V konečnom dôsledku by ste takto menej zaplatili na daniach.
    Ale to závisí aj od toho - či má manžel príjem, z ktorého mu vychádza uplatniť NČZD na manželku

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Katy a R Pozri príspevok
    Ja by som ten príjem z prenájmu rozdelila medzi obidvoch (keď ste aj registrovaní obidvaja). Každý si takto môže uplatniť 500evri ..Len teda manžel si bude musieť podať DP B a jeho zdaniteľný príjem bude "len" 200 evri - ešte nejaký výdavok.
    Ty nemusíš podávať DP vôbec (oznámenie) .. ale do príjmu manželky pôjde v takomto pripade z prenájmu len 700 evri + ostatné. V konečnom dôsledku by ste takto menej zaplatili na daniach.
    Ale to závisí aj od toho - či má manžel príjem, z ktorého mu vychádza uplatniť NČZD na manželku
    aby on nemusel podávať DP B, nebolo by rozumnejšie rozdeliť príjmy 900 manželka a 500 manžel?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ewita888 Pozri príspevok
    aby on nemusel podávať DP B, nebolo by rozumnejšie rozdeliť príjmy 900 manželka a 500 manžel?
    No čo sa týka výhodnosti - finančnej - tak práve naopak! Keď už pomer -najsamlepšie by to bolo, keby si ona dala do príjmu 500 a on 900.
    Podať DP pre manžela nie je problém - ak si prečíta poučenie k tomu

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Katy a R Pozri príspevok
    No čo sa týka výhodnosti - finančnej - tak práve naopak! Keď už pomer -najsamlepšie by to bolo, keby si ona dala do príjmu 500 a on 900.
    Podať DP pre manžela nie je problém - ak si prečíta poučenie k tomu
    ja neviem teda, či zle uvažujem, ale efekt by bol rovnaký, nie? keby on mal príjem 900, tak by musel 400 zdaniť.. keď ona 900, tak by mal o 400 menší odpočet na manželku..
    Katy a R no práveže on by nezdaňoval 400 .. však prerátaj
    ewita888 Jasné Katka, máš pravdu, nevšimla som si ich výdavky..

    bekulka je offline (nepripojený) bekulka

    bekulka
    veľká vdaka za odpovede. musím priznať, že vám to páli narozdiel odo mna. Dnes som si pozrela výpis so sociálky. môj príjem za nemocenské bol 2800eur, sama som prekvapená. zabudla som na nemocenské, ktoré som dostala za operované koleno na prelome rokov 2010/2011 vyplatené v roku 2011. takže podľa mojej matematiky si manžel už na mna odpočet už neuplatní, lebo je to zbytočné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.