Zavrieť

Porady

Predaj elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickou elektrárňou - účtovanie

Ahojte poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Na aké výnosové účty sa účtuje predaj elektrickej energie u výrobcu???

Vopred veľmi pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Dobrý deň,
    predaj elektrickej energie účtujem na 604 - Tržby za tovar. Mám to schválené audítorom.

    Steffi
    veruska vďaka za odobrenie, tiež som si to takto zaúčtovala

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Účtovanie spotreby elektrickej energie vyrobenej vo vlastnej elektrárni ocenená vo vlastných nákladoch uvádza Ing. Cenigová .....502/621

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Viera Pozri príspevok
    V postupoch účtovania som nenašla jednoznačný postup ako účtovať vyrobenú a predanú energiu : 604,602 alebo 601 ? Odkiaľ máte informáciu, že by to malo byť práve 602 ? A prečo nie 601 ?
    Odkiaľ ? Z logiky veci samotnej a z iných platných ekonomických teórií a účtovných pravidiel. Odpoviem protiotázkou. Naozaj na všetko potrebujeme mať napísané jednoznačné pravidlá ? A čo ak nebudú ... zastaneme a počkáme, kým budú ? Nie, musíme vziať širšie pravidlá a interpolovať medzi nimi.
    Prečo nie 604, to som už napísal v príspevku č. 11. Prečo nie 601 ? Lebo ... okrem toho, že ide o neskladovateľný výsledok výroby ... by nám zhavarovalo aj jeho ocenenie vo vlastných nákladoch, aj to, že ... Večer sme ho vyrobili a ráno by už nebol, napriek tomu, že ho nikto nekúpil. Napokon aj preto, že z toho, čo ponúka rámcová účtová osnova nič nezodpovedá povahe veci lepšie, než 602. Výroba elektriny je služba ... točenie generátora a dodávanie napätia a prúdu do siete. Samozrejme že aj regulácia a rozvod po prípojku k tomu. Aby tí, čo ju potrebujú ju mali k dispozícii, kedy ju momentálne potrebujú. Ale ... nie som proti, ak vymyslíte aj niečo ... viac zodpovedajúce.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Písala som teda Ing. Cenigovej ohľadom účtovania. K 1.1.2014 vydá novú publikáciu z dôvodu legislatívnych zmien a bude tam dopracované aj účtovanie vyrobenej a predanej elektrickej energie. Tržby za predanú elektrickú energiu odporúča Ing. Cenigová jednoznačne účtovať cez účet 601 a "doplatok" na účet 648.
    Ahoj. máme tu 2 možné možnosti, a teda 601 alebo 602.
    Cenigová hovorí o 601 takto: Tržby z predaja zásob vlastnej výroby, t.j. vlastných výrobkov, polotovarov vlastnej výroby a zvierat.
    K účtu 602 sa píše: Tržby z hospodárskej činnosti za vykonané služby pre odberateľov (PO i FO).

    Ja osobne účtujem na 602 - služby. 601 - zásoby vlastných výrobkov - tu účtujem hmotných veciach a ešte, el. energia sa nedá uložiť na sklad ako zásoba.

    Ak sa mýlim, kľudne ma opravte, budem aj ja rada, ak si to v účtovníctve opravím

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ANNAP Pozri príspevok
    dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem

    ?????????

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    ANNAP Pozri príspevok
    dobré ráno, neviete kde sa písalo, že výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov vystavujú faktúru na doplatok bez dph a táto nevchádza do koeficientu. dopredu ďakujem
    Bolo k tomu vydané usmernenie DRSR, niekedy na začiatku roka 2011. Pohladaj tam. Čítala som to tam ale bohužial som si to neuložila.

    galienka je offline (nepripojený) galienka

    galienka
    Chcela by som sa spýtať ako evidujete a následne účtujete vyrobenú a následne spotrebovanú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltaickou elektrárňou?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    galienka Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať ako evidujete a následne účtujete vyrobenú a následne spotrebovanú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltaickou elektrárňou?
    Toto by aj mňa zaujímalo. Nikto neporadí ?

    Octopus je offline (nepripojený) Octopus

    Octopus
    Ahojte dakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili debaty ale potrebovala by som ešte info :
    1,čo predstavuje hodnotu vlastných nákladov, ktoré by som podľa odpovede vyššie mala zaúčtovať na 502/621?
    2, cez aktiváciu by ste účtovali len tú el.energiu, ktorá sa vyrobý aj spotrebuje pre vlastnú prevádzku alebo aj tú ktorá sa vyrobí a predá ?
    3, doplatok za el.energiu by ste účtovali na 648?

    Ďakujem pekne budem vďačná ak sa niekto pripojí potrebujem to súrne poriešiť

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Steffi Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    predaj elektrickej energie účtujem na 604 - Tržby za tovar. Mám to schválené audítorom.
    Steffi
    To bol čo za audítora ? Na 604 sa podľa účtovných zásad účtuje to, čo bolo nakúpené na ďalší predaj, vydané pri predaji do spotreby na 504 a následne vyfakturované na 604. Ale určite nie vyrobená elektrina. Tá predsa musí ísť na 602. Elektrina je síce tovar, ale podľa zákona o DPH, nie podľa účtovných zásad. Podľa nich je ... odvodene od účtu 502 ... neskladovateľným výrobkom - službou. Ak predanú elektrinu účtuje na 604, tak vo VZS na r. 03 má 100% maržu a v riadku 04 má nulu, hoci v riadku 08 má vysoké číslo. To nijako nejde dokopy. Na 604 môže účtovať ten subjekt, čo iba obchoduje s elektrinou. Teda ju aj nakupuje, aj predáva, nie vyrába.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Octopus Pozri príspevok
    Ahojte dakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili debaty ale potrebovala by som ešte info :
    1,čo predstavuje hodnotu vlastných nákladov, ktoré by som podľa odpovede vyššie mala zaúčtovať na 502/621?
    2, cez aktiváciu by ste účtovali len tú el.energiu, ktorá sa vyrobý aj spotrebuje pre vlastnú prevádzku alebo aj tú ktorá sa vyrobí a predá ?
    3, doplatok za el.energiu by ste účtovali na 648?

    Ďakujem pekne budem vďačná ak sa niekto pripojí potrebujem to súrne poriešiť
    Vlastné náklady treba vypočítať na celý objem MWh vyrobenej energie v roku. Ale aktiváciu 502/622 len na pomernú časť, spotrebovanú vo vlastných prevádzkach. Do vlastných nákladov idú všetky priame náklady na fotovoltaiku. Teda odpisy zariadení, opravy a údržby, pomerná časť miezd a odvodov na priamu obsluhu, aj pomerná časť výrobnej réžie /strážna služba, poistné, daň z nehnuteľností, a.p./. Aktivácia v tejto podobe nemá vplyv na celkový HV, iba zreálňuje výnosy a náklady. Zvyšuje výnosovosť fotovoltaiky, aj nákladovosť aktivít, ktoré jej energiu využívajú.
    Doplatok na fotovoltaiku môže ísť na 346/648, ak má povahu štátnej dotácie, alebo príspevku.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    V postupoch účtovania som nenašla jednoznačný postup ako účtovať vyrobenú a predanú energiu : 604,602 alebo 601 ? Odkiaľ máte informáciu, že by to malo byť práve 602 ? A prečo nie 601 ?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    a_je_to Pozri príspevok
    Odkiaľ ? Z logiky veci samotnej a z iných platných ekonomických teórií a účtovných pravidiel. Odpoviem protiotázkou. Naozaj na všetko potrebujeme mať napísané jednoznačné pravidlá ? A čo ak nebudú ... zastaneme a počkáme, kým budú ? Nie, musíme vziať širšie pravidlá a interpolovať medzi nimi.
    Prečo nie 604, to som už napísal v príspevku č. 11. Prečo nie 601 ? Lebo ... okrem toho, že ide o neskladovateľný výsledok výroby ... by nám zhavarovalo aj jeho ocenenie vo vlastných nákladoch, aj to, že ... Večer sme ho vyrobili a ráno by už nebol, napriek tomu, že ho nikto nekúpil. Napokon aj preto, že z toho, čo ponúka rámcová účtová osnova nič nezodpovedá povahe veci lepšie, než 602. Výroba elektriny je služba ... točenie generátora a dodávanie napätia a prúdu do siete. Samozrejme že aj regulácia a rozvod po prípojku k tomu. Aby tí, čo ju potrebujú ju mali k dispozícii, kedy ju momentálne potrebujú. Ale ... nie som proti, ak vymyslíte aj niečo ... viac zodpovedajúce.
    Konzultovala som tento problém s audítorom a zhodli sme sa, že tržba z predaja vyrobenej a predanej FV energie by mala ísť na 601.... hoci to nie je klasický výrobok.
    Zaujímal by ma názor niekoho z elektrární ( napr. tepelných, vodných ) ... ako to oni účtujú...

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Viera Pozri príspevok
    Konzultovala som tento problém s audítorom a zhodli sme sa, že tržba z predaja vyrobenej a predanej FV energie by mala ísť na 601.... hoci to nie je klasický výrobok.
    Zaujímal by ma názor niekoho z elektrární ( napr. tepelných, vodných ) ... ako to oni účtujú...

    Tak nájdi na stránke, napr. SSE Žilina ich názor - výročnú správu a pozri, čo tam píšu o svojich tržbách. Nedá sa mi to prilepiť, ale na str. 20 a 21 sú komentované výnosy. Sú tam tržby za materiál /na údržbu sietí/, služby, dividendy a úroky. Žiadne výrobky nie sú ani spomenuté. Povedz aj audítorovi.

    http://www.sse.sk/portal/page/portal...indi_SVK_1.pdf

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    a_je_to Pozri príspevok
    Tak nájdi na stránke, napr. SSE Žilina ich názor - výročnú správu a pozri, čo tam píšu o svojich tržbách. Nedá sa mi to prilepiť, ale na str. 20 a 21 sú komentované výnosy. Sú tam tržby za materiál /na údržbu sietí/, služby, dividendy a úroky. Žiadne výrobky nie sú ani spomenuté. Povedz aj audítorovi.

    http://www.sse.sk/portal/page/portal...indi_SVK_1.pdf
    SSE je distribútor elektriny, nie je to výrobca. To nie je náš prípad...SSE má licenciu na nákup a dodávku elektrickej energie ( str. 6 )....nie na výrobu. Skúste poslať dotaz napr. Ing. Cenigovej, ktorej názor je vo všeobecnosti veľmi uznávaný... a budeme to mať z prvej ruky... http://www3.ceniga.sk/kontakt/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.