Zavrieť

Porady

Prijatý preddavok a DzP

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na takúto vec: zákazník nám uhradil ešte v roku 2006 preddavok na dodávku výrobkov. Z preddavku bola riadne odvedená DPH ale k dodaniu nikdy nedošlo, nakoľko zákazník neumožnil dodávku vykonať. Od vtedy ubehlo už 5 rokov. Zákazník ani nežiadal o vrátenie preddavku a ani nedošlo k dodávke. Viete poradiť, čo sa dá s takýmto preddavkom urobiť? Je ho potrebné preúčtovať do výnosov a zdaniť? Prípadne ako sa dá tento preddavok vysporiadať? Skúšal som hľadať aj cez google ale vždy mi to hodilo len na témy preddavkov na DzP a podobne.

Ďakujem, Roman
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Tweety Pozri príspevok
    Presne tak som to v príspevku myslela. Daň musí teda DÚ vrátiť.
    No pokiaľ oni nebudú ten preddavok dobrobisovať , tak práveže DPH DÚ nevráti, nakoľko daňová povinnosť vznikla prijatím platby , a teda bola správne odvedená. Ja som to tak myslela. -

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Romanoos Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem sa spýtať na takúto vec: zákazník nám uhradil ešte v roku 2006 preddavok na dodávku výrobkov. Z preddavku bola riadne odvedená DPH ale k dodaniu nikdy nedošlo, nakoľko zákazník neumožnil dodávku vykonať. Od vtedy ubehlo už 5 rokov. Zákazník ani nežiadal o vrátenie preddavku a ani nedošlo k dodávke. Viete poradiť, čo sa dá s takýmto preddavkom urobiť? Je ho potrebné preúčtovať do výnosov a zdaniť? Prípadne ako sa dá tento preddavok vysporiadať? Skúšal som hľadať aj cez google ale vždy mi to hodilo len na témy preddavkov na DzP a podobne.

    Ďakujem, Roman
    Podľa to treba preúčtovať ID do výnosov a vysporiadať dph.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Romanoos Pozri príspevok
    DPH už bola riadne odvedená v roku 2006. Hovorí o zdanení aj nejaký konkrétny §?
    Veď práve, že bola zdanená z preddavku na službu, ktorá nebola dodaná. Treba to teda vysporiadať.

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    mám podobný prípad, odpíšem to ako 324/648. Akým spôsobom potom treba vysporiadať DPH?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Tweety Pozri príspevok
    Veď práve, že bola zdanená z preddavku na službu, ktorá nebola dodaná. Treba to teda vysporiadať.
    Rozmýšľam tiež, čo myslíš pod pojmom vysporiadať DPH? Podľa mňa, nakoľko v roku 2006 tiež platilo , že :

    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    je DPH vysporiadaná v prípade, že nemienia platbu vrátiť, a teda ju dobropisovať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evina Pozri príspevok
    Rozmýšľam tiež, čo myslíš pod pojmom vysporiadať DPH? Podľa mňa, nakoľko v roku 2006 tiež platilo , že :
    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
    je DPH vysporiadaná v prípade, že nemienia platbu vrátiť, a teda ju dobropisovať.
    Presne tak som to v príspevku myslela. Daň musí teda DÚ cez storno faktúry vrátiť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Veď som napísala, že musia stornovať. Prečo dobropis? Nie je to oprava základu dane.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Tweety Pozri príspevok
    Veď som napísala, že musia stornovať. Prečo dobropis? Nie je to oprava základu dane.
    Asi sa nerozumieme. Podľa mňa nič nemôžu stornovať /na základe čoho/, nakoľko došlo k plneniu prijatím platby, DPH právom odvedená štátu. To, že oni si tú platbu nevysporiadajú s odberateľom ich neoprávňuje DPH stornovať. V takomto prípade je DPH vysporiadaná, teda odvedená.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evina Pozri príspevok
    Asi sa nerozumieme. Podľa mňa nič nemôžu stornovať /na základe čoho/, nakoľko došlo k plneniu prijatím platby, DPH právom odvedená štátu. To, že oni si tú platbu nevysporiadajú s odberateľom ich neoprávňuje DPH stornovať. V takomto prípade je DPH vysporiadaná, teda odvedená.
    No vidím, že sa nechápeme. Samozrejme, ak nechcú platbu vrátiť, DÚ im nič vracať nebude, odviedli z prijatej platby, litera zákona bola splnená. Ak ale prijatý preddavok vrátia, majú nárok aj na vrátenie dph, pretože k samotnému dodaniu tovaru, služby nedošlo.

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    Tweety Pozri príspevok
    No vidím, že sa nechápeme. Samozrejme, ak nechcú platbu vrátiť, DÚ im nič vracať nebude, odviedli z prijatej platby, litera zákona bola splnená. Ak ale prijatý preddavok vrátia, majú nárok aj na vrátenie dph, pretože k samotnému dodaniu tovaru, služby nedošlo.
    My máme prípad, že už nie je komu vrátiť preddavok (firma už neexistuje), čiže len účtovne odpíšem a teda DPH už neriešim. Považujem ju za vysporiadanú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.