Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

Dobrý den prajem, chcela by som sa opytať : živnostník dosiahol prijem z prenájmu nehnuteľnosti v roku 2011 1200 € čize príjem z prenájmu je 1200 - 500 =700 € - 40% paušálne výdavky to je ZD 420 €. A teraz v roku 2011 na nedzanitelnu čast ZD na danovníka pri prenájme nemá nárok lebo § 11 ods. 1 hovori o príjmoch z § 5 alebo 6 ods. 1 a 2 a prenájom je §11 ods. 3. Ale príjem z prenájmu ma 700 € a § 46 hovorí o tom ze dan sa neplati ak príjem nepresiahne 1779,65 €, ale nikde tam nie je napísané (teda mne to nedochadza) že sa to vzťahuje aj na §11 ods. 3 čiže prenájom. Preto mi prosím poradte ked má príjem z prenájmu živnostník pod 1779,65 € neplatí daň teda nemusí podávať DP ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak to si treba ujasniť ... § 46 sa používa pri dôchodcoch. Preto som tam napísala, či je dôchodca.
    Nikto nemusí podať DP ak je príjem nižší ako polovica NČZD. A od kedy má pozastavenú živnosť? Nemal žiadne iné príjmy zo živnosti?
    Ťažko sa radí, ak to z teba ide ako z chlpatej deky

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Xanti Pozri príspevok
    Tak to si treba ujasniť ... § 46 sa používa pri dôchodcoch. Preto som tam napísala, či je dôchodca.
    Nikto nemusí podať DP ak je príjem nižší ako polovica NČZD. A od kedy má pozastavenú živnosť? Nemal žiadne iné príjmy zo živnosti?
    Ťažko sa radí, ak to z teba ide ako z chlpatej deky
    Gabi - pre všetkých platí § 46 (nielen pre dôchodcov) - a pre mertinková - nemusí podať DP - ak iný príjem nemá. Dobre by bolo oznámiť.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    1779,65 eur je celkový príjem zo všetkých činností. Nie za každú činnosť. Takže ak mal szco príjem zo živnosti viac ako 579,65 eur za rok tak je povinný podať DP nakoľko jeho celkový príjem je vyšší ako 1779,65 eur.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Dakujem za odpoved, len mám este otazku ked môžem, cez aplikáciu edane robim DP príjem ma len z prenájmu a ked tam dam príjem 700 € a výdavky 280€ čize ZD je 420 odpočitatelnu položku mi neuplatni dan mi vypočíta na 79,8 ale danovú povinnost na riadku 99 mi hodí 0. Je to správne ? Ako dan vypočíta len danovu povinnosť nemá. A z toho som nejak vedla a ako čitam tak čitam neviem .....

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    ak teraz neviem ked ju tam ručne dopisem (lebo aplikácia počita ) tak ked to dam skontrolovat tak mi vypíse ze v dokumente su logické chyby ...... a som z toho ......jeleň

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ale má to tam byť, nakoľko príjem z prenájmu je pasívny príjem a nedá sa na neho uplatniť NČZD, asi zase niečo nefunguje na DU

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    A est jedna otazka ked môžem nechcem na to uplatnit NČZD ale prijem z prenájmu ma pod 1779,68 € vztahuje sa § 46 ZDP aj na príjem z preníjmu ? Či ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Myslíš ak dôchodca nemá iný príjem len 1200 z prenájmu? Tak nemusí podávať DP lebo príjem nedosahuje 1779,65 eur , kedy povinnosť vzniká.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Nie je dôchodca len ma pozastavenú živnost, a je reg. na UPSVaR a ma príjem z prenájmu - všetko je registrované na DU, čize len tych 1200 eur je príjem no teda 700 € Nič ine ani žiadne socialne dávky ani nič.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Pardon, ale dakujem velmi pekne, tak to napisem cele, má pozastavenú živnosť je reg. na urade prace, a ma príjem len z prenájmu tých 1200 eur resp. 700 €, nie je dôchodca ani žiadny iný príjem okrem toho z prenájmu nemá. Takže DP nepodáva ?
    Katy a R Len či nahlásil aj na UPSVaR, že prenajíma ???? !!!

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Dakujem krásne, ja mu urobim DP s tou nulou na danovej povinnosti ako to vypočítala aplikácia edane a pre istotu este sa opýtam v pondelok správcu dane. Dakujem krásne za odpovede a za venovaný čas, a prajem krásnu nedelu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nerob DP,
    ak ho urobíš tak musí uhradiť daň. Ved čo písala KatyR tak treba napísať správcovi oznámenie.

    Niečo v zmysle... Na základe môjho príjmu , ktorý nedosiahol 1/2 NČZD za rok 2011 nepodávam za rok 2011 DP.

    Majka86 je offline (nepripojený) Majka86

    Majka86
    Dobrý deň, ja by som mala tiež otázku ohľadom prenájmu bytu. Chcem len vedieť či to počítam správne alebo nie. Príjem z prenájmu za rok 2011 bol 1895 EUR. Oslobodené od dane 500 EUR, čiže do príjmov dám sumu 1395 EUR. Uplatňujem skutočné výdavky, ktoré sú 1484,28 EUR. Vypočítala som koeficient 1395/1895 = 0,74. Skutočné výdavky som prerátala koeficientom 0,74 x 1484,28 = 1098,37 EUR. ZD = 1395 - 1098,37 = 296,63. Daň 56, 35 EUR. Je to správne, prosím Vás, nakoľko to robím prvý krát.
    Ešte jedna otázka, keď uplatňujem skutočné výdavky, rátam výdavky len za počet mesiacov, kedy bol byt prenajatý, nakoľko 1,5 mesiaca nebol prenajatý, alebo môžem rátať celých 12 mesiacov? Ďakuje vopred.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.