Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prenájom nehnuteľnosti je vždy príjmom podľa § 6 ods.3, je jedno či je pravidelný alebo príležitostný. Z toho vyplýva, že si môže uplatniť výdavky percentom z príjmu ( 25 % ). Pripomínam možnosť osolobenia od dane do výšky 22.900 Sk (hranica pre rok 2005).
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

A nie je tam ešte možnosť, že by si ten príjem rozdelil s manželkou na polovicu - každý z nich by mal potom 22900.- oslobodených. Kaba, debatuj, chceme ti pomôcť.
0 0
kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Byt prenajímajú manželia, to som si neuvedomila, že taká možnosť tu je.
Ďakujem za radu. Druhý z manželov je dokonca dobrovoľne nezamestnaný, platiaci si zdravotné a dôchodkové poistenie.
Ten si môže uplatniť nezdaniteľnú časť 87 936,- Sk ?
Naposledy upravil kaba : 02.02.06 at 06:55 Dôvod: doplniť
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

§4 ods. 8) zákona o DzP: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Ak druhý z manželov nie je poberateľom starobného dôchodku, ja by som sa s ním dohodla podľa citovaného zákona, aby celý príjem zdaňoval on. Samozrejme že si môže uplatniť celú sumu 87936.- Sk. Daň by neplatil žiadnu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak by si však dali príjem na polovicu, tak nemusia podávať DP, lebo nepresiahnu polovicu nezdaniteľnej časti základu dane.
0 0
Nadena Nadena

Nadena je offline (nepripojený) Nadena

Poprosim o radu.
Znamy ma poprosil, aby som mu urobila DP. V roku 2005 prenajímal svoj RD - príjmy 260 000,-, preukazateľné výdavky 90 000,-. Trošku ma pletie par. 9, 1 h - oslodobenie prijmov v sume 22900,-. Z toho mi vyplýva, že zdan.príjem=260 000 - 22900, výdavky 90000. Nie som si tým úplne istá. Prosím poraďte. Ďakujem.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nadena
Poprosim o radu.
Znamy ma poprosil, aby som mu urobila DP. V roku 2005 prenajímal svoj RD - príjmy 260 000,-, preukazateľné výdavky 90 000,-. Trošku ma pletie par. 9, 1 h - oslodobenie prijmov v sume 22900,-. Z toho mi vyplýva, že zdan.príjem=260 000 - 22900, výdavky 90000. Nie som si tým úplne istá. Prosím poraďte. Ďakujem.
výpočet bude nasledov:
260 000 - 22900 = 237 100,00 - zdan.príjem
musí sa aj skut.výdavky ponížiť o podiel príjmu:
22900/260 000 x 100 = 8,8%
90 000 x 8,8% = 7 920,00
90 000 - 7 920,00 = 82 080,00 si upaltní ako výdavok.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Je nejaky problem ak FO prenajme garaz SZCO? Musi to byt ohlasovane na DU ak je to vlastne na tej istej adrese ako ma SZCO sidlo?
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

Prosím o radu.
Syn prenajal v auguste 2005 byt (kúpený na hypo úver).
1. Môže si v DP do nákladov dať odpisy (1/20 z kúpnej ceny) a aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?
2. Aká pokuta ho čaká, keďže neoznámil túto skutočnosť správcovi dane podľa § 31, ods.2 (podľa § 35, ods.7 - min.200 alebo 2000) ?
0 0
abp1 abp1

abp1 je offline (nepripojený) abp1

Renča 1 ja tomu vôbec nerozumiem o aký pa.9.1 spomínate? Keď mám živnosť musím sa riadiť týmto paragrafom? Podľa tvojich výpočtov sa výdavok znížil ?
prečo ?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
nika.sum
Je nejaky problem ak FO prenajme garaz SZCO? Musi to byt ohlasovane na DU ak je to vlastne na tej istej adrese ako ma SZCO sidlo?
neviem o tom, že by sa takéto niečo malo niekde hlásiť.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Stefan2
Prosím o radu.
Syn prenajal v auguste 2005 byt (kúpený na hypo úver).
1. Môže si v DP do nákladov dať odpisy (1/20 z kúpnej ceny) a aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?

ak je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť a tento byt nemá zaradený v majetku ako SZČO , tak nemá nárok na uplatnenie odpisu. Podľa mňa si nemôže tiež uplatniť ako výdavok - úroky za hypo úver prípadne poplatky. Má nárok si uplatniť výdavky ako časť nájmu , elekt.,....odpad za prenaj.miestnosť. Najlepšie sa takéto výdavky určia podľa m2.

2. Aká pokuta ho čaká, keďže neoznámil túto skutočnosť správcovi dane podľa § 31, ods.2 (podľa § 35, ods.7 - min.200 alebo 2000) ?

Podľa, ktorého zákona platí tento paragraf?
odpoved fialovou.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
abp1
Renča 1 ja tomu vôbec nerozumiem o aký pa.9.1 spomínate? Keď mám živnosť musím sa riadiť týmto paragrafom? Podľa tvojich výpočtov sa výdavok znížil ?
prečo ?
ide o § 9 ods.1 písm. h) zákon o dani z príjmov, ak daňov.dosiahne príjem za prenájom (prílež.príjem-prenájom nepod.osobe) , tak od príjmu si odočíta 5 nás.život.minima pre r.2005-pretože je oslob.do sumy 22 900,00 Z príjmu si môže uplatniť 25% výdav.ak nie je platcom dph. Ak si
uplatní skutoč.výdavky tak aj daňovník si musí upraviť tieto daň.výdavky a uplatní tak len pomernú časť z celkovej sumy výdavkov.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Ja až žasnem, čo všetko neviem.... Chcem Vás poprosiť. Už som z toho celkom vedľa. Prenajímam časť rodinného domu firme /trvalé bydlisko dochádzajúceho riaditeľa z ČR/. Mala som to ohlásiť na DÚ? Ak mám príjem 60000,-- ročne tak môžem odpočítať tých 22900,-- a z toho rozdielu ešte uplatniť 25% paušálne výdaje? Takže miesto 8550,-- Sk som mala platiť len 5286,-- Sk daň?
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

Pôvodca textu príspevku: Stefan2
Prosím o radu.
Syn prenajal v auguste 2005 byt (kúpený na hypo úver).
1. Môže si v DP do nákladov dať odpisy (1/20 z kúpnej ceny) a aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?

ak je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť a tento byt nemá zaradený v majetku ako SZČO , tak nemá nárok na uplatnenie odpisu. Podľa mňa si nemôže tiež uplatniť ako výdavok - úroky za hypo úver prípadne poplatky. Má nárok si uplatniť výdavky ako časť nájmu , elekt.,....odpad za prenaj.miestnosť. Najlepšie sa takéto výdavky určia podľa m2.

2. Aká pokuta ho čaká, keďže neoznámil túto skutočnosť správcovi dane podľa § 31, ods.2 (podľa § 35, ods.7 - min.200 alebo 2000) ?


Podľa, ktorého zákona platí tento paragraf?
podľa z.511/1992 o správe daní a poplatkov


no, to ste ma nepotešili...
(áno, je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť, ani nemá tento byt zaradený v majetku ako SZČO)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ak by FO prenajala garaz a bolo by to vyplatene jednorazovo a do sumy neprevysujucej 5 nas. ziv. min. tak potom sa na neho nevzťahuje ten § 31 odst. 2 ale § 31 ods.5 a nemusi nic oznamovat? Neviem ci som to spravne pochopila.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
SDC Bratislava, s.r.o.
Ja až žasnem, čo všetko neviem.... Chcem Vás poprosiť. Už som z toho celkom vedľa. Prenajímam časť rodinného domu firme /trvalé bydlisko dochádzajúceho riaditeľa z ČR/. Mala som to ohlásiť na DÚ? Ak mám príjem 60000,-- ročne tak môžem odpočítať tých 22900,-- a z toho rozdielu ešte uplatniť 25% paušálne výdaje? Takže miesto 8550,-- Sk som mala platiť len 5286,-- Sk daň?
áno z príjmu 60 000,00 odpočítaš pre r.2005 sumu 22 900,00 = 37 100,00 zdan.príjem z toho 25% je 9275,00 . Zdan.príjem 37100-9275=27825 x 19%= 5287,00. Ak máš dom v bezpod.spoluvlast.manželov , tak príjem 60 000,00 môžeš rozdeliť na manželku ...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Stefan2
Pôvodca textu príspevku: Stefan2
Prosím o radu.
Syn prenajal v auguste 2005 byt (kúpený na hypo úver).
1. Môže si v DP do nákladov dať odpisy (1/20 z kúpnej ceny) a aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?

ak je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť a tento byt nemá zaradený v majetku ako SZČO , tak nemá nárok na uplatnenie odpisu. Podľa mňa si nemôže tiež uplatniť ako výdavok - úroky za hypo úver prípadne poplatky. Má nárok si uplatniť výdavky ako časť nájmu , elekt.,....odpad za prenaj.miestnosť. Najlepšie sa takéto výdavky určia podľa m2.

2. Aká pokuta ho čaká, keďže neoznámil túto skutočnosť správcovi dane podľa § 31, ods.2 (podľa § 35, ods.7 - min.200 alebo 2000) ?


Podľa, ktorého zákona platí tento paragraf?
podľa z.511/1992 o správe daní a poplatkov

no, to ste ma nepotešili...
(áno, je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť, ani nemá tento byt zaradený v majetku ako SZČO)
je mi ľúto..
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
nika.sum
Ak by FO prenajala garaz a bolo by to vyplatene jednorazovo a do sumy neprevysujucej 5 nas. ziv. min. tak potom sa na neho nevzťahuje ten § 31 odst. 2 ale § 31 ods.5 a nemusi nic oznamovat? Neviem ci som to spravne pochopila.
Prosím ťa môhla by si mi napísať čo je v tomto parag.napísané?, ja to ako si nemôžem nájsť.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

renča1
Prosím ťa môhla by si mi napísať čo je v tomto parag.napísané?, ja to ako si nemôžem nájsť.
Zakon č. 511/1992 Z.z. o správe dani a poplatkov
31§ odst. 2 Ak začne danovník vykonávat cinnost alebo poberat prijmy podliehajuce dani, je povinný oznámit túto skutočnost správcovi dane do 30 dní.
odst.5 Registračnú povinnosť nema danovník, kt. má len náhodnu alebo jednorazovu dan.povinnost alebo u ktoreho je predmetom zdanenia len nehnuteľnost, ak nema registracnu povinnost pri inej dani. Registracna povinnost sa dalej nevztahuje na danovnikov, kt. maju vyhradne prizmy zo zav.cinnosti a prijmy, z kt. je dan vyberana zrazkou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať