Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Ďakujem.
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
nika.sum
Zakon č. 511/1992 Z.z. o správe dani a poplatkov
31§ odst. 2 Ak začne danovník vykonávat cinnost alebo poberat prijmy podliehajuce dani, je povinný oznámit túto skutočnost správcovi dane do 30 dní.
odst.5 Registračnú povinnosť nema danovník, kt. má len náhodnu alebo jednorazovu dan.povinnost alebo u ktoreho je predmetom zdanenia len nehnuteľnost, ak nema registracnu povinnost pri inej dani. Registracna povinnost sa dalej nevztahuje na danovnikov, kt. maju vyhradne prizmy zo zav.cinnosti a prijmy, z kt. je dan vyberana zrazkou.
ja som v § 31 nenašla nič , ja som práveže našla § 37 - daň za ubytovanie zákon o miestnych daniach. Podľa zákona o miest.daniach platného do 1.12.2005 bolo predmetom dane odplatné prechodné ubytovanie v zariadení poskytujúcom služby prechodného ubytovania podľa zákona č.455/1991 Zb. o živnost.podnikaní ( živnost.zákon ) v znení neskor.predpisov. Pri vyberaní dane za ubytovanie správcovia dane sa často stretávali u niektorých poskytov.prechodného ubytovania s neplatením dane z dôvodu, že nemajú živ.oprávnenie na poskyt.ubytovacích služieb. Zámerom tohto ustanovenia však bolo, aby dani za ubytovanie podliehalo každé odplatné prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom , t.j. takom, ktoré splňa podmienky podľa živnost.zákona, a to aj bez ohľadu na skutočnosť, či majiteľ takéhoto zariadenia vlastní živnost.oprávnenie na túto činnosť alebo či splňa podmienky spôsobilosti vykonávania viazanej živnosti na poskytovanie ubytov.služieb. Z uvedeného dôvodu a so zameraním sa na zrovnoprávnenie všetkých poskytovateľov služieb prechodného ubytovania sa upresnil predmet tejto dane s určením, že ide o všetky ubytovacie zariadenia vymedzené vo vyhláške MHSR č. 419/2001 Z.z., ktorou sa upravuje kategorizácia ubytov. zariadení a klasifikačné znaky na ich zaradovanie do tried. Všetky ubytovacie zariadenia, ktoré sú zatriedené do určitej kategórie podľa tejto vyhlášky, splňajú podmienku predmetu dane za ubytovanie. Podľa mňa ide iba o hotely, .... ubytovacie zariadenia. Tento § 9 sa nevzťahuje na daň za ubytovanie.
Naposledy upravil renča1 : 08.03.06 at 16:56
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

Pôvodca textu príspevku: Stefan2
Prosím o radu.
Syn prenajal v auguste 2005 byt (kúpený na hypo úver).
1. Môže si v DP do nákladov dať odpisy (1/20 z kúpnej ceny) a aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?

ak je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť a tento byt nemá zaradený v majetku ako SZČO , tak nemá nárok na uplatnenie odpisu. ...

no, to ste ma nepotešili...
(áno, je to prílež.prenájom a nemá na prenájom založenú živnosť, ani nemá tento byt zaradený v majetku ako SZČO)


je mi ľúto..

Ste si tým istá?
Včera som prebehol celý zákon o dani z príjmov 595/2003 a vylúčenie odpisovania nehnuteľnosti pri dani z prenájmu bežného smrteľníka som tam akosi nenašiel.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Stefan2
Ste si tým istá?
Včera som prebehol celý zákon o dani z príjmov 595/2003 a vylúčenie odpisovania nehnuteľnosti pri dani z prenájmu bežného smrteľníka som tam akosi nenašiel.
ani tam nemôže byť, ved súkromná osoba čo prenajíma svoj byt si nemôže uplatniť odpis za tento byt pokiaľ nemá založenú živnosť a nemá tento byt vložený do majetku firmy.Som si istá, že nemôže uplatniť odpis...vid § 22 ods.1 zákon o dani z príjmu:
Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovnie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezpeč. zdaniteľ.príjmov. Musí ísť o fyzickú osobu (podnikateľa ) a nie o súkrom.osobu.
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

renča1
ani tam nemôže byť, ved súkromná osoba čo prenajíma svoj byt si nemôže uplatniť odpis za tento byt pokiaľ nemá založenú živnosť a nemá tento byt vložený do majetku firmy.Som si istá, že nemôže uplatniť odpis...vid § 22 ods.1 zákon o dani z príjmu:
Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovnie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezpeč. zdaniteľ.príjmov. Musí ísť o fyzickú osobu (podnikateľa ) a nie o súkrom.osobu.

No, akceptujem vaše tvrdenie, ale zatiaľ ste ma úplne nepresvedčili...

Keď ja ako súkromná osoba musím platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti podľa § 6, ods.3, kde sa hovorí o dani fyzických osôb, kde je uvedené, že evidencia podľa § 6, ods.11 a odpisy - § 22, ods.1, platia už len pre fyzickú osobu podnikateľa, keď sa stále hovorí len o fyzickej osobe ???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podľa môjho názoru môže v prípade, že preukazuje preukázateľné výdavky a príjem zdaňuje podľa § 6 ods. 3 ZDP.

T.j. odpis je riadnym výdavkom súvisiacim s príjmom z prenájmu (samozrejme za splnenia podmienok pre odpisovanie nehnuteľnosti).
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
AVO
Podľa môjho názoru môže v prípade, že preukazuje preukázateľné výdavky a príjem zdaňuje podľa § 6 ods. 3 ZDP.

T.j. odpis je riadnym výdavkom súvisiacim s príjmom z prenájmu (samozrejme za splnenia podmienok pre odpisovanie nehnuteľnosti).
Vy myslíte, že áno aj ked nehnuteľ. prenajíma súkr.osoba - nepodnikajúca osoba bez živnost.listu? a nehnut.nemá zaradenú ani v majetku ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
renča1
Vy myslíte, že áno aj ked nehnuteľ. prenajíma súkr.osoba - nepodnikajúca osoba bez živnost.listu? a nehnut.nemá zaradenú ani v majetku ?
Áno myslím. Príjem podľa § 6 ods. 3 nie je viazaný na živnostenské oprávnenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Renča1, niekde vyššie si sama napísala, že odpisy sa vzťahujú aj na majetok, ktorý je evidovaný podľa § 6 ods.11. Podľa tohoto ustanovenia postupujú aj tí daňovníci, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti ako FO občan.
Toto nie je nič nové. Takisto ako podnikatelia, musia rešpektovať aj ostatné pravidlá okolo odpisov, napr. technické zhodnotenie.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Johanka
Renča1, niekde vyššie si sama napísala, že odpisy sa vzťahujú aj na majetok, ktorý je evidovaný podľa § 6 ods.11. Podľa tohoto ustanovenia postupujú aj tí daňovníci, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti ako FO občan.
Toto nie je nič nové. Takisto ako podnikatelia, musia rešpektovať aj ostatné pravidlá okolo odpisov, napr. technické zhodnotenie.
áno ďakujem za opravenie, nenapadol ma pozrieť tento § , jasne sa v ňom píše, ak bude uplatňovať preukaz.daň.výdavky tak môže odpisovať. Zasa som o niečo múdrejšia a určite táto téma nebola len tak, omnoho viac ľudí sa tiež o tom dozvie . Alebo som bola jediná , ktorá si myslela, že nemôže si uplatniť daň.odpis? Nechcela som zavádzať ľudí naschvál.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
Nechcela som zavádzať ľudí naschvál.
renča to nemôže nikto posudzovať ako zavádzanie , o tom je porada , aby sa tu diskutovalo o téme, ktorá nie je niekomu jasná a pri tom sa priučia aj ostatní . Vnímaj to ako rozuzlenie deja / deju ?..... /
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja som sa tiež niečo dozvedela, takže je to ozaj dobre!!!
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

AVO
Áno myslím. Príjem podľa § 6 ods. 3 nie je viazaný na živnostenské oprávnenie.
srdečná vďaka za za vysvetlenie
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

renča1
Nechcela som zavádzať ľudí naschvál.
i keď som rád, že ste nemali pravdu, som vám vďačný za vaše príspevky, lebo inak by sme asi neboli vyprovokovali AVO k reakcii (a som aj rád, že sa mi moje "neveriactvo" občas aj vyplatí).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Stefan2
i keď som rád, že ste nemali pravdu, som vám vďačný za vaše príspevky, lebo inak by sme asi neboli vyprovokovali AVO k reakcii (a som aj rád, že sa mi moje "neveriactvo" občas aj vyplatí).
AVO je na lyžovačke ... ibaže je tu chumelenica a nespustili vlek ... takže surfuje po Porade .-)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To už je tá závislosť , aj na dovolenke AVO myslí na nás .
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

Zita5
To už je tá závislosť , aj na dovolenke AVO myslí na nás .
... a dúfajme, že ešte chvíľu bude chumeliť...

A čo takto druhá časť pôvodného problému - môže si v DP (fyz.osoba-občan pri prenájme bytu kúpeného na hypo úver) do nákladov dať aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Stefan2
... a dúfajme, že ešte chvíľu bude chumeliť...

A čo takto druhá časť pôvodného problému - môže si v DP (fyz.osoba-občan pri prenájme bytu kúpeného na hypo úver) do nákladov dať aj úroky z hypo úveru (prípadne aj poplatky za správu hypo úveru)?
Odpoveď o partičky žolíka.-)
Môžete. Dôležité je posúdiť, čo vám vstúpilo do obstarávacej hodnoty bytu, ktorý máte vo vlastnícve. Následne úroky spojené s hypo úverom po zaradení bytu do užívania sú nákladom, ktorý rovnako môžete uplatniť ako výdavok. Preukazujete príjmy a výdavky. Ak hypo úver súvisí s obstaraním nehnuteľnosti, z ktorej dosahujete príjem, je možné zahrnúť úrok do daňových výdavkov.

Bližšie info www.avo/donovaly.sk .-))))
0 0
Magna Magna

Magna je offline (nepripojený) Magna

Chcem upozornit na § 6 ods. 10, zákona 595/2003, kde sa hovorí o uplatnení výdavkov paušálne vo výške 40 % a nie 25 % ako uvádzajú diskutujúci. Čo vy na to?
teda potom by príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vyzerali takto:
príjem 60.000
oslobodený - 22.900
príjem po oslobodení 37.100
výdavky 40 % -14.840
základ dane 22.260
daň 19 % 4.229
Dobre počítam?
Naposledy upravil Magna : 09.03.06 at 09:23
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Postreh výborný, ale uvedené platí až od 1.1.2006.
Tu sa riešia nekonečné problémy okolo priznaní za rok 2005.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Magna
Chcem upozornit na § 6 ods. 10, zákona 595/2003, kde sa hovorí o uplatnení výdavkov paušálne vo výške 40 % a nie 25 % ako uvádzajú diskutujúci. Čo vy na to?
Ja na to to, že nehovorím o paušálnych výdavkoch, ale o preukázaných ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať