Zavrieť

Porady

zálohová FA a dph

Dobrý deň,
poraďte prosím,vystavujem záloh.fa je hneď uhradená ,ja ju vystavujem s dph na danú zálohu.potom vystavým po ukončení zákazky celkovú fa. v ktorej odpočítam z celkovej čiastky sumu i dph a k úhrade dám už len zbytok ceny plus adekvátne dph.Môže to tak byť,alebo musím vystaviť aj zál.fa nedaň.doklad. Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Podľa mňa nemusíš vystaviť zálohovú faktúru, keď už máš platbu na účte.
    S niektorými našimi klientmi som sa dohodla, že mi budú pravidelne mesačne platiť zálohy a ja im hneď na to vystavím ostrú faktúru na prijatú platbu. A už im nevystavujem zálohovú faktúru.
    Ale možno nás niekto opraví, ak to robíme zle.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Mne keď klient donesie zálohovú faktúru, hneď sa zhrozím.

    Podľa mňa by mala byť bez DPH?
    ak ju zaplatia - tak z nej vyrátam DPH a odvediem.
    No väčšinou ich prerábame na riadne faktúry. - Keď sa to dá!
    No stretla som sa aj s tým, že vystavili riadnu faktúru a len do textu dali preddavok (záloha) na tovar alebo službu - vtedy sa to posudzuje ako zálohová faktúra alebo nie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zálohová faktúra za účelom vyžiadania platby....... bez DPH
    miesto nej môže byť zmluva, výzva na úhradu zálohy, iná dohoda o zaplatení preddavku. Na forme nezáleží.

    Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.
    -------

    Samozrejme, v bežnom živote sa tieto prípady pomenujú aj inak, terminológiu si s klientom vyjasním.

    Ostra faktúra... takto sa zvykne hovoriť len o faktúre, ktorá sa vystaví na základe skutočne zrealizovanej dodávky služieb alebo tovaru.

    Italiana je offline (nepripojený) Italiana

    Italiana
    Citát:
    Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

    Moja otázka:
    A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Italiana
    Citát:
    Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

    Moja otázka:
    A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?
    Ak príde ZF a túto úhradíš, do 15 dní musí byť fa k zaplatenému preddavku,§ 16 odst.4, alebo ,ak v priebehu toho istého mesiaca bude už dodanie tovaru, alebo služby,na ktorú bol poskytnutý preddavok, dodáv. vystaví faktúru, v ktorej bude odrátaný zaplatený preddavok.
    Zálohové faktúry neúčtujeme, účtujeme iba o platbe týchto faktúr.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Italiana
    Citát:
    Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

    Moja otázka:
    A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?
    Z daňového dokladu /Faktúry/ vystaveného na základe prijatej platby účtuješ len o DPH oproti účtu 314, resp.324. Pozri napr :

    http://www.porada.sk/showthread.php?...vanie+z%E1lohy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.