Zavrieť

Porady

Je potrebné tvoriť sociálny fond, keď z neho nečerpáme?

Ahojte,

SZČO zamestnáva len svoju manželku, z jej mzdy sa tvorí sociálny fond. Tento sociálny fond ale nečerpajú, stravné lístky sa jej nedávajú lebo to nechce. Musíme tvoriť sociálny fond alebo sa môžeme rozhodnúť kedže sa nečerpá že ho tvoriť vôbec nebudeme.

Dakujem
Naposledy upravil Mariana B. : 05.06.13 at 08:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pasztorka Pozri príspevok
    Dobry den, prosim vas od kedy je ta zmena v zakone, ze uz nie je urcene na aku cinnost kolko % SF pouzit? Nasa mzdarka stale na konci roka rozdeli cast na stravne a cast na dopravu... ta cast na dopravu sa potom este zdani... je to vobec potrebne davat este ten prispevok na dopravu? lebo prispevok na stravne listky sa zdanit nemusi, tak by to bolo pre zamestnancov vyhodnejsie, keby to islo iba na stravu. Dakujem.
    Všetko záleží od vašej IS SF.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JSJP Pozri príspevok
    Ahojte,

    SZČO zamestnáva len svoju manželku, z jej mzdy sa tvorí sociálny fond. Tento sociálny fond ale nečerpajú, stravné lístky sa jej nedávajú lebo to nechce. Musíme tvoriť sociálny fond alebo sa môžeme rozhodnúť kedže sa nečerpá že ho tvoriť vôbec nebudeme.

    Dakujem
    §2 Zákon o SF

    (2) Zamestnávateľ na účely tohto zákona je právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky alebo fyzická osoba s miestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.1)


    Resumé- musí ho teda tvoriť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SF sa tvorí povinne zo zákona.
    Takisto povinne sa musí zabezpečiť stravovanie pre zam-cov, aj ked je to manželka, takže
    spôsob zabezpečenia musíš vedieť preukázať. Zmluva so sprostredkovateľom a nákup SL v minimálnej hodnote je tá najjednoduchšia cesta.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    prosila by som poradiť s odvolávkou na zákon...v našej firme sa samozrejme vytvára
    SF, ale sme ho už 3 roky nečerpali, sme malý kolektív a chceli by sme si ho vyčerpať, firma nie je na tom finančne moc dobre, tak ako presvedčiť majiteľa, že sa to jednoducho "musí vyčerpať"!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    prosila by som poradiť s odvolávkou na zákon...v našej firme sa samozrejme vytvára
    SF, ale sme ho už 3 roky nečerpali, sme malý kolektív a chceli by sme si ho vyčerpať, firma nie je na tom finančne moc dobre, tak ako presvedčiť majiteľa, že sa to jednoducho "musí vyčerpať"!
    O čerpaní-použití sa dočítaš v §7. Čerpanie na stravovanie nepriamo §152 ZP.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    čerpanie nie je povinné, spôsob čerpania je určený, ale s odvolávkou na zákon nepochodíš.
    najjednoduchšie /aj najlacnejšie/ je riešiť to príspevkom na stravné lístky.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    ...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
    /a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to
    týmto spôsobom....tak sme si naivne mysleli, že si to jednoducho vyplatíme k výplate, a odaníme.....na celý kolektív sa jedná cca o 330,-EU a ko som spomínala firma nemá peniaze, tak neviem ako na majiteľa....je možné ešte uvažovať, že keď budeme z firmy odchádzať, že sa to každému vyplatí jednorázovo k výplate? už som počula aj o tejto možnosti.....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    ...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
    /a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to
    týmto spôsobom....tak sme si naivne mysleli, že si to jednoducho vyplatíme k výplate, a odaníme.....na celý kolektív sa jedná cca o 330,-EU a ko som spomínala firma nemá peniaze, tak neviem ako na majiteľa....je možné ešte uvažovať, že keď budeme z firmy odchádzať, že sa to každému vyplatí jednorázovo k výplate? už som počula aj o tejto možnosti.....
    Čerpať na stravu je cez § 152 ZP, ostatné podľa možností. AK firma skončí, zostatok buď vyplatí zamestnancom, alebo ho riadne zdaní.

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    Tweety Pozri príspevok
    O čerpaní-použití sa dočítaš v §7. Čerpanie na stravovanie nepriamo §152 ZP.
    Ale v zákone o SF nie je nikde, že koľko % zo SF môžem čerpať na stravné..... či už ozaj nevidím .....
    Naposledy upravil AdaMtiM : 10.09.12 at 06:32

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    [QUOTE=Ingrid Ondruskova;2040365]...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
    /a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to

    Tu sa spomína tých 10% len zo SF na stravné , zvyšok na regener. a iné.... to odkiaľ? V ktorom zákone sa o tom hovorí? Vďaka...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdaMtiM Pozri príspevok
    Ale v zákone o SF nie je nikde, že koľko § zo SF môžem čerpať na stravné..... či už ozaj nevidím .....
    Nie tie % určenia už tam nie sú.

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    Ďakujem, už som začínala o sebe naozaj silno pochybovať, lebo som ich tam nikde nevidela..... vďaka. Takže môžem kľudne celý SF vyčerpať na úhradu stravného nad rámec /nad 55%/ pre zamestnancov. Nakúpim stravné lístky a časť /55% SL/ zaplatím cez 527/213 a zvyšok zo SF 472/213. Zamestnanci teda nedoplácajú nič. Môže to tak byť, nič tým neporušujem....?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdaMtiM Pozri príspevok
    Ďakujem, už som začínala o sebe naozaj silno pochybovať, lebo som ich tam nikde nevidela..... vďaka. Takže môžem kľudne celý SF vyčerpať na úhradu stravného nad rámec /nad 55%/ pre zamestnancov. Nakúpim stravné lístky a časť /55% SL/ zaplatím cez 527/213 a zvyšok zo SF 472/213. Zamestnanci teda nedoplácajú nič. Môže to tak byť, nič tým neporušujem....?
    ÁNo, môžete použiť SF na SL.

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Dobry den, prosim vas od kedy je ta zmena v zakone, ze uz nie je urcene na aku cinnost kolko % SF pouzit? Nasa mzdarka stale na konci roka rozdeli cast na stravne a cast na dopravu... ta cast na dopravu sa potom este zdani... je to vobec potrebne davat este ten prispevok na dopravu? lebo prispevok na stravne listky sa zdanit nemusi, tak by to bolo pre zamestnancov vyhodnejsie, keby to islo iba na stravu. Dakujem.

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Interna smernica nie je. Ide o malu firmu s 3 zamestnancami. Sefke je jedno ako sa SF rozdeli... ako zamestnanci chcu. To len mzdarka to takto deli kazdorocne. Takze zo zakona uz nie je povinne ziadne delenie?? Odkedy to plati? Ved bolo ze min20% doprava, 30% str.l. ....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pasztorka Pozri príspevok
    Interna smernica nie je. Ide o malu firmu s 3 zamestnancami. Sefke je jedno ako sa SF rozdeli... ako zamestnanci chcu. To len mzdarka to takto deli kazdorocne. Takze zo zakona uz nie je povinne ziadne delenie?? Odkedy to plati? Ved bolo ze min20% doprava, 30% str.l. ....
    V roku 2007 to ešte platilo.

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    Dobrý deň, prebrala som JÚ (2zamestnanci), zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený socialny fond. Môžem to nejako doúčtovať teraz v r.2012 alebo musím podať dodatočne DP?

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    susan 111979 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prebrala som JÚ (2zamestnanci), zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený socialny fond. Môžem to nejako doúčtovať teraz v r.2012 alebo musím podať dodatočne DP?
    Prosím ako mám postupovať? Môžem k 1.1.2012 doúčtovať SF z r. 2010+2011?
    Laura1 Naša eseročka povinne síce vytvára RF, ale neprispieva ani na stravné lístky. :-(

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.