Zavrieť

Porady

Nárok na sociálnu dávku po skončení rodičovskej

Dobrý deň. - 16.6.2012 mi končí rodičovská dovolenka (trvala 12.5.10-16.6.12),
- pracovný pomer bol na dobu určitú (trval 10.11.08-30.11.10,počas RD 203dní)

Dcéra nastupuje od septembra do škôlky a ja už mám prácu istú. Myslel som si, že bez problémov môžem žiadať o sociálnu dávku za Júl a August nakoľko mi končí RD a dcéru nemám pri kom nechať. Dozvedel som sa že na dávku nebudem mať nárok a môžem sa na úrade práce prihlásiť aby som nemusel platiť zdravotné..

Skutočne sú naše zákony postavené tak, že znevýhodňujú rodiča za to že ostane na RD s dieťaťom len kvôli tomu že mal nevýhodnú zmluvu so zamestnávateľom na dobu určitú a zákon takého rodiča nijak nechráni?

Je normálne aby som ja ako človek ktorý poctivo platil odvody, bol SZČO aj zamestnaný nemal nárok na sociálnu dávku?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    NinaG Pozri príspevok
    Tiež mi nie sú niektoré veci jasné. Ja mám podobný problém, ale ja som predčasne ukončila RD a vrátila som sa do zamestnania, v ktorom sa mnoho zmenilo a buď dostanem alebo dám výpoveď, preto ma zaujíma, čo v prípade, ak počas RD môj pracovný pomer trval a ja som dala výpoveď. Ak tvoj PP trval viac ako 730 dní ( ráta sa tam aj RD ) tak budeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti
    Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti? Chcela by som ísť na úrad práce a otvoriť si živnosť. Ak budem evidovaná na úrade práce a štát mi doteraz prispieval na starostlivosť o dieťa (na skôlku) prídem o tento príspevok? Ano prídeš, nakoľko tento príspevok patrí len zamestnaným rodičom ... a ty budeš nezamestnaná, nepíšeš, že či máš manžela .. ak áno tak ten môže požiadať o tento príspevok ....
    alebo tento si môžem uplatniť a vzdať sa podpory v nezamestnanosti, ak na ňu budem mať nárok? Či s podporou alebo bez, ak nebudeš dôchodkovo poistená tak nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa mať nebudeš.... ďakujem
    v texte modrým

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vivo, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo poistenie v nezamestnanosti trvá počas RD len ak trvá pracovný pomer - čo nie je tvoj prípad.

    Ak ti nevznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi, nemusíš sa evidovať na UP. Stačí, ak sa prihlásiš v zdr.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Zdr.poistenie za teba bude platiť štát.

    Počas rodičovskej dovolenky (po skončení prac.pomeru) si mal možnosť prihlásiť sa v soc.poisťovni na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (od 1.2.2012 už nie je možné samostatné poistenie v nezamestnanosti, ale len súčasť balíka)

    ViVo je offline (nepripojený) ViVo

    ViVo
    Ďakujem veronika. Viem že neznalosť zákona neospravedlňuje ale informácie o dobrovoľnom poistení mi samozrejme žiadni pracovník SP neposkytol. Mňa najviac rozhorčuje postavenie toho zákona kde sa už nemyslí na to ako dlho si predtým pracoval a ako dlho si platil odvody, myslím aj pred nástupom na RD. Aj tak Ďakujem za odpoveď, utvrdila si ma v tom ako to je.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ViVo Pozri príspevok
    Ďakujem veronika. Viem že neznalosť zákona neospravedlňuje ale informácie o dobrovoľnom poistení mi samozrejme žiadni pracovník SP neposkytol. Mňa najviac rozhorčuje postavenie toho zákona kde sa už nemyslí na to ako dlho si predtým pracoval a ako dlho si platil odvody, myslím aj pred nástupom na RD. Aj tak Ďakujem za odpoveď, utvrdila si ma v tom ako to je.
    ViVo, podmienkou vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch - a túto podmienku nesplňaš, lebo počas RD PvN trvá len ak trvá prac.pomer (ako som napísala v predch.príspevku).

    V SP ťa na dobrovolné poistenie upozornia málokedy - mohla ti to povedať mzdárka pri skončení prac.pomeru.

    Poistenie v nezamestnanosti nie je ani súčasťou povinných odvodov živnostníka
    Naposledy upravil veronikasad : 25.05.12 at 09:51

    ViVo je offline (nepripojený) ViVo

    ViVo
    OK tomu už rozumiem. Ak môžem ešte jednu otázku: Keď mi skončí rodičovská, musím ísť do ZP a prihlásiť sa, že sa starám o dieťa do 6rokov aby za mňa na ten čas kým nastúpim do práce platil ZP štát?! Čo sa týka SP a UP tam už nemusím riešiť žiadne prihlášky a odhlášky? Až potom ako nastúpim do práce?! Čiže v mojom prípade na tie cca 2 mesiace si musím vyriešiť len tú ZP a už nič iné?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ViVo Pozri príspevok
    OK tomu už rozumiem. Ak môžem ešte jednu otázku: Keď mi skončí rodičovská, musím ísť do ZP a prihlásiť sa, že sa starám o dieťa do 6rokov aby za mňa na ten čas kým nastúpim do práce platil ZP štát?! Čo sa týka SP a UP tam už nemusím riešiť žiadne prihlášky a odhlášky? Až potom ako nastúpim do práce?! Čiže v mojom prípade na tie cca 2 mesiace si musím vyriešiť len tú ZP a už nič iné?
    V ZP nahlasuješ zmenu platitela poistného do 8 kal.dní od skončenia RD, V SP sa odhlásiš ako poistenec štátu, za ktorého štát platí dôch.poistenie po nástupe do zamestnania.

    Či sa na UP nahlasuje niečo v súvislosti s ukončením poberania rod.príspevku - neviem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vivo, ešte ma napadla oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi. Tam zrejme budeš musieť po dovršení 3 rokov veku dieťaťa, pokial je dieťa zdravé, požiadať o neplatené volno, príp.čerpanie dovolenky.Ak ide o nový prac.pomer - zamestnávatela neriešiš.

    ViVo je offline (nepripojený) ViVo

    ViVo
    Ja už mám ukončený pracovný pomer ku 30.11.2010 a zvyšok dovolenky mi bol preplatený takže predpokladám že so zamestnávateľom to už mám uzavreté..Ten pracovný pomer ktorý začne cca od septembra je istý ale u nového zamestnávateľa.

    NinaG je offline (nepripojený) NinaG

    NinaG
    Tiež mi nie sú niektoré veci jasné. Ja mám podobný problém, ale ja som predčasne ukončila RD a vrátila som sa do zamestnania, v ktorom sa mnoho zmenilo a buď dostanem alebo dám výpoveď, preto ma zaujíma, čo v prípade, ak počas RD môj pracovný pomer trval a ja som dala výpoveď. Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti? Chcela by som ísť na úrad práce a otvoriť si živnosť. Ak budem evidovaná na úrade práce a štát mi doteraz prispieval na starostlivosť o dieťa (na skôlku) prídem o tento príspevok? alebo tento si môžem uplatniť a vzdať sa podpory v nezamestnanosti, ak na ňu budem mať nárok? ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.