Zavrieť

Porady

moderná kachlova pec s automatikou a podlahové kúrenie (aké?)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Staviam nízkoenergetický RD (130m2 obytnej plochy) bungalov a dnes mi dokončili stredne ťažkú kachlovú pec (2500kg) riadenú automatikou, salavá plocha cca 13m2, ktorá bude hlavným zdrojom vykurovania. Je umiestnená v strede RD všetky miestnosti sú v dosahu 1,5m od kachlovej pece. Predpokladame že by mala vykúriť celý RD. A teraz otázka - potrebujem aj záložné vykurovanie resp. vykurovanie v prechodnom období. Neviem sa royhodnúť medzi kondenzacným kotlom a klasickou teplovodnou podlahovkou alebo mam ist do elektrického kúrenia - elektrické rohože? Stále sa viac prikláňam k elektrickému podlahovému kúreniu pre jeho flexibilnejšie ovládanie (rýchly nástup tepla), regulácia v jednotlivých miestnostiach podla potreby (napr. len kúpelňa, nižšie vstupné náklady ...... Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní sú vyššie vstupné náklady, regulácia v jednotlivých miestnostiach je asi komplikovanejšia, dlhší nábeh tepla, slabšia flexibilita .... Má niekto s týmto skúsenosti a vie mi poradiť? Rad by som podlahové kúrenie používal len núdzovo napr. v zime na týždeň odídem na dovolenku a po dvoch dňoch sa bude musieť spustiť kúrenie v dosledku poklesu teploty, kedže do pece nebude mať kto prikladať dvero.
Ďakujem predom za tipy, názory a skúsenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    prevádzkové náklady elektrickej podlahovky sú vysoké ak by si začal s nejakého dôvodu kúriť podlahovkou celú sezónu, do podlahy budeš určite dávať tepelnú izoláciu a poter, stačí ak vložíš rúrky do betónu a máš kúrenie, ovládanie každej miestnosti sa dá riešiť priamo RTL hlavicou v stene alebo elektronickým termostatom, ktorý ovláda elektro ventily v rozdeľovači, je to ale zbytočný komfort. pružný nábeh teploty podlahy do 40 minút rieši tenkovrstvový poter s 30° vodou, podrobnejšie info na www.schlueter.sk bekotec-therm.

    moderná kachlova pec s automatikou a podlahové kúrenie (aké?)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.